Γνώμη για φοίτηση σε δημοσιογραφία

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θέλω να γράψω εδώ και καιρό αυτό το θέμα στο φόρουμ, γιατί η αδερφή μου δίνει φέτος πανελλήνιες και μας έχει πρήξει να πάει δημοσιογραφία. Εγώ είμαι υπέρ, να κάνει αυτό που θέλει, ωστόσο λίγο η αβεβαιότητα του επαγγέλματος, λίγο η όλη κατάσταση οι γονείς μας είναι αρνητικοί που εν μέρει ( σε ποσοστό 30%) συμφωνώ αλλά και πάλι καλό ειναι ο καθένας να κάνει αυτό που θέλει και αγαπάει. Αν και από τα 17-18 που να ξέρει ο άλλος τι πραγματικά αγαπάει.

Στο θέμα μας, έχω κάποιες απορίες αναφορικά με τη δημοσιογραφία, αν και στο παρελθόν είχα κάνει ένα μικρό πέρασμα , ωστόσο έκρινα με τη λογική και όχι με το συναίσθημα.

1)Tι δουλειές υπάρχουν ( όσες υπάρχουν?

2)Οι οικονομικές απολαβές σήμερα στο επάγγελμα σε τι κυμαίνονται

3) Έχετε γνωστούς που να εργάζονται στο συγκεκριμένο επάγγελμα και τι σας έχουν πει

Γενικά υπάρχει αισιοδοξία μήπως και το επάγγελμα βελτιώθεί?

Πάντως έχω την εντύπωση και τις το είπα ότι καλύτερα θα ήταν να σπούδαζε κάτι άλλο και αργότερα να έκανε ένα μεταπτυχιακό στην επικοινωνιολογία που έχει περισσότερο πλεονέκτημα σήμερα στα ΜΜΕ.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σίγουρα δεν υπάρχει κάποιο "τρολ" που ανοίγει αυτά τα θέματα για μένα...;;
(πλάκα κάνω φυσικά!)

1. Υπάρχουν δουλειές, σε όλα τα μέσα. Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να ανεχτεί ωράρια που δεν είναι σταθερά, βάρδιες που πιάνουν και τις 24 ώρες και αρκετούς κακοπληρωτές, αλλά το τελευταίο δεν είναι κάτι που δεν συναντάς σε άλλες δουλειές.

2. Οι απολαβές είναι όπως σε όλα τα επαγγέλματα. Ξεκινάς από 400 για part time και βλέπεις. Το καλό είναι ότι μπορείς να εργάζεσαι σε παραπάνω από ένα μέσα, αν δεν είναι αντικρουόμενα τα συμφέροντα.

3. Τί θες να ρωτήσεις; Έχω τους μισούς δημοσιογράφους (εγώ δεν είμαι η ίδια δημοσιογράφος, δεν δηλώνω αυτό το επάγγελμα, αν και αρθρογραφώ σε εβδομαδιαία βάση)

Οι δημοσιογράφοι θα χρειάζονται πάντα. Απλά το επάγγελμα αναπροσαρμόζεται πολύ πιο συχνά από όλα και εκεί χάνεται η μπάλα για πολλούς.

Άλλο επικοινωνιολογία (που δεν υπάρχει, υπάρχει επικοινωνία) και άλλο δημοσιογραφία.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σίγουρα δεν υπάρχει κάποιο "τρολ" που ανοίγει αυτά τα θέματα για μένα...;;
(πλάκα κάνω φυσικά!)

1. Υπάρχουν δουλειές, σε όλα τα μέσα. Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να ανεχτεί ωράρια που δεν είναι σταθερά, βάρδιες που πιάνουν και τις 24 ώρες και αρκετούς κακοπληρωτές, αλλά το τελευταίο δεν είναι κάτι που δεν συναντάς σε άλλες δουλειές.

2. Οι απολαβές είναι όπως σε όλα τα επαγγέλματα. Ξεκινάς από 400 για part time και βλέπεις. Το καλό είναι ότι μπορείς να εργάζεσαι σε παραπάνω από ένα μέσα, αν δεν είναι αντικρουόμενα τα συμφέροντα.

