Μηχανικών Μεταλλείων – Μεταλλουργών ΕΜΠ

EMR

Νεοφερμένος

Ο EMR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Kαλησπέρα σε όλους τους επικείμενους Μηχανικούς Μεταλλείων Μεταλλουργών!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elfx

Νεοφερμένος

Η Elfx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Heey

είναι κάνεις άλλος εδώ που πέρασε/έχει περάσει στο ΕΜΠ στους Μηχανικούς Μεταλλείων Μεταλλουργών;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Την εχασα για 100 και κατι μορια :/: ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elfx

Νεοφερμένος

Η Elfx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Oh, κρίμα ρε σύ :/:
Και που μπήκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Γεωλογιας και γεωπεριβαλλοντος ΕΚΠΑ , αλλα κανενα προβλημα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elfx

Νεοφερμένος

Η Elfx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εντάξει κομπλέ είσαι, και εμένα ήταν η επόμενη μου επιλογή:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Τα ιδια μυαλα κουβαλαμε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒασίληςΜ

Νεοφερμένος

Ο ΒασίληςΜ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα και σε 'σένα!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elfx

Νεοφερμένος

Η Elfx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γεια σας! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒασίληςΜ

Νεοφερμένος

Ο ΒασίληςΜ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ναι εγώ!!! :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Πιστευω σαν νεοι φοιτητες στο ελληνικο ΜΙΤ (μετσοβιαν ινστιτιουτ οφ τεκνολοτζι) θα βρειτε αυτο πολυ χρησιμο https://e-polytexneio.gr/viewtopic.php?f=118&t=1036
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EMR

Νεοφερμένος

Ο EMR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
ΒασίληςΜ και Elfx περασατε στους Μεταλλειολογους φετος;

Καλυσπερα παιδια.....
θα ηθελα την γνωμη σας για την συγκεκριμενη σχολη αλλα και τις προβλεψεις σχετικα με την βαση της...δηλαδη περσυ ειχε 16525....εγω εβγαλα 16646...τι λετε?

Καλησπέρα και σε 'σένα!! :D


Πιστευω σαν νεοι φοιτητες στο ελληνικο ΜΙΤ (μετσοβιαν ινστιτιουτ οφ τεκνολοτζι) θα βρειτε αυτο πολυ χρησιμο https://e-polytexneio.gr/viewtopic.php?f=118&t=1036

Ευχαριστούμε πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

EMR

Νεοφερμένος

Ο EMR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Εγω! Γεια σας συναδελφοι! :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Th0mas

Νεοφερμένος

Ο Th0mas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Σκεφτομαι να δηλωσω αυτη τη σχολη, ομως αρκετα ατομα μου εχουν πει πως δεν αξιζει. Μπορειτε να μου δωσετε και εσεις τις αποψεις σας / οποιαδηποτε πληροφορια γνωριζετε (μαθηματα , επαγγελματικη αποκατασταση);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the purge

Νεοφερμένος

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
γεια , και εγω φετος εδωσα εξετασεις και εκανα χαζα λαθη που μου κοστισαν αθηνα , εγω προσανατολιζομαι προς πολιτικους μηχανικους μαλλον πατρα.Αρχικα ομως σκεφτομουν το τμημα που αναφερεις αλλα διαβασα πολλα σχολια που λενε οτι εχει δυσκολη επαγγελματικη αποκατασταση, επιπλεον μεταλλυργεια δεν υπαρχουν πια οποτε δεν ξερω ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

69lover

Νεοφερμένος

Ο 69lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι μαθητής της γ λυκείου. Ήθελα να ρωτήσω περί της σχολής των μεταλλιολόγων μηχανικών. Τι γνώμη έχετε για αυτούς Και τι επαγγελματικές προοπτικες; Αξίζουν κατά την γνώμη σας; Άν κάποιος έχει μπει εκεί ας μου πει την εμπειρία του

Ευχαριστώ
 
Τελευταία επεξεργασία:

KingOfPop

Νεοφερμένος

Ο KingOfPop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Είμαι στο πρώτο έτος και μπορώ να σου πω (αν και όπως καταλαβαίνεις η εμπειρία μου είναι περιορισμένη) πως πρόκειται για μία πάρα πολύ ενδιαφέρουσα σχολή με ιδιαίτερα μαθήματα. Το γνωστικό μας αντικείμενο δεν περιορίζεται στα μεταλλεία-ορυχεία και στις εξορύξεις, αλλά υπάρχουν και άλλες σημαντικές κατευθύνσεις όπως οι μεταλλουργικές διαδικασίες, η τεχνολογία υλικών κ.α. Επομένως μπορείς σε μεταγενέστερο βαθμό να ασχοληθείς με πάρα πολλά πράγματα. Σχετικά με την επαγγελματική κατάσταση, δεν γνωρίζω πολλά περισσότερα από εσένα, πάντως μπορώ να σου πω ότι τα πράγματα είναι δύσκολα στην Ελλάδα όπως άλλωστε για όλους τους μηχανικούς. Ωστόσο θα έλεγα ότι βρισκόμαστε σε καλύτερη κατάσταση από πχ τους πολιτικούς μηχανικούς οι οποίοι είναι πάρα πολλοί (εγγεγραμμένοι στο ΤΕΕ) καθώς δεν υπάρχει αντίστοιχη σχολή μεταλλειολόγων στην Ελλάδα εκτός από αυτή του ΕΜΠ. Στο εξωτερικό ωστόσο και ιδιαίτερα σε σε χώρες όπως η Αυστραλία και ο Καναδάς τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα. Σκέψου επιπλέον πως ο κλάδος της μεταλλευτικής που αποτελεί και την κύρια κατεύθυνση της σχολής δεν πρόκειται να κορεστεί στο σύντομο μέλλον καθώς η ανάγκη του ανθρώπου για ορυκτές πρώτες ύλες αυξάνεται εκθετικά. Ελπίζω να σε βοήθησα!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,065 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι μαθητής της γ λυκείου. Ήθελα να ρωτήσω περί της σχολής των μεταλλιολόγων μηχανικών. Τι γνώμη έχετε για αυτούς Και τι επαγγελματικές προοπτικες; Αξίζουν κατά την γνώμη σας; Άν κάποιος έχει μπει εκεί ας μου πει την εμπειρία του

