Πολιτικός Μηχανικός ή Φυσικός;

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αν ειναι δυνατον να θεωρειται αποδειξη οτι καποιος δεν ειναι πτυχιουχος το αν εγραψε το Μετσοβειο ως Μετσοβιο. ffs. Επισης το ανοικτο πανεπιστημιο ειναι ισαξιο με το κανονικο σε επιπεδο σπουδων, αν δεν ξερετε μη σχολιαζετε...

Και για να ειμαι εντος θεματος ας πω τη γνωμη μου.
Στο φυσικο κανουν εννοειται απο ολους τους κλαδους φυσικης και σε καθε σχολη μπορεις να επιλεξεις να εμβαθυνεις εκει που θελεις,ειτε μεσω κατευθυνσεων ειτε με μαθηματα επιλογης κτλ. Δεν χρειαζεται να ξερει στατικη, αν ομως του χρειαστει πουθενα θα μπορει να μαθει γρηγορα γιατι ξερει ολους τους βασικους νομους, ακομα καλυτερα αν εχει μελετησει και υλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
To post ενός μηχανικού(διάβασε τελευταία γραμμή): https://ischool.gr/showpost.php?p=806924&postcount=106

Ξεκαθαρίστε μεταξύ σας πρώτα το αν είστε επιστήμονες ή όχι και μετά το συζητάμε.
Κατά τη γνώμη μου, βέβαια, είναι επιστήμονας ένας μηχανικός με τη έννοια του ότι γνωρίζει πολύ καλά ένα αντικείμενο (αν το πάρουμε με τη αρχαία έννοια από το επίσταμαι), απλώς με την έννοια που τείνει να πάρει πλέον η λέξη επιστήμη σήμερα, επιστήμες θεωρούνται μόνο οι θετικές επιστήμες. Στο εξωτερικό χωρίζουν τις σχολές αυτών των αντικειμένων σε: Engineering και Sciences.
Όχι, όμως, και να λέγεται ότι κάνουν περισσότερη Φυσική οι Πολ. Μηχ. από του Φυσικούς! Μην τρελαθούμε τελείως!
---
Όσον αφορα στο κόμπλεξ: Ανοίγω λεξικό: https://www.selftherapy.gr/?p=172
Και πλέον γνωρίζοντας καλύτερα την έννοια του θα γίνω πιο συγκεκριμένος στην προηγούμενη ερώτησή μου: Μήπως οι μηχανικοί έχουν ένα κόμπλεξ ανωτερότητας;


και απο έναν μηχανικό έβγαλες το συμπέρασμα? βλέπω πολλή αξιοπιστία...:mad: Ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι του καπνίσει, εγώ δε το δέχομαι ότι είναι επιστήμες μόνο οι θετικές με την έννοια τη σημερινή όπως ονοματίζεις, τι άλλο θα ακούσουμε( ; ), επιστήμη είναι και η κοινωνιολογία και η γλωσσολογία-φιλολογία και το ιστορικό-αρχαιολογικό και η ψυχολογία. Και δεν είμαι κανας θεωρητικός να τα υποστηρίζω αυτά, σε πολυτεχνείο φοιτώ. Με τα σημερινά δεδομένα και αυτά είναι επιστήμες, ασχολούνται με αντίστοιχες έρευνες και θεωρίες.

Και για να γίνω και γω πιο συγκεκριμένος : Μήπως πρέπει να μελετάμε πιο διεξοδικά ένα σύνολο πρίν βγάλουμε ένα συμπέρασμα για αυτό;
Κανείς δε υποτίμησε τις θετικές επιστήμες (ίσως ένας-δύο, με τους οποίους διαφωνώ). Αντίθετα προείπα ότι αποτελούν εργαλεία του μηχανικού, άρα τις χρειάζεται. Αυτό σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι ο μηχανικός ξέρει καλύτερα μαθηματικά απο έναν μαθηματικό πχ.

