Καλύτερο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Μην κρινεις μονο απο το αν σ αρεσουν τα μαθηματα. Απο τη στιγμη που αυτο που θελεις να ασχοληθεις μπορεις και μεσω της σχολης σου, θα σου προτεινα να μεινεις. Οχι για κανεναν αλλο λογο, αλλα για τα εξοδα. Τα χρηματα που θα διαθεσεις μπορεις να τα βαλεις στην ακρη και πχ να τα διαθεσεις για ενα γερο Master απο το να τα χαλασεις σε νοικια και ρευματα. Τωρα απο εκει και περα εσυ διαλεγεις.

Επισης εισαι πρωτοετης, οποτε σε καμια περιπτωση δεν εχεις δει προχωρημενα μαθηματα της σχολης. Το 90% των φοιτητων του ΕΜΠ βιωνει κατι αντιστοιχο. :P

Αυτό τα μαθήματα πράγματι ισχύει , αλλά π.χ. βλέπω ότι η Γεωδαισία 1 , η οποία είναι το βασικό μάθημα της σχολής μου, δεν με τραβάει ιδιαίτερα ως μάθημα (μην πω και καθόλου), και θα έχω άλλες 4 γεωδαισίες μέχρι το τέλος των σπουδών μου :P Επιπλέον δεν με είχα φανταστεί ποτέ (ούτε και τώρα με φαντάζομαι) να μετράω με όργανα και να φτιάχνω τοπογραφικά διαγράμματα.. Για κάποιο λόγο είχα πειστεί όταν έφτιαχνα το μηχανογραφικό μου ότι οι τοπογράφοι και οι πολιτικοί έχουν αρκετά κοντινό αντικείμενο, ενώ απ ό,τι βλέπω , δεν είναι έτσι τελικά..
Απ την άλλη είναι βέβαια το θέμα των εξόδων, και οι γονείς μου θα πιεστούν πολύ για να με στείλουν πχ στην Πάτρα ή τη Θεσ/νίκη, αλλά νιώθω ότι θα είναι καλύτερα για εμένα, και ότι θα βοηθήσω από την πλευρά μου όσο μπορώ...

Είναι δύσκολο, δεν ξέρω πραγματικά... Κάθε άλλη άποψη δεκτή, αν και προφανώς εγώ πρέπει να αποφασίσω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Υπάρχει κανένας που να είχε το ίδιο δίλημμα με εμένα; Βασικά, για να το θέσω πιο απλά, από τοπογράφους θα μου άρεσαν σχετικά ο τομέας της Υδραυλικής και λίγο οι συγκοινωνίες , από τους πολιτικούς θα μου άρεσαν νομίζω όλοι οι τομείς... Και μαθήματα όπως στατική, αντοχή υλικών κλπ πιστεύω ότι είναι στο στοιχείο μου... Το ξέρω ότι δεν γίνονται τώρα οι αιτήσεις για 10% αλλά προβληματίζομαι πολύ έντονα τελευταία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zexion9

Νεοφερμένος

Ο zexion9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Υπάρχει κανένας που να είχε το ίδιο δίλημμα με εμένα; Βασικά, για να το θέσω πιο απλά, από τοπογράφους θα μου άρεσαν σχετικά ο τομέας της Υδραυλικής και λίγο οι συγκοινωνίες , από τους πολιτικούς θα μου άρεσαν νομίζω όλοι οι τομείς... Και μαθήματα όπως στατική, αντοχή υλικών κλπ πιστεύω ότι είναι στο στοιχείο μου... Το ξέρω ότι δεν γίνονται τώρα οι αιτήσεις για 10% αλλά προβληματίζομαι πολύ έντονα τελευταία!

Γειά σου φίλε μου.Αν και καθυστερημένα θα σου πω την γνώμη μου.Είχα βρεθεί ακριβώς στην ίδια θέση με σένα πριν 5 χρόνια.Είχα περάσει στους τοπογράφους του εμπ και δεν ειχα τρελαθεί και πολύ από την σχολή τότε.Έτσι έκανα 10% και πέρασα στους πολιτικούς του εμπ.Αν και η εμπειρία μου από τους τοπογράφους ήταν πολύ σύντομη(ένας χρόνος) και δεν μπορώ να έχω καλή επίγνωση για τα πως εξελίζεται αργότερα η διαδικασία εκεί θα σου πω κάποιες διαφορές που ήταν αρκετά αισθητές από το πέρασμα στην μία σχολή στην άλλη.

