Σχολή Animation

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Χοντρικά η απάντηση είναι βιομηχανία διασκέδασης(τηλεόραση,κινηματογράφος,ψηφιακά παιχνίδια,θέατρο) . Ίσως και προσομοιώσεις αλλα απαιτούν κάποιες παραπάνω γνώσεις πέρα απο τέχνης .

Το πού θα τελειώσεις όπως είπα δεν έχει τόσο σημασία όσο οι ικανότητες που θα έχεις να "πουλήσεις" . Επομένως δες που πιστεύεις οτι θα αποκτήσεις τις περισσότερες γνώσεις . Τσέκαρε καθηγητές και υπόβαθρο του καθενός .Εαν έχουν σπουδές ή εμπειρία σε τέτοια θέματα προφανώς μετράει θετικά .

Για την άλλη σου ερώτηση δυστυχώς δεν γνωρίζω αλλά δεν είναι τελείως ξένα μεταξύ τους αυτά τα δύο οπότε δεν θεωρώ οτι θα είναι αδύνατο . Σε κάθε περίπτωση όμως αυτό θα εξαρτηθεί απο το πού θα κινηθείς τελικά .

Αρα αυτο σημαινει πως δεν θα πειραξει αν παω να σπουδασω σε ΙΕΚ καθως οπως καταλαβαινω δε θα τους νοιαζει απαραιτητα το που σπουδασα animation ή γραφιστικη για παραδειγμα γιατι οπως και να εχει θα εχω τις ιδιες επαγγελματικες δυνατοτητες. Και αυτο ειτε δουλεψω στην ελλαδα, ειτε στο εξωτερικο φυσικα.

Για το ΙΕΚ Δελτα εχω ακουσει θετικα σχολια. Μεχρι και απο τον αδερφο μου που σπουδαζει εκει.

Εχω ακουσει και κριτικες οτι τα ΙΕΚ αξιζουν και ας ειναι κατωτερα (δεν ξερω αν ισχυει ακομα αυτο) απο τα τμηματα της τριτοβαθμιας εκπαιδευσης. Ειδικα οτι σε βοηθουν να βρεις ενα μερος να κανεις την πρακτικη σου και οτι το πιστοποιητικο/πτυχιο ΙΕΚ αναγνωριζεται τοσο στην Ελλαδα οσο και στο εξωτερικο. Ενας λογος παραπανω μαλλον ειναι να μην ανυσυχω και να μην αγχωνομαι για το τι θα γινει αν παω να σπουδασω Animation σε ΙΕΚ καθως ακομα εγω εξακολουθω να θελω να παω απευθειας να σπουδασω animation χωρις να παω σε Καλων Τεχνων σχολη.