Και πάλι βέβαια δεν είναι θέμα σχολής, αλλά θέμα ανθρώπου, και ένας βοσκός αν ψάξει και ερευνήσει ένα αντικείμενο μπορεί να ξέρει καλύτερα μαθηματικά ή αρχιτεκτονική κτιρίων ξέρω γω σε σχέση με έναν μαθηματικό ή αρχιτέκτονα αντίστοιχα, είναι βλακώδες να κολλάμε στους "τίτλους".
Και σε καμία περίπτωση δεν υποτιμώ τίποτες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από in flames gn:
και απο έναν μηχανικό έβγαλες το συμπέρασμα? βλέπω πολλή αξιοπιστία...:mad: Ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι του καπνίσει, εγώ δε το δέχομαι ότι είναι επιστήμες μόνο οι θετικές με την έννοια τη σημερινή όπως ονοματίζεις, τι άλλο θα ακούσουμε( ; ), επιστήμη είναι και η κοινωνιολογία και η γλωσσολογία-φιλολογία και το ιστορικό-αρχαιολογικό και η ψυχολογία. Και δεν είμαι κανας θεωρητικός να τα υποστηρίζω αυτά, σε πολυτεχνείο φοιτώ. Με τα σημερινά δεδομένα και αυτά είναι επιστήμες, ασχολούνται με αντίστοιχες έρευνες και θεωρίες.

Και για να γίνω και γω πιο συγκεκριμένος : Μήπως πρέπει να μελετάμε πιο διεξοδικά ένα σύνολο πρίν βγάλουμε ένα συμπέρασμα για αυτό;
Κανείς δε υποτίμησε τις θετικές επιστήμες (ίσως ένας-δύο, με τους οποίους διαφωνώ). Αντίθετα προείπα ότι αποτελούν εργαλεία του μηχανικού, άρα τις χρειάζεται. Αυτό σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι ο μηχανικός ξέρει καλύτερα μαθηματικά απο έναν μαθηματικό πχ.

Και πάλι βέβαια δεν είναι θέμα σχολής, αλλά θέμα ανθρώπου, και ένας βοσκός αν ψάξει και ερευνήσει ένα αντικείμενο μπορεί να ξέρει καλύτερα μαθηματικά ή αρχιτεκτονική κτιρίων ξέρω γω σε σχέση με έναν μαθηματικό ή αρχιτέκτονα αντίστοιχα, είναι βλακώδες να κολλάμε στους "τίτλους".
Και σε καμία περίπτωση δεν υποτιμώ τίποτες.:)
Εγώ απλώς είπα ότι ούτε εσείς συμφωνείτε το αν είστε ή όχι επιστήμονες. Εγώ είπα ότι κατά τη γνώμη μου είστε, απλώς έχει καθιερωθεί ο διαχωρισμός που είπα και πρηγουμένως: engineering(μηχανικών)-sciences(θετικών επιστημών).
Όσον αφορά στο υπόλοιπο post σου σε γενικές γραμμές συμφωνώ. Τα όσα είπα τα είπα για αυτούς τους έναν-δύο με τους οποίους λες και εσύ ότι διαφωνείς.
---
Τώρα.
Απάντηση σε όποιον διαφωνεί με αυτά που γράφω παρακάτω (:P):
Κάνει περισσότερη μηχανική ένας πολ. μηχ. (πμ);
Κάνει ο πμ:
Μη γραμμικά δυναμικά συστήματα, Ειδική σχετικότητα, Οπτική, Κβαντομηχανική, Θεωρητική μηχανική;
Ακόμη και στη μηχανική κάνουν ένα πολύ συγκεκριμένο κομμάτι και μετά επικεντρώνονται στις εφαρμογές.
Ομοίως και οι υπόλοιποι μηχ.
---
Τα καλύτερα post:
Αρχική Δημοσίευση από vaggelis1984:
Ο φυσικός θα διδαχθεί την φυσική σαν σύνολο και με όλο το υπόβαθρο που την συνοδεύει σε κάθε τομέα. Προφανώς και δεν είναι δουλειά του να κάνει στατική Ι,στατική ΙΙ ή να φτιάχνει super ηλεκτρικά κυκλώματα.
Μπορεί όμως να καταλάβει τις φυσικές αρχές και τους νόμους που διέπουν ΟΛΑ όσα χρησιμοποιούν οι εφαρμοσμένες επιστήμες οχι φορμαλιστικά όπως συμβαίνει στην περίπτωση των ΗΜΜΥ ή των πολιτικών μηχανικών.
Ο καθένας στον τομέα του.;)
Αρχική Δημοσίευση από Krou:
Δεν χρειαζεται να ξερει στατικη, αν ομως του χρειαστει πουθενα θα μπορει να μαθει γρηγορα γιατι ξερει ολους τους βασικους νομους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Εγώ απλώς είπα ότι ούτε εσείς συμφωνείτε το αν είστε ή όχι επιστήμονες.

