Δεν θα επιτρέπεται να δώσουμε το μάθημα πάνω απο 3 φορές;

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Εγώ δεν συμφνώ με αυτό τον νόμο.όλοι αυτοί οι νόμοι στόχο πάλι έχουν την μείωση της χρηματοδότησης για την τριτοβάθμια εκπαίδευση(λιγότεροι φοιτητές=λιγότερα έξοδα).3 φορές κατά τη γνώμη μου είναι λίγες σε κάποια μαθηματα που είτε είναι δύσκολα είτε ο καθηγητής για τον Α ή Β λόγο δεν γουστάρει να σε περάσει.
Εγώ έχω δώσει 2 φορές προγραμματισμό(C) και τις δύο φορές ο καθηγητής μου είχε βάλει περίπου τον ίδιο βαθμό με διαφορά μισής μονάδας.Ήμουνα σίγουρος ότι ο βαθμός μου ήταν αρκετά υψηλότερος επειδή είχα διβάσει πολύ καλά και έγραφα με προσοχή για να μην κάνω λάθη.Αν όμως ο καθηγητής είναι μ@λ@κας εσύ φταις που δεν γουστάρει να σε περάσει;Αυτό ο καθηγής μου έχει μηδενίσει τις ασκήσεις και μου έβαλε 4 στο γραπτό(ενώ ήμουν σχεδόν σίγουρος για 6,5 και άνω).Σίγουρα πολλοί φοιτητές δεν είναι τόσο υπεύθυνοι αλλά αν και μερικοί καθηγητές ήξεραν να κάνουν καλά την δουλειά τους(έχουμε καθηγητρια που κάνει πολλά λάθη στον πίνακα και και τη διωρθώνουν φοιτητές!),δεν υπήρχαν κοματικά συμφέροντα που έχω ακούσει ότι υπάρχουν,και δεν ήταν τόσο μ@λ@κες που να σου κάνουν τους ανώτερους με άμεσο ή έμμεσο τρόπο δεν θα είχα πρόβλημα να υπήρχε τέτοιος νόμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Πάντως από κάπου πρέπει να αρχίσει η μαζική διαγραφή τεμπέληδων φοιτητών και η μαζική απόλυση ανεύθυνων καθηγητών. Αλλιώς θα μιλάμε συνέχεια γιατί μας φταίει το Ελληνικό Πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Πάντως από κάπου πρέπει να αρχίσει η μαζική διαγραφή τεμπέληδων φοιτητών και η μαζική απόλυση ανεύθυνων καθηγητών. Αλλιώς θα μιλάμε συνέχεια γιατί μας φταίει το Ελληνικό Πανεπιστήμιο.

εγώ συμφωνώ να γίνει κάτι για τους αιώνιους φοιτητές που μόνο στον φραπέ είναι το μυαλό τους,αλλά όχι με τρόπο που να επηρεάζει και φοιτητές που προσπαθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
μα και οι αιώνιοι φοιτητές που ενδιαφέρονται μόνο για το φραπέ λένε ότι προσπαθούν με τίμια μέσα απλά το άδικο σύστημα δεν τους αφήνει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πάντα φταίει το σύστημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Πάντα φταίει το σύστημα...

δεν φταίει πάντα το σύστημα αλλά αν υπάρχει έλειψη αξιοκρατίας τότε τα πράγματα διαστρεβλόνονται.Για τον καθηγητή που ανέφερα προηγουμένος,μια συμφοιτήτρία μου είχε πει ότι την περνούσε στα μαθήματα επειδή είχε κάνει μεγάλη προσπάθεια και "την λυπόταν" αν δεν περνούσε,όπως της είχε πει αυτός.Απο εκεί να καταλάβεις τι μαλάκες καθηγητές υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zhanouko

