Kατατακτήριες ή Mεταπτυχιακό;

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
ελπιζω να μην κανεις ιδιαιτερα μαθηματικων γιατι εισαι μεγαλος μυρωδιας ,μου αρεσει που παινευσαι για τον βαθμο που τελειωσες την σχολη σου που ειναι τυλαχιστον γελοια

Έλα να βγάλεις άριστα στη σχολή μου και να πρωτεύσεις και μετά τα λέμε.
Έχεις τρομερά συμπλέγματα. Έλεγξέ το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σωτηρης7

Νεοφερμένος

Ο Σωτηρης7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Έλα να βγάλεις άριστα στη σχολή μου και να πρωτεύσεις και μετά τα λέμε.
Έχεις τρομερά συμπλέγματα. Έλεγξέ το

κανε μπε προβατο του μαρινακη συγκρινεις το εμπ με το οδε καλα ξεμπερδεματα .Εγω εχω? εσυ καθεσαι και δινεις πανελληνιες καθε χρονο πατωνεις και μετα μας βγαζεις και αποψη για τα θεματα (στο ξαναειπα μπες καμια μερα τσατ να δεις ποσο σε κοροιδευουν )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
κανε μπε προβατο του μαρινακη συγκρινεις το εμπ με το οδε καλα ξεμπερδεματα .Εγω εχω? εσυ καθεσαι και δινεις πανελληνιες καθε χρονο πατωνεις και μετα μας βγαζεις και αποψη για τα θεματα (στο ξαναειπα μπες καμια μερα τσατ να δεις ποσο σε κοροιδευουν )

Τι butthurt είσαι συ; Σιγά μη δίνει και κάθε 6 μήνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, του χρόνου τελειώνω το τμήμα πολιτικής επιστήμης και δημόσιας διοίκησης του Εκπα με κατευθυνση δημοσιας διοικησης και από εκεί και πέρα δεν έχω ιδεα τι να κάνω. Μεταπτυχιακό; Δεύτερο πτυχίο; Το χειρότερο είναι ότι δεν ξερω με τι πραγματικα θελω να ασχοληθώ.
Είμαι ανάμεσα σε δευτερο πτυχιο στο παιδαγωγικο τμημα δημοτικης εκπαιδευσης (επειδή κυριως είναι στην πόλη μου) και σε δευτερο πτυχιο ή και μεταπτυχιακό στο οικονομικο τμημα ή στο τμημα λογιστικής. Με ενδιαφέρει πολύ το τμήμα βιβλιοθηκονομίας αλλά και το τμήμα πληροφορικής(!) και θα μπορούσα ίσως να σχοληθώ και με τα ναυτιλιακα/τουριστικά. Ενω το τμημα Νομικης που υποτιθεται εχει συναφεια με το δικο μου και στο οποιο στρεφονται οι περισσοτεροι συμφοιτητες μου, δεν νομιζω οτι με ενδιαφερει ιδιαιτερα, περισσοτερο αποτελει επιθυμια της οικογενεια μου. Από μεταπτυχιακά τα δυο που έχω βρει στο τμήμα μου είναι Δημόσιο Δίκαιο και Δημόσια Πολιτική (1000 ευρώ) και Διοίκηση & Διαχείριση Οικονομικών Μονάδων & Οργανισμών (που ομως εχει 5000ευρώ αλλα μου αρέσει περισσότερο).
Επισης θα κανω αιτηση φετος για υποτροφια με ενα προγραμμα στο ιεκ ακμη (2 χρονια) και στο οικονομικο κολλεγιο αθηνων (4! χρονια με τα 2 τελευταια στα αγγλικα..αλλα πτυχιο ισοδυναμοτου bachelor) και δεν ξερω τι κατευθυνση να επιλεξω. Ειμαι αναμεσα στα εξής: στο ιεκ ακμη στη κατευθυνση Σκηνοθεσιας (κατι τελειως διαφορετικο αλλα μου αρεσει), Στέλεχος Μηχανογραφημένου Λογιστηρίου - Φοροτεχνικού Γραφείου, Στέλεχος Διοίκησης και Οικονομίας στον τομέα του Τουρισμού, Στέλεχος Διοίκησης και Οικονομίας στον τομέα της Ναυτιλιας και στο οικον. κολλεγιο το προγραμματα Λογιστική και Χρηματοοικονομική.

