Νέα τμήματα ΗΜΜΥ

Θέμις

Νεοφερμένος

Η Θέμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Τα δύο τμήματα στην Πάτρα δεν είναι ακριβώς ίδια ( το ένα είναι ΗΜΜΥ και το άλλο ΗΜΤΥ) , επίσης το τμήμα ήταν αρχικά να γίνει
στην Τρίπολη δεν ξέρω γιατί τελικά έγινε Πάτρα .. Τώρα ξέρω πως νιώθεις , νιώθεις λίγο αδικημένος γιατί εσύ μπήκες με 17-18 χιλιάδες μόρια ΑΠΘ ενώ υπάρχουν άτομα που με 10-11 χιλιάδες μόρια θα πάρουν (αν τελειώσουν ποτέ την σχολή ) το ίδιο πτυχίο με εσένα. Αλλά λογικά άμα πάρει και ισοτιμία του χρόνου να θα ανέβουν τα μόρια του συγκεκριμένου τμήματος ... Μπορεί και όχι ... Δεν ξέρω ... Πάντως ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες να απαντήσεις ... Θα δω τι θα κάνω τελικά ...
Tα τμήματα ΗΜΜΥ και το ΗΜΤΥ έχουν ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα απλά αλλάζει η ονομασία.
Το γιατί δημιουργήθηκε και άλλο τμήμα ΗΜΜΥ από την προηγούμενη Κυβέρνηση θεωρώ καθαρά για ευνόητους λόγους...
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Εχω διαβασει το προγραμμα σπουδων του συγκεκριμενου τμηματος στην Πελοποννησο.Ειναι 5ετους φοιτησης με ιδια επαγγελματικα δικαιωματα με τα αλλα τμηματα.Το θεμα ειναι αν θεωρειται αξιοπιστο..


https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/meteggrafes_antistoihies.pdf
Διάβασε το ΦΕΚ




Οι ιστοσελίδες των τμημάτων (πρώην ΤΕΙ) ψευδώς λένε ότι είναι ισοδύναμα χωρίς να έχουν πάρει την ισοδυναμία. Το τι θα γίνει μελλοντικά κανείς δεν το ξέρει.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
1)https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/meteggrafes_antistoihies.pdf
Διάβασε το ΦΕΚ

2)Οι ιστοσελίδες των τμημάτων (πρώην ΤΕΙ) ψευδώς λένε ότι είναι ισοδύναμα χωρίς να έχουν πάρει την ισοδυναμία. Το τι θα γίνει μελλοντικά κανείς δεν το ξέρει.

1)Από τις αντιστοιχήσεις και μόνο είναι προφανές ότι δεν υπήρχε εξαρχής ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ πρόθεση από πλευράς κράτους τα τμήματα μηχανικών & γεωτεχνικών ειδικοτήτων (για τα άλλα π.χ. οικονομικά κάτι θα γίνει) να γίνουν ισότιμα με τα ήδη υπάρχοντα πολυτεχνικά και γεωτεχνικά 5ετούς φοίτησης κι ότι μετά τον κύκλο κοροϊδίας με τις σχολές (κυρίως) μηχανικών Τ.Ε. ανοίγει νέος, μεγαλύτερος κύκλος κοροϊδίας με τις σχολές μηχανικών 5ετούς φοίτησης των πρώην Τ.Ε.Ι. και νυν πανεπιστημίων!