χμ...Δεν νομίζω ότι αυτό προσδίδει κάποια ιδιότητα στην πραγματικότητα του χώρου μας.

Είπα, ωστόσο, τις θέσεις μου επι του ζητήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_^Gi0rG0s^_

Νεοφερμένος

Ο giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
τι λες άνθρωπέ μου?

τί άλλο θα ακούσω εδώ μέσα...

ενδεικτικό ότι λες μαλακίες είναι ότι οι πολυτεχνικές σχολές (και άρα οι σχολές μηχανικών) υπάγονται σε πανεπιστήμια.
Λέμε η πολυτεχνική σχολή του Αριστοτελείου πχ πανεπιστημιού.

Επίσης οι σχολές έχουν απο μόνες τους μαθήματα που αφορούν αντίστοιχες ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ.

πχ Ιστορία της ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ του ΗΜΜΥ, ή του μηχανολόγου μηχανικού ξέρω γω κτλ.

Τέλος αν το δεις και πραγματολογικά, η επιστήμη βασίζεται στην παρατήρηση και στο πείραμα (κατα τον Einstein-που φοίτησε ομολογουμένως σε πολυτεχνείο), οι μηχανικοί έχουν ώρες ερευνητικές εργαστηρίων και επιστημονικών μελετών και δε διαφωνώ ότι χρησιμοποιούν και άλλες επιστήμες ως εργαλεία.

Και οι φυσικοί χρησιμοποιούν τα μαθηματικά ξέρω γω, και τι να λέει...

Επιστημη ειναι η φυσικη και η μηχανικη ειναι κλαδος.
Θετικές και φυσικές επιστήμες
[Επεξεργασία] Εφαρμοσμένες επιστήμες

[Επεξεργασία] Κοινωνικές επιστήμες

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,775 μηνύματα.
Οι κλασικές επιστήμες μηχανικών είναι:

Στο πεδίο συγκαταλέγονται επίσης οι επιστήμες:

Η επιστήμη του αρχιτέκτονα μηχανικού συνδυάζει στοιχεία της επιστήμης του πολιτικού μηχανικού με στοιχεία των εικαστικών τεχνών. Ορισμένοι έχουν εισηγηθεί τη συμπερίληψη της μηχανικής λογισμικού και της μηχανικής υπολογιστών στην επιστήμη μηχανικού, αλλά προς το παρόν αυτοί αντιμετωπίζονται συνήθως ως κλάδοι της πληροφορικής. Η μηχανική υπολογιστών ειδικότερα, αποτελεί αντικείμενο μελέτης και των ηλεκτρονικών μηχανικών, στον βαθμό που το υλικό των υπολογιστών είναι ηλεκτρονικής φύσης.


πηγή: https://el.wikipedia.org/wiki/Επιστήμη_μηχανικού

Υ.Γ Όποιος ασχολείται με έρευνα στο τομέα του επιστήμονας θεωρείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Θεωρώ ότι αυτή η "κόντρα" κάπου έχει γίνει γελοία και παιδιαρίστικη. Πάτε να λύσετε προβλήματα που έχουν λυθεί εδώ και αιώνες...
Και οι 2 σχολές δίνουν πάρα πολλά εφόδια στους σπουδαστές τους.
Το ερώτημα περί του ποιός κάνει περισσότερη φυσική το θεωρώ αστείο...Και στις 2 σχολές παίρνεις τα εφόδια που σου χρειάζονται για να έχεις τη δυνατότητα να ασχοληθείς στον τομέα σου. Αυτή είναι η σωστή απάντηση.

