Φοιτητική ζωή: Τι αλλάζει;

johnnynoisemaker

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γεια σας!!!βασικα θα ηθελα ν γραψω και εγω σαν υποψηφιος φοιτητης (σιγουρα θα πω οτι ειμαι οταν βγουν οι βασεις) τις αποριες μου και οποιος μπορει ας απαντησει...
τι ακριβως αλλαζει?δηλαδη πως θα ειναι τα πραγματα?ωραια και περασαμε στο πανεπιστημιο...δηλαδη?και καθε μερα τσαντα δεν θα χρειαζεται,βιβλια δεν θα κουβαλαμε?τετραδια?στυλο?(ειδικα μια φιλη μου αναρωτιεται και αν θα πρεπει ν κουβαλαει τσαντα σαν την σχολικη...καποιο κοριτσι ας απαντησει και σ αυτο..!)....βασικα ειμαι ο πρωτος που περναει στην οικογενεια μου οποτε σαν μεγαλυτερος δεν εχω αλλον να συμβουλευτω για το πως ειναι το κλιμα...γενικοτερα?
πως θα πρεπει να ειμαι μεσα στην σχολη?θα πρεπει ξαφνικα τι?να υιοθετησω το στυλακι του φοιτητη και να σοβαρευτω (οσον αφορα πχ την εμφανιση μου που εχω ενα ιδιαιτερο στυλ)?....και μετα? τι εννοειτε οταν λετε οτι κρατατε σημειωσεις στις διαλεξεις?και οσον αφορα τα κομματα?ειναι υποχρεωτικο να γραφτω σε καποιο ?εγω δεν θελω....(οχι οτι ειμαι πολυ ενημερωμενος και για αυτο απλα ακουσα οτι τον αδερφο μιας φιλης μου τον πιεζαν ν γραφτει σε καποιο κομμα)...
οποιος μπορει ας απαντησει σε αυτα (και σ οτι αλλο σκεφτει οτι θα μου φανει χρησιμο να ξερω ) ωστε να καταλαβαω λιγο τι γινεται γιατι...ολο μια αλλαγη νιωθω και ολο δεν ξερω τι αλλαζει...
ευχαριστω εκ των προτερων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Ακριβως τις ιδιες αποριες εχω και εγω!!!!(σε ολα οσα ειπες!):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
johnnynoisemaker,

Το ευχαριστήθηκα το μήνυμα σου!!! Θα σου πω κάποια άλλη στιγμή το γιατί.
Παρόμοιες θα ήταν οι ερωτήσεις μου ένα χρόνο πρίν. Αν και είναι βέβαιο ότι θα απαντηθούν οι ερωτήσεις σου από φοιτητές σε προχωρημένα εξάμηνα ή και απόφοιτους. Εκείνοι πιθανότατα θα είναι αναλυτικότεροι και ευκρινέστεροι από έμενα.
Επειδή είναι προχωρημένη η ώρα...:worry:Θα σου πω σύντομα τα εξής: Κάνε ότι νομίζεις!
Αναφέρεσαι στις τσάντες. Θέλεις να πάρεις τσάντα μαζί σου; Πάρε! Πάρε δυο, τρείς, τέσσερις... Δέν θέλεις; Κράτα το τετράδιο σου (των δυο, τριων, πέντε, δέκα θεμάτων) στο χέρι σου. Ααα μην ξεχάσω... το πανεπιστήμιο δεν είναι σαν το σχολείο, αγιασμός και βιβλία την πρώτη μέρα!! Όχι τελειώσανε αυτά! Τώρα βιβλία θα δείς μια εβδομάδα πρίν την εξεταστική. Καλά...όχι και έτσι, αλλά γενικά να ξέρεις ότι αργούν να φτάσουν τα συγγράμματα (έτσι θα τα λες εφεξής...ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΑ:pfff::shifty:) στα χέρια σου.
Προφανώς, και θα πρέπει να αλλάξει συμπεριφορά ή μάλλον να αλλάξει...αποβάλλει κατάλοιπα Δημοτικού/Γυμνασίου/(λυκείου;:ermm:). Επί παραδείγματι, αν σου έρθει η ανάγκη σου εν ώρα παράδοσης, εννοείται ότι δεν θα ζητήσεις την άδεια της/-ου καθηγήτριας/-ή σου!! Πληροφοριακά και μόνο...Προς θεού μην το εκλάβεις ως προσπάθεια ειρωνείας ή απαξίωσης προς το πρόσωπό σου. Το παραπάνω παράδειγμα στο αναφέρω (ώχ Παναγία μου, κλείνουν τα μάτια μου...) γιατί στο τμήμα μου συνέβει την πρώτη, τη δευτερη, τη τρίτη, την τέταρτη μέρα επενέβει η καθηγήτρια.:P
Πάντως, καμμία αλλαγή στο ντύσιμο, στην εμφάνιση, στη συμπεριφορά σου. Δεν θα παρεβρεθείς σε εκδήλωση του Προεδρικού Μεγάρου για τον εορτασμό της επετείου της "Αποκατάστασης της Δημοκρατίας", πανεπιστήμιο θα πας! Θα είσαι ο εαυτός σου (κλείνουν τα βλέφαρά μου...τα σπίτρα γρήγορα...) Γιατί να "σοβαρευτείς", διαφοροποιήσεις την εξωτερική σου εμφάνιση, όσο ιδιαίτερη κι άν είναι αυτή; Ρε παιδί μου... και να σου πεί κάποιος/-α κάτι, χώσε ένα φάσκελο, στην τελική (Νά ρεεεεε).:redface::P

Σε ότι αφορά τα κόμματα, ισχύει το "πετάει ο γάιδαρος; Πετάει, πετάει...":whistle:





Πάω να κοιμηθώωωω...Τί λέω;; Αφου κοιμάμαι ήδη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jellybeans7

Νεοφερμένος

Η jellybeans7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον eco-warrior.... Πάντως είναι λογικό να έχεις αυτές τις ανησυχίες αλλά μην αγχώνεσαι θα τα βρείς όλα τις πρώτες μέρες....! :)
Εξάλλου λίγο πολύ όλοι οι πρωτοετείς στην ίδια φάση βρίσκεστε...οπότε θα ψάχνεστε γενικότερα.....Ο ενθουσιασμός των πρώτων ημερών(και βδομάδων μη σου πω) είναι άλλο πράγμα πάντως!Από τις πιο ωραίες αναμνήσεις! :clapup:
Για πιο πρακτικά θέματα τώρα....βιβλία δεν θα παίρνεις μαζί σου λογικά, αφού ο κάθε καθηγητής κάνει το μάθημά του με τις σημειώσεις του συνήθως, και εσείς θα αντιγραφετε από τον πίνακα ή μπορεί να χρειάζονται και 1-2 πράγματα που λέει προφορικά...τα βιβλία στο σπίτι σου θα τα ανοίγεις μόνο ή στην εξεταστική, ανάλογα με τη σχολή...Επίσης και το να κρατάς σημειώσεις δν είναι απόλυτο, μερικοί προτιμούν να παρακολουθούν απερίσπαστοι και να δανείζονται από αλλους για φωτοτυπίες ή κάτι τέτοιο...θα βρεις το στυλ που σε βολεύει μόνος σου οπότε relax...Μπορείς να έχεις τετράδια ξεχωριστά για κάθε μάθημα ή να παίρνεις ένα ντοσιέ με φύλλα και μετά σπίτι σου να βάζεις τις σημειώσεις κάθε μαθήματος σε ξεχωριστό φάκελο....it's up to you ;)
Το ζήτημα της τσάντας είναι επίσης υποκειμενικό,δηλαδή μπορείς να κουβαλάς μόνο το ντοσιέ στο χέρι ή να πάρεις τσάντα, ότι σε βολεύει!
Για την φίλη σου πάντως θα πρότεινα να παίρνει καμιά τσάντα ώμου που να χωράει τα τετράδια της, έτσι θα την βολεύει όταν πηγαίνει και για καφέ μετά :D
Οσο για τα κόμματα η προσωπική μου άποψη είναι απέφυγε τα όσο μπορείς....δηλαδή οκ δεν λέω να είσαι αγενής ίσα ίσα η διπλωματία προτείνεται ,αλλά σε καμία περίπτωση μη γραφτείς...εξάλλου η βλακεία που θα σου πουν γράψου σε κόμμα για να περάσεις καλά είναι τεράστιο ψέμα...να ξέρεις κιόλας ότι οι περισσότεροι στην αρχή από συμφέρον θα σε πλησιάσουν ...οπότε εκμεταλλεύσου τους όπου τους χρειάζεσαι(σημειώσεις,βοήθεια στην αρχή) αλλά μην μπλεχτείς.
Συμβουλή μου είναι γενικά κάνε όσο πιο πολλές γνωριμίες μπορείς, ειδικά στην αρχή όλοι είναι πολύ ανοιχτοί, μέχρι να βρεις την παρέα που σου ταιριάζει αλλά και αργότερα ;)
Και να είσαι ο εαυτός σου!Δεν χρειάζεται να το παίξεις ούτε τρελά ώριμος ή ψαγμένος αν δεν σε αντιπροσωπεύει, απλά γενικά η φοιτητική ζωή θα σε κάνει πιο ανεξάρτητο , ώριμο και ενημερωμένο από μόνη της σε κάποια πράγματα αλλά και πιο ανεύθυνο και χαλαρό σε άλλα :P
Καλή αρχή πάντως!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Αρχικα καλή φοιτητική ζωή