Οποιαδήπτοε συμβουλή θα μου ήταν χρήσιμη. Τα περισσότερα που έχω βρει δυστυχως ειναι στην Αθήνα και η πόλη καταγωγής μου είναι από αλλού οπότε υπάρχει και αυτό το κριτήριο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπει στο κόπο και απαντήσει!!


Γεια σου :)
Νομίζω πως εφοσον σκεφτεσαι για παιδαωγικο ,πολυ καλη λυση θα ηταν να δοκιμαζες το παιδαγωγικο ειδικης αγωγης (Εστω και απο αποσταση αν δεν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να το παρακολουθεις ) καθως με τα σημερινα δεδομενα αν επιλεξεις κατευθυνση για δασκαλα ειδικης αγωγης εχεις σιγουρη την αποκατασταση ως αναπλητωτρια.Ως αναπληρωτρια θα εχεις μισθο 750 ευρω και το καλοκαιρι ταμειο ανεργιας ( τον εχουν κανει αρκετοι γνωστοι μου γι αυτο το ξερω απο πρωτο χερι ) .Οκ δεν ειναι και η καλυτερη λυση αλλα ειναι πολυ καλυτερα απο την αβεβαιοτητα άλλων σχολων.
Απο εκει και περα καλη αποκατασταση εχει το τει εργοθεραπειας στην Αθήνα.Γενικα εφοσον το βλεπεις για δευτερο πτυχιο καλυτερα να στραφεις προς πιο "σιγουρες" - βεβαια τιποτα δεν ειναι σιγουρο σημερα- σχολές.Απο εκει και περα φυσικά ειναι προσωπική σου επιλογη.
Η Βιβλιοθηκονομία δεν θα σε οδηγησει σε καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση και ενα τμημα πληροφορικης νομιζω θα ηταν πολυ δυσκολο για καποιον απο τη θεωρητικη τοσο να μπει οσο και να βγει :worry:
Αν δεν θες να αλλαξεις τελειως πορεια πιο συναφες αντικειμενο με τη σχολη σου ειναι η Νομική .Νομιζω θα αποτελουσε καλυτερη λυση απο οποιαδηποτε μεταπτυχιακο.
Επισης οπως αναφερθηκε απο αλλον μπορεις να δωσεις για την ΕΣΔΔΑ ,οταν θα εισαι μεγαλυτερη.Πολυ διαβασμα αλλα εξασφαλισμενο μελλον μετα.
Αυτα απο μενα και ελπιζω να βοηθησα :)
Καλη σταδιοδρομια σε ο,τι και αν επιλεξεις !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitrak

Νεοφερμένος

Η Dimitrak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Γράφτηκα στο φόρουμ προκειμένου να λύσω κάποιες απορίες που έχω σχετικά με τη σχολή μου και το γνωστό σε όλους μας "μετά το πτυχίο τι;".
Είμαι 3οετής φοιτήτρια στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων του ΤΕΙ Πειραιά. Με δεδομένο ότι χρωστάω 2 μαθήματα συνολικά και ότι του χρόνου θα μπω στη διαδικασία τις πρακτικής, έρχομαι σε σκέψεις σχετικά με τη βαρύτητα του πτυχίου μου και πως θα μπορέσω να το ενισχύσω προκειμένου να είμαι πιο ανταγωνιστική στον εργασιακό τομέα.
Σκέφτομαι για κάποιο μεταπτυχιακό(αλλά δε ξέρω προς τα που ακριβώς να ψάξω) ή κατατακτήριες για 2ο πτυχίο στην ΑΣΣΟΕ (από τη στιγμή που στα οικονομικά και διοικητικά που με ενδιαφέρουν εμένα είναι η πιο δυνατή σχολή). Δε ξέρω τι θα ήταν καλύτερο από τα δύο για την περίπτωσή μου. Μου αρέσουν πολύ τα ναυτιλιακά και τα λογιστικά κατά κύριο λόγο και κάπου σε αυτά σκέφτομαι να στραφώ.(Μιλάω πάντα για την περιοχή της Αττικής)
Ελπίζω κάποιος να μπορέσει να με διαφωτίσει επί του θέματος.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaMp

