Βρήκα τον δρόμο μου

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατά είμαι. Το καλύτερο όμως αν το επιτρέπει και το αντικείμενο της σχολής ανοιχτές σημειώσεις και θέματα που απαιτούν κριτική σκέψη.

΄Ασχετο βέβαια με το θέμα αλλά φαντάζομαι να ξέρεις ότι τα μαθήματα που εξετάζονται με ανοιχτά βιβλία και σημειώσεις, είναι πολλαπλά δυσκολότερα αντιμετωπίσιμα από αυτά που εξετάζονται με τον παραδοσιακό τρόπο.
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Το αν ενδιαφέρουν κάποιον ή όχι δε θα το κρίνεις εσύ. Η σωστή έκφραση είναι πως δεν ενδιαφέρει εσένα. Απλά αναφέρω πως και εγώ ήμουν αμίληκτος με τέτοια θέματα αλλά στην πράξη στη ζωή βλέπω πως πολλές φορές πάνε μπροστά άτομα που εφαρμόζουν την ατιμία.

Ο Φώτης καλά τα λέει. Δεν ενδιαφέρουν κανέναν. Καλώς ή κακώς, η ζωή είναι απρόβλεπτη και συνήθως όσοι κάνουν άλματα γρήγορα πέφτουν και γρήγορα. Ο λαός λέει ότι τα στερνά νικούν τα πρώτα. Ας δούμε την πορεία κάποιου στο φάσμα της ζωής μέχρι τέλους και μετά να βγάλουμε συμπέρασμα. Σημασία έχει ο καθένας τι κάνει και όχι πως το κάνει ή τι κάνει ο γείτονας. Επειδή αυτοί πάνε με κάποια άτιμη τεχνική δεν σημαίνει ότι πετυχαίνουν, γιατί το τι θεωρεί κανείς επιτυχία στη ζωή του είναι πολύ προσωπικό θέμα που αν δεν ζεις στο ίδιο σπίτι μαζί του, δεν το ξέρεις. Η επιτυχία φαίνεται τις στιγμές που καθένας ξυπνάει για να πάει στη δουλειά του. Έξω από την πόρτα του σπιτιού η εικόνα της επιτυχίας φοράει κουστούμι αλλά συνήθως δεν είναι ανάλογη της εσωτερικής ψυχικής γαλήνης. Η λογική της ατιμίας, του εύκολου κέρδους και των καιροσκοπικών μεθόδων αποτελούν από τις εθνικές κατάρες που η χώρα μας έχει μπει στο γύψο της ανάπτυξης. Ξέρω πολλούς φτασμένους με ασαφείς μεθόδους σε ασαφείς θέσεις αλλά συχνά ακούω τα "κανόνια του Μπαφαρόνε" να σκάνε.
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Το τι ενδιαφέρει ποιον δεν ξέρω. Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως η κοινωνία λέει κύριο τον κοστουμάτο και περιφρονεί π.χ τον ζητιάνο. άρα το τι ενδιαφέρει στα λόγια και τι στην πράξη διαφέρει. Πολλοί κουνούν το δάχτυλο της ηθικής αλλά κάνουν τεμενάδες σε κυρίους με κοστούμια όχι επειδή είναι καλύτεροι άνθρωποι από τους άλλους αλλά λόγω της θέσης που έχουν στην κοινωνία. Σαφέστατα η επιτυχία είναι η γαλήνη στην καρδιά και στην ψυχή αλλά εγώ δεν αναφέρομαι στην αντικειμενική επιτυχία αλλά στην κοινωνική ,δηλαδή τι θεωρεί η κοινωνία ως επιτυχία.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Το τι ενδιαφέρει ποιον δεν ξέρω. Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως η κοινωνία λέει κύριο τον κοστουμάτο και περιφρονεί π.χ τον ζητιάνο. άρα το τι ενδιαφέρει στα λόγια και τι στην πράξη διαφέρει. Πολλοί κουνούν το δάχτυλο της ηθικής αλλά κάνουν τεμενάδες σε κυρίους με κοστούμια όχι επειδή είναι καλύτεροι άνθρωποι από τους άλλους αλλά λόγω της θέσης που έχουν στην κοινωνία. Σαφέστατα η επιτυχία είναι η γαλήνη στην καρδιά και στην ψυχή αλλά εγώ δεν αναφέρομαι στην αντικειμενική επιτυχία αλλά στην κοινωνική ,δηλαδή τι θεωρεί η κοινωνία ως επιτυχία.


Δεν υπάρχει αντικειμενική επιτυχία. Σε τελική ανάλυση, νομίζω ότι δεν υπάρχει τίποτα αντικειμενικό. Ή, αν υπάρχει, δε μας είναι προσιτό.

Αυτό ήθελα να πω, συνεχίστε ελεύθερα. :Ρ
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Δεν υπάρχει αντικειμενική επιτυχία. Σε τελική ανάλυση, νομίζω ότι δεν υπάρχει τίποτα αντικειμενικό. Ή, αν υπάρχει, δε μας είναι προσιτό.

Αυτό ήθελα να πω, συνεχίστε ελεύθερα. :Ρ
Εγώ αναφέρομαι στο τι θεωρεί η κοινωνία ως επιτυχία. Για το αν γυρνά ο χ κοινωνικά επιτυχημένος σπίτι του και δεν είναι ευτυχισμένος είναι άλλο θέμα. Πάντως το να κάνουμε μέγα ζήτημα μια αντιγραφή για την οποία ένα άτομο έχει δεχτεί την τιμωρία το βρίσκω υπερβολικό και δείχνει πως τα άτομα που το κάνουν είναι νεαρά διότι δε γνωρίζουν πως και τη σχολή να τελειώσεις και με τίμια μέσα και πάρεις και 8 .9 δεν ενδιαφέρουν τον εργοδότη. Τον εργοδότη τον ενδιαφέρει να βγαίνει η δουλειά με το μικρότερο δυνατό κόστος.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Εγώ αναφέρομαι στο τι θεωρεί η κοινωνία ως επιτυχία. Για το αν γυρνά ο χ κοινωνικά επιτυχημένος σπίτι του και δεν είναι ευτυχισμένος είναι άλλο θέμα. Πάντως το να κάνουμε μέγα ζήτημα μια αντιγραφή για την οποία ένα άτομο έχει δεχτεί την τιμωρία το βρίσκω υπερβολικό και δείχνει πως τα άτομα που το κάνουν είναι νεαρά διότι δε γνωρίζουν πως και τη σχολή να τελειώσεις και με τίμια μέσα και πάρεις και 8 .9 δεν ενδιαφέρουν τον εργοδότη. Τον εργοδότη τον ενδιαφέρει να βγαίνει η δουλειά με το μικρότερο δυνατό κόστος.


Δε διαφώνησα με αυτό, απλά διέκρινα την «κοινωνική» επιτυχία από την «αντικειμενική» επιτυχία - που, κατ' εμέ, ως αντικειμενική, δεν υπάρχει. Τώρα, για το άλλο με την αντιγραφή, έγινε, τιμωρήθηκε, τέλος. Αν θέλει ή όχι προσοχή κ.λπ., όσο της δίνουμε τόσο θα ασχολούμαστε όλοι με αυτό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top