Το πανεπιστήμιο έχει παρακολουθήσεις οι οποίες είναι προαιρετικές και ορισμένες σχολές και εργαστήρια/κλινικές. Προσπαθησε να κρατάς σημειώσεις στις παραδόσεις καθώς θα σε βοηθήσει. Στις πρώτες μέρες θα νιώθεις κάπως και θα χρειαστείς μια περίοδος προσαμογής. Κανένας δεν θα σε πιεζει να διαβάσεις και κανένας δεν θα καθοδηγήσει το διάβασμα σου. Θα πρέπει να μάθεις να διαβάζεις μόνος σου χωρίς την πίεση ενός απροειδοπείητου τεστακίου (αρκετά αντιπαιδαγωγικό και απαράδεχτο κατά τη γνώμη). Θα νιώθεις επιτέλους ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ κι όχι στρατιωτάκι. Στις παρακολουθήσεις και να αργήσεις κανένας δεν θα σου κάνει παρατήρηση... Δυστηχώς αυτή η απότομη ελευθερία που ξαφνικά δίνεται έχει και αρνητικές συνέπειες.

Οι πρωτοετείς φοιτητές στο μεγαλύτερο ποσοστό τους να ξέρεις ότι δεν σέβονται τον καθηγητή που παραδίδει (νοοτροποία σχολείου το λένε οι καθηγητές). Τις παρακολουθήσεις συμμετέχουν οι περισσότεροι (συνηθισμένοι από το σχολείο) αλλά ασχολούνται με άλλα πράγματα μιλάνε παίζουν, κάνουν πλάκες. Αποτέλεσμα να δημιουργείται ένα έντονο βουητό στο αμφιθέατρο και να μην αφήνουν τους υπόλοιπους να παρακολουθήσουν. Στο τελευταίο έτος επιχείρησα να παρακολουθήσω ένα μάθημα του πρώτου έτους κάθησα 5' και έφυγα... καθώς δεν είχε νόημα. Αυτή η συμπεριφορά σταματάει στο δεύτερο έτος μετά τις εξεταστικές όπου συνηδειτοποιεί ο φοιτήτης ότι αν δεν πάρει σοβαρά κάποια πράγματα θα χάσει την μπάλα.... Ορισμένοι καθηγητές θα προσπαθήσουν να σας ψαρώσουν για να αποτρέψουν τέτοια φαινόμενα αλλά λίγοι το πετυχαίνουν.

Οι φοιτητικές παρατάξεις είναι ένα κομμάτι του πανεπιστημίου. Μπορείς να τους παρομοιάσεις με συνδικαλιστές που καποιοι από αυτούς προσπαθούν να χτίσουν τις πολιτικές τους καριέρες και άλλοι τους ακολουθούν σαν πρόβατα και κάνουν όλες τις αγγαρείες... Προσπάθησε να κάνεις πραγματικούς φίλους και όχι να σε χρησιμοποήσουν για την ψήφο σου. Φυσικά δεν είασι υποχρεωμένος να γραφτείς σε κάποιο από αυτό.... και σύντομα θα καταλάβεις γιατί δεν πηγαίνει και δεν πρόκειται να πάει σωστά αυτός ο τόπος.

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι αν δεν σπουδάσεις στη ίδια πόλη που κατοικούν οι γονείς σου να νοικιάσεις σπίτι κοντά στο πανεπιστήμιο. Ξέρω είναι πιο ακριβά αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος αν δεν θέλεις να περάσεις την μισή σου μέρα στους δρόμους. Αυτό συμβαίνει γιατι οι ώρες παρακολούθησης δεν είναι συνεχόμενες μπορείς να έχεις 8:00-10:00 και 15:00-17:00.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πάντως η ουσία είναι μια και ίδια: διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα,..., διάβασμα (ν-φορές) για να δείτε προκοπή και να περνάτε άνω των 2 μαθημάτων ανά εξάμηνο. Ναι καλά ακούσατε. Πολλοί φοιτητές που θεωρούν τις φοιτητικές υποχρεώσεις κάτι χαλαρό και τις θέτουν σε δεύτερη, τρίτη,...,ν-οστή μοίρα περνούν το πολύ ένα ή δυο μαθήματα ανά εξάμηνο. Βέβαια, αυτό συμβαίνει και σε δύσκολες επιστήμες (λόγω δυσκολίας της ίδιας της επιστήμης) όπως φυσική, μαθηματικά,...Οπότε καταλαβαίνετε. Αν η επιστήμη είναι εκ φύσεως δύσκολη, μην την δυσκολεύεται 10x φορές με την ίδια σας την στάση απέναντι σε αυτήν (δηλ., διακοπές όλο το εξάμηνο, μπουζουκοκατάσταση κάθε σάββατο,...κτλ). Μάλιστα όσο θα περνάνε τα έτη σπουδών, οι απαιτήσεις των σπουδών θα ανεβαίνουν για δυο λόγους: (α). είτε γιατί θα χρωστάτε το πολύ διψήφιο αριθμό παλιά μαθήματα "παγίδες" που θα σας βασανίζουν (και μόνο στην έννοια ότι τα χρωστάτε) (β). είτε γιατί μια οι πρόοδοι σε κάποια μαθήματα, μια οι απαλακτικές εργασίες με 20% επί του γραπτού βαθμού, μια τα υποχρεωτικά εργαστήρια, μια οι υποχρεωτικές * παρακολουθήσεις σε κάποια μαθήματα δεν θα σας μένει και πολύς χρόνο για μπαράκια και συναφή. Προσωπικά, δεν κατάλαβα για πότε περνάει ο καιρός. Πότε είναι η πρώτη μέρα του εξαμήνου και πότε η πρώτη μέρα της εξεταστικής. Νομίζεις ότι είναι ένα δευτερόλεπτο η χρονική καθυστέρηση. Όμως, παρ' όλα αυτά, με δική σας επιλογή, δική σας ευθύνη και δικό σας προσωπικό ωρολόγιο πρόγραμμα μπορείτε να χαρείτε και την ζωή, να κάνετε κάποιες εξόδους, να γνωρίσετε νέα άτομα,...κτλ. Το αν κοπείτε μετά σε κάποιο μάθημα, επειδή δεν έμεινε χρόνος για διάβασμα λόγω ατελείωτου "καψίματος" με παρέες, θα είναι δική σας ευθύνη. Βέβαια, θα υπάρξουν και οι περιπτώσεις διαβάζω σοβαρά ένα μάθημα και κάνω αρκετές επισκέψεις σε επόμενες εξεταστικές μέχρι να περάσω το μάθημα...με ένα απλό και ωραίο 5αράκι. Ξεχάστε το διαβάζω και σκίζω. Οι καθηγητές Πανεπιστημίου είναι τελείως απρόβλεπτοι. Τώρα όσοι λένε ότι αν βρεις παλιά θέματα, παλιές σημειώσεις,...κτλ από κόμματα ή φίλους για να γράψεις καλά, είναι μύθος. Όσοι βρίσκουν τουλάχιστον στο δικό μου Τμήμα, το πολύ ένα 5 να πάρουν. Για κάτι παραπάνω, χρειάζεται λιώσιμο κυριολεκτικό. Μάλιστα οι περισσότεροι καθηγητές Πανεπιστημίων (νέοι και μεσήλικες) έχουν την διορθωτική λογική της μέγιστης απόδοσης μιας μηχανής (δηλ., σαν φοιτητής διαβάζεις για το μέγιστο 100% και αποδίδεις 50% ή 60%)...με ότι αυτό συνεπάγεται. Βέβαια δεν λείπουν και οι εξαιρέσεις (πόσες και πόσες φοιτήτριες δεν την έχουν πέσει σε έναν καθηγητή με στόχο τον βαθμό, αντίστοιχα οι φοιτητές σε ωραίες γυναικάρες καθηγήτριες...στο Ελλάδα ζούμε). Σε γενικές γραμμές, το πτυχίο θέλει να φτύσεις αίμα...και αν θέλεις και βαθμό και είσαι σε απαιτητική επιστήμη (δεν είναι όλες οι επιστήμες ίδιας δυσκολίας) θέλει πολύ αίμα ή κοινώς εν μέρει μοναστική ζωή. Ότι θες επιλέγεις. Η μάζα των φοιτητών πάει για ένα καλώς. Αν θυσιαστείς και λίγο πάς για ένα λίαν καλώς (6,51 και άνω). Αν είσαι ταλέντο ή ιδιοφυϊα πας για άριστα (7,51 και άνω). Βέβαια υπάρχουν και Πανεπιστημιακά Τμήματα όπου οι βαθμοί μπαίνουν για την πλάκα (π.χ. Παιδαγωγικά)...οπότε αν δείτε πτυχιούχο δάσκαλο με βαθμό πτυχίου κάτω του 7,50 είναι στόκος (αδικαιολόγητος ή μάλλον δεν του έκοβε). Για παράδειγμα στις φυσικομαθηματικές ή στις πολυτεχνικές σχολές, για να βγάλεις ένα 6,50 πρέπει να λιώσεις...το οποίο είναι ένα ξερό "καλώς".