2)Έχω δει σε φετινό οδηγό σπουδών τμημάτων μηχανικών των πρώην Τ.Ε.Ι. (μεταξύ των οποίων και στο δικό μου) να λέει ότι "...μετά την αποφοίτηση ασκούν τη δραστηριότητα του Μηχανολόγου Μηχανικού, όπως αυτές προβλέπονται από το Π.Δ. 99/05.11.2018 (ΦΕΚ 187 Α')"...νομοθεσία δηλαδή που δεν αφορά καν τις σχολές αυτές (τουλάχιστον όχι ακόμα) αλλά μόνο τις πολυτεχνικές και τους διπλωματούχους μηχανικούς μέλη Τ.Ε.Ε.!
Κι όταν ρώτησα τον αντιπρόεδρο της διοικούσας του Διεθνούς πανεπιστημίου και πρώην πρύτανη του Τ.Ε.Ι. Κεντρικής Μακεδονίας, με τον οποίο έχουμε συχνή επικοινωνία (μπορείς να βρεις το όνομά του εύκολα, είναι αυτός που έστειλε και κατηγορούμενο τον καθηγητή που τα έπαιρνε) γιατί γράφουν ψέματα στον οδηγό σπουδών η απάντηση ήταν "δε λέμε ψέματα, είναι θέμα χρόνου να μας αφορά αυτό το Π.Δ."!
Τα συμπεράσματα δικά σας!:rolleyes:
Επειδή εδώ όμως μιλάμε για καραμπινάτη εξαπάτηση (η εξαπάτηση στα Τ.Ε.Ι. είχε να κάνει με τη χρονοκαθυστέρηση στην απόδοση Ε.Δ. και όχι με ψευδείς επίσημες δηλώσεις σαν αυτή, εδώ τα πράγματα είναι πολύ πιο σοβαρά) είναι βέβαιο ότι εφόσον η κατάσταση παραμείνει ως έχει και οι πτυχιούχοι των "νέων" πανεπιστημίων παραμείνουν ξεκρέμαστοι (που είναι και το πιθανότερο σενάριο) πολλοί γονείς θα κινηθούν νομικά κατά των συντακτών αυτών των οδηγών σπουδών και πολλοί καθηγητές θα βρεθούν να απολογούνται σε δικαστήρια...και να ξέρουν οι "κύριοι" καθηγητές ότι αυτοί δεν είναι κράτος να τους κάνει π.χ. αγωγή ο απόφοιτος Τ.Ε.Ι. και να τους προστατεύει ο Άρειος Πάγος κι όλα τα κωλοδικαστήρια ερμηνεύοντας νόμους κατά το δοκούν, καθυστερώντας τις αποφάσεις και εμπαίζοντας τον επί πολλά χρόνια, αυτοί σε 2-3 χρόνια το πολύ από την ημέρα της αγωγής θα σκύβουν για σαπούνι!;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

TehMorfoz

Νεοφερμένος

Ο TehMorfoz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
1)Από τις αντιστοιχήσεις και μόνο είναι προφανές ότι δεν υπήρχε εξαρχής ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ πρόθεση από πλευράς κράτους τα τμήματα μηχανικών & γεωτεχνικών ειδικοτήτων (για τα άλλα π.χ. οικονομικά κάτι θα γίνει) να γίνουν ισότιμα με τα ήδη υπάρχοντα πολυτεχνικά και γεωτεχνικά 5ετούς φοίτησης κι ότι μετά τον κύκλο κοροϊδίας με τις σχολές (κυρίως) μηχανικών Τ.Ε. ανοίγει νέος, μεγαλύτερος κύκλος κοροϊδίας με τις σχολές μηχανικών 5ετούς φοίτησης των πρώην Τ.Ε.Ι. και νυν πανεπιστημίων!