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Στη θέση σου εγώ θα έκανα και τα δύο παράλληλα αλλά σε μια τέτοια περίπτωση δεν θα έχεις και πολύ χρόνο για οτιδήποτε άλλο όπως καταλαβαίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitrak

Νεοφερμένος

Η Dimitrak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Όταν λες παράλληλα εννοείς και μεταπτυχιακό και σπουδές σε άλλο τμήμα;; Με ποια λογική; Κάτι τέτοιο πίστεψέ με δεν είναι ούτε εφικτό αλλά ούτε έχει νόημα. Είσαι ακόμα 1ο έτος... Θα καταλάβεις αν όχι φέτος του χρόνου ίσως ότι αυτό που λες δε γίνεται.
Το θέμα είναι να μου πει κάποιος, αν γνωρίζει, εκ πείρας κ εμπεριστατωμένα μια άποψη που να στέκει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εγώ προτείνω κατατακτήριες, καλώς ή κακώς η δεύτερη σχολή σου κάνει πιο ευρύ το πεδίο σε αντίθεση με το μεταπτυχιακό που σε εξειδικεύει.

Θέλει μεγάλη προσοχή σε ποιο τμήμα θα δώσεις; Αν είχε το πτυχίο της ΑΣΟΕΕ θα μπορέσεις να κυνηγήσεις θέσεις που τώρα δε μπορείς;

Υπάρχει μια τάση τα παιδιά να κάνουν μεταπτυχιακά , διδακτορικά και στο τέλος να τα κρεμάνε στο τοίχο. Θεωρώ τελείως λάθος αυτή την λογική ακαδημαϊκά μόνο ένα μικρό μέρος των φοιτητών θα ασχοληθεί το να μπαίνει σε μια σχολή με στόχο την ακαδημαϊκή καριέρα είναι σαν να παίζεις την σχολή σου κορόνα γράμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaMp

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Οκ, γνώμη ΣΟΥ , εγώ έχω φίλους που το έχουν καταστήσει εφικτό αυτό , οπότε όπως νομίζεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Οκ, γνώμη ΣΟΥ , εγώ έχω φίλους που το έχουν καταστήσει εφικτό αυτό , οπότε όπως νομίζεις...

Θεωρώ πως είναι εφικτό και το επίπεδο των Ελλήνων φοιτητών είναι πολύ καλό ώστε να κάνουν ακαδημαϊκή καριέρα και στο εξωτερικό. Όμως είναι λάθος να διαλέγουμε μία σχολή με στόχο αυτό (θα μπω στην πληροφορικής και θα γίνω καθηγητής πανεπιστήμιου). Είναι γνώμη μου και ίσως κάνω λάθος αλλά μη νομίζεις πως στην Ελλάδα της μετακρίσης θα έχουμε την παθογένεια στα πανεπιστήμια που συμβαίνει τώρα ;

θα γίνουν μεγάλες αλλαγές που μπορείτε να προβλέψετε!!!

εμείς πριν λίγα λόγια με διαφορετικά δεδομένα μπήκαμε στις σχολές και άλλαξαν όλα ....

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dimitrak

Νεοφερμένος

Η Dimitrak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγώ προτείνω κατατακτήριες, καλώς ή κακώς η δεύτερη σχολή σου κάνει πιο ευρύ το πεδίο σε αντίθεση με το μεταπτυχιακό που σε εξειδικεύει.

Θέλει μεγάλη προσοχή σε ποιο τμήμα θα δώσεις; Αν είχε το πτυχίο της ΑΣΟΕΕ θα μπορέσεις να κυνηγήσεις θέσεις που τώρα δε μπορείς;

Υπάρχει μια τάση τα παιδιά να κάνουν μεταπτυχιακά , διδακτορικά και στο τέλος να τα κρεμάνε στο τοίχο. Θεωρώ τελείως λάθος αυτή την λογική ακαδημαϊκά μόνο ένα μικρό μέρος των φοιτητών θα ασχοληθεί το να μπαίνει σε μια σχολή με στόχο την ακαδημαϊκή καριέρα είναι σαν να παίζεις την σχολή σου κορόνα γράμματα.