Νεοφερμένος

Ο zhanouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πάντως το μέτρο αυτό μπορεί και να βοηθήσει..Υπάρχουν και περιπτώσεις ''κολλημένων'' καθηγητών που σε κόβουν ενώ έχεις γράψει..Σου δίνεται η δυνατότητα να το περάσεις επιτέλους! με την εξέταση από άλλον καθηγητή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μην ξεχνάτε ότι με την αξιολόγηση, αν ένας καθηγητής έχει πολλούς φοιτητές που κόβονται, πρέπει να λογοδοτήσει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ποια αξιολόγηση; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Μην ξεχνάτε ότι με την αξιολόγηση, αν ένας καθηγητής έχει πολλούς φοιτητές που κόβονται, πρέπει να λογοδοτήσει....
Μακαρι, αλλα δεν το βλεπω. Ειναι οπως οταν ενας γιατρος κανει μια @@λακια κ στειλει ΑΔΙΑΒΑΣΤΟ εναν ασθενη ,δεν βρισκεται καποιος αλλος γιατρος σε ολοκληρη την ελληνικη επικρατεια να καταθεσει την αληθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τι πετριά έχετε φάει με την..."τιμωρία" των τεμπέληδων φοιτητών.Η μαμά τους είστε?Αν ο άλλος θέλει να πάρει πτυχίο σε πενήντα χρόνια,πρόβλημά του.Έτσι κι αλλιώς,απ'τα ν+2 χρόνια και μετά,ο φοιτητής δεν στοιχίζει τίποτα στο κράτος,ούτε πάσο δικαιούται,ούτε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τι πετριά έχετε φάει με την..."τιμωρία" των τεμπέληδων φοιτητών.Η μαμά τους είστε?Αν ο άλλος θέλει να πάρει πτυχίο σε πενήντα χρόνια,πρόβλημά του.Έτσι κι αλλιώς,απ'τα ν+2 χρόνια και μετά,ο φοιτητής δεν στοιχίζει τίποτα στο κράτος,ούτε πάσο δικαιούται,ούτε τίποτα.
Μα τι λες τώρα! Κοστίζει σε κόλλες αναφοράς, σε εξτρά δουλειά για την γραμματεία (που σκοτώνονται στη δουλειά) και άλλα τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει ότι στις 3 "αποτυχίες" διαγράφεσαι απ'τη σχολή!
Το μόνο που λέει είναι ότι πετάνε το "μπαλάκι" στη σχολή σου,που σιγά μην ασχοληθεί με το αν κόπηκες 3 φορές ή 5...

Πάντως από κάπου πρέπει να αρχίσει η μαζική διαγραφή τεμπέληδων φοιτητών και η μαζική απόλυση ανεύθυνων καθηγητών. Αλλιώς θα μιλάμε συνέχεια γιατί μας φταίει το Ελληνικό Πανεπιστήμιο.
εγώ συμφωνώ να γίνει κάτι για τους αιώνιους φοιτητές που μόνο στον φραπέ είναι το μυαλό τους,αλλά όχι με τρόπο που να επηρεάζει και φοιτητές που προσπαθούν.

Καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε κάτι...
Από το 2007,"αιώνιος φοιτητής" δεν υφίσταται με νόμο!Υπάρχει μέγιστο όριο φοίτησης (μαζί με το "ελάχιστο") και προσωπικά χαρακτηρισμούς σαν αυτούς τους θεωρώ πλέον προσβλητικούς για τον οποιονδήποτε...

Δεν καταλαβαίνω τι πετριά έχετε φάει με την..."τιμωρία" των τεμπέληδων φοιτητών.Η μαμά τους είστε?Αν ο άλλος θέλει να πάρει πτυχίο σε πενήντα χρόνια,πρόβλημά του.Έτσι κι αλλιώς,απ'τα ν+2 χρόνια και μετά,ο φοιτητής δεν στοιχίζει τίποτα στο κράτος,ούτε πάσο δικαιούται,ούτε τίποτα.

+1...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.

όπως είχε πει σε άλλο θρεντ η Revekka νομίζω, οι ''αιώνιοι'' φοιτητές μπορεί να μη στοιχίζουν στο κράτος, στοιχίζουν όμως στην ποιότητα σπουδών...μια αίθουσα που γεμίζει ασφυκτικά από φοιτητές που υποτίθεται ότι πηγαίνουν για να παρακολουθήσουν με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ακουστεί και να γίνει κατανοητός ο καθηγητής, τότε συγνώμη αλλά υπάρχει σοβαρό πρόβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
όπως είχε πει σε άλλο θρεντ η Revekka νομίζω, οι ''αιώνιοι'' φοιτητές μπορεί να μη στοιχίζουν στο κράτος, στοιχίζουν όμως στην ποιότητα σπουδών...μια αίθουσα που γεμίζει ασφυκτικά από φοιτητές που υποτίθεται ότι πηγαίνουν για να παρακολουθήσουν με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ακουστεί και να γίνει κατανοητός ο καθηγητής, τότε συγνώμη αλλά υπάρχει σοβαρό πρόβλημα...