Αρχικά όταν μπήκα να παρακολουθήσω τα πρώτα μαθήματα στους πολιτικούς συνειδητοποιήσα ότι μου ελείπε το αργό και πολύ επεξηγητικό κλίμα της προηγούμενης σχολής(έιμασταν πολλά άτομα στην αίθουσα και το μάθημα ήταν πολύ βαρύ και ωμό για έναν πρωτοετή φοιτητή.Επίσης ο ανταγωνισμός είναι φοβερά μεγάλος στους πολιτικούς σε σημείο αηδίας...Τα μαθήματα σε γενικά πλαίσια αν και πολλές φορές κοινά με τους τοπογράφους ήταν πιο απαιτητικά ως προς το κομμάτι της εξέτασης.Το αστείο είναι ότι το μάθημα της γεωδαισίας που μας το κάνουν οι καθηγητές των τοπογράφων το κάνουν να φαίνεται πιο δύσκολο απο ότι μας χρειάζεται.
Στα περισσότερα κοινά μαθηματα αν και τα είχα περάσει στους τοπογράφους ο καθηγητής ήταν διαφορετκός και δεν μου τα αναγνώριζε,παροτρύνοντας με να τα ξαναδώσω!!Αυτά για λίγο προβληματισμό ως προς την δυσκολία των τμημάτων..

Το ωραίο με τους πολιτικούς είναι ότι έχει ένα μεγάλο εύρος μαθημάτων διαφορετικων μεταξύ τους και μια πολύ καλή συγκοινωνιακή κατεύθυνση την οποία επέλεξα.Εκεί ξαναβρήκα το ευχάριστο περιβάλλον που έιχα χάσει.Τα μαθήματα αυτού του τομέα είναι πολύ ενδιαφέροντα και μπορούν να σου δώσουν την ώθηση να ασχοληθείς και με άλλα πραγματα πέρα απο το κλασικό μηχανιλικι(έχουν το στοιχείο της στατιστικής,του κόστους,της αγοράς).Επαναλάμβάνω πάλι προς αποφυγή παρεξηγήσεων ότι δεν γνωρίζω πως λειτουργεί ο αντίστοιχος τομέας των τοπογράφων,και κρίνω μονο από τους πολ. μηχ.

Όσον αφορά το κομμάτι των στατικών,αντοχές κτλ είναι μαθήματα με ενδιαφέρον αλλά θέλουν και πολύ μεράκι και θα τα τρως στην μάπα μια ζωή μέσα στην σχολή:)΄Βέβαια όταν καταπιαστείς με κάτι πάντα στο τέλος σου αρέσει και λίγο και θα σου είναι αυτονόητα μερικά πράγματα.

Προσωπικά δεν μετανιώνω για την επιλογή που έκανα και θα το ξαναέκανα .Η δυσκολία είναι ένα θέμα αλλά η εμπειρία που αποκτάς μετά σαν επίπεδο σπουδών σε αποζημιώνει με το παραπάνω.
Αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

2903#

Νεοφερμένος

Η 2903# αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ρε παιδιά ξεχάστε τις πόλεις για μια στιγμή. Τα πανεπιστήμια συγκρίνουμε. Τα πράγματα είναι πολύχειρότερα στο ΑΠΘ από όσο τα περιγράφω. Καλύτερος δεν βγαίνεις. Σου κάνω συμβόλαιο και στο υπογράφω, γιατί πολύ απλά οι καθηγητές δεν βοηθάνε καθόλου εκτός από 4-5. Θα καταλάβετε τι λέω όταν περάσετε. Όσοι ενδιαφέρονται να δουν αναλυτικά τις εντυπώσεις μου από το τμήμα πολιτικών μηχανικών ΑΠΘ, τις έχω παραθέσει στο thread "Είστε ευχαριστημένος από την σχολή (ΑΕΙ/ΤΕΙ) της επιλογής σας;" στην κατηγορία "Σχολές-Τμήματα".


Γειά σας! Σεβαστές όλες οι απόψεις περί πόλεων, σχολών, αναγνωρισιμότητας, υποδομών, συγγραφικής ύλης, συμπεριφορών διδασκόντων κλπ. Παίρνω ως κριτήριο τη φοίτηση του καθενός και την όποια δυσκολία απαιτεί το τμήμα, θα ήθελα να ρωτήσω αν από τη σχολή των πολιτικών μηχανικών θα μπορούσε να αποφοιτήσει κάποιος με τη μέθοδο της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης??? Ο λόγος ότι κάποιος εργάζεται και είναι δύσκολη η φυσική παρουσία στις παραδόσεις των μαθημάτων.

