Site για επίλυση διαφορικών εξισώσεων

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Υπαρχει καποιο site που παρεχει την απαντηση για την λυση μιας διαφορικης εξισωσης;;;
Θα ηθελα αν γινεται να εχει αναλυτικα τα βηματα που πρεπει να γινουν ή εστω την λυση της εξισωσης
(το wolfram που χρησιμοποιω για να επαληθευσω πχ ολοκληρωματα δεν κανει για αυτη τη δουλεια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
καλά ρε η mathematica δεν λύνει διαφορικές, είσαι σίγουρος? μόνο λαγούς από το καπέλα δεν βγάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
καλά ρε η mathematica δεν λύνει διαφορικές, είσαι σίγουρος? μόνο λαγούς από το καπέλα δεν βγάζει.

κοιτα απο οτι καταλαβα λυνει(100% ) αλλα δεν εχω καταλαβει πως ακριβως ειναι η γραφη κτλπ και γενικα δεν μου βγαινουν για αυτο ρωταω μπας και ξερει καποιος κατι εναλλακτικό ή γενικα πιο απλο


Θα το παλεψω και το wolfram αλλα 1-2 φορες που το ειδα ολο προβληματα μου βγαζει κατι γραφω λαθος(δεν τα γραφω δλδ σωστα...)

y dy=(8x+y)dx
δλδ πως ακριβως το γραφω???(y(x)'=???????????????????):hmm::hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
κοιτα απο οτι καταλαβα λυνει(100% ) αλλα δεν εχω καταλαβει πως ακριβως ειναι η γραφη κτλπ και γενικα δεν μου βγαινουν για αυτο ρωταω μπας και ξερει καποιος κατι εναλλακτικό ή γενικα πιο απλο


Θα το παλεψω και το wolfram αλλα 1-2 φορες που το ειδα ολο προβληματα μου βγαζει κατι γραφω λαθος(δεν τα γραφω δλδ σωστα...)

y dy=(8x+y)dx
δλδ πως ακριβως το γραφω???(y(x)'=???????????????????):hmm::hmm::hmm::hmm:
Με την DSolve θα την γράψεις, έτσι:
Dsolve[y'[x]==(8x+y[x])/y[x],y[x],x]
όπως καταλαβαίνεις έλυσα ως προς dy/dx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Με την DSolve θα την γράψεις, έτσι:
Dsolve[y'[x]==(8x+y[x])/y[x],y[x],x]
όπως καταλαβαίνεις έλυσα ως προς dy/dx

νομιζω οτι καταλαβα αν και δεν ειμαι ακομα 100% σιγουρος....:hmm:
Thanx anyway
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top