3. Τί θες να ρωτήσεις; Έχω τους μισούς δημοσιογράφους (εγώ δεν είμαι η ίδια δημοσιογράφος, δεν δηλώνω αυτό το επάγγελμα, αν και αρθρογραφώ σε εβδομαδιαία βάση)

Οι δημοσιογράφοι θα χρειάζονται πάντα. Απλά το επάγγελμα αναπροσαρμόζεται πολύ πιο συχνά από όλα και εκεί χάνεται η μπάλα για πολλούς.

Άλλο επικοινωνιολογία (που δεν υπάρχει, υπάρχει επικοινωνία) και άλλο δημοσιογραφία.


Μας προβληματίζει πάρα πολύ η ανεργία. Αλλά θα μου πεις και σε πιο επάγγελμα δεν υπάρχει. αλλά νομίζω στη δημοσιογραφία παρά-είναι παραπάνω. 70% ανεργία και βάλε είναι αρκετή.

Οι καθυστερήσεις πληρωμών που ακούγονται η αναξιοκρατία, οι υπερβολικές ώρες και άλλα πολλά δεν ξέρουμε στην οικογένεια μας αν θα τα αντέξει, γιατί όσο να ναι είσαι μια πολύ μικρή ηλικία και ίσως αυτά να μη τα παίρνει της μετρητοίς με αποτέλεσμα να μη ξέρει τι θα αντιμετωπίσει.

Εμένα πάλι προσωπικά αυτό που με βάζει σε σκέψεις είναι ότι κατά κάποιο τρόπο, πρόκειται για επάγγελμα με ημερομηνία λήξης. Πόσοι δημοσιογράφοι υπάρχουν, που έχουν χαθεί, πόσοι τους πέταξε το σύστημα απέξω και γενικά ρώτησα παιδί που βρίσκεται τώρα στο εξωτερικό ως δημοσιογράφος και μου είπε ότι ακόμα και στα καλυτερά του όταν ήταν το επάγγελμα, οι ώρες που δούλευαν εν συγκρίση με τα χρήματα που έπαιρναν, ήταν αρκετές.

Την επικοινωνία την ανέφερα για τον εξής λόγο: Πχ στη τηλεόραση , στο ραδιόφωνο, παρατηρείς ότι αρκετοί παρουσιαστές, δεν έχουν πτυχίο στη δημοσιογραφία. Εγώ το λέω σε πολλά παιδια αυτό γιατί μπερδεύονται. Άλλο ο δημοσιογράφος, άλλο ο παρουσιαστής. Ο επικοινωνιολόγος χρειάζεται στα ΜΜΕ από την άποψη του marketing, τη παρουσίαση εκπομπών κλπ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Μας προβληματίζει πάρα πολύ η ανεργία. Αλλά θα μου πεις και σε πιο επάγγελμα δεν υπάρχει. αλλά νομίζω στη δημοσιογραφία παρά-είναι παραπάνω. 70% ανεργία και βάλε είναι αρκετή.

Οι καθυστερήσεις πληρωμών που ακούγονται η αναξιοκρατία, οι υπερβολικές ώρες και άλλα πολλά δεν ξέρουμε στην οικογένεια μας αν θα τα αντέξει, γιατί όσο να ναι είσαι μια πολύ μικρή ηλικία και ίσως αυτά να μη τα παίρνει της μετρητοίς με αποτέλεσμα να μη ξέρει τι θα αντιμετωπίσει.

Εμένα πάλι προσωπικά αυτό που με βάζει σε σκέψεις είναι ότι κατά κάποιο τρόπο, πρόκειται για επάγγελμα με ημερομηνία λήξης. Πόσοι δημοσιογράφοι υπάρχουν, που έχουν χαθεί, πόσοι τους πέταξε το σύστημα απέξω και γενικά ρώτησα παιδί που βρίσκεται τώρα στο εξωτερικό ως δημοσιογράφος και μου είπε ότι ακόμα και στα καλυτερά του όταν ήταν το επάγγελμα, οι ώρες που δούλευαν εν συγκρίση με τα χρήματα που έπαιρναν, ήταν αρκετές.

Την επικοινωνιολογία την ανέφερα για τον εξής λόγο: Πχ στη τηλεόραση , στο ραδιόφωνο, παρατηρείς ότι αρκετοί παρουσιαστές, δεν έχουν πτυχίο στη δημοσιογραφία. Εγώ το λέω σε πολλά παιδια αυτό γιατί μπερδεύονται. Άλλο ο δημοσιογράφος, άλλο ο παρουσιαστής. Ο επικοινωνιολόγος χρειάζεται στα ΜΜΕ από την άποψη του marketing, τη παρουσίαση εκπομπών κλπ.