Για τα υπόλοιπα συμφωνώ με τον eco. Να έχετε υπόψιν ότι θα πρέπει να ενημερώνεστε μόνοι σας για θέματα που αφορούν τις σπουδές, τις ανακοινώσεις γραμματείας,...κτλ από τους πίνακες ανακοινώσεων ή και το site του Τμήματός σας (γενική σελίδα ανακοινώσεων ή σελίδα γραμματείας ή προσωπικές σελίδες καθηγητών). Βέβαια πολλοί καθηγητές δεν έχουν προσωπική σελίδα. Βαρέθηκα αυτό το under construction, αλλά στο Ελλάδα είμαστε. Συνήθως τέτοιοι καθηγητές βγάζουν καμία ανακοίνωση έξω από το γραφείο τους (αφού δεν το under construction σημαίνει ότι δεν τα πάνε καλά με το διαδίκτυο) και την μαθαίνεις...μετά από μια εβδομάδα. :laugh: Στα μαθήματα δεν χρειάζεται συνέπεια και συμπεριφορά λυκείου. Εξέταση δεν υπάρχει. Με το που εισέρχεται ο καθηγητής για μάθημα, συνήθως και τέταρτο αρχίζουν, η διάλεξη στον πίνακα πάει σφαίρα (γεμίζουν μέχρι και 10 σελίδες τετραδίου μεγάλου μεγέθους με σπειράλ) μέχρι ακριβώς ώστε να γίνει ένα 10λεπτό διάλειμμα (σε συνεννόηση με τον καθηγητή) για να εισέρθεται στο δεύτερο δίωρο του μαθήματος (αν το μάθημα είναι δίωρο συνεχόμενο). Απορίες σχετικά με το μάθημα επιτρέπονται. Φασαρία και αρλούμπες δεν επιτρέπονται. Ο καθηγητής αν παρατηρήσει κάποιον φοιτητή ή φοιτήτρια για λογοδιάρροια πολλές φορές, μπορεί και να του/της απαγορέψει να ξαναπατήσει ή και να εξεταστεί στο μάθημα. Δεν λέει να συγκρουστείς με καθηγητή ούτε για προσβολή-παρατήρηση ούτε για βαθμούς. Ο καθηγητής μπορεί να σε "λιώσει" (μεταφορικά). Συνήθως δίωρες είναι οι διαλέξεις κάθε μέρα. Σπάνια να πέσετε σε μονοώρη διάλεξη. Συνήθως εντός αυτού του δίωρου, γίνεται και η πρόοδος του μαθήματος (αν κανονιστεί από τον καθηγητή). Η πρόοδος είναι ένα άτυπο διαγώνισμα στην μισή ύλη ή σε μέρος ύλης του μαθήματος. Γίνονται πρόοδοι με σκοπό σαν μια ευκαιρία να περάσεις κάποιο μάθημα πριν την εξεταστική και οι βαθμοί τους θα πρέπει να ικανοποιούν την σχέση: , όπου α, β οι βαθμοί των 2 προόδων και 5 ο προβιβάσιμος βαθμός. Άλλη περίπτωση είναι να δωθεί ένα μάθημα επιλογής (ακόμη και μαθηματικά ή φυσική) προφορικά στον πίνακα (εξέταση ανά 5 άτομα στην αίθουσα) συνήθως όταν είναι λίγοι οι εξεταζόμενοι. Άλλη περίπτωση είναι η γραπτή εξέταση με ανοιχτά βιβλία και ανοιχτές σημειώσεις, οπότε όπως καταλαβαίνετε αυτό είναι "παραπλάνηση" αφού γίνεται πάρτυ δυσκολίας στα θέματα (τίποτα δεν πέφτει τότε από βιβλία και σημειώσεις). Θα δείτε πολλά. Θα δείτε μετά από κάποιο καιρό, ότι δεν έχει σημασία τόσο το Τμήμα που σκάσατε να επιλέξετε στο μηχανογραφικό όσο το αν έχετε τα κότσια, τις δυνάμεις,...κτλ να φέρεται εις πέρας το πρόγραμμα σπουδών και να πάρετε το πτυχίο. Θα με θυμηθείτε κάπου στο 4ο εξάμηνο (2ο έτος καλοκαίρι). Θα δείτε και κάποιες σκηνές από θέατρο σκιών ο καραγκιόζης, δηλ., να μπουκάρουν κομματικοί φοιτητές στο αμφιθέατρο ή και εργαστήριο, χωρίς να ζητούν άδεια από τον καθηγητή που κάνει διάλεξη στον πίνακα (π.χ. λύνει κάποια άσκηση) και να λένε τα γνωστά ή να βρίζουν τον καθηγητή ότι υποθάλπτει τον φοιτητικό συνδικαλισμό και άλλες αρλούμπες. Ένα άλλο αρνητικό θέμα είναι τα βιβλία. Μπορεί να τα πάρετε και μετά την εξέταση του μαθήματος ή και ποτέ. Στην Ελλάδα της γραφειοκρατίας ζούμε. Κομπίνες της γραμματείας, του "κακοπληρωτή" Πανεπιστημίου και του "φεσομένου" Εκδοτικού Οίκου ή του "κομματικού-δημόσιου-κρατικού" Εκτυπωτικού Κέντρου. Ποιος νοιάζεται για τον συνεπή φοιτητή; Κανένας. Στην Ελλάδα, θέλουμε όλοι να τραβάμε και τους αρίστους προς τα κάτω με διάφορες αλχημείες με τον όρο (προβλήματα των Ελληνικών Πανεπιστημίων). Μόνο που οι αλχημείες αυτές σε κάποιες περιπτώσεις είναι "σκηνοθετημένες". Βολεύουν κάποιους. Ποιους; Τις παρατάξεις,...κτλ. Μέχρι και καθηγητές να αδιαφορούν να έρχονται για μάθημα θα δείτε, να μην ξέρουν να λύσουν μια άσκηση-παράδειγμα σωστά, να είναι κομματικοί πολυθεσίτες-πάτρονες κομματικών φοιτητών, διαχειριστές εξωπανεπιστημιακών προγραμμάτων,...κ.α. κομπινών. Αλλά θα δείτε και αριστούχους καθηγητές που θα σας διδάσκουν π.χ. φυσική, χωρίς να έχουν κάποια σημείωση μαζί τους. Αυτοί που τα θυμούνται όλα απέξω και με το και. Βέβαια είναι εκείνοι που "σφάζουν" μετά στα γραπτά αν ο φοιτητής δεν τα γράψει και αυτός με το και. Εδώ εμείς έχουμε καθηγητές που αν κάνεις ένα λαθάκι απροσεξίας (όχι σχετικό με το εξεταζόμενο μάθημα π.χ. μια λάθος πράξη από βιασύνη) ή αν προσθέσεις μια λέξη σε κάποιον ορισμό, όλο το θέμα παίρνει μηδέν. Αυτό είναι το Ελληνικό Ανταγωνιστικό Πανεπιστήμιο σε μερικές γραμμές. Αν υπάρχει κάτι άλλο, θα ήθελα και άλλους συναδέλφους να παραθέσουν την άποψή τους και ειδικά όσοι έχουν και υποχρεωτικά εργαστήρια να μας πουν τις ισχύουσες συνθήκες και εκεί...

* πολλοί καθηγητές έχουν κώλυμμα με τις υποχρεωτικές παρακολουθήσεις. Αν δεν σε έχει δει στο μάθημα, μπορεί και να σε κόψει...