Ομως θα μπορω εστω και εχοντας σπουδασει σε ΙΕΚ να εχω μια καλη θεση στην αγορα εργασιας ετσι; δεν πιστευω λογω αυτου να με βαλουν εστω και χωρις να το θελω να δουλεψω σε μια θεση της δυσαρεσκειας μου ή απλα σε κατωτερη θεση εργασιας ετσι; απλα γιατι καποιος μου ειχε πει να μεινω μακρια απο τα ΙΕΚ για animation για τον λογο οτι δε θα μου προσφερουν καλη θεση στην αγορα εργασιας, οχι τιποτ'αλλο και ξερεις... ειχα αρχισει να το φοβαμαι αυτο. Αλλα δεν νομιζω οτι βγαζει νοημα, βγαζει; αφου ο σκοπος των ΙΕΚ, ειναι για να καταφερεις και εκει εστω να βρεις μια θεση στην αγορα εργασιας πανω στο αντικειμενο σπουδων σου. Γινεται δηλαδη τετοιο πραγμα αληθεια ή απλα ηταν για να με φοβισει αυτος που μου το ειπε αυτο; Γιατι να... το ειχα πει στη μητερα μου αυτο και ηταν σε φαση "τι λες παιδακι μου; ποιος σου το ειπε αυτο;" και εγω σε φαση "καποιος απο το ιντερνετ. Δε θυμαμαι ποιο ηταν το username του." Και ετσι σκεφτηκα πως θα μου το ειπε για να με φοβισει ωστε να παρακινηθω στο να καταβαλω μια προσπαθεια να περασω με πανελληνιες καπου (αλλα δεν το καταφερα δυστυχως οποτε συμπασχω με οσους απετυχαν στις πανελληνιες ✌) και στη περιπτωση που θα αποτυγχανα να ακολουθουσα μια καποια εναλλακτικη λυση που ανηκει στο Plan B.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Και στο Χάρβαρντ να σπουδάσεις, άμα δεν υπάρχει μεράκι για το αντικείμενο, δε γίνεται τίποτα. Άμα σου αρέσει αυτό που θα σπουδάσεις και το κυνηγήσεις με πάθος, σίγουρα θα διαπρέψεις. Και το ΙΕΚ καλό είναι κατά τη γνώμη μου, και σου δίνει πιστοποιητικό επιπέδου 3 σε πανευρωπαϊκό επίπεδο, το οποίο είναι αρκετά χρήσιμο. Καλή επιτυχία σε ότι και αν ακολουθήσεις.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,969 μηνύματα.
Αρα αυτο σημαινει πως δεν θα πειραξει αν παω να σπουδασω σε ΙΕΚ καθως οπως καταλαβαινω δε θα τους νοιαζει απαραιτητα το που σπουδασα animation ή γραφιστικη για παραδειγμα γιατι οπως και να εχει θα εχω τις ιδιες επαγγελματικες δυνατοτητες. Και αυτο ειτε δουλεψω στην ελλαδα, ειτε στο εξωτερικο φυσικα.

Για το ΙΕΚ Δελτα εχω ακουσει θετικα σχολια. Μεχρι και απο τον αδερφο μου που σπουδαζει εκει.

Εχω ακουσει και κριτικες οτι τα ΙΕΚ αξιζουν και ας ειναι κατωτερα (δεν ξερω αν ισχυει ακομα αυτο) απο τα τμηματα της τριτοβαθμιας εκπαιδευσης. Ειδικα οτι σε βοηθουν να βρεις ενα μερος να κανεις την πρακτικη σου και οτι το πιστοποιητικο/πτυχιο ΙΕΚ αναγνωριζεται τοσο στην Ελλαδα οσο και στο εξωτερικο. Ενας λογος παραπανω μαλλον ειναι να μην ανυσυχω και να μην αγχωνομαι για το τι θα γινει αν παω να σπουδασω Animation σε ΙΕΚ καθως ακομα εγω εξακολουθω να θελω να παω απευθειας να σπουδασω animation χωρις να παω σε Καλων Τεχνων σχολη.

Ομως θα μπορω εστω και εχοντας σπουδασει σε ΙΕΚ να εχω μια καλη θεση στην αγορα εργασιας ετσι; δεν πιστευω λογω αυτου να με βαλουν εστω και χωρις να το θελω να δουλεψω σε μια θεση της δυσαρεσκειας μου ή απλα σε κατωτερη θεση εργασιας ετσι; απλα γιατι καποιος μου ειχε πει να μεινω μακρια απο τα ΙΕΚ για animation για τον λογο οτι δε θα μου προσφερουν καλη θεση στην αγορα εργασιας, οχι τιποτ'αλλο και ξερεις... ειχα αρχισει να το φοβαμαι αυτο. Αλλα δεν νομιζω οτι βγαζει νοημα, βγαζει; αφου ο σκοπος των ΙΕΚ, ειναι για να καταφερεις και εκει εστω να βρεις μια θεση στην αγορα εργασιας πανω στο αντικειμενο σπουδων σου. Γινεται δηλαδη τετοιο πραγμα αληθεια ή απλα ηταν για να με φοβισει αυτος που μου το ειπε αυτο; Γιατι να... το ειχα πει στη μητερα μου αυτο και ηταν σε φαση "τι λες παιδακι μου; ποιος σου το ειπε αυτο;" και εγω σε φαση "καποιος απο το ιντερνετ. Δε θυμαμαι ποιο ηταν το username του." Και ετσι σκεφτηκα πως θα μου το ειπε για να με φοβισει ωστε να παρακινηθω στο να καταβαλω μια προσπαθεια να περασω με πανελληνιες καπου (αλλα δεν το καταφερα δυστυχως οποτε συμπασχω με οσους απετυχαν στις πανελληνιες ✌) και στη περιπτωση που θα αποτυγχανα να ακολουθουσα μια καποια εναλλακτικη λυση που ανηκει στο Plan B.


Εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν ξέρεις τι θέλεις να ακολουθήσεις στην ζωή σου.Κατσε και δες πρώτα τις βάσεις και μετά βλέπουμε.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Αρα αυτο σημαινει πως δεν θα πειραξει αν παω να σπουδασω σε ΙΕΚ καθως οπως καταλαβαινω δε θα τους νοιαζει απαραιτητα το που σπουδασα animation ή γραφιστικη για παραδειγμα γιατι οπως και να εχει θα εχω τις ιδιες επαγγελματικες δυνατοτητες. Και αυτο ειτε δουλεψω στην ελλαδα, ειτε στο εξωτερικο φυσικα.

Για το ΙΕΚ Δελτα εχω ακουσει θετικα σχολια. Μεχρι και απο τον αδερφο μου που σπουδαζει εκει.

Εχω ακουσει και κριτικες οτι τα ΙΕΚ αξιζουν και ας ειναι κατωτερα (δεν ξερω αν ισχυει ακομα αυτο) απο τα τμηματα της τριτοβαθμιας εκπαιδευσης. Ειδικα οτι σε βοηθουν να βρεις ενα μερος να κανεις την πρακτικη σου και οτι το πιστοποιητικο/πτυχιο ΙΕΚ αναγνωριζεται τοσο στην Ελλαδα οσο και στο εξωτερικο. Ενας λογος παραπανω μαλλον ειναι να μην ανυσυχω και να μην αγχωνομαι για το τι θα γινει αν παω να σπουδασω Animation σε ΙΕΚ καθως ακομα εγω εξακολουθω να θελω να παω απευθειας να σπουδασω animation χωρις να παω σε Καλων Τεχνων σχολη.

Ομως θα μπορω εστω και εχοντας σπουδασει σε ΙΕΚ να εχω μια καλη θεση στην αγορα εργασιας ετσι; δεν πιστευω λογω αυτου να με βαλουν εστω και χωρις να το θελω να δουλεψω σε μια θεση της δυσαρεσκειας μου ή απλα σε κατωτερη θεση εργασιας ετσι; απλα γιατι καποιος μου ειχε πει να μεινω μακρια απο τα ΙΕΚ για animation για τον λογο οτι δε θα μου προσφερουν καλη θεση στην αγορα εργασιας, οχι τιποτ'αλλο και ξερεις... ειχα αρχισει να το φοβαμαι αυτο. Αλλα δεν νομιζω οτι βγαζει νοημα, βγαζει; αφου ο σκοπος των ΙΕΚ, ειναι για να καταφερεις και εκει εστω να βρεις μια θεση στην αγορα εργασιας πανω στο αντικειμενο σπουδων σου. Γινεται δηλαδη τετοιο πραγμα αληθεια ή απλα ηταν για να με φοβισει αυτος που μου το ειπε αυτο; Γιατι να... το ειχα πει στη μητερα μου αυτο και ηταν σε φαση "τι λες παιδακι μου; ποιος σου το ειπε αυτο;" και εγω σε φαση "καποιος απο το ιντερνετ. Δε θυμαμαι ποιο ηταν το username του." Και ετσι σκεφτηκα πως θα μου το ειπε για να με φοβισει ωστε να παρακινηθω στο να καταβαλω μια προσπαθεια να περασω με πανελληνιες καπου (αλλα δεν το καταφερα δυστυχως οποτε συμπασχω με οσους απετυχαν στις πανελληνιες ✌) και στη περιπτωση που θα αποτυγχανα να ακολουθουσα μια καποια εναλλακτικη λυση που ανηκει στο Plan B.