2)Έχω δει σε φετινό οδηγό σπουδών τμημάτων μηχανικών των πρώην Τ.Ε.Ι. (μεταξύ των οποίων και στο δικό μου) να λέει ότι "...μετά την αποφοίτηση ασκούν τη δραστηριότητα του Μηχανολόγου Μηχανικού, όπως αυτές προβλέπονται από το Π.Δ. 99/05.11.2018 (ΦΕΚ 187 Α')"...νομοθεσία δηλαδή που δεν αφορά καν τις σχολές αυτές (τουλάχιστον όχι ακόμα) αλλά μόνο τις πολυτεχνικές και τους διπλωματούχους μηχανικούς μέλη Τ.Ε.Ε.!
Κι όταν ρώτησα τον αντιπρόεδρο της διοικούσας του Διεθνούς πανεπιστημίου και πρώην πρύτανη του Τ.Ε.Ι. Κεντρικής Μακεδονίας, με τον οποίο έχουμε συχνή επικοινωνία (μπορείς να βρεις το όνομά του εύκολα, είναι αυτός που έστειλε και κατηγορούμενο τον καθηγητή που τα έπαιρνε) γιατί γράφουν ψέματα στον οδηγό σπουδών η απάντηση ήταν "δε λέμε ψέματα, είναι θέμα χρόνου να μας αφορά αυτό το Π.Δ."!
Τα συμπεράσματα δικά σας!:rolleyes:
Επειδή εδώ όμως μιλάμε για καραμπινάτη εξαπάτηση (η εξαπάτηση στα Τ.Ε.Ι. είχε να κάνει με τη χρονοκαθυστέρηση στην απόδοση Ε.Δ. και όχι με ψευδείς επίσημες δηλώσεις σαν αυτή, εδώ τα πράγματα είναι πολύ πιο σοβαρά) είναι βέβαιο ότι εφόσον η κατάσταση παραμείνει ως έχει και οι πτυχιούχοι των "νέων" πανεπιστημίων παραμείνουν ξεκρέμαστοι (που είναι και το πιθανότερο σενάριο) πολλοί γονείς θα κινηθούν νομικά κατά των συντακτών αυτών των οδηγών σπουδών και πολλοί καθηγητές θα βρεθούν να απολογούνται σε δικαστήρια...και να ξέρουν οι "κύριοι" καθηγητές ότι αυτοί δεν είναι κράτος να τους κάνει π.χ. αγωγή ο απόφοιτος Τ.Ε.Ι. και να τους προστατεύει ο Άρειος Πάγος κι όλα τα κωλοδικαστήρια ερμηνεύοντας νόμους κατά το δοκούν, καθυστερώντας τις αποφάσεις και εμπαίζοντας τον επί πολλά χρόνια, αυτοί σε 2-3 χρόνια το πολύ από την ημέρα της αγωγής θα σκύβουν για σαπούνι!;)
Που είδες ότι η συγκεκριμένη νομοθεσία δεν αφορά αυτές τις σχολές ;; Επίσης της Κοζάνης το τμήμα που πήρε ισοδυναμία ήταν επίσης ΤΕΙ.Αρα υπήρχε πρόθεση της κυβέρνησης να πάρουν ισοδυναμία . Το συγκεκριμένο τμήμα στην Πάτρα δεν πήρε ακόμη ισοδυναμία επειδή ο 5ετης κύκλος σπουδών ανακοινώθηκε μετά το φετινό ΦΕΚ με τις αντιστοιχίες . Με έναν καθηγητή ΗΜΜΥ απόφοιτο του ΑΠΘ που μίλησα μου είπε πως το θέμα με τις αντιστοιχίες αναμένεται να ξεκαθαρίσει στους επόμενους 3-4 μήνες . Οπότε αν μπορείς πες μου λίγο που διάβασες ότι η συγκεκριμένη νομοθεσία δεν αφορά αυτές τις σχολές , γιατί τότε μιλάμε για καθαρή εξαπάτηση .
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τα ΗΜΜΥ αυτή την στιγμή δεν είναι ισοδύματα και θεωρώ δεδομένο ότι κάποια στο πέρασμα των χρόνων θα καταργηθούν. Επίσης φοβάμαι πως θα χαθούν τα προτερήματα των ΤΕΙ (όπως η πρακτική, εργαστήρια)........ θα γεμίσουμε ηλεκτρολόγους μηχανικούς που δεν ξέρουν να αλλάζουν μία μπρίζα, ή να στήνουν έναν υπολογιστή.

Όσο αφορά τα τμήματα θεωρώ καλό Deal το τμήμα της Κοζάνης γιατί εδρεύει κοντά στο γεωηλεκτρικό εργοστάσιο συνεπώς θα υπάρχει ενδιαφέρον για το τμήμα και από το Δήμο.... ενώ θα υπάρχει και σοβαρή ερευνητική εργασία.
 

TehMorfoz

Νεοφερμένος

Ο TehMorfoz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Τα ΗΜΜΥ αυτή την στιγμή δεν είναι ισοδύματα και θεωρώ δεδομένο ότι κάποια στο πέρασμα των χρόνων θα καταργηθούν. Επίσης φοβάμαι πως θα χαθούν τα προτερήματα των ΤΕΙ (όπως η πρακτική)........