Ευχαριστώ,
καλή συνέχεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Ειδα τυχαία σε ένα σαιτ ότι οι πολιτικοί μηχανικοί ΕΜΠ είναι 7η θέση στην κατηγορία civil engineer παγκοσμίως μπροστά από πανεπιστήμια όπως Oxford ,imperial ,mit .
Μου κάνε μεγάλη εντύπωση και αν ισχύει κάτι τέτοιο νομίζω αυτό είναι το μόνο τμήμα με κορυφαία διάκριση παγκοσμίως για τη χώρα μας
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ειδα τυχαία σε ένα σαιτ ότι οι πολιτικοί μηχανικοί ΕΜΠ είναι 7η θέση στην κατηγορία civil engineer παγκοσμίως μπροστά από πανεπιστήμια όπως Oxford ,imperial ,mit .
Μου κάνε μεγάλη εντύπωση και αν ισχύει κάτι τέτοιο νομίζω αυτό είναι το μόνο τμήμα με κορυφαία διάκριση παγκοσμίως για τη χώρα μας
Αναφέρεσαι στη λίστα Shanghai, όπου τα τελευταία χρόνια το συγκεκριμένο τμήμα καταλαμβάνει σταθερά τέτοια θέση.

Να σου πω την αλήθεια, υπάρχουν παρά πολλά πανεπιστήμια που είναι σε πολύ χαμηλές θέσεις και δε διαφέρουν στην ποιότητα των σπουδών σε τιποτα από τα τοπ 50. Αν με ρωτούσες τι διαφορά μπορεί να έχει στη διδασκαλία, σε διάφορα τμήματα, και σε αυτά που μαθαίνεις πχ στο UCL, στο UCLA, στο Imperial συγκριτικά με κάποια πανεπιστήμια που καταλαμβάνουν θέσεις 150-350-600, στην πραγματικότητα μπορεί να έβλεπες περισσότερα πράγματα να μάθαιναν εκεί ή να μην διέφεραν καθόλου. Αν δεις κάθε λίστα κατάταξης των πανεπιστημίων έχει διαφορετικά κριτήρια αξιολογησης. Στα τοπ πανεπιστήμια πάντα φιγουράρουν συγκεκριμένα πανεπιστήμια, Αγγλικά και Αμαρικανικά κατά κύριο λόγο και 1-2 από άλλες χώρες.
Είναι θέμα μάρκετινγκ, διαφήμισης πολλές φορές η λίστα κατάταξης. Υπάρχουν πολλά κριτήρια που λαμβάνονται υπόψη. (Τα είχαμε ανάφερει δεν άλλο θέμα).
Δεν θα έλεγα σε θέμα διδασκαλίας ή γνώσεων των καθηγητών πως πχ το ΕΜΠ είναι χειρότερο από τα κορυφαία πανεπιστήμια σύμφωνα πάντα με τις λίστες. Αυτό που διαφέρει σίγουρα και είναι ίσως από τα σημαντικότερα κίνητρα επιλογής ενός πανεπιστημίου για σπουδές, είναι η ισχύς του στον εργασιακό χώρο. Βλέπεις πολλές θέσεις εργασίας πχ στην Αγγλία ή στην Αμερική και ζητάνε αποφοίτους είτε από τα Ivy League Universities είτε από Red Brick Universities αποφοίτους, δίνοντας τρομερά υψηλούς μισθούς. Είναι και θέμα brand τα πανεπιστήμια. Έχει πολλές νομικές, πολλά τμήματα Διοίκησης επιχειρήσεων στον κόσμο κλπ, ωστόσο άλλο μισθό και θέση μπορείς να διεκδικήσεις με πτυχίο από τα τοπ πανεπιστήμια (τοπ όχι λόγω διδασκαλίας ή γνώσεων των καθηγητών που ανέφερα αλλά λόγω αναγνωρισιμότητας και θέσεων κατάταξης) συγκριτικά με ένα πανεπιστήμιο που δεν είναι τόσο αναγνωρίσιμο και ας έχετε μάθει τα ίδια πράγματα ή μπορεί και περισσότερα εσυ να έμαθες από το λιγότερο αναγνωρίσιμο πανεπιστήμιο.

Ένα παράδειγμα από άλλον τομέα που ισχύει το ίδιο , θεωρούμε δηλαδή κάτι καλύτερο από κάτι άλλο λόγω αναγνωρισιμότητας, είναι τα ρούχα. Συγκεκριμένα οι μάρκες. Μπορεί να είναι τα ίδια ρούχα απλώς είτε λόγω τιμής είτε λόγω αναγνωρισιμότητας και διαφήμισης θεωρούμε ορισμένες μάρκες τοπ ποιότητας, ενώ στην πραγματικότητα δεν ισχύει, η δεν δικαιολογεί την τόση μεγάλη διαφορά που θεωρούμε ότι υπάρχει.
 
Top