Αυτό θα πρέπει να το διαπιστώσεις η ίδια μαθαίνοντας όσα περισσότερα μπορείς για το εκάστοτε που σκοπεύεις να παρακολουθήσεις . Προφανώς για να σου λέω οτι θα πρέπει να το ελέγξεις,σημαίνει οτι υπάρχουν πολλά τα οποία αποτελούν φραγκοφονιάδες . Δεν θυμάμαι κάποιο συγκεκριμένο γιατί δεν δίνω ιδιαίτερη βάση στις διαφημίσεις τους,ωστόσο καμιά φορά όταν πέφτει το μάτι μου πού και πού σε τέτοια, μερικά παρουσιάζουν τέτοια προγράμματα σπουδών που είναι να γελάς . Επίσης ορισμένες φορές οι ίδιοι οι καθηγητές είναι να γελάς .

Το point μου είναι οτι γενικά το επάγγελμα του animator είναι τέρμα ανοικτό . Γι'αυτό υπάρχουν ιδιωτικές επιχειρήσεις όπως τα ΙΕΚ που μπορούν να μπουν στο παιχνίδι . Στις περισσότερες σοβαρές δουλειές θα βασίζεσαι στο συμβόλαιο λοιπόν ώστε να προσδιορίζονται οι ευθύνες σου για την αντίστοιχη θέση στην οποία προσλαμβάνεσαι . Γενικά μην περιμένεις δομές επιχειρήσεων και επαγγελματικά δικαιώματα όπως στα υπόλοιπα επαγγέλματα,είναι εντελώς ξένη νοοτροπία που στην χώρα μας δεν υπάρχει καν.
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Αυτό θα πρέπει να το διαπιστώσεις η ίδια μαθαίνοντας όσα περισσότερα μπορείς για το εκάστοτε που σκοπεύεις να παρακολουθήσεις . Προφανώς για να σου λέω οτι θα πρέπει να το ελέγξεις,σημαίνει οτι υπάρχουν πολλά τα οποία αποτελούν φραγκοφονιάδες . Δεν θυμάμαι κάποιο συγκεκριμένο γιατί δεν δίνω ιδιαίτερη βάση στις διαφημίσεις τους,ωστόσο καμιά φορά όταν πέφτει το μάτι μου πού και πού σε τέτοια, μερικά παρουσιάζουν τέτοια προγράμματα σπουδών που είναι να γελάς . Επίσης ορισμένες φορές οι ίδιοι οι καθηγητές είναι να γελάς .

Το point μου είναι οτι γενικά το επάγγελμα του animator είναι τέρμα ανοικτό . Γι'αυτό υπάρχουν ιδιωτικές επιχειρήσεις όπως τα ΙΕΚ που μπορούν να μπουν στο παιχνίδι . Στις περισσότερες σοβαρές δουλειές θα βασίζεσαι στο συμβόλαιο λοιπόν ώστε να προσδιορίζονται οι ευθύνες σου για την αντίστοιχη θέση στην οποία προσλαμβάνεσαι . Γενικά μην περιμένεις δομές επιχειρήσεων και επαγγελματικά δικαιώματα όπως στα υπόλοιπα επαγγέλματα,είναι εντελώς ξένη νοοτροπία που στην χώρα μας δεν υπάρχει καν.


Αυτο ειναι το μονο σιγουρο γι'αυτο που μου λες στην τελευταια παραγραφο του μυνηματος σου.

Οσο για την πρωτη σου παραγραφο, απο οτι φαινεται υπαρχουν και τσιγκουνιδες δηλαδη ή καταλαβα λαθος;

Για τις διαφημησεις με τετοια προγραμματα σπουδων και με το γεγονος οτι ορισμενες φορες οι ιδιοι οι καθηγητες επισης ειναι για να γελας, εννοεις οτι γινονται γελοια τα προγραμματα σπουδων και οι καθηγητες το ιδιο γελοιοι ή εννοεις οτι ειναι της πλακας ξερω'γω αυτα τα δυο; γιατι ουτε και αυτο ηξερα μα ουτε το σκεφτηκα και ουτε δεν μου το ειπε κανεις αυτο πριν. :D"

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν ξέρεις τι θέλεις να ακολουθήσεις στην ζωή σου.Κατσε και δες πρώτα τις βάσεις και μετά βλέπουμε.