Όσο αφορά τα τμήματα θεωρώ καλό Deal το τμήμα της Κοζάνης γιατί εδρεύει κοντά στο γεωηλεκτρικό εργοστάσιο συνεπώς θα υπάρχει ενδιαφέρον για το τμήμα και από το Δήμο.... ενώ θα υπάρχει και σοβαρή ερευνητική εργασία.
Δεν καταργείται τόσο εύκολα μια νομοθεσία .... Και όλοι οι φοιτητές που είναι μέσα και σπουδάζουν τι θα τους πουν ;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν καταργείται τόσο εύκολα μια νομοθεσία .... Και όλοι οι φοιτητές που είναι μέσα και σπουδάζουν τι θα τους πουν ;
Αν ένα τμημα δεν εχει φοιτητες αργά ή γρήγορα θα καταργηθεί...

Του Μητσοτάκη (και του Τσίπρα) και γενικά των πολιτικών δεν τους ενδιαφέρει για την τύχη των φοιτητών......Φέτος καταργήθηκαν τμήματα που είχαν καλή επαγγελματικη αποκατάσταση πχ τμήμα αισθητικης που τα ένωσαν με τμηματα αλλα και κανανε ένα μεγάλο Πανεπιστημιακο τμημα με μεγάλο όνομα. Πρόκειται για τμήματα με θετικό ισοζύγιο και μπορούσαν να προσφέρουν κέρδη αλλά αυτοί τα κατάργησαν.

Τα πρώτα χρόνια τα τμήματα θα δέχονται φοιτητές ... του χρόνου θα θερσπίστεί όριο 10 και σε ορισμένα τμήματα ειδικούς βαθμούς σε μαθήματα με αποτέλεσμα σε περιφερικά τμήματα θα πέσει πολύ η βάση.

Τα επόμενα χρόνια θα έχουμε τμήματα χωρίς φοιτητές ή με λίγους φοιτητές που στην συνέχεια θα κλείνουν. Οι φοιτητές μετά από αντιδράσεις είτε θα απορροφηθούν από αλλα τμήματα (πράγμα που τους συμφέρει), ή θα τους χώσους σε τμήματα παρόμοιου γνωστικού επιπέδου, ή θα ενώσουν τα τμήματα τους με άλλα και θα δημιουργηθούν τμήματα με μεγάλα ονόματαμ είτε θα τους διώξουν και θα μπαίνουν σε τμηματα άλλα (πράγμα που δε το πιστεύω).
 

TehMorfoz

Νεοφερμένος

Ο TehMorfoz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Αν ένα τμημα δεν εχει φοιτητες αργά ή γρήγορα θα καταργηθεί...

Του Μητσοτάκη (και του Τσίπρα) και γενικά των πολιτικών δεν τους ενδιαφέρει για την τύχη των φοιτητών......Φέτος καταργήθηκαν τμήματα που είχαν καλή επαγγελματικη αποκατάσταση πχ τμήμα αισθητικης που τα ένωσαν με τμηματα αλλα και κανανε ένα μεγάλο Πανεπιστημιακο τμημα με μεγάλο όνομα.

Τα πρώτα χρόνια τα τμήματα θα δέχονται φοιτητές ... του χρόνου θα θερσπίστεί όριο 10 και σε ορισμένα τμήματα ειδικούς βαθμούς σε μαθήματα με αποτέλεσμα σε περιφερικά τμήματα θα πέσει πολύ η βάση.