Συμφωνώ σε αυτό που λες σχετικά με το μεταπτυχιακό-οτι δηλαδή πρόκειται για εξειδίκευση-.
Θεωρώ πως το τμήμα λογιστικής και χρηματοοικονομίας είναι πολύ δυνατό στην ΑΣΣΟΕ και όσο για τις θέσεις, πιστεύω καταλαβαίνεις ότι δε θα έχω ούτε πολλά δικαιώματα και -γνώσεις ενδεχομένως- για να ανοίξω γραφείο κάποια στιγμή αν δε το κυνηγήσω τώρα, αλλά ακόμη και σε επίπεδο εργασιακής αποκατάστασης.

Όσο για την πληθώρα ανθρώπων που κάνουν μεταπτυχιακά και διδακτορικά και δε τους χρησιμεύουν, γνωρίζω και γνωρίζεις σίγουρα! Κάποτε αποσκοπούσαν όχι μόνο στην ακαδημαική καριέρα αλλά και στην αμοιβή που λάμβαναν οι ίδιοι όταν πλέον εργάζονταν. Σήμερα σε μια εταιρία το διδακτορικό είναι 40 ευρώ επιπλέον και αν κάποιος έχει οικονομικές απαιτήσεις (και δικαίως) λόγω των γνώσεων του, υπάρχει περίπτωση να μην προσληφθεί κιόλας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jer

Νεοφερμένος

Ο jer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Προσωπικα θα σου ελεγα να ψαχτεις στο εξωτερικο για μεταπτυχιακες σπουδες,πανω στο αντικειμενο του κλαδου σου ,που σε ενδιαφερει πραγματικα,θα κανεις τα ερασμους,θα δεις 5 νεα πραγματα,θα δεις πολλα πραγματα στην σχολη,οχι τοσο απο αποψη μαθηματων,οσο απο αυτα που διοργανωνουν σε σχεση με την σχολη,και θα ειναι καθαρα πανω σε αυτο που σε ενδιαφερει.Εδω ναι σπουδαζουμε γενικα αλλα και τι;; αν ηταν να σπουδαζουμε μια ζωη να το δεχτω,αλλα το θεμα ειναι να τελιωνουμε να ξεκινησουμε κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν το επίπεδο των γνώσεων που θα έχεις αποκομίσει από το πρώτο σου πτυχίο είναι ικανοποιητικές, μπορείς να επιδιώξεις να εισαχθείς κατευθείαν στα μεταπτυχιακά του ΟΠΑ στους τομείς που σε ενδιαφέρουν (πχ https://www.postgraduate_accfin.aueb...sklisi ekdilosis endiaferontos 2017-18_A3.pdf,
https://msc-isfm.aueb.gr/en-US
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
η ταπεινή μου άποψη ειναι πως αν δεν σου δίνει περαιτέρω επαγγελματικά δικαιώματα ένα πτυχίο ακόμα,τότε ίσως θα πρέπει να σκεφτείς τα μεταπτυχιακά του ΟΠΑ
επίσης μετα το μεταπτυχιακό μια πιθανά (θέλει ψάξιμο )καλή επιλογή που ίσως πρέπει να αναζητήσεις είναι αυτή των ορκωτών λογιστών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Επειδη εισαι εδω για να μαζεψεις γνωμες -και να κρατησεις αυτες που θεωρεις σωστες- θα σου πω και τη δικη μου. Εισαι σε μια σχολη απο την οποια νομιζω πως ειναι δυσκολο να γινεις δεκτη σε καποιο τμημα της Ασσοε δεδομενου πως πλεον ο ανταγωνισμος ειναι πολυ μεγαλος για λιγες θεσεις( λογω οικονομικης κρισης ολο και πιο πολλοι επιλεγουν εγχωρια μεταπτυχιακα). Επομενως εχεις 2 επιλογες:

α) Ειτε επιλεγεις να κανεις αιτησεις στο εξωτερικο σε τμηματα που δεχονται αποφοιτους απο ελληνικα ΤΕΙ με την ελπιδα να γινεις δεκτη
β) Ειτε δινεις κατατακτηριες και μπαινεις σε τμημα της Ασσοε. Μολις αποφοιτησεις κηνυγας ενα μεταπτυχιακο στον τομεα που σε ενδιαφερει

Αυτο που θα σου πω ισως σε προβληματισει αλλα ειναι πιο ευκολο να γινεις δεκτη για μεταπτυχιακο στο εξωτερικο (οχι Msc αλλα M.A ή diploma) παρα στην Ασσοε που αναφερθηκες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
εισαι σιγουρη οτι ειναι ετσι οπως τα περιγραφεις; ακριβως επειδη εχουμε οικονομικη κριση, δεν εχουν ολοι την δυνατοτηα να δινουν 5000+ ευρω σε μεταπτυχιακο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
εισαι σιγουρη οτι ειναι ετσι οπως τα περιγραφεις; ακριβως επειδη εχουμε οικονομικη κριση, δεν εχουν ολοι την δυνατοτηα να δινουν 5000+ ευρω σε μεταπτυχιακο...