Οι βασεις ειναι το τελευταιο πραγμα που θα μπορουσα να δω. Ποσο μαλλον ειναι το τελευταιο πραγμα που με απασχολει διοτι γενικως εχω πολλα στο κεφαλι μου ενω καταλαβαινω οτι εφοσον εχουμε διακοπες πρεπει να χαλαρωσω λιγο και να ξεσκασω αλλα προφανως και δεν μπορω να τα κανω αυτα τα δυο αφου μονιμως εκει που καθομαι και ξαπλωνω σκεφτομαι και εστω και λιγο αγχωνομαι για το πως θα κινηθουν οι βασεις και αν θα υπαρξει καποιο τμημα που να εχει 5.497 μορια ή απλα να εισαχθω εστω και με αυτα τα μορια που εχω καπου ενω δε θα'πρεπε να αγχωνομαι ξερω'γω.

Υ.Γ. Συγνωμη. Ξερω πως δεν θα χρειαστει απολογια αλλα νομιζω πως οφειλω μια συγνωμη για... ο,τι εγινε τις προαλλες που ειχαμε μαλωσει και... σε ειχα κανει να παρεξηγηθεις. Τουλαχιστον νομιζω πως σε ειχα κανει να παρεξηγηθεις. Μια συγνωμη τουλαχιστον ειναι αρκετη θεωρω. Οι απολογιες φερνουν ενοχες και ειναι καλυτερα να φυγουν απο τις πλατες μας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Αυτο ειναι το μονο σιγουρο γι'αυτο που μου λες στην τελευταια παραγραφο του μυνηματος σου.

Οσο για την πρωτη σου παραγραφο, απο οτι φαινεται υπαρχουν και τσιγκουνιδες δηλαδη ή καταλαβα λαθος;

Για τις διαφημησεις με τετοια προγραμματα σπουδων και με το γεγονος οτι ορισμενες φορες οι ιδιοι οι καθηγητες επισης ειναι για να γελας, εννοεις οτι γινονται γελοια τα προγραμματα σπουδων και οι καθηγητες το ιδιο γελοιοι ή εννοεις οτι ειναι της πλακας ξερω'γω αυτα τα δυο; γιατι ουτε και αυτο ηξερα μα ουτε το σκεφτηκα και ουτε δεν μου το ειπε κανεις αυτο πριν. :D"




Οι βασεις ειναι το τελευταιο πραγμα που θα μπορουσα να δω. Ποσο μαλλον ειναι το τελευταιο πραγμα που με απασχολει διοτι γενικως εχω πολλα στο κεφαλι μου ενω καταλαβαινω οτι εφοσον εχουμε διακοπες πρεπει να χαλαρωσω λιγο και να ξεσκασω αλλα προφανως και δεν μπορω να τα κανω αυτα τα δυο αφου μονιμως εκει που καθομαι και ξαπλωνω σκεφτομαι και εστω και λιγο αγχωνομαι για το πως θα κινηθουν οι βασεις και αν θα υπαρξει καποιο τμημα που να εχει 5.497 μορια ή απλα να εισαχθω εστω και με αυτα τα μορια που εχω καπου ενω δε θα'πρεπε να αγχωνομαι ξερω'γω.

Υ.Γ. Συγνωμη. Ξερω πως δεν θα χρειαστει απολογια αλλα νομιζω πως οφειλω μια συγνωμη για... ο,τι εγινε τις προαλλες που ειχαμε μαλωσει και... σε ειχα κανει να παρεξηγηθεις. Τουλαχιστον νομιζω πως σε ειχα κανει να παρεξηγηθεις. Μια συγνωμη τουλαχιστον ειναι αρκετη θεωρω. Οι απολογιες φερνουν ενοχες και ειναι καλυτερα να φυγουν απο τις πλατες μας.