Υ.Σ.: Αν έχετε τσαμπουκά και μαγκειά λυκείου, εξαφανίστε τον ή θα σας τον εξαφανίσουν. Το Ελληνικό Πανεπιστήμιο μέχρι να πάρεις το πτυχίο στα χέρια σου, θα στον "σπάσει" με μεθοδικό τρόπο. Αν θέλεις, κάνε και αλλιώς...με οδυνηρές συνέπειες στην πορεία σου, αγαπητέ υποψήφιε φοιτητή. Η μαγκιά και η κλ@νιά έξω από το Πανεπιστημιακό Αμφιθέατρο. Στον καθηγητή, θα είσαι ευγενικός ή και μ@λ@κας αν χρειαστεί...:)


Καλή φοιτητική αρχή...στην νέα Ιθάκη σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnynoisemaker

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αρχικα ευχαριστω για τις συμβουλες και οτι αλλο πειτε επισης καλοδεχουμενο ειναι..απο οτι καταλαβα δηλαδη ποιο πολυ με τις σημειωσεις δουλευετε και οχι με βιβλια (αρα θα χρειαστω τετραδια!)?και αν δεν σας τα δωσουν τα βιβλια δεν τα βρισκετε απο αλλου?δηλαδη χαθηκαν τα βιβλια?!και ουτε τα παιρνουμε μαζι στην σχολη???!!!!καλα και αυτο που ειπε καποιος οτι αμα θελουμε πτυχιο θα πρεπει να διαβαζουμε δεν με πειραζει γιατι δεν εχω σκοπο και να ειμαι αιωνιος φοιτητης!!ενταξει καλο και το να βγαινω εξω αλλα...εχω και καποιες υποχρεωσεις (δεν θελω να ακουστω φυτουλας απλα ετσι εκανα παντα και δεν εχω σκοπο να χαλαρωσω τωρα :) )...οσο για τα κομματα με βοηθησατε πολυ γιατι ειχα ψιλοανησυχησει...και οποιος ξερει ας μου πει λιγο και δυο λογια για τα εργαστηρια....γιατι ολοι για εργαστηρια λενε αλλα...τι ειναι τα εργαστηρια? (η σχολη που θελω εχει εργαστηρια)

Επί παραδείγματι, αν σου έρθει η ανάγκη σου εν ώρα παράδοσης, εννοείται ότι δεν θα ζητήσεις την άδεια της/-ου καθηγήτριας/-ή σου!!


αυτο...δεν το καταλαβα...δηλαδη βγαινεις απο την αιθουσα χωρις να ρωτησεις κανεναν??ή αμα αργησεις σε καποιο μαθημα παλι τι?μπαινεις μεσα χωρις να πεις ενα συγγνωμη ή κατι τετοιο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
που περασεσ γιαννη ?κ εγω φετος πρωτη φορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Πάντως η ουσία είναι μια και ίδια: διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα,..., διάβασμα (ν-φορές) για να δείτε προκοπή και να περνάτε άνω των 2 μαθημάτων ανά εξάμηνο. Ναι καλά ακούσατε. Πολλοί φοιτητές που θεωρούν τις φοιτητικές υποχρεώσεις κάτι χαλαρό και τις θέτουν σε δεύτερη, τρίτη,...,ν-οστή μοίρα περνούν το πολύ ένα ή δυο μαθήματα ανά εξάμηνο. Βέβαια, αυτό συμβαίνει και σε δύσκολες επιστήμες (λόγω δυσκολίας της ίδιας της επιστήμης) όπως φυσική, μαθηματικά,...Οπότε καταλαβαίνετε. Αν η επιστήμη είναι εκ φύσεως δύσκολη, μην την δυσκολεύεται 10x φορές με την ίδια σας την στάση απέναντι σε αυτήν (δηλ., διακοπές όλο το εξάμηνο, μπουζουκοκατάσταση κάθε σάββατο,...κτλ). Μάλιστα όσο θα περνάνε τα έτη σπουδών, οι απαιτήσεις των σπουδών θα ανεβαίνουν για δυο λόγους: (α). είτε γιατί θα χρωστάτε το πολύ διψήφιο αριθμό παλιά μαθήματα "παγίδες" που θα σας βασανίζουν (και μόνο στην έννοια ότι τα χρωστάτε) (β). είτε γιατί μια οι πρόοδοι σε κάποια μαθήματα, μια οι απαλακτικές εργασίες με 20% επί του γραπτού βαθμού, μια τα υποχρεωτικά εργαστήρια, μια οι υποχρεωτικές * παρακολουθήσεις σε κάποια μαθήματα δεν θα σας μένει και πολύς χρόνο για μπαράκια και συναφή. Προσωπικά, δεν κατάλαβα για πότε περνάει ο καιρός. Πότε είναι η πρώτη μέρα του εξαμήνου και πότε η πρώτη μέρα της εξεταστικής. Νομίζεις ότι είναι ένα δευτερόλεπτο η χρονική καθυστέρηση. Όμως, παρ' όλα αυτά, με δική σας επιλογή, δική σας ευθύνη και δικό σας προσωπικό ωρολόγιο πρόγραμμα μπορείτε να χαρείτε και την ζωή, να κάνετε κάποιες εξόδους, να γνωρίσετε νέα άτομα,...κτλ. Το αν κοπείτε μετά σε κάποιο μάθημα, επειδή δεν έμεινε χρόνος για διάβασμα λόγω ατελείωτου "καψίματος" με παρέες, θα είναι δική σας ευθύνη. Βέβαια, θα υπάρξουν και οι περιπτώσεις διαβάζω σοβαρά ένα μάθημα και κάνω αρκετές επισκέψεις σε επόμενες εξεταστικές μέχρι να περάσω το μάθημα...με ένα απλό και ωραίο 5αράκι. Ξεχάστε το διαβάζω και σκίζω. Οι καθηγητές Πανεπιστημίου είναι τελείως απρόβλεπτοι. Τώρα όσοι λένε ότι αν βρεις παλιά θέματα, παλιές σημειώσεις,...κτλ από κόμματα ή φίλους για να γράψεις καλά, είναι μύθος. Όσοι βρίσκουν τουλάχιστον στο δικό μου Τμήμα, το πολύ ένα 5 να πάρουν. Για κάτι παραπάνω, χρειάζεται λιώσιμο κυριολεκτικό. Μάλιστα οι περισσότεροι καθηγητές Πανεπιστημίων (νέοι και μεσήλικες) έχουν την διορθωτική λογική της μέγιστης απόδοσης μιας μηχανής (δηλ., σαν φοιτητής διαβάζεις για το μέγιστο 100% και αποδίδεις 50% ή 60%)...με ότι αυτό συνεπάγεται. Βέβαια δεν λείπουν και οι εξαιρέσεις (πόσες και πόσες φοιτήτριες δεν την έχουν πέσει σε έναν καθηγητή με στόχο τον βαθμό, αντίστοιχα οι φοιτητές σε ωραίες γυναικάρες καθηγήτριες...στο Ελλάδα ζούμε). Σε γενικές γραμμές, το πτυχίο θέλει να φτύσεις αίμα...και αν θέλεις και βαθμό και είσαι σε απαιτητική επιστήμη (δεν είναι όλες οι επιστήμες ίδιας δυσκολίας) θέλει πολύ αίμα ή κοινώς εν μέρει μοναστική ζωή. Ότι θες επιλέγεις. Η μάζα των φοιτητών πάει για ένα καλώς. Αν θυσιαστείς και λίγο πάς για ένα λίαν καλώς (6,51 και άνω). Αν είσαι ταλέντο ή ιδιοφυϊα πας για άριστα (7,51 και άνω). Βέβαια υπάρχουν και Πανεπιστημιακά Τμήματα όπου οι βαθμοί μπαίνουν για την πλάκα (π.χ. Παιδαγωγικά)...οπότε αν δείτε πτυχιούχο δάσκαλο με βαθμό πτυχίου κάτω του 7,50 είναι στόκος (αδικαιολόγητος ή μάλλον δεν του έκοβε). Για παράδειγμα στις φυσικομαθηματικές ή στις πολυτεχνικές σχολές, για να βγάλεις ένα 6,50 πρέπει να λιώσεις...το οποίο είναι ένα ξερό "καλώς".