Ειμαι σιγουρος και οχι σιγουρη. Το οτι εχουμε οικονομικη κριση δεν σημαινει πως δεν υπαρχουν 100 ατομα που εχουν 5 χιλιαρικα για μεταπτυχιακο. Βασικα εξαιτιας της κρισης εχει αυξηθει η ζητηση για μεταπτυχιακα τοσο που δεν φανταζεστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να κάνει 2ο B.Sc σε παρεμφερείς τμήματα(ή ακόμη και σε διαφορετικά ενδεχομένως), ακόμη κι αν το πρώτο είναι σε Τ.Ε.Ι., αν αυτό καθ' αυτό κρίνεται διαφορετικά.
Προσωπικά δε πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι με αυτόν τον τρόπο "εμπλουτίζεις" το βιογραφικό σου.
Αν ήμουν εργοδότης θα το έκρινα αρνητικά κι ως κίνηση απελπισίας(μιλώντας για παρεμφερείς τουλάχιστον)

Αν στον κλάδο σου σε ενδιαφέρει κάτι συγκεκριμένο τότε κυνήγησε το μέσω κάποιου M.Sc ώστε εμπράκτως να μάθεις νέα πράγματα τα οποία να καλύπτουν αυτό με το οποίο θέλεις να ασχοληθείς.


Εγώ προτείνω κατατακτήριες, καλώς ή κακώς η δεύτερη σχολή σου κάνει πιο ευρύ το πεδίο σε αντίθεση με το μεταπτυχιακό που σε εξειδικεύει.

Προφανώς θα δεις τα πράγματα από μια διαφορετική σκοπιά και υπό διαφορετικές συνθήκες αλλά επί της ουσίας θα κάνεις κύκλους στα ίδια και στα ίδια στην πλειοψηφία.

Nαι γιατι οι νέοι που δε βρίσκουν εργασία σε αυτο που θέλουν κάνουν μεταπτυχιακά για να κερδίσουν έτσι λιγο χρόνο ενώ αυτο που κάνουν είναι μια τρύπα στο νερό ...

Αν το κάνουν επειδή "προς τα εκεί ρέει το νερό" τότε πιθανών να έχεις δίκιο αλλά ένα μεταπτυχιακό δεν είναι εύκολη υπόθεση, ειδικά σε κάποια τμήματα. Σε κάθε περίπτωση θα μάθεις πολύ περισσότερα και νέα πράγματα αλλά και θα λάβεις μέρος σε διάφορες δραστηριοτήτων. Αλλά είναι στο χέρι του καθενός αυτό, όπως και το πως θα εκμεταλλευτεί όλα όσα θα προκύψουν ή θα δημιουργήσει στο προπτυχιακό.

εισαι σιγουρη οτι ειναι ετσι οπως τα περιγραφεις; ακριβως επειδη εχουμε οικονομικη κριση, δεν εχουν ολοι την δυνατοτηα να δινουν 5000+ ευρω σε μεταπτυχιακο...

Αυτό ποικίλει ανάλογα με το εκάστοτε Ακαδημαϊκό Ίδρυμα, το τμήμα και την χώρα. Υπάρχουν και φθηνά μεταπτυχιακά και δωρεάν αλλά και διάφορες προσφερόμενες υποτροφίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Αναφερομουν στα μεταπτυχιακα του ΟΠΑ Βολτ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asteriosk

Νεοφερμένος

Ο Asteriosk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Έχει δώσει κάποιος από εδώ μέσα κατατακτήριες εξετάσεις στο τμήμα ναυπηγων μηχανικών στο ΕΜΠ;;;Και να γνωρίζει τι μαθήματα δίνουν και τον βαθμό δυσκολίας;;;;;;
 
Top