Ιδρύουν πολλά καινούρια προγράμματα στο άκυρο μερικά ας πούμε . Οι καθηγητές των οποίων ισχυρίζονται οτι έχουν γνώσεις πάνω σε αυτά τα νεοσύστατα προγράμματα. Οκει είναι ανοικτό επάγγελμα και δεν υπάρχουν αυστηρά ακαδημαϊκά κριτήρια διότι προφανώς δεν χρειάζονται . Ωστόσο όπως βλέπεις το οτι δεν υπάρχει έλεγχος αλλά και οτι προωθούνται προγράμματα που στηρίζονται στο κέρδος και όχι τι έχει ανάγκη η αγορά εργασίας οδηγούν σε καταστάσεις που θα μπορούσαμε να πούμε ουσιαστικά σε κλέβουν κατα κάποιο τρόπο :P .

Επομένως γενικά για αυτά τα επαγγέλματα στηρίζω κυρίως σχολές καλών τεχνών σαν βασικές σπουδές ως την πιο ασφαλή επιλογή . Δίχως να αποκλείω οτι δεν μπορεί να παραχθεί αξιόλογο έργο και απο αποφοίτους ΙΕΚ.

Το καλύτερο πράγμα που μπορείς να έχεις στα χέρια σου είναι η ίδια σου η δουλειά και αυτό ισχύει σε κάθε τομέα,πόσο μάλλον σε αυτόν είτε είσαι απο ΙΕΚ είτε απο καλών τεχνών. Επομένως εαν είναι να ξοδευτείς εξασφάλισε οτι μπορείς να πεις "ναι μπορώ να μάθω πράγματα απο αυτό το πρόγραμμα" .
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,969 μηνύματα.
Αυτο ειναι το μονο σιγουρο γι'αυτο που μου λες στην τελευταια παραγραφο του μυνηματος σου.

Οσο για την πρωτη σου παραγραφο, απο οτι φαινεται υπαρχουν και τσιγκουνιδες δηλαδη ή καταλαβα λαθος;

Για τις διαφημησεις με τετοια προγραμματα σπουδων και με το γεγονος οτι ορισμενες φορες οι ιδιοι οι καθηγητες επισης ειναι για να γελας, εννοεις οτι γινονται γελοια τα προγραμματα σπουδων και οι καθηγητες το ιδιο γελοιοι ή εννοεις οτι ειναι της πλακας ξερω'γω αυτα τα δυο; γιατι ουτε και αυτο ηξερα μα ουτε το σκεφτηκα και ουτε δεν μου το ειπε κανεις αυτο πριν. :D"




Οι βασεις ειναι το τελευταιο πραγμα που θα μπορουσα να δω. Ποσο μαλλον ειναι το τελευταιο πραγμα που με απασχολει διοτι γενικως εχω πολλα στο κεφαλι μου ενω καταλαβαινω οτι εφοσον εχουμε διακοπες πρεπει να χαλαρωσω λιγο και να ξεσκασω αλλα προφανως και δεν μπορω να τα κανω αυτα τα δυο αφου μονιμως εκει που καθομαι και ξαπλωνω σκεφτομαι και εστω και λιγο αγχωνομαι για το πως θα κινηθουν οι βασεις και αν θα υπαρξει καποιο τμημα που να εχει 5.497 μορια ή απλα να εισαχθω εστω και με αυτα τα μορια που εχω καπου ενω δε θα'πρεπε να αγχωνομαι ξερω'γω.

Υ.Γ. Συγνωμη. Ξερω πως δεν θα χρειαστει απολογια αλλα νομιζω πως οφειλω μια συγνωμη για... ο,τι εγινε τις προαλλες που ειχαμε μαλωσει και... σε ειχα κανει να παρεξηγηθεις. Τουλαχιστον νομιζω πως σε ειχα κανει να παρεξηγηθεις. Μια συγνωμη τουλαχιστον ειναι αρκετη θεωρω. Οι απολογιες φερνουν ενοχες και ειναι καλυτερα να φυγουν απο τις πλατες μας.