Σημασία να ξέρετε, έχει πως αξιοποιεί ο κάθε φοιτητής τις γνώσεις που του παρέχονται και τι γεννάει και το μυαλό του, γιατί τις περισσότερες φορές μιλάμε για εμβάθυνση στην φυσική και δεν έχουμε ξεκαθαρίσει οι περισσότεροι τις βασικές έννοιες...
Πόσοι απο εδώ μέσα Φυσικοί έχουν καταλάβει τη θεωρία της Σχετικότητας, την Κβαντομηχανική ή την Θεωρητική Μηχανική σε βάθος ; Θεωρώ ελάχιστοι έως κανένας.
Πόσοι μηχανικοί είναι πραγματικά καλοί στην δουλειά τους; Mια ματιά στις κακοτεχνίες και στις "σύγχρονες" ελληνικές πόλεις θα σας λύσει την απορία.

Εχω και πολύ προσωπική εμπειρία, όπου Φυσικός φροντιστηρίου έφτιαξε τα σχέδια μιας σκάλας στο φροντιστήριο τη στιγμή που ο ίδιος ο μηχανικός οριόταν ότι δεν βγαίνει...Τελικά μετά απο το ντρόπιασμα ο Μηχανικός αναγνώρισε οτι η κατασκευή "έβγαινε"....:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Τεχνολογικές Επιστήμες

Πολιτικός Μηχανικός -> Τεχνική-Εφαρμοσμένη Μηχανική
Μηχανολόγος Μηχανικός -> Μηχανολογία
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός -> Ηλεκτρολογία
Ηλεκτρονικός Μηχανικός-Μηχανικός Υπολογιστών -> Ηλεκτρονική
Αγρονόμος-Τοπογράφος Μηχανικός -> Γεωδαισία-Φωτογραμμετρία
Χημικός Μηχανικός -> Τεχνική-Εφαρμοσμένη Χημεία
Μηχανικός Παραγωγής και Διοίκησης -> Επιχειρησιακή Έρευνα
Μεταλλειολόγος-Μεταλλουργός Μηχανικός -> Μεταλλειολογία-Μεταλλευτική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

στεφγκολ

Νεοφερμένος

Ο στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Το είδα. Αν είναι στα αλήθεια μηχανολόγος μηχανικός τότε έχει σοβαρό πρόβλημα αντίληψης ο άνθρωπος.

αυτά γιατί δεν αφαιρέθηκαν? δεν είναι προσωπικοί χαρακτηρισμοί?
-----------------------------------------
Καλά. Και ένας μηχανολόγος από ΙΕΚ, μηχανολόγος μηχανικός λέει ότι είναι. Επίσης λέει κάτι για ανοιχτό πανεπιστήμιο, οπότε ας μην του δίνουμε πολύ σημασία.

αυτά? αν θέλετε να είναι σοβαρό το φόρουμ να αφαιρείτε όλες τις χαζομάρες

απευθύνομαι στον Zedblue που αφαίρεσε κάποια post μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει. Ας μου πει καποιος τι οριζεται επιστημη και τι επιστημονας και θα απαντησω εγω αν ειναι ο μηχανικος επιστημονας και αν αυτο με το οποιο ασχολειτε ειναι επιστημη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
αυτά γιατί δεν αφαιρέθηκαν? δεν είναι προσωπικοί χαρακτηρισμοί?

αυτά? αν θέλετε να είναι σοβαρό το φόρουμ να αφαιρείτε όλες τις χαζομάρες

απευθύνομαι στον Zedblue που αφαίρεσε κάποια post μου

Καταρχάς, υπάρχει και το κουμπάκι της αναφοράς. Λογικό είναι κάτι να μου ξεφύγει μέσα στα τόσα. Επίσης θα μπορούσες απλά να μην πουλάς τρέλα, γιατί όπως θα διαπίστωσες δεν έλαβες κάποια ποινή για τους χαρακτηρισμούς τους οποίους εσύ τους ξεκίνησες, αλλά απλά αφαιρέθηκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