Για τα υπόλοιπα συμφωνώ με τον eco. Να έχετε υπόψιν ότι θα πρέπει να ενημερώνεστε μόνοι σας για θέματα που αφορούν τις σπουδές, τις ανακοινώσεις γραμματείας,...κτλ από τους πίνακες ανακοινώσεων ή και το site του Τμήματός σας (γενική σελίδα ανακοινώσεων ή σελίδα γραμματείας ή προσωπικές σελίδες καθηγητών). Βέβαια πολλοί καθηγητές δεν έχουν προσωπική σελίδα. Βαρέθηκα αυτό το under construction, αλλά στο Ελλάδα είμαστε. Συνήθως τέτοιοι καθηγητές βγάζουν καμία ανακοίνωση έξω από το γραφείο τους (αφού δεν το under construction σημαίνει ότι δεν τα πάνε καλά με το διαδίκτυο) και την μαθαίνεις...μετά από μια εβδομάδα. :laugh: Στα μαθήματα δεν χρειάζεται συνέπεια και συμπεριφορά λυκείου. Εξέταση δεν υπάρχει. Με το που εισέρχεται ο καθηγητής για μάθημα, συνήθως και τέταρτο αρχίζουν, η διάλεξη στον πίνακα πάει σφαίρα (γεμίζουν μέχρι και 10 σελίδες τετραδίου μεγάλου μεγέθους με σπειράλ) μέχρι ακριβώς ώστε να γίνει ένα 10λεπτό διάλειμμα (σε συνεννόηση με τον καθηγητή) για να εισέρθεται στο δεύτερο δίωρο του μαθήματος (αν το μάθημα είναι δίωρο συνεχόμενο). Απορίες σχετικά με το μάθημα επιτρέπονται. Φασαρία και αρλούμπες δεν επιτρέπονται. Ο καθηγητής αν παρατηρήσει κάποιον φοιτητή ή φοιτήτρια για λογοδιάρροια πολλές φορές, μπορεί και να του/της απαγορέψει να ξαναπατήσει ή και να εξεταστεί στο μάθημα. Δεν λέει να συγκρουστείς με καθηγητή ούτε για προσβολή-παρατήρηση ούτε για βαθμούς. Ο καθηγητής μπορεί να σε "λιώσει" (μεταφορικά). Συνήθως δίωρες είναι οι διαλέξεις κάθε μέρα. Σπάνια να πέσετε σε μονοώρη διάλεξη. Συνήθως εντός αυτού του δίωρου, γίνεται και η πρόοδος του μαθήματος (αν κανονιστεί από τον καθηγητή). Η πρόοδος είναι ένα άτυπο διαγώνισμα στην μισή ύλη ή σε μέρος ύλης του μαθήματος. Γίνονται πρόοδοι με σκοπό σαν μια ευκαιρία να περάσεις κάποιο μάθημα πριν την εξεταστική και οι βαθμοί τους θα πρέπει να ικανοποιούν την σχέση: , όπου α, β οι βαθμοί των 2 προόδων και 5 ο προβιβάσιμος βαθμός. Άλλη περίπτωση είναι να δωθεί ένα μάθημα επιλογής (ακόμη και μαθηματικά ή φυσική) προφορικά στον πίνακα (εξέταση ανά 5 άτομα στην αίθουσα) συνήθως όταν είναι λίγοι οι εξεταζόμενοι. Άλλη περίπτωση είναι η γραπτή εξέταση με ανοιχτά βιβλία και ανοιχτές σημειώσεις, οπότε όπως καταλαβαίνετε αυτό είναι "παραπλάνηση" αφού γίνεται πάρτυ δυσκολίας στα θέματα (τίποτα δεν πέφτει τότε από βιβλία και σημειώσεις). Θα δείτε πολλά. Θα δείτε μετά από κάποιο καιρό, ότι δεν έχει σημασία τόσο το Τμήμα που σκάσατε να επιλέξετε στο μηχανογραφικό όσο το αν έχετε τα κότσια, τις δυνάμεις,...κτλ να φέρεται εις πέρας το πρόγραμμα σπουδών και να πάρετε το πτυχίο. Θα με θυμηθείτε κάπου στο 4ο εξάμηνο (2ο έτος καλοκαίρι). Θα δείτε και κάποιες σκηνές από θέατρο σκιών ο καραγκιόζης, δηλ., να μπουκάρουν κομματικοί φοιτητές στο αμφιθέατρο ή και εργαστήριο, χωρίς να ζητούν άδεια από τον καθηγητή που κάνει διάλεξη στον πίνακα (π.χ. λύνει κάποια άσκηση) και να λένε τα γνωστά ή να βρίζουν τον καθηγητή ότι υποθάλπτει τον φοιτητικό συνδικαλισμό και άλλες αρλούμπες. Ένα άλλο αρνητικό θέμα είναι τα βιβλία. Μπορεί να τα πάρετε και μετά την εξέταση του μαθήματος ή και ποτέ. Στην Ελλάδα της γραφειοκρατίας ζούμε. Κομπίνες της γραμματείας, του "κακοπληρωτή" Πανεπιστημίου και του "φεσομένου" Εκδοτικού Οίκου ή του "κομματικού-δημόσιου-κρατικού" Εκτυπωτικού Κέντρου. Ποιος νοιάζεται για τον συνεπή φοιτητή; Κανένας. Στην Ελλάδα, θέλουμε όλοι να τραβάμε και τους αρίστους προς τα κάτω με διάφορες αλχημείες με τον όρο (προβλήματα των Ελληνικών Πανεπιστημίων). Μόνο που οι αλχημείες αυτές σε κάποιες περιπτώσεις είναι "σκηνοθετημένες". Βολεύουν κάποιους. Ποιους; Τις παρατάξεις,...κτλ. Μέχρι και καθηγητές να αδιαφορούν να έρχονται για μάθημα θα δείτε, να μην ξέρουν να λύσουν μια άσκηση-παράδειγμα σωστά, να είναι κομματικοί πολυθεσίτες-πάτρονες κομματικών φοιτητών, διαχειριστές εξωπανεπιστημιακών προγραμμάτων,...κ.α. κομπινών. Αλλά θα δείτε και αριστούχους καθηγητές που θα σας διδάσκουν π.χ. φυσική, χωρίς να έχουν κάποια σημείωση μαζί τους. Αυτοί που τα θυμούνται όλα απέξω και με το και. Βέβαια είναι εκείνοι που "σφάζουν" μετά στα γραπτά αν ο φοιτητής δεν τα γράψει και αυτός με το και. Εδώ εμείς έχουμε καθηγητές που αν κάνεις ένα λαθάκι απροσεξίας (όχι σχετικό με το εξεταζόμενο μάθημα π.χ. μια λάθος πράξη από βιασύνη) ή αν προσθέσεις μια λέξη σε κάποιον ορισμό, όλο το θέμα παίρνει μηδέν. Αυτό είναι το Ελληνικό Ανταγωνιστικό Πανεπιστήμιο σε μερικές γραμμές. Αν υπάρχει κάτι άλλο, θα ήθελα και άλλους συναδέλφους να παραθέσουν την άποψή τους και ειδικά όσοι έχουν και υποχρεωτικά εργαστήρια να μας πουν τις ισχύουσες συνθήκες και εκεί...

* πολλοί καθηγητές έχουν κώλυμμα με τις υποχρεωτικές παρακολουθήσεις. Αν δεν σε έχει δει στο μάθημα, μπορεί και να σε κόψει...

Υ.Σ.: Αν έχετε τσαμπουκά και μαγκειά λυκείου, εξαφανίστε τον ή θα σας τον εξαφανίσουν. Το Ελληνικό Πανεπιστήμιο μέχρι να πάρεις το πτυχίο στα χέρια σου, θα στον "σπάσει" με μεθοδικό τρόπο. Αν θέλεις, κάνε και αλλιώς...με οδυνηρές συνέπειες στην πορεία σου, αγαπητέ υποψήφιε φοιτητή. Η μαγκιά και η κλ@νιά έξω από το Πανεπιστημιακό Αμφιθέατρο. Στον καθηγητή, θα είσαι ευγενικός ή και μ@λ@κας αν χρειαστεί...:)


Καλή φοιτητική αρχή...στην νέα Ιθάκη σας
Πολλά πράγματα που λές διαφέρουν από άτομο σε άτομο.Ξεχάστε την μπουζουκοκατάσταση κάθε σαββάτο(μεγάλη υπερβόλα),αν θέλετε πτυχίο πρέπει να λιώσετε,να ζήσετε μοναστική ζωή κλπ.κλπ.κλπ.Πραγματικά όσους γνωστούς ρωτάω γαμάτα περνάνε(και οι 8 στους 10 δεν είναι αιώνιοι φοιτητές).Και μην μου πείς εξαρτάται το τμήμα γιατί αν σου αρέσει αυτό που σπουδάζεις δεν κολλάς σε τίποτα.Δέν θα χάσουμε την ζωή μας κιόλας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
αρχικα ευχαριστω για τις συμβουλες και οτι αλλο πειτε επισης καλοδεχουμενο ειναι..απο οτι καταλαβα δηλαδη ποιο πολυ με τις σημειωσεις δουλευετε και οχι με βιβλια (αρα θα χρειαστω τετραδια!)?και αν δεν σας τα δωσουν τα βιβλια δεν τα βρισκετε απο αλλου?δηλαδη χαθηκαν τα βιβλια?!και ουτε τα παιρνουμε μαζι στην σχολη???!!!