Δεν παρεξηγούμαστε απλά δεν θελουμε να σε βλέπουμε να σκας για κάτι που έγινε (σκονάκι) και δεν αλλάζει.Κοιτα να ηρεμήσεις και βλέπουμε.Επισης και σχολή με 5.497 μόρια να υπάρξει αν δεν σου αρέσει δεν υπάρχει λόγος να πας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Δεν παρεξηγούμαστε απλά δεν θελουμε να σε βλέπουμε να σκας για κάτι που έγινε (σκονάκι) και δεν αλλάζει.Κοιτα να ηρεμήσεις και βλέπουμε.Επισης και σχολή με 5.497 μόρια να υπάρξει αν δεν σου αρέσει δεν υπάρχει λόγος να πας.

Ισχυει.

Παντως γι'αυτο που εγινε χολοεσκασα μια, χολοεσκασα δυο, χολοεσκασα τρεις, χολοεσκασα εκατον εικοσι τρεις. Ειδικα για τα αποτελεσματα μου. Οποτε καποια στιγμη το ξεπερασα και το αφησα πισω εχοντας αποφασισει να προχωρησω.

Βεωαια το στερεοτυπο του κραξιματος δεν ηταν απαραιτητο σε καμια περιπτωση. Θα μπορουσα να ειχα παθει καμια ψυχικη ασθενεια οπως μια φιλη της μητερας μιας φιλης μου που περασε ακριβως την ιδια φαση με εμενα.
 

Μ@τινα

Νεοφερμένος

Ο Μ@τινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Όσες και όσοι έχουν απολυτήριο ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ μπορούν ΔΩΡΕΑΝ να φοιτήσουν στον Τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών στη Β’ τάξη του Ημερησίου ΕΠΑΛ παρακολουθώντας μόνο 23 ώρες μαθημάτων Τομέα ανά εβδομάδα. Στη συνέχεια, στη Γ’ τάξη του Ημερησίου ΕΠΑΛ, αφού επιλέξουν την ειδικότητα «Γραφικών Τεχνών», παρακολουθούν μόνο 23 ώρες μαθημάτων Ειδικότητας ανά εβδομάδα.
Ενδεικτικά μαθήματα:α)Ελεύθερο Σχέδιο, β)Γραμμικό Σχέδιο, γ)Εφαρμοσμένες Τέχνες με χρήση Η/Υ, δ)Αρχές Σύνθεσης, ε)Φωτογραφία και Ηλεκτρονική Επεξεργασίας Εικόνας, ζ)Ιστορία της Τέχνης, η)Γραφιστικές Εφαρμογές, κλπ
Έτσι ΔΩΡΕΑΝ μπορούν να αποκτήσουν άμεσα αναγνωρισμένο (όχι μόνο στη χώρα μας αλλά και στο εξωτερικό) Πτυχίο «Γραφικών Τεχνών».
Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι/νες μπορούν να ζητήσουν πληροφορίες από το ΕΠΑΛ της περιοχής τους(οι εγγραφές έχουν ήδη ξεκινήσει).


Μπορεις να μου πεις εξηγήσεις λίγο τι είναι αυτό το πρόγραμμα? Έχω τελειώσει ΓΕΛ, σκέφτομαι όμως να αφήσω τη σχόλη μου αφου τελικά δεν είναι αυτό που έψχνα

Θα πρέπει να γραφτώ στο ΕΠΑΛ της πόλης μου ή μπορώ να γραφτώ στο ΕΠΑΛ της περιοχής που μένω τώρα? θα ξαναδώσω πανελλήνιες? βλέπω οτι λες κάτι για πτυχίο
 

Guest 399413

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορεις να μου πεις εξηγήσεις λίγο τι είναι αυτό το πρόγραμμα? Έχω τελειώσει ΓΕΛ, σκέφτομαι όμως να αφήσω τη σχόλη μου αφου τελικά δεν είναι αυτό που έψχνα