στεφγκολ

Νεοφερμένος

Ο στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
δεν νομίζω ότι σου ξέφυγαν, από κει και πέρα ποιος σου είπε ότι πουλάω τρέλα? ξέρεις καν τι σημαίνει να πουλάς τρέλα? τέλος πάντων σταματάω εδώ γιατί δεν αξίζει τον κόπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Πόσοι απο εδώ μέσα Φυσικοί έχουν καταλάβει τη θεωρία της Σχετικότητας, την Κβαντομηχανική ή την Θεωρητική Μηχανική σε βάθος ; Θεωρώ ελάχιστοι έως κανένας.
Δε μπορείς να το λες αυτό εφόσον δε μας γνωρίζεις! Να μιλάει ο καθένας για τον εαυτό του!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ειπώθηκε πως ο ΑΙνσταιν σπούδασε πολυτεχνείο...ανακριβές...ο Αινσταιν εβγαλε το τμημα φυσικης του πολυτεχνειου της ζυριχης..μαλιστα θεωρουσε βαρετη την μηχανικη(για την ακριβεια η λεξη που χρησιμοποιουσε ηταν ανυποφορη),καθως και ο πατερας της ο Αρχιμηδης...

στα τμηματα φυσικης σπουδαζουν φυσικη,υπαρχουν καλα μεταπτυχιακα στον κλαδο,ακομα και εφαρμοσμενα..τα διδακτορικα της ειναι τα πιο δυσκολα ολων των επιστημων και για λιγους,στην αμερικη 800 ατομα παιρνουν διδακτορικο και λιγες χιλιαδες σε ολον τον κοσμο καθε χρονο..οποτε καταλαβαινεις...

οι μηχανικοι εστιαζουν σε εναν τομεα της φυσικης και σε εφαρμοσμενο επιπεδο..δεν ειναι φυσικοι οι ανθρωποι μηχανικοι ειναι.Ειναι σημαντικος και ο κλαδος των μηχανικων(ουσιαστικα των κατασκευων)...απο τους πολυτεχνιτες μονο οι ΗΜΜΥ εμπ θαρρω κανουν καμια 10αρια μαθηματα καθαρης φυσικης,αν επιλεξουν ωστοσο την σχετικη ροη και παρουν το μαθημα επιλογης

επαγγελματικα προφανως οι μηχανικοι εχουν περισσοτερες επιλογες(αν και τωρα με την κριση ζητημα ειναι,αλλα αυτο αφορα ολα τα επαγγελματα)

επιστημες καθαρες ειναι οι θετικες...στο εξωτερικο τους φυσικους συχνα τους λενε επιστημονες και τους μηχανικους μηχανικους

βεβαια επιστημες ειναι και οι ανθρωπιστικες και οι μηχανικοι στις εφαρμοσμενες κ.λπ,αλλα με εναν διαφορετικο τροπο

η φυσικη ειναι κατι το σπουδαιο,μια απο τις μεγαλυτερες κατακτησεις του ανθρωπινου πνευματος και μοιραζεσαι και μια ιστορια στον κλαδο θρυλικη,ομως θα πρεπει να υπαρχει το μερακι για αυτην γιατι τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα και οσο προχωρουν οι σπουδες γινονται δυσκολοτερα ..
αν αρχισουν οι συμβιβασμοι και υπαρχει η σκεψη για την επαγγελματικη αποκατασταση ,αυτο ειναι κατανοητο,αλλα και κατι αλλο,προφανως οι πολυτεχνιτες θα εχουν μεγαλυτερο ευρος επιλογων σε μια τετοια περιπτωση...ομως αν δεν υπαρχει και καποιο σχετικο ενδιαφερον το πραγμα θα ειναι βασανο

συνοπτικα...ο φυσικος ειναι ενας εξερευνητης,ο μηχανικος ενας κατασκευαστης...o ενας αναζητα και αποκωδικοποιει τους νομους της φυσης,ο αλλος φτιαχνει ανθρωπινες κατασκευες,που φυσικα βασιζονται σε φυσικους νομους(αναλογα του τομεα τους)
καθε ασχολια εχει την δικη της χαρη και ο καθενας αναλογως με την ιεραρχηση των αναγκων και των θελω του επιλεγει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
παντως τωρα που εχει φουνταρει η οικοδομη και γενικα τα εργα..πολιτικος μηχανικος δεν ξερω αν ειναι εξυπνη λυση(εφοσον σκεφτεστε επαγγελματικη αποκατατασταση)...κατα την γνωμη μου ΗΜΜΥ με κατευθυνση ομως λογισμικο και φυσικα πληροφορικες σχολες(ιδιως οικονομικων πανεπιστημιων ) ειναι καλη κινηση για επαγγελματικη διεξοδο..ετσι το βλεπω δηλαδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top