Ένα μάθημα χαρακτηρίζεται μόνο από μια διάλεξη στον πίνακα (δηλ., σε μετακινούμενα φύλλα πινάκων) ή από διάλεξη και εργαστήριο. Εν ώρα διάλεξης αλλά και εργαστηρίου, ο καθηγητής (εφόσον έχει όρεξη) μπορεί να διδάξει (πρόσεχε!! μπορεί, αν θέλει, δεν πιέζεται από κάποιον). Αυτά που θα σημειώσει στον πίνακα, κάπου θα πρέπει ο φοιτητής να τα γράψει. Όχι στα υποδήματά του πάντως. Συνήθως είναι μικρολεπτομέριες που δεν τις λέει το βιβλίο του μαθήματος. Οι σημειώσεις είναι χρήσιμες διότι είναι και ένα πλάνο ύλης για το μάθημα, αφού περιέχει πολλές φορές συμπυκνωμένη την ύλη του βιβλίου. Σε κάθε μάθημα μπορεί να αντιστοιχεί ένα βιβλίο ή δυο βιβλία όπου υπό ευνοϊκές περιπτώσεις (όχι πολλές καταλήψεις, όρεξη του καθηγητή,..κτλ) διδάσκονται ολόκληρα (ούτε γραμμή εκτός ύλης). Σε διαφορετική περίπτωση διδάσκεται επιλεγμένη ύλη που είναι συνήθως ο βασικός κορμός. Ότι δεν διδάσκεται στην αίθουσα, δεν σημαίνει ότι είναι εκτός ύλης. Θεωρητικά τα πάντα είναι μέσα στην ύλη. Γι' αυτό και επειδή πολλές φορές ο καθηγητής δεν ακολουθεί τον οδηγό σπουδών (που θα σας μοιράσουν) καλό είναι να κρατάς κάποιες καλές σημειώσεις. Επειδή τα βιβλία θα αργήσουν συνήθως να τα πάρετε ή μπορεί κάποια να μην τα πάρετε και ποτέ ή να τα πάρετε σε επόμενο εξάμηνο (όλα τα ενδεχόμενα υφίστανται) οι σημειώσεις είναι ένας μπούσουλας για να ανατρέξεις στην Πανεπιστημιακή Βιβλιοθήκη και να ψάξεις για το βιβλίο που δεν σας μοίρασαν ή για άλλα βιβλία ίδιας βιβλιογραφίας του μαθήματος, ελληνόγλωσσα ή ξενόγλωσσα (ότι υπάρχει!). Τώρα αν υπάρχει το σύστημα της λίστας συγγραμμάτων (που δεν το έχουμε εμείς), εκεί νομίζω ότι μπορεί να σε διαφωτίσει κάποιος συνάδελφος. Συνεπώς με ένα απλό σπιράλ μεγάλου μεγέθους τετράδιο ή ντοσιέ με λευκές κόλλες Α4 είσαι καλυμμένος. Ενημερωτικά τις καλύτερες σημειώσεις, σε περίπτωση που λείψεις από τα μαθήματα (βλ. φοιτητική ζωή, δεν είναι κακό να γίνονται και πολυήμερες απουσίες :P αλλά με μέτρο), θα τις βρεις από κοπέλες φοιτήτριες (όχι πάντα όμως). Οι περισσότερες κουβαλάνε σύνεργα σχολείου (κασετίνα με πολύχρωμα στυλό, πενάκια, μπλάνκο, χαρακάκια,..κτλ). Το θέμα είναι ότι πολλές φορές δεν προλαβαίνουν τον καθηγητή και του σπάνε του ανθρώπου τα νεύρα για να το επαναλάβει αυτό που είπε. Γενικά, οι καθηγητές δεν υπαγορεύουν. Αν κάτι δεν το άκουσες, απλά θα το ξαναπεί μια φορά. Οι διαλέξεις πάνε βολίδα. Γι' αυτό πρέπει να τα πιάνεις ότι γράφει ο πίνακας με την μια. Ο πίνακας γράφεται και σβήνεται πολλές φορές. Οι συντμήσεις και η κωδικοποίηση μόρς στον τρόπο γραφής θα σε σώσουν, αφού και θα προσέχεις το νόημα των όσων λέει ο καθηγητής και δεν θα αντιγράφεις μόνο παθητικά τον πίνακα, όπως κάνουν σχεδόν όλοι χωρίς να ακούς τι λέει ο καθηγητής στον πίνακα...και το μυαλό να είναι εκτός αμφιθεάτρου (λυκειακό σύνδρομο)....:D :D


Επί παραδείγματι, αν σου έρθει η ανάγκη σου εν ώρα παράδοσης, εννοείται ότι δεν θα ζητήσεις την άδεια της/-ου καθηγήτριας/-ή σου!! αυτο...δεν το καταλαβα...δηλαδη βγαινεις απο την αιθουσα χωρις να ρωτησεις κανεναν??ή αμα αργησεις σε καποιο μαθημα παλι τι?μπαινεις μεσα χωρις να πεις ενα συγγνωμη ή κατι τετοιο???

Δεν ζητάς από κανέναν συγγνώμη ούτε δίνεις λογαριασμό. Σηκώνεσαι και πας τουαλέτα αν έχεις βιολογική ανάγκη ή και φεύγεις όποτε βαρεθείς. Ο καθηγητής αδιαφορεί για την κίνηση του ακροατηρίου. Ενοχλείται μόνο από φασαρία, το ενοχλητικό μουρμουρητό ή αν εισέλθεις μετά από αυτόν στο μάθημα. Εκεί θα στην πεί αγρίως με χύμα λεξιλόγιο. :P :P Αν αργήσεις στο μάθημα και έχει μπει ο καθηγητής μέσα στο αμφιθέατρο, λες ένα καλημέρα και κάθεσαι (εφόσον δεν σου ζητήσει τον λόγο αργοπορίας). Συνήθως οι καθηγητές που έχουν τέτοια κωλύματα με παρουσίες είναι όσοι έχουν έρθει από το εξωτερικό ή έχουν κάνει μεταπτυχιακά στο εξωτερικό. Όσοι είναι απλά από Ελλάντα τα πάντα όλα, αυτοί απλά είναι στον κόσμο τους...Βέβαια μια τυπική παρουσία σε όλο το εξάμηνο, μπορεί να αποβεί θετική, σε περίπτωση που δεν πας καλά, να σε βοηθήσει να περάσεις το μάθημα (δηλ., αν πήρες βαθμό 4,5 να στο κάνει 5). Αλλιώς αν δεν σε έχει δει ποτέ, μπορεί να στο κάνει και βαθμό 2 (χωρίς ενδοιασμό). Κανένας καθηγητής Ελληνικού Πανεπιστημίου δεν ελέγχεται από κανέναν. Ο συνδικαλισμός, ο κομματισμός και ο κρατικισμός στο μεγαλείο του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πολλά πράγματα που λές διαφέρουν από άτομο σε άτομο.Ξεχάστε την μπουζουκοκατάσταση κάθε σαββάτο(μεγάλη υπερβόλα),αν θέλετε πτυχίο πρέπει να λιώσετε,να ζήσετε μοναστική ζωή κλπ.κλπ.κλπ.Πραγματικά όσους γνωστούς ρωτάω γαμάτα περνάνε(και οι 8 στους 10 δεν είναι αιώνιοι φοιτητές).Και μην μου πείς εξαρτάται το τμήμα γιατί αν σου αρέσει αυτό που σπουδάζεις δεν κολλάς σε τίποτα.Δέν θα χάσουμε την ζωή μας κιόλας!

Ότι πεις...:whistle:
Αλλά δεν έχω καταλάβει πως γίνεται οι συγκριμένοι τύποι που αναφέρεις να περνάνε μαθήματα με γλύψιμο; Δεν έχω μάτια για πέταμα. Δεν λένε όλοι οι φοιτητές τι ανορθόδοξες μεθόδους εφαρμόζουν για να περάσουν ένα μάθημα. Απλά αναφέρω ενδεδειγμένες μεθόδους από άτομα που διέπρεψαν. Τακτικά μπουζούκια και σπουδές με ουσία (και όχι τυπικά σπουδάζω) δεν γίνεται. Αν θέλεις να τελειώσεις στα 4 χρόνια με ένα ξερό βαθμό 5 γίνεται και να μην μάθεις επιστημονικά τίποτα. Πολλοί το κάνουν. Είναι και της Ελληνικής μόδας. Σπουδάζω για να σπουδάζω. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Και μην μου πεις ότι ξέρεις να αξιολογήσεις επιστημονικώς τους γνωστούς σου, γιατί θα γελάσω. Το 99% των φοιτητών κατά τους καθηγητές Πανεπιστημίου και κατά τα γραπτά που παρουσιάζουν, είναι για τα μπάζα. Από σπόντα περάσαμε Πανεπιστήμιο και από επιείκια δικιά τους, περνάμε μαθήματα. Υπό φυσιολογικές συνθήκες αξιοκρατίας Ευρωπαϊκού τύπου, μόνο περίπου το 1% αξίζει για πτυχίο. Το ότι τελείωσαν στα 4 ή 5 χρόνια δεν λέει από μόνο του κάτι. Το θέμα είναι πόσοι έμαθαν κάτι. Πόσοι έστρωσαν πωπό κάτω και μάτωσαν για να μάθουν και όχι για να κάνουν σκονάκι ή αντιγραφή. Αλλά ο καθένας επιλέγει τι θέλει. Προσωπικά αναφέρθηκα στην άλλη μερίδα. Υπάρχει και η μερίδα που αναφέρεις. Υπάρχουν και άλλες μερίδες...