Τα επόμενα χρόνια θα έχουμε τμήματα χωρίς φοιτητές ή με λίγους φοιτητές που στην συνέχεια θα κλείνουν. Οι φοιτητές μετά από αντιδράσεις είτε θα απορροφηθούν από αλλα τμήματα (πράγμα που τους συμφέρει), ή θα τους χώσους σε τμήματα παρόμοιου γνωστικού επιπέδου, ή θα ενώσουν τα τμήματα τους με άλλα και θα δημιουργηθούν τμήματα με μεγάλα ονόματαμ είτε θα τους διώξουν και θα μπαίνουν σε τμηματα άλλα (πράγμα που δε το πιστεύω).
Κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει ... Τώρα η συμβουλή σου ποια είναι ;; Να δώσω δεύτερη φορά και να στοχεύσω σε ένα από τα παλιά τμήματα ΗΜΜΥ η να πάω και να δοκιμάσω το ΗΜΜΥ του πανεπιστημίου Πελοποννήσου ;
 

Θέμις

Νεοφερμένος

Η Θέμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Εχω διαβασει το προγραμμα σπουδων του συγκεκριμενου τμηματος στην Πελοποννησο.Ειναι 5ετους φοιτησης με ιδια επαγγελματικα δικαιωματα με τα αλλα τμηματα.Το θεμα ειναι αν θεωρειται αξιοπιστο..
Να πας στο νέο τμήμα ΗΜΜΥ του ΠΑ.ΠΕΛ το οποίο επαγγελματικά είναι εφάμιλλο με τα ομώνυμα τμήματα ΗΜΜΥ.
Σκέψου ότι από εκεί που δεν το περίμενες πέρασες στη σχολή που ήθελες άσχετο με το αν το τμήμα είναι νεοσύστατο. Αυτό να το θεωρήσεις ως τύχη για σένα και να βλέπεις μόνο τα θετικά.
Να είσαι σίγουρος ότι ακόμα και αν υπάρξουν δυσκολίες στην αρχή, όλα θα πάνε κατ΄ευχήν.
Ξεκίνησε τη φοίτησή σου κανονικά. Άλλωστε θα έχεις τη δυνατότητα μετά την αποφοίτηση να κάνεις μεταπτυχιακό και να εξειδικευτείς ακόμα περισσότερο.
Καλή αρχή!
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει ... Τώρα η συμβουλή σου ποια είναι ;; Να δώσω δεύτερη φορά και να στοχεύσω σε ένα από τα παλιά τμήματα ΗΜΜΥ η να πάω και να δοκιμάσω το ΗΜΜΥ του πανεπιστημίου Πελοποννήσου ;

να δοκιμάσεις το ΗΜΜΥ Πελοποννήσου
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
το ένα είναι ΗΜΜΥ και το άλλο ΗΜΤΥ

είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα , ίδια δικαιώματα , ίδια χρόνια φοίτησης , ισότιμο πτυχίο απλά το ένα λέγεται Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών , μόνο η ονομασία διαφέρει.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
1)Που είδες ότι η συγκεκριμένη νομοθεσία δεν αφορά αυτές τις σχολές ;; 2)Επίσης της Κοζάνης το τμήμα που πήρε ισοδυναμία ήταν επίσης ΤΕΙ.3)Αρα υπήρχε πρόθεση της κυβέρνησης να πάρουν ισοδυναμία . 4)Το συγκεκριμένο τμήμα στην Πάτρα δεν πήρε ακόμη ισοδυναμία επειδή ο 5ετης κύκλος σπουδών ανακοινώθηκε μετά το φετινό ΦΕΚ 5)με τις αντιστοιχίες . 6)Με έναν καθηγητή ΗΜΜΥ απόφοιτο του ΑΠΘ που μίλησα μου είπε πως το θέμα με τις αντιστοιχίες αναμένεται να ξεκαθαρίσει στους επόμενους 3-4 μήνες . Οπότε αν μπορείς πες μου λίγο που διάβασες ότι η συγκεκριμένη νομοθεσία δεν αφορά αυτές τις σχολές , γιατί τότε μιλάμε για καθαρή εξαπάτηση .