Γιατί δεν πας στο εξωτερικό;Εκεί σίγουρα θα βρεις εργασία πάνω στο επάγγελμα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δημοσιογραφία...Ελλάδα! Σε κόμμα να γραφτεί...:P
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,777 μηνύματα.
Οι εφημερίδες και οι ιστοσελίδες στην Ελλάδα είναι εξαρτημένες από πολιτικά κόμματα και οι αθλητικοί δημοσιογράφοι σε αθλητικές ομάδες. Βέβαια υπάρχουν και πολλές εξαιρέσεις. Σε τοπικό επίπεδο τα πράγματα είναι χειρότερα. Αυτό σημαίνει ότι χωρίς "κρυφές" πηγές χρηματοδότησεις οι εφημερίδες, οι ιστοσελίδες κ.λπ. δεν είναι βιώσιμες επιχειρήσεις.

Το κακό και συγχρόνως καλό στην Ελλάδα είναι ότι τα ελληνικά είναι μια περιορισμένη γλώσσα σε ομιλητές. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν πολύ μικρή βάση υποψηφίων αναγνωστών αλλά συγχρόνως μπορείς να κάνεις κάτι καλό με πολύ λιγότερα χρήματα σε σχέση με την αγγλική γλώσσα.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Tι να σας πω. Εγώ είμαι 26, από 7 ετών που βλέπω τηλεόραση, βλέπω τα ίδια πρόσωπα εδώ και πολλά χρόνια. Από τη τηλεόραση μέχρι το ραδιόφωνο. Από Παπαδάκη, Μενεγάκη, Αυτιά μέχρι Σκορδά και γενικώς τα ίδια και τα ίδια πρόσωπα. Μιλάω για ραδιόφωνο, τηλεόραση. Οι εφημερίδες που πλεον έχουν "πεθάνει" και το διαδίκτυο είναι άλλη υπόθεση.

Δεν βλέπω να προωθούνται τα νέα παιδιά και γενικά όχι μόνο ως παρουσιαστές αλλά και ως απλοί ρεπόρτερ
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους! :)
Οι ειδικοί μίλησαν βλέπω, αυτά χάνω όταν κοιμάμαι νωρίς!

Ας πω και εγώ την ταπεινή μου γνώμη:

Οι καθυστερήσεις πληρωμών που ακούγονται η αναξιοκρατία, οι υπερβολικές ώρες: Αυτά είναι σε ΟΛΕΣ τις δουλειές. Αναξιοκρατία όμως δεν βλέπω να υπάρχει για να είμαι ειλικρινής. Αν δεν είσαι καλός, παίρνεις πόδι γιατί πολύ απλά εκτίθεσαι πολλαπλάσια στο κοινό από άλλα επαγγέλματα και αν κάνεις μπαρούφα θα γίνεις ρόμπα.

πρόκειται για επάγγελμα με ημερομηνία λήξης. Πόσοι δημοσιογράφοι υπάρχουν, που έχουν χαθεί, πόσοι τους πέταξε το σύστημα απέξω: Δημοσιογραφία μπορείς να ασκείς μέχρι 100 χρονών, όσο βαστάς να μιλάς και να γράφεις αξιοπρεπώς. Κανέναν δεν πέταξε το "σύστημα" απέξω.

στο εξωτερικό ως δημοσιογράφος: η δημοσιογραφία στο εξωτερικό είναι αλλιώς. Σαν να λέμε η δικηγορία. Αλλιώς γράφεις, αλλιώς την ασκείς, άλλος κώδικας δεοντολογίας. Μην συγκρίνετε.

στη τηλεόραση , στο ραδιόφωνο, παρατηρείς ότι αρκετοί παρουσιαστές, δεν έχουν πτυχίο στη δημοσιογραφία: Ναι, γιατί όταν βγήκαν στη δουλειά ΔΕΝ υπήρχαν σχολές δημοσιογραφίας. Το έχει πει χίλιες φορές. Επίσης, άλλο που πρέπει να βάλουμε καλά στο μυαλό μας. Άλλο παρουσιαστής, άλλο αρθρογράφος, άλλο δημοσιογράφος. Το λες και εσύ αλλά δεν νομίζω ότι το κατανοείς. Δεν ταυτίζονται απαραίτητα. Επίσης, αν μιλήσεις με αυτούς τους παλιούς δημοσιογράφους, με χρόνια στην πλάτη, θα δεις ότι τρέχουν να πάρουν ένα "χαρτί" στη δημοσιογραφία γιατί σφίγγουν τα λουριά κατά τις αξιολογήσεις.