Ακριβώς γι αυτόν τον λόγο θα θέλουν οι σχολές να "αδειάσουν", τις νοιάζει και τις παρανοιάζει. Πλέον αναγκάζονται και διώχνουν φοιτητές από σεμινάρια γιατί δεν χωράνε. Δεν συζητώ για εξεταστικές που χρειάζονται 3 αίθουσες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Νομίζω ότι πρέπει να μπει ένα "φρένο" στον τρόπο εισαγωγής των μαθητών στα Πανεπιστήμια και στα ΤΕΙ για να μην φτάνουμε στο σημείο των διαγραφών και χαλάμε τις καρδιές μας. Με ένα αξιοκρατικό "κόσκινο" στο τέλος του λυκείου, να βλέπουμε ποιοι είναι ικανοί ή όχι, να περάσουν σε κάποιο Τμήμα Πανεπιστημίου ή ΤΕΙ. Βέβαια σε άλλες χώρες, επειδή η μέση εκπαίδευση λειτουργεί με υποδομές και όχι με σκοπιμότητες, το ενδιαφέρον για μεταλυκειακές σπουδές (σε Πανεπιστήμιο,..κλπ) αρχίζει να μειώνεται μετά το γυμνάσιο εφόσον ο ίδιος ο μαθητής βλέπει τις επιδόσεις του και όχι τις ντοπαρισμένες επιδόσεις του, όπως συμβαίνει στην χώρα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν η εισαγωγή περάσει στους πανεπιστημιακούς, θα μειωθούν οι εισακτέοι. Αλλά δεν θα γίνει με τον σωστό τρόπο.

(Οι διαγραφές πάντως δεν αγγίζουν μόνο το προπτυχιακό πλέον, αλλά και τα μεταπτυχιακά και τα διδακτορικά. Ειδικά, στα μεταπτυχιακά γίνεται πόλεμος. )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Νομίζω ότι πρέπει να μπει ένα "φρένο" στον τρόπο εισαγωγής των μαθητών στα Πανεπιστήμια και στα ΤΕΙ για να μην φτάνουμε στο σημείο των διαγραφών και χαλάμε τις καρδιές μας. Με ένα αξιοκρατικό "κόσκινο" στο τέλος του λυκείου, να βλέπουμε ποιοι είναι ικανοί ή όχι, να περάσουν σε κάποιο Τμήμα Πανεπιστημίου ή ΤΕΙ. Βέβαια σε άλλες χώρες, επειδή η μέση εκπαίδευση λειτουργεί με υποδομές και όχι με σκοπιμότητες, το ενδιαφέρον για μεταλυκειακές σπουδές (σε Πανεπιστήμιο,..κλπ) αρχίζει να μειώνεται μετά το γυμνάσιο εφόσον ο ίδιος ο μαθητής βλέπει τις επιδόσεις του και όχι τις ντοπαρισμένες επιδόσεις του, όπως συμβαίνει στην χώρα μας.

Συμφωνώ απόλυτα.Πολλές φορές όμως ρίχνεις καρφιά για τους σημερινούς φοιτητές,την στιγμή που αν σπούδαζες με το τωρινό σύστημα δεν θα είχες πάρει πτυχίο ή τουλάχιστον θα σε έλουζε κρύος ιδρώτας!(διότι χωρίς να γίνομαι αδιάκριτος,στα 6 χρόνια δεν το πήρες?)Βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Νομίζω ότι τρεις φορές είναι αρκετές για να περάσεις ένα μάθημα.
Μέτρα σαν αυτό ή σαν το ν+2 θα βοηθήσουν το φοιτητή να καταλάβει ότι το να περάσει τα μαθήματα και να πάρει πτυχίο είναι πιο εύκολο απ' ότι νομίζει. Διάβασμα χρειάζεται.

ε ρε παιδια λογικο ειναι.3 φορες ειναι αρκετες για να περασεις ενα μαθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
ε ρε παιδια λογικο ειναι.3 φορες ειναι αρκετες για να περασεις ενα μαθημα.





Μη το λες μεχρι και πεντε φορες μπορει να δωσει καποιος για να περασει ενα μονο μαθημα. Οταν το ακουσα φρικαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top