...το πως διαχειρίζεται ο καθένας την ζωή του είναι δική του υπόθεση. Το παραπάνω post, ήταν καθαρά μια εμπειρία από την 5χρονη πορεία μου. Δεν συμβουλεύω ούτε παρακινώ. Ούτε επιβάλλω. Σε όποιον αρέσει...:whistle:

Αλλά ξέρεις κάτι; Κουράστηκα να ακούω τα ίδια και τα ίδια τόσα χρόνια στην Ελλάδα, όλοι νοιάζεστε μόνο για το κοπροσκύλισμα. Από κανέναν δεν άκουσα πώς μπορείς να διαπρέψεις ή να γράφεις βαθμούς άνω του 8. Το χαμηλό επίπεδο φοιτητών δεν σας καίει. Το γεγονός της πλήρους απαξίωσης των σπουδών επειδή όλοι βαριούνται που αναπνέουν, τι δείχνει; Μετά θέλετε και λίαν καλώς. Πώς θα βγούν; Με πορδές; ε; Όσοι έκαναν ζωή διακοπές...με το ζόρι (ας τελείωσαν στα 4 ή 5 χρόνια) πήραν ένα 5.60 ή 6.20 της κακιάς ώρας (καλώς). Όλοι με πλαγίους τρόπους και μπόλικο ψέμα. Ας αλλάξει αυτή η καραμέλα...Γιατί να μην υπάρχουν προπτυχιακές ερευνητικές ομάδες με καθηγητές ώστε να προάγουμε το κίνητρο σπουδών; Αλλά πώς θα έρθούν εις πέρας οι κακογραμμένες πτυχιακές εργασίες βαθμού 5, ώστε να μιλάμε για υψηλό γνωσιακό και επιστημονικό επίπεδο με έναν καλύτερο βαθμό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Ότι πεις...:whistle:
Ξαναδιάβασε προσεχτικά...αλλά δεν έχω καταλάβει πως γίνεται οι συγκριμένοι τύποι που αναφέρεις να περνάνε μαθήματα με γλύψιμο; Δεν έχω μάτια για πέταμα. Δεν λένε όλοι οι φοιτητές τι ανορθόδοξες μεθόδους εφαρμόζουν για να περάσουν ένα μάθημα. Απλά αναφέρω ενδεδειγμένες μεθόδους από άτομα που διέπρεψαν. Τακτικά μπουζούκια και σπουδές με ουσία (και όχι τυπικά σπουδάζω) δεν γίνεται. Αν θέλεις να τελειώσεις στα 4 χρόνια με ένα ξερό βαθμό 5 γίνεται και να μην μάθεις επιστημονικά τίποτα. Πολλοί το κάνουν. Είναι και της Ελληνικής μόδας. Σπουδάζω για να σπουδάζω. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Και μην μου πεις ότι ξέρεις να αξιολογήσεις επιστημονικώς τους γνωστούς σου, γιατί θα γελάσω. Το 99% των φοιτητών κατά τους καθηγητές Πανεπιστημίου και κατά τα γραπτά που παρουσιάζουν, είναι για τα μπάζα. Από σπόντα περάσαμε Πανεπιστήμιο και από επιείκια δικιά τους, περνάμε μαθήματα. Υπό φυσιολογικές συνθήκες αξιοκρατίας Ευρωπαϊκού τύπου, μόνο περίπου το 1% αξίζει για πτυχίο. Το ότι τελείωσαν στα 4 ή 5 χρόνια δεν λέει από μόνο του κάτι. Το θέμα είναι πόσοι έμαθαν κάτι. Πόσοι έστρωσαν πωπό κάτω και μάτωσαν για να μάθουν και όχι για να κάνουν σκονάκι ή αντιγραφή. Αλλά ο καθένας επιλέγει τι θέλει. Προσωπικά αναφέρθηκα στην άλλη μερίδα. Υπάρχει και η μερίδα που αναφέρεις. Υπάρχουν και άλλες μερίδες...

...το πως διαχειρίζεται ο καθένας την ζωή του είναι δική του υπόθεση. Το παραπάνω post, ήταν καθαρά μια εμπειρία από την 5χρονη πορεία μου. Δεν συμβουλεύω ούτε παρακινώ. Ούτε επιβάλλω. Σε όποιον αρέσει...:whistle:

Αλλά ξέρεις κάτι; Κουράστηκα να ακούω τα ίδια και τα ίδια τόσα χρόνια στην Ελλάδα, όλοι νοιάζεστε μόνο για το κοπροσκύλισμα. Από κανέναν δεν άκουσα πώς μπορείς να διαπρέψεις ή να γράφεις βαθμούς άνω του 8. Το χαμηλό επίπεδο φοιτητών δεν σας καίει. Το γεγονός της πλήρους απαξίωσης των σπουδών επειδή όλοι βαριούνται που αναπνέουν, τι δείχνει; Μετά θέλετε και λίαν καλώς. Πώς θα βγούν; Με πορδές; ε; Όσοι έκαναν ζωή διακοπές...με το ζόρι (ας τελείωσαν στα 4 ή 5 χρόνια) πήραν ένα 5.60 ή 6.20 της κακιάς ώρας (καλώς). Όλοι με πλαγίους τρόπους και μπόλικο ψέμα. Ας αλλάξει αυτή η καραμέλα...

Είπαμε τα παρα λες..δεν νομίζω ότι το 99% είναι για τα μπάζα γιατί εύκολο να περάσεις σε ένα πανεπιστήμιο χωρίς σοβαρότητα και διάβασμα δεν γίνεται..καλό είναι να είσαι λιγότερο επιθετικός..
Εγώ σχετικά με την φοιτητική ζωή πιστεύω ότι είναι καλό και να περνάς καλά και να διαβάζεις αλλά όλα με μέτρο ..όχι να ματώσεις για να πάρεις ένα πτυχίο όπως λες εσύ!..Αν δεν διασκεδάσει κάποιος όταν είναι φοιτητής πότε θα το κάνει, όταν παντρευτει;Και λέγοντας να διασκέδασει ανέφερα τι εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Kαλά...:hmm:

Αυτό που υπογράμμισες το λένε καθηγητές Πανεπιστημίου και το δείχνει το γεγονός ότι σε κάθε μάθημα περνάει ένα 6%. Αυτό τι δείχνει; Αν δεν παίζει ρόλο και το κακό υπόβαθρο από το λύκειο, τι παίζει ρόλο; Ξέρουμε όλοι από τι χάλια σχολεία αποφοιτήσαμε. Το κακό Ελληνικό σχολείο νομίζεις δεν επηρεάζει τις επιδόσεις ενός φοιτητή; Ξέρεις τι είναι να μην γνωρίζουν 2ετείς φοιτητές βασικές έννοιες; Αμφιβάλλεις και τους καθηγητές Πανεπιστημίου;

Υ.Σ.: Που με είδατε επιθετικό; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Kαλά...:hmm:

Αυτό που υπογράμμισες το λένε καθηγητές Πανεπιστημίου και το δείχνει το γεγονός ότι σε κάθε μάθημα περνάει ένα 6%. Αυτό τι δείχνει; Αν δεν παίζει ρόλο και το κακό υπόβαθρο από το λύκειο, τι παίζει ρόλο; Ξέρουμε όλοι από τι χάλια σχολεία αποφοιτήσαμε. Αμφιβάλλεις και τους καθηγητές Πανεπιστημίου;

Υ.Σ.: Που με είδατε επιθετικό; :confused:

το να λες ότι το 99% των φοιτητών είναι για τα μπάζα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Εγώ το λέω; Απλά το μεταφέρω. Αλλά αν σας ενοχλεί, το παίρνω πίσω...
Mια καλοπροαίρετη έκφραση άποψης έκανα. Αν και αυτό ενοχλεί πάω πάσο.

Αφού ενοχλούν τα posts μου, ζητώ από τους mods, στο παρόν topic, να διαγραφούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Εγώ μίλησα για την υπερβολή.Σε πολλά πόστ σου στο ischool λές ότι πρέπει να φτύσεις αίμα για να πάρεις πτυχίο.Πολλοί άλλοι το βλέπουν αλλιώς(και κάνουν μια χαρά καριέρα πάνω στον κλάδο τους).Τα φοιτητικά είναι τα τελευταία ξέγνοιαστα χρόνια και αν δεν τα ευχαριστηθείς θα το μετανιώσεις γιατί μετά ξεκινάνε οι πολλές υποχρεώσεις,οι έννοιες και το πολύ άγχος.Δέν είπα να μην διαβάζεις καθόλου αλλά μην τρελαθούμε κιόλας!Ρώτησα έναν μαθηματικό σχετικά νέο (28 έιναι τώρα) αποφοίτησε απο το μαθηματικό ΕΚΠΑ στα 4,5 με βαθμό 7 και κάτι και έζησε ζωάρα!Τα ταξίδια του,τα ξενύχτια του και το διάβασμα του που χαρακτηριστικά ξεκινούσε ένα μήνα πριν την εξεταστική(αλλά εκεί διάβαζε αρκετά).Μήν τα ισοπεδώνουμε όλα!