1)https://www.e-nomothesia.gr/epaggel...iko-diatagma-99-2018-phek-187a-5-11-2018.html
Άρθρο 1 Παράγραφος 1.α.
2)Στην Κοζάνη τα τμήματα μηχανικών του πρώην Τ.Ε.Ι. Δυτικής Μακεδονίας καταργήθηκαν, δεν ενσωματώθηκαν στα τμήματα του πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας και οι φοιτητές των τμημάτων μηχανικών του πρώην Τ.Ε.Ι. Δυτικής Μακεδονίας ΔΕΝ μπήκαν στα τμήματα μηχανικών του πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας και θα συνεχίσουν με το παλιό πρόγραμμα σπουδών του Τ.Ε.Ι. και θα πάρουν το πτυχίο του Τ.Ε.Ι., σε αντίθεση με τους φοιτητές άλλων τμημάτων του πρώην Τ.Ε.Ι. που...μάντεψε γιατί!:rolleyes:
3)In your dreams...
4)Όπως ίδρυσαν πολυτεχνική σχολή π.χ. στο πανεπιστήμιο Ιωαννίνων μέσα σε μια νύχτα, έτσι ΑΝ ήθελαν τα πρώην τμήματα μηχανικών Τ.Ε.Ι. και νυν πανεπιστημίων να είναι ισότιμα με τα προϋπάρχοντα σε Α.Π.Θ., Μετσόβιο κ.λπ. θα τις είχαν κάνει πολυτεχνικές επιτόπου, δε θα ψήφιζαν αυτό το αίσχος:
https://www.esos.gr/arthra/63048/ta...lytehnikes-sholes-oi-sholes-mihanikon-ton-tei
Που θέλει επιτροπές επί επιτροπών και το "οκ" από υπουργούς και επιμελητήρια...όποιος δε θέλει να ζυμώσει, δέκα μέρες κοσκινίζει!;)
5)Από τις αντιστοιχίες και μόνο θα έπρεπε να είχες καταλάβει πολλά...
6)Όσον αφορά τους μηχανικούς δε μένει να ξεκαθαριστεί τίποτα, υπάρχει σαφής διαχωρισμός ανάμεσα σε "σχολές μηχανικών" και σε "πολυτεχνικές σχολές", διάβασε το ΦΕΚ που ανέβασε ο akikos...
Τέλος, χωρίς να δίνω περαιτέρω συνέχεια στο ότι εισαι ασεβής απέναντι σε ανθρώπους που είναι εκεί που θα ήθελες να είσαι σε 10+ χρόνια, θα σου πω το εξής: εγώ προσωπικά δε σε αποθαρρύνω απ' το να παρακολουθήσεις το τμήμα στην Πελοπόννησο...κι εγώ χωρίς Ε.Δ. είμαι από τη μέρα που αποφοίτησα μ' ένα πτυχίο χαμηλού προφίλ και παρ' όλα αυτά στον τομέα μου είμαι πλέον από τους πολύ καλούς και ως επιστήμονας και από οικονομικής πλευράς, οπότε όλα αυτά που συζητάμε εδώ πέρα από ένα σημείο και μετά παίζουν από δευτερεύοντα έως καθόλου ρόλο...
Απλώς σου λέω ότι α)αν θες όλα τα "perks" (τα οποία είναι ελάχιστα εδώ που τα λέμε) ενός διπλωματούχου μηχανικού έχεις απειροελάχιστες πιθανότητες να τα αποκτήσεις μέσω σχολής μηχανικών πρώην Τ.Ε.Ι. και β)αν το σκεπτικό σου είναι ότι π.χ. σπουδάζω για να μπω στο Τ.Ε.Ε. ή να πάρω Ε.Δ. διπλωματούχου κι όχι για να γίνω καλός επιστήμονας κι επαγγελματίας σε κάτι που μου αρέσει τότε καλύτερα κάτσε σπίτι σου και ασχολήσου με κάτι άλλο, γιατί είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα αποτύχεις και θα κλαις τα χρόνια που χαράμισες στα αμφιθέατρα...
 