Ο επικοινωνιολόγος χρειάζεται στα ΜΜΕ από την άποψη του marketing, τη παρουσίαση εκπομπών κλπ.: Τί να πρωτοπιάσω εδώ. Αρχικά, για το marketing θα πάρεις έναν άνθρωπο που έχει κάνει marketing. Το marketing μέσα έχει τους οικονομικούς στόχους, κάτι που την επικοινωνία από μόνη της δεν την αφορά. Αυτός που έχει τελειώσει επικοινωνία μπορεί να κάνει, με εξειδίκευση, οτιδήποτε εμπεριέχει αυτό το κομμάτι: Δημοσιογραφία, PR, Γραφεία Τύπου, Οργανωσιακή Επικοινωνία, πολιτιστική επικοινωνία και ο κατάλογος είναι ατελείωτος.

@Akikos:
Δεν βγαίνουν τα κουκιά, δεν ταιριάζει ο αριθμός των κομμάτων με τον αριθμό των μέσων. :) Αν εννοείς ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΧΩΡΟ, ναι αυτό ισχύει σε όλον τον κόσμο. Άρα είναι κουτό να θεωρούμε ότι δεν ισχύει στην Ελλάδα. Αλλά αυτό επηρεάζει ΜΟΝΟ το πολιτικό και οικονομικό ρεπορτάζ, ανάλογα με την επικαιρότητα μπορεί να πιάνει ξώφαλτσα κάποια άλλα.

Από Παπαδάκη, Μενεγάκη, Αυτιά μέχρι Σκορδά και γενικώς τα ίδια και τα ίδια πρόσωπα. Μιλάω για ραδιόφωνο, τηλεόραση: Μενεγάκη και Σκορδά τις βάζεις στις δημοσιογράφους; Μάλλον πρέπει να δούμε τον ορισμό του επαγγέλματος.

Δεν βλέπω να προωθούνται τα νέα παιδιά και γενικά όχι μόνο ως παρουσιαστές αλλά και ως απλοί ρεπόρτερ: Δημοσιογράφος θέλει να γίνει ή παρουσιάστρια; Γιατί για το δεύτερο μπορεί να πάει και σε ένα ριάλιτι... :) Εγώ έχω φοιτητές μου που δουλεύουν από το 3ο έτος της σχολής, πριν καν τελειώσουν, σε μεγάλα μέσα και κάνουν κανονικά μόνοι τους ρεπορτάζ, συνδέσεις κλπ.

Προς όλους: Ξέρω ότι δεν πρόκειται να αλλάξω γνώμη σε κανέναν, το "ρητό" "Αλήτες, ρουφιάνοι, δημοσιογράφοι" θα είναι για πάντα μαζί μας. Επίσης, πάντα θα έχουμε μια συγκεκριμένη εικόνα για πράγματα που δεν μας νοιάζει να μάθουμε αλλιώς. ΟΚ, δεν πειράζει, έφαγα 10 λεπτά να τα ξαναγράψω όλα αυτά κι ας πάνε στον βρόντο.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,777 μηνύματα.
@Akikos:
Δεν βγαίνουν τα κουκιά, δεν ταιριάζει ο αριθμός των κομμάτων με τον αριθμό των μέσων. :) Αν εννοείς ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΧΩΡΟ, ναι αυτό ισχύει σε όλον τον κόσμο. Άρα είναι κουτό να θεωρούμε ότι δεν ισχύει στην Ελλάδα. Αλλά αυτό επηρεάζει ΜΟΝΟ το πολιτικό και οικονομικό ρεπορτάζ, ανάλογα με την επικαιρότητα μπορεί να πιάνει ξώφαλτσα κάποια άλλα.

Παράδειγμα:

Τι περίμενε ο Βαξεβάνης. Τόσα χρόνια είναι κομματικό φερέφωνο του ΣΥΡΙΖΑ... Τώρα διαμαρτύρεται... Θα επιβιώσει γιατι θα έχει την "προστασία" του ΣΥΡΙΖΑ.