Ευχαριστώ

Εκτός εαν ψήνεσαι για γεωλογίες, μηχανική περιβάλλοντος και γενικά για την βιομηχανία της μεταλλουργίας νομίζω οτι
ο χημικός μηχανικός είναι καλύτερη επιλογή απο άποψη αποκατάστασης(σε θέμα πλήθους ευκαιριών) ,αλλά και επειδή δεν θα φτύσεις αίμα να περάσεις το προαναφερόμενα που σου είναι άσχετα ή/και άχρηστα, εαν δεν δουλέψεις σε κάποιον σχετικό τομέα. Οι μεταλλειολόγοι κερδίζουν ίσως απο άποψη σταθερότητας εργασίας, καθώς είναι ένα ειδικό αντικείμενο με μεγάλο ενδιαφέρον ,ειδικά τώρα με όλους τους νόμους και τις πιέσεις της ΕΕ περί προστασίας του περιβάλλοντος. Επίσης δεν υπάρχει άλλη παρόμοια σχολή να το καλύπτει(σχετικά μικρός ανταγωνισμός δηλαδή). Οπότε θεωρώ οτι το ερώτημα είναι τι σου αρέσει και τι δεν σου αρέσει εσένα.
 

69lover

Νεοφερμένος

Ο 69lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!
Μόλις τελείωσα τις πανελλήνιες και τώρα ήρθε η ώρα για το μηχανογραφικό μου. Διάβαζα για μια σχολή στο Πολυτεχνείο αυτή των μηχανικών μεταλλείων μεταλλόυργων και ήθελα να της την σχετικά με αυτήν. Τι επαγγελματικές προοπτικές προσφέρει?
Μπορείς να κάνεις εξορύξεις σε πετρέλαια ορυκτά διαμάντια στις αφρικες και τις αραβίες ?!!! Η είναι λόγο φαντασιόπληκτα όνειρα μακριά από τον σύγχρονο τεχνολογικό κόσμο? Πείτε την άποψή σας και φωτιστε με παρακαλώ πολύ!! Αν κάποιος είναι από την σχολή παρακαλώ ας μου πει την εμπειρία του από εκεί και την κατάσταση που επικρατεί και τι λένε οι καθηγητές της σχολής σας. Τι επαγγελματικές προοπτικές υπάρχουν από αυτήν την σχολή?

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας!!!!
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!
Μόλις τελείωσα τις πανελλήνιες και τώρα ήρθε η ώρα για το μηχανογραφικό μου. Διάβαζα για μια σχολή στο Πολυτεχνείο αυτή των μηχανικών μεταλλείων μεταλλόυργων και ήθελα να της την σχετικά με αυτήν. Τι επαγγελματικές προοπτικές προσφέρει?
Μπορείς να κάνεις εξορύξεις σε πετρέλαια ορυκτά διαμάντια στις αφρικες και τις αραβίες ?!!! Η είναι λόγο φαντασιόπληκτα όνειρα μακριά από τον σύγχρονο τεχνολογικό κόσμο? Πείτε την άποψή σας και φωτιστε με παρακαλώ πολύ!! Αν κάποιος είναι από την σχολή παρακαλώ ας μου πει την εμπειρία του από εκεί και την κατάσταση που επικρατεί και τι λένε οι καθηγητές της σχολής σας. Τι επαγγελματικές προοπτικές υπάρχουν από αυτήν την σχολή?

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας!!!!
φιλος μου ειναι σε αυτη την σχολη ειναι δυνατη σχολη και υποτιμημενη θα ελεγα τα τελευταια χρονια λογω οτι οι αλλες σχολες του πολυτεχνειου προσφερουν καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση!(ετσι ακουγεται τουλαχιστον) . Στην Ελλαδα η αληθεια ειναι οτι ειναι καπως δυσμενεις οι συνθηκες γιατι δεν υπαρχουν πολλες εταιρειες με τις καταλληλες εγκαταστασεις...Εξω σγρ κανεις παπαδες αν το παρεις σοβαρα εχω πχ γνωστο που πηγε αραβια για 3 χρονια και εβγαλα φραγκα που αλλοι βλεπουν σε 10-15 χρονια στην Ελλαδα...Γενικα αν ψαχτεις και σε ενδιαφερει το αντικειμενο λυσεις υπαρχουν αυτη ειναι η αποψη μου..Επισης θετικο ειναι για μενα οι λιγοι εισακτεοι
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top