Θα πρέπει να γραφτώ στο ΕΠΑΛ της πόλης μου ή μπορώ να γραφτώ στο ΕΠΑΛ της περιοχής που μένω τώρα? θα ξαναδώσω πανελλήνιες? βλέπω οτι λες κάτι για πτυχίο

Μπορείς να γραφτείς σε οποιοδήποτε ΕΠΑΛ της χώρας, αρχικά θα επιλέξεις τον Τομέα που σε ενδιαφέρει και την επόμενη χρονιά την Ειδικότητα που θέλεις να αποκτήσεις Πτυχίο. Η αίτηση εγγραφής γίνεται με ηλεκτρονικό τρόπο(εάν θέλεις στην κάνουν καθηγητές του ΕΠΑΛ).Επειδή έχεις απολυτήριο Λυκείου δεν θα παρακολουθείς τα μαθήματα Γενικής Παιδείας(Μαθηματικά, Χημεία, Φυσική, κλπ) αλλά μόνο τα μαθήματα Τομέα ή Ειδικότητας. Τα βιβλία παρέχονται δωρεάν. Πανελλαδικές εξετάσεις θα δώσεις μόνο εάν το θέλεις(για να μπεις σε κάποιο ΤΕΙ ή ΑΕΙ). Μπορείς να ρωτήσεις στο ΕΠΑΛ που σε ενδιαφέρει ποιους Τομείς/Ειδικότητες έχει.
 

stpantazis

Νεοφερμένος

Ο stpantazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον και κατατοπιστικό αυτό το thread σε ένα θέμα που δεν γνώριζα. Η κόρη μου (14χρ) ενδιαφέρεται για animation. Εγώ απέχω από τον χώρο όσο πιο πολύ γίνεται. Είδα τις σχολές που αναφέρθηκαν στο εξωτερικό (gnomon, full sail) και ξεροκατάπια λίγο όταν είδα τα δίδακτρα. Έχω ανακαλύψει ότι το πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου έχει 4ετή σχολή στο animation (https://www.ed.ac.uk/studying/undergraduate/degrees/index.php?action=view&code=W615) χωρίς δίδακτρα, με εκτιμώμενο κόστος 50000 ευρώ για 4χρ (αν δεν αλλάξει κάτι στα δίδακτρα λόγω brexit!). Μου φαίνεται οικονομικά εφικτή λύση και εφόσον μπορώ να την στηρίξω θα ήθελα να πάει εκεί να σπουδάσει (νομίζω ότι είναι όμορφα και ασφαλή). Σε σχέση με την επαγγελματική αποκατάσταση, σίγουρα αν είναι κάποιος πολύ "μερακλής" και κάνει "παπάδες" και έχει το κίνητρο να μάθει από tutorials και να φτιάξει ένα portfolio φανταστικό, μπορεί να χτυπήσει όποια πόρτα (επαγγελματικά) θέλει. Όμως, ο ρόλος της σχολής είναι να έχει τους καθηγητές που θα σε "σπρώξουν" να πας παρακάτω, να δεις μια νέα οπτική, να πραγματοποιήσεις το δυναμικό σου. Άρα, σίγουρα παίζει σημαντικό ρόλο στην αρχή της καριέρας κάποιου.
Γνωρίζει κανείς κάτι για αυτή τη σχολή στο Εδιμβούργο και το συγκεκριμένο πτυχίο; Μπορεί κάποιος να συστήσει κάτι αντίστοιχο σε άλλη Ευρωπαϊκή χώρα; (λόγω διδάκτρων)
Επίσης, υπάρχει κάποια σχολή στην Αθήνα που να μπορεί να παρακολουθεί σεμινάρια (τύπου 1 φορά την εβδομάδα) ώστε σιγά σιγά να φτιάξει ένα αξιόλογο digital portfolio για να αυξήσει την πιθανότητα να την δεχτούν σε κάποια σχολή animation μόλις τελειώσει το λύκειο;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top