Άλλο παράδειγμα:
https://www.newsbeast.gr/politiki/arthro/3206408/erotisi-tou-potamiou-gia-tin-epichorigisi-pente-efimeridon-apo-ton-stathaki

Κακά τα ψέματα. Όποιος δεν ταχθεί σε κάποιο στρατόπεδο και όχι απλώς ιδεολογικό χώρο δεν επιβιώνει εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις. Το ίδιο και σε αθλητικές εφημερίδες που προσκυνούν ομάδες.

Στη χώρα μας έχουμε σοβαρό πρόβλημα δημοσιογραφίας για το παραπάνω λόγο. π.χ. το θέμα του Αντενοκούμπο με τον Τσουκαλά σε ένα περιστατικό που φαινόταν με το καλημέρα η αθωότητα του Τσουκαλά και το "πήθικος" πήγαινε στις υποερβολικές αντιδράσεις του Θανάση Α. Ο μέσος Έλληνας δεν έχει κριτική ικανότητα όταν διαβάσει 1 πράγμα από 10 φυλάδες θα το πιστέψει.

Άλλο παράδειγμα το "σκάνδαλο" Novartis που από την αρχή φαινοταν ότι βρώμαγε. Σιγά μην καθόταν πολιτκός πρώτης γραμμής να βάζει σε λογαριασμούς του "εκατομμύρια". Αφού δεν τα χρειάζονται. Τα οικονομάνε νόμιμα. Ότι κάνουν το κάνουν κατόπιν εντολής του κόμματος. Το φοβερό με τη Novartis είναι ότι έχουν βγει λίστες με ιατρούς που χρηματίζονται αλλά εκεί δεν πρόκειται να γίνει τίποτα καθώς εκμπλέκεται το μισό ΕΣΥ και είναι πρακτική που έκαναν όλες οι μεγάλες φαρμακευτικές.

Ο Χατζηνικολάου που ήταν τουλάχιστον ανεξάρτητος επιβιώνει; Πώς να είσαι ανεξάρτητος... Το σύστημα είναι τέτοιο που δεν μπορείς επιβιώσεις χωρίς πλάτες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα σε όλους! :)
Οι ειδικοί μίλησαν βλέπω, αυτά χάνω όταν κοιμάμαι νωρίς!

Ας πω και εγώ την ταπεινή μου γνώμη:

Οι καθυστερήσεις πληρωμών που ακούγονται η αναξιοκρατία, οι υπερβολικές ώρες: Αυτά είναι σε ΟΛΕΣ τις δουλειές. Αναξιοκρατία όμως δεν βλέπω να υπάρχει για να είμαι ειλικρινής. Αν δεν είσαι καλός, παίρνεις πόδι γιατί πολύ απλά εκτίθεσαι πολλαπλάσια στο κοινό από άλλα επαγγέλματα και αν κάνεις μπαρούφα θα γίνεις ρόμπα.

πρόκειται για επάγγελμα με ημερομηνία λήξης. Πόσοι δημοσιογράφοι υπάρχουν, που έχουν χαθεί, πόσοι τους πέταξε το σύστημα απέξω: Δημοσιογραφία μπορείς να ασκείς μέχρι 100 χρονών, όσο βαστάς να μιλάς και να γράφεις αξιοπρεπώς. Κανέναν δεν πέταξε το "σύστημα" απέξω.

στο εξωτερικό ως δημοσιογράφος: η δημοσιογραφία στο εξωτερικό είναι αλλιώς. Σαν να λέμε η δικηγορία. Αλλιώς γράφεις, αλλιώς την ασκείς, άλλος κώδικας δεοντολογίας. Μην συγκρίνετε.

στη τηλεόραση , στο ραδιόφωνο, παρατηρείς ότι αρκετοί παρουσιαστές, δεν έχουν πτυχίο στη δημοσιογραφία: Ναι, γιατί όταν βγήκαν στη δουλειά ΔΕΝ υπήρχαν σχολές δημοσιογραφίας. Το έχει πει χίλιες φορές. Επίσης, άλλο που πρέπει να βάλουμε καλά στο μυαλό μας. Άλλο παρουσιαστής, άλλο αρθρογράφος, άλλο δημοσιογράφος. Το λες και εσύ αλλά δεν νομίζω ότι το κατανοείς. Δεν ταυτίζονται απαραίτητα. Επίσης, αν μιλήσεις με αυτούς τους παλιούς δημοσιογράφους, με χρόνια στην πλάτη, θα δεις ότι τρέχουν να πάρουν ένα "χαρτί" στη δημοσιογραφία γιατί σφίγγουν τα λουριά κατά τις αξιολογήσεις.

