Άσκηση ουδέτερου άξονα

the purge

Νεοφερμένος

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
επειδη δεν εχω παρει ξεκαθαρη απαντηση στην ερωτηση μου ανοιγω θεμα μηπως ξερει κανεις....

γενικα δεν εχω πολυ καταλαβει σε προβληματα καμψης που βρισκεται(ξερω να τον βρισκω αλλα δεν εχω καταλαβει γιατι βρισκεται εκει) ο ουδετερος αξονας, σε καθαρη καμψη ειναι στο Κεντρο βαρους αλλα τωρα τελευταια που κανω ανελαστικη καμψη παρατηρω οτι δεν βρισκεται στο Κ.Β. Μια βρισκεται εκει που χωριζει τη διατομη σε 2 ισα εμβαδα μια στο Κ.Β γενικα εχω μπερδευτει..
τι διαφορα εχει ο πλαστικος ουδετερος αξονας?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kiki mat

Νεοφερμένος

Η Kiki mat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω ιδέα ,αλλά ψαξτο λίγο στο ίντερνετ θα το ξεμπερδεψεις . Εγώ έτσι κάνω στους προβληματισμούς μου . Κολλάω κιόλας άμα δεν ε χω ξεκάθαρη την έννοια . Ψάχνω βρίσκω μία κατανοητή εξήγηση και ηρεμω
 

the purge

Νεοφερμένος

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
ανοιξα ενα βιβλιο και καταλαβα τελικα ,οταν εχουμε ασσυμετρες διατομες τοτε κανουμε υποθεση για την θεση του ενω οταν ειναι συμμετρικη η διατομη ο ουδετερος αξονας συμπιπτει με τον κεντρο βαρος, δεν εχω καταλαβει ομως την φυσικη σημασια του ουδετερου αξονα γιαυτο ρωτησα...γενικα μαρεσει να καταλαβαινω τι διαβαζω
 

Kiki mat

Νεοφερμένος

Η Kiki mat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
ανοιξα ενα βιβλιο και καταλαβα τελικα ,οταν εχουμε ασσυμετρες διατομες τοτε κανουμε υποθεση για την θεση του ενω οταν ειναι συμμετρικη η διατομη ο ουδετερος αξονας συμπιπτει με τον κεντρο βαρος, δεν εχω καταλαβει ομως την φυσικη σημασια του ουδετερου αξονα γιαυτο ρωτησα...γενικα μαρεσει να καταλαβαινω τι διαβαζω


Eγω είμαι ασχέτη ,αλλά γενικά νομίζω ότι η διάφορα του πλαστικού ουδετέρου άξονα έχει να κάνει με το υλικό .Σαν σημασία ουδέτερος άξονας είναι στο ιντερνέτ όχι αυτός που συμπίπτει με το κέντρο βάρους ,προφανώς αυτό γίνεται μόνο όταν είναι συμμετρική η διατομή. Έχει καμία σχέση με την ταλάντωση; γιατί τυχαία διάβασα για την ταλάντωση και έκανα μία συσχέτιση των όρων.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Κατά την καθαρή κάμψη, ο ουδέτερος άξονας αναφέρεται στην ίνα που διατηρεί το μήκος της, χωρίς να εφελκύεται, ούτε να θλίβεται. Σαν αποτέλεσμα, στον ουδέτερο άξονα, η ορθή τάση λόγω κάμψης είναι μηδενική. Όσο η διατομή συμπεριφέρεται ελαστικά, ο ουδέτερος άξονα διέρχεται από το κέντρο βάρους της διατομής. Με την πλαστικοποίηση αρχίζει να μετακινείται η θέση του. Σε πλήρως πλαστική διατομή, ο ουδέτερος άξονα διέρχεται από το σημείο που χωρίζει τη διατομή σε δύο ισοεμβαδικά τμήματα.

Αποκλείεται τα παραπάνω να μην τα λέει στο βιβλίο που πήρες για Τεχνική Μηχανική/Αντοχή Υλικών/Στατική.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατά την καθαρή κάμψη, ο ουδέτερος άξονας αναφέρεται στην ίνα που διατηρεί το μήκος της, χωρίς να εφελκύεται, ούτε να θλίβεται. Σαν αποτέλεσμα, στον ουδέτερο άξονα, η ορθή τάση λόγω κάμψης είναι μηδενική. Όσο η διατομή συμπεριφέρεται ελαστικά, ο ουδέτερος άξονα διέρχεται από το κέντρο βάρους της διατομής. Με την πλαστικοποίηση αρχίζει να μετακινείται η θέση του. Σε πλήρως πλαστική διατομή, ο ουδέτερος άξονα διέρχεται από το σημείο που χωρίζει τη διατομή σε δύο ισοεμβαδικά τμήματα.