Υ.Γ. Και ο Amalfi είχε πει πως με διάβασμα μόνο στην εξεταστική και χωρίς να πατάει ήταν 1ος του έτους του στο φυσικό.(προς θεού δεν λέω όλοι να αράζουν και να διαβάζουν μόνο στις εξεταστικές ,ένα παράδειγμα δίνω).Φιλικά πάντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnynoisemaker

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ισχυουν ολα αυτα οτι για να παρεις πρυχιο πρεπει να φτυσεις αιμα αλλα εχω μαθει να μην επηρεαζομαι απο υπερβολες (χωρις να ακυρωνω οσα λετε παραπανω...ειναι εμπειριες σας και μονο που κατσατε και ασχοληθηκατε ευχαριστω) αλλα τα ιδια ακουγα και για την τριτη λυκειου σαν χρονια και τελικα με μεθοδικο διαβασμα με προγραμμα εβγαλα ενα αξιοπρεπες 18.163 και η αληθεια ειναι οτιι αμα ηθελα ειχα και τον ελευθερο χρονο μου..επιλογη μου ηταν να κανω πχ επαναληψη σε καποιο μαθημα..οποτε λογικα ενα σωστο προγραμμα θα με βοηθησει και στο πανεπιστημιο,σωστα??

*για την penny που ρωτησε παραπανω....δεν περασα καπου ακομα :) αλλα τον αυγουστο θα ξερουμε...παντως εγω θελω βιοχημεια να περασω...το ευχομαι.!!!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Επειδή ότι γράφω παρεξηγείται και κρατάτε ότι σας συμφέρει για να κάνετε πικρόχολα σχόλια του πεζοδρομίου δίχως σαφή επιχειρήματα, σας λέω ότι η φράση "φτύνω αίμα" είναι με μεταφορική σημασία...

Εγώ μίλησα για την υπερβολή.Σε πολλά πόστ σου στο ischool λές ότι πρέπει να φτύσεις αίμα για να πάρεις πτυχίο.Πολλοί άλλοι το βλέπουν αλλιώς(και κάνουν μια χαρά καριέρα πάνω στον κλάδο τους).Τα φοιτητικά είναι τα τελευταία ξέγνοιαστα χρόνια και αν δεν τα ευχαριστηθείς θα το μετανιώσεις γιατί μετά ξεκινάνε οι πολλές υποχρεώσεις,οι έννοιες και το πολύ άγχος.Δέν είπα να μην διαβάζεις καθόλου αλλά μην τρελαθούμε κιόλας!Ρώτησα έναν μαθηματικό σχετικά νέο (28 έιναι τώρα) αποφοίτησε απο το μαθηματικό ΕΚΠΑ στα 4,5 με βαθμό 7 και κάτι και έζησε ζωάρα!Τα ταξίδια του,τα ξενύχτια του και το διάβασμα του που χαρακτηριστικά ξεκινούσε ένα μήνα πριν την εξεταστική(αλλά εκεί διάβαζε αρκετά).Μήν τα ισοπεδώνουμε όλα!

Υ.Γ. Και ο Amalfi είχε πει πως με διάβασμα μόνο στην εξεταστική και χωρίς να πατάει ήταν 1ος του έτους του στο φυσικό.(προς θεού δεν λέω όλοι να αράζουν και να διαβάζουν μόνο στις εξεταστικές ,ένα παράδειγμα δίνω).Φιλικά πάντα...

Φίλε μου, εγώ θέλω μια ζωή να περνάμε χαλαρά, όχι μόνο στην φοιτητική ζωή. Και τι είναι η φοιτητική ζωή; Btw, δεν θεωρώ ότι μετά την φοιτητική ζωή ήρθε το τέλος ή ότι δεν θα υπάρχει χαλάρωση. Εξάλλου δεν ανέφερα κάπου ότι δεν πρέπει να ζούμε όσο σπουδάζουμε. Ίσα-ίσα ανέφερα πως πρέπει να υπάρχει κάποιο μέτρο. Όσοι δεν πείθεστε, σας περιμένω στο 3ο έτος, να δούμε πόσα απίδια έχει ο σάκος. Προσέχτε μην τα αλλάξετε μετά...

Σιγά μην με περιμένει και ο κασμάς σε νταμάρια, μετά το πτυχίο. Εξαρτάται πως ο καθένας επιλέγει να ζει την ζωή του και τι εννοεί ο καθένας ως φοιτητική ζωή. Ίσα-ίσα, που θα έχω και ένα πτυχίο στην τσέπη και θα μπορώ να ζήσω όπου θέλω. Θα είμαι ανεξάρτητος οικονομικά, οικογενειακά (με την κυριολεκτική έννοια του όρου) και αν θέλω θα δουλεύω, θα κάνω διακοπές,...κτλ. Προσωπικά δεν θεωρώ φοιτητική ζωή να πηγαίνω σε πάρτυ των κομμάτων, σε μπουζούκια με ξέκωλα-φοιτήτριες, να κάνω ακραία πράγματα για να γίνομαι καραγκιόζης,...κ.α. ευτράπελα που δεν αρμόζουν στην παιδεία μου. Προτιμώ να κάνω άλλα πράγματα. Ποιο δημιουργικά. Ο καθένας έχει την δικιά του παιδεία και είναι σεβαστή. Απλά, επειδή ξέρω πολλούς που το φυσάνε και δεν κρυώνει λόγω "καλής ζωής" τόσα χρόνια, έχουν χάσει την όρεξη των σπουδών...και τους έχω βαρεθεί να μυξοκλαίνε γιατί δεν περνάνε τα μαθήματα και είναι στο 95% των αποτυχόντων της εξεταστικής.

...το θέμα είναι να μην το αφήσεις. Γιατί αν το αφήσεις σε άφησε και εκείνο. Ναι, όλοι πέρνουν πτυχίο. Όλοι σκοτώνονται για ένα πτυχίο. Σε ένα Τμήμα μπαίνουν περίπου 250 φοιτητές με πανελλήνιες, με μεταγραφές,... και πτυχίο παίρνουν οι 25-30 το χρόνο (όχι πάντα). Τυχαίο ότι έχουμε 2.000 περίπου εγγεγραμμένους φοιτητές, από τους οποίους πατάει για μάθημα, ένα 30% στα μαθήματα από τους οποίους το 10% διαβάζει; Το θέμα είναι τι πτυχίο παίρνουν; Πτυχίο πατσαβούρα; Πτυχίο με προοπτικές; :whistle:

Επαναλαμβάνω δεν είπε κανείς να μην ζεις όσο σπουδάζεις. Και ζούμε και σπουδάζουμε. Το θέμα είναι να μην ζούμε μόνο με την πρόφαση ότι σπουδάζουμε. Αν ήταν όλοι τόσο καλοί φοιτητές, δεν θα ήταν τόσο χάλια επαγγελματίες μετά. Ότι σπέρνεις θερίζεις...:whistle:
...το αφήνω στην κρίση του καθενός. Δεν είμαι ο αρμόδιος να κρίνω. :popcorn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Danai!

Νεοφερμένος

Η Danai! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά; Είπατε ότι τα βιβλία καθυστερούν πολυ να έρθουν. Έχω μια απορία. Κάθε χρόνο οι φοιτητές παίρνουν καινούρια βιβλία όπως και στο σχολείο; Δηλαδή υπάρχει η πιθανότητα οι φοιτητές μεγαλύτερου έτους να μας δανείσουν κανένα βιβλίο το οποίο δε θα μας έχει δωθεί ή το χρειάζονται κι αυτοί; :confused: Και από τις βιβλιοθήκες των πανεπιστημίων μπορείς να δανειστείς βιβλία; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ναι. Και οι μεγαλύτεροι φοιτητές δανείζουν αλλά και οι Βιβλιοθήκες δανείζουν για ορισμένο χρόνο με μια δυνατότητα ανανέωσης, αρκεί να βρεις αντίτυπο. Ορισμένα βιβλία (αυτά που διδάσκονται στα μαθήματα) είναι σε πολλαπλά αντίτυπα (μέχρι και 7 βιβλία). Οπότε πρέπει να πας έγκαιρα για να μην έχουν εξαφανιστεί. Προσωπικά ότι βιβλίο έχω δανείσει μου έχει επιστραφεί, αλλά μου το επέστρεψαν λες και το έφαγαν ποντίκια...:/: Επίσης οι μεγαλύτεροι φοιτητές δανείζουν με την προϋπόθεση ότι έχουν περάσει το συγκεκριμένο μάθημα.

Λίγο σεβασμός στο ξεφύλλισμα; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top