Ο επικοινωνιολόγος χρειάζεται στα ΜΜΕ από την άποψη του marketing, τη παρουσίαση εκπομπών κλπ.: Τί να πρωτοπιάσω εδώ. Αρχικά, για το marketing θα πάρεις έναν άνθρωπο που έχει κάνει marketing. Το marketing μέσα έχει τους οικονομικούς στόχους, κάτι που την επικοινωνία από μόνη της δεν την αφορά. Αυτός που έχει τελειώσει επικοινωνία μπορεί να κάνει, με εξειδίκευση, οτιδήποτε εμπεριέχει αυτό το κομμάτι: Δημοσιογραφία, PR, Γραφεία Τύπου, Οργανωσιακή Επικοινωνία, πολιτιστική επικοινωνία και ο κατάλογος είναι ατελείωτος.

@Akikos:
Δεν βγαίνουν τα κουκιά, δεν ταιριάζει ο αριθμός των κομμάτων με τον αριθμό των μέσων. :) Αν εννοείς ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΧΩΡΟ, ναι αυτό ισχύει σε όλον τον κόσμο. Άρα είναι κουτό να θεωρούμε ότι δεν ισχύει στην Ελλάδα. Αλλά αυτό επηρεάζει ΜΟΝΟ το πολιτικό και οικονομικό ρεπορτάζ, ανάλογα με την επικαιρότητα μπορεί να πιάνει ξώφαλτσα κάποια άλλα.

Από Παπαδάκη, Μενεγάκη, Αυτιά μέχρι Σκορδά και γενικώς τα ίδια και τα ίδια πρόσωπα. Μιλάω για ραδιόφωνο, τηλεόραση: Μενεγάκη και Σκορδά τις βάζεις στις δημοσιογράφους; Μάλλον πρέπει να δούμε τον ορισμό του επαγγέλματος.

Δεν βλέπω να προωθούνται τα νέα παιδιά και γενικά όχι μόνο ως παρουσιαστές αλλά και ως απλοί ρεπόρτερ: Δημοσιογράφος θέλει να γίνει ή παρουσιάστρια; Γιατί για το δεύτερο μπορεί να πάει και σε ένα ριάλιτι... :) Εγώ έχω φοιτητές μου που δουλεύουν από το 3ο έτος της σχολής, πριν καν τελειώσουν, σε μεγάλα μέσα και κάνουν κανονικά μόνοι τους ρεπορτάζ, συνδέσεις κλπ.

Προς όλους: Ξέρω ότι δεν πρόκειται να αλλάξω γνώμη σε κανέναν, το "ρητό" "Αλήτες, ρουφιάνοι, δημοσιογράφοι" θα είναι για πάντα μαζί μας. Επίσης, πάντα θα έχουμε μια συγκεκριμένη εικόνα για πράγματα που δεν μας νοιάζει να μάθουμε αλλιώς. ΟΚ, δεν πειράζει, έφαγα 10 λεπτά να τα ξαναγράψω όλα αυτά κι ας πάνε στον βρόντο.


Kάτσε ρε Ρεβέκκα. Δηλ αν έχω εγώ ένα πτυχίο ή μεταπτυχιακό στην επικοινωνία δεν μπορώ να δουλέψω στα media?? Θες να σου πω ανθρώπους που βλέπω σε εκπομπές που είναι επικοινωνιολόγοι με πτυχίο επικοινωνίας και μάστερ και εργάζονται μια χαρά? Επίσης δεν κατάλαβα αυτό που είπες. Ο ρόλος του επικοινωνιόλογου είναι όπως είπες PR, γραφεία τύπου, event manager. Δηλ χρειάζεται και άλλη εξειδίκευση?

Η Σκορδά έχει κανει μεταπτυχιακο στη δημοσιογραφια στην Ιταλια και σε κορυφαιο πανεπιστημιο, οπως ξεκινησε να δουλευει στο Μακεδονια tv. Επισης είχαμε ενα αριστούργημα, που δυστυχως το εκλεισαν και ήταν το εργαστηρι επαγγελματικης δημοσιογραφιας
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top