Αποκλείεται τα παραπάνω να μην τα λέει στο βιβλίο που πήρες για Τεχνική Μηχανική/Αντοχή Υλικών/Στατική.


Εάν κατάλαβα καλά εννοείς πως οι δυνάμεις του άξονα ήταν ουδέτερες επειδή ήταν θλιμμένες που κάνανε κάμψεις γιατί δεν είχανε πλαστικές ίνες?
 

the purge

Νεοφερμένος

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Κατά την καθαρή κάμψη, ο ουδέτερος άξονας αναφέρεται στην ίνα που διατηρεί το μήκος της, χωρίς να εφελκύεται, ούτε να θλίβεται. Σαν αποτέλεσμα, στον ουδέτερο άξονα, η ορθή τάση λόγω κάμψης είναι μηδενική. Όσο η διατομή συμπεριφέρεται ελαστικά, ο ουδέτερος άξονα διέρχεται από το κέντρο βάρους της διατομής. Με την πλαστικοποίηση αρχίζει να μετακινείται η θέση του. Σε πλήρως πλαστική διατομή, ο ουδέτερος άξονα διέρχεται από το σημείο που χωρίζει τη διατομή σε δύο ισοεμβαδικά τμήματα.

Αποκλείεται τα παραπάνω να μην τα λέει στο βιβλίο που πήρες για Τεχνική Μηχανική/Αντοχή Υλικών/Στατική.


ευχαριστω πολυ καταλαβα.

κατι τελευταιο...καταλαβα πολυ καλα τι λες ομως σε ορισμενα προβληματα διατομων μη συμμετρικων υποθετουμε τυχαια μια θεση του ουδετερου αξονα και βλεπουμε εναν ειναι σωστη η οχι με τις συνησταμενες...γιατι ομως δεν μπορουμε να πουμε αμεσως οτι χωριζει την διατομη σε 2 ισα εμβαδα και απο εκει να βρω την θεση του....τα αποτελεσματα βγαινουν εντελως διαφορετικα ,επισης τα εμβαδα μεταξυ της πανω επιφανειας και της κατω δεν ειναι ισα...γιατι?
 
Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ καταλαβα.

κατι τελευταιο...καταλαβα πολυ καλα τι λες ομως σε ορισμενα προβληματα διατομων μη συμμετρικων υποθετουμε τυχαια μια θεση του ουδετερου αξονα και βλεπουμε εναν ειναι σωστη η οχι με τις συνησταμενες...γιατι ομως δεν μπορουμε να πουμε αμεσως οτι χωριζει την διατομη σε 2 ισα εμβαδα και απο εκει να βρω την θεση του....τα αποτελεσματα βγαινουν εντελως διαφορετικα ,επισης τα εμβαδα μεταξυ της πανω επιφανειας και της κατω δεν ειναι ισα...γιατι?


Πού σου είπαν ότι ορίζουμε αυθαίρετα τον ουδέτερο άξονα;
Ο ουδέτερος άξονα κάθε διατομής είναι ένας και μοναδικός, έχει φυσική σημασία και ορίζεται μονοσήμαντα. Δεν βγάζω έναν εγώ, έναν ο hacker και ψάχνουμε ποιος τον έχει καλύτερο (τον Ο.Α.).

Πάρε το βιβλίο της Αντοχής και διάβασε το καλά. Στην ελαστική ζώνη είναι στο ΚΒ (το οποιο σημαίνει ότι η διατομή δεν χωρίζεται σε ισεμβαδικές ζώνες). Στην πλήρως πλαστική περιοχή χωρίζεται σε ισεμβαδικά από τον ΟΑ. Σε μερικώς πλαστική ισχύει κάτι ενδιάμεσο (οι πλαστικές ζώνες άνω-κάτω είναι ισεμβαδικές, ο ΟΑ βρίσκεται στο ΚΒ του ελαστικού τμήματος της διατομής).
 

the purge

Νεοφερμένος

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Συμφωνώ σε όλα αυτά τα διάβασα και στο βιβλιο απλά λέω ότι ο καθηγητής έλυσε ένα πρόβλημα με μια διατομή τύπου ταφ, όρισε αυθαιρετα ένα ουδέτερο άξονα και με την ισότητα T1=T2+T3 βρήκε το yplastic, μετά όμως τα εμβαδά δεν βγαίνανε ίσα, είχε κάνει και το διάγραμμα τάσεων (παντού ήταν το fy) δλδ ήταν πλήρες πλαστικό, πως γίνεται αυτό?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top