Alex2001

Νεοφερμένος

Ο Alex2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον Κωνσταντίνο.Αν είναι να πας σε μια Σχολή ισα-ίσα για να πάρεις ένα πτυχίο που μπορεί να θεωρείται ισοδύναμο με τα άλλα ΗΜΜΥ είναι πιθανο στην συνέχεια να αποτύχεις.Το ΗΜΜΥ και γενικά οι μηχανικόι θέλουν πολύ προσπάθεια και αφοσίωση ώστε στο μέλλον να γίνεις κατι καλό.Έστω οτι τα πτυχία θεωρούνται ισοδύναμα,αν συγκρίνεις το ΕΜΠ με το ΠΑΛ θα καταλάβεις ότι αν οχι Όλοι,οι περισσότεροι πτυχιούχοι απο το ΕΜΠ θα είναι πιο καταρτισμένοι με περισσότερες γνωσεις
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Τα ΗΜΜΥ αυτή την στιγμή δεν είναι ισοδύματα και θεωρώ δεδομένο ότι κάποια στο πέρασμα των χρόνων θα καταργηθούν. Επίσης φοβάμαι πως θα χαθούν τα προτερήματα των ΤΕΙ (όπως η πρακτική, εργαστήρια)........ θα γεμίσουμε ηλεκτρολόγους μηχανικούς που δεν ξέρουν να αλλάζουν μία μπρίζα, ή να στήνουν έναν υπολογιστή.

Εννοείται ότι στην πράξη οι σχολές που δημιούργησαν θα παρέχουν κατώτερη ποιότητα σπουδών από τα πρώην Τ.Ε.Ι. καθότι κατήργησαν τα εργαστήρια, την υποχρεωτική εξάμηνη πρακτική άσκηση (που ήταν πέρα από το σημαντικότερο κομμάτι των σπουδών, 3 περίπου χιλιάρικα εξασφαλισμένα και ευκαιρία για μόνιμη απασχόληση)...και τι έμεινε;
Τα θεωρητικά μαθήματα (ως επί το πλείστον πολύ κατώτερα σε σχέση με μιας πολυτεχνικής σχολής), τα οποία μάλιστα αυξήθηκαν λόγω της αύξησης των εξαμήνων σπουδών (10 αντί 8) και τα οποία καλούνται να διδάξουν οι ίδιοι σε αριθμό μόνιμοι καθηγητές χωρίς το έκτακτο διδακτικό προσωπικό (αν δεν κάνω λάθος καταργήθηκαν και οι ωρομίσθιοι)...
Υ.Γ. Ο πολύς κόσμος με τα άχυρα που έχει στο κεφάλι του για μυαλό όχι απλά δεν έχει καταλάβει ότι το χρόνιο αίτημα των "σκληρών" επιμελητηρίων (κυρίως του Τ.Ε.Ε.) για κατάργηση των Τ.Ε.Ι. (που τους χαλούσαν το πάρτι) εκπληρώθηκε πλήρως με την κυβέρνηση των κατσαπλιάδων (καμία άλλη κυβέρνηση δε θα το τολμούσε αυτό) αλλά σε πολλές περιπτώσεις νομίζει και το αντίθετο!:rolleyes:
 

TehMorfoz

Νεοφερμένος

Ο TehMorfoz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Αρχικά νομίζω παρεξηγησες αυτά που είπα . Εγώ θέλω να γίνω Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μηχανικός υπολογιστών για αυτό θέλω να σιγουρευτώ αν το Πανεπιστήμιο στο οποίο πέρασα θα μου διδάξει το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΟ αντικείμενο και όχι κάποιο παρεμφερές . Θέλω να γίνω καλός επιστήμονας , αλλά σε αυτό που είχα στόχο να περάσω εξ'αρχης και όχι σε κάτι άλλο . Επίσης ακόμη και στο ΠΑ.ΠΕΛ. οι φοιτητές του πρώην ΤΕΙ Ηλεκτρολόγων μηχανικών έχουν το δικαίωμα να αλλάξουν πρόγραμμα σπουδών τους στο καινούργιο κανοντας ομως έτσι 1 χρόνο παραπανω (ακριβώς το ίδιο με της Κοζάνης).
Εννοείται πως άμα είναι να πάρω ένα πτυχίο ΤΕΙ προτιμώ να κάτσω έναν ακόμη χρόνο να διαβάσω για να μπω σε ένα Πολυτεχνείο γιατί εγώ αυτό ήθελα αρχικά.Ομως , χωρίς να το λέω επιθετικά νομίζω πως κάνεις λάθος ,γιατί εγώ με όσους μίλησα μου είπαν πως το πτυχίο θα είναι το ίδιο με αυτό ενός αποφοίτου από οποιοδήποτε αλλο Πολυτεχνείο . Αυτό που θέλω να μου πεις τώρα είναι η γνώμη σου . Άμα θέλω να παρω αποκλειστικά πτυχίο ΗΜΜΥ εφάμιλλο με όλα τα άλλα τμήματα , να πάω εκεί η να ξαναπροσπαθήσω άλλη μια χρονιά ;

Edit: Επισης μολις διαβασα οτι η σχολη που τελειωσες εσυ παραμενει 4ετιας
Edit 2: Το ΦΕΚ που μου εστειλες εσυ ειναι διαφορετικο απο αυτο που αναφερει η σχολη (συμφωνα με το οποιο εγινε 5ετους φοιτησης)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Έστω οτι τα πτυχία θεωρούνται ισοδύναμα,αν συγκρίνεις το ΕΜΠ με το ΠΑΛ θα καταλάβεις ότι αν οχι Όλοι,οι περισσότεροι πτυχιούχοι απο το ΕΜΠ θα είναι πιο καταρτισμένοι με περισσότερες γνωσεις

Δεν έχει να κάνει με το επίπεδο των σπουδών, η θεωρητική γνώση έτσι κι αλλιώς "σβήνει" μετά από λίγα χρόνια...δεν το πάω εκεί, το πάω στο ότι στην ηλικία των 30 που είμαι σήμερα έχω δεκάδες συναδέλφους και από πρώην Τ.Ε.Ι. και από πολυτεχνικές που είτε ετεροαπασχολούνται είτε βαράνε μύγες (ο χειρότερος εκ των οποίων απόφοιτος Ε.Μ.Π. κάτοχος και μεταπτυχιακού ενεργειακής κατεύθυνσης απ' το Α.Π.Θ.)...
Στη σημερινή εποχή που και η κουτσή Μαρία έχει ένα πτυχίο και δηλώνει μηχανικός, γιατρός, δικηγόρος κ.λπ. ο καθένας οφείλει πρώτα απ' όλα να κάνει "ενδοσκόπηση" και να δει αν θέλει και μπορεί να φτάσει με αίμα και ιδρώτα σ' ένα "Α" επίπεδο στην επιστήμη με την οποία διαλέγει ν' ασχοληθεί!
Αν πάει με το σκεπτικό "έχει καλό όνομα π.χ. το Ε.Μ.Π. στην αγορά εργασίας" ή "εκείνο το τμήμα δίνει περισσότερα Ε.Δ. από το άλλο" ή "από εκείνο το τμήμα μπορώ να μπω πιο εύκολα στο Δημόσιο" κ.λπ. τότε θα φτάσει στην ηλικία μου έχοντας κάνει μια τρύπα στο νερό και θα αναρωτιέται γιατί π.χ. ο Μπάμπης ο τεντάς ή ο Σάκης ο σουβλατζής έχουν δικά τους σπίτια, αυτοκίνητα κ.λπ. ενώ αυτός μένει με τη μαμά και το μπαμπά και πηγαινοέρχεται με τα Μ.Μ.Μ.!
1)Αρχικά νομίζω παρεξηγησες αυτά που είπα . Εγώ θέλω να γίνω Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μηχανικός υπολογιστών για αυτό θέλω να σιγουρευτώ αν το Πανεπιστήμιο στο οποίο πέρασα θα μου διδάξει το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΟ αντικείμενο και όχι κάποιο παρεμφερές . Θέλω να γίνω καλός επιστήμονας , αλλά σε αυτό που είχα στόχο να περάσω εξ'αρχης και όχι σε κάτι άλλο . 2)Επίσης ακόμη και στο ΠΑ.ΠΕΛ. οι φοιτητές του πρώην ΤΕΙ Ηλεκτρολόγων μηχανικών έχουν το δικαίωμα να αλλάξουν πρόγραμμα σπουδών τους στο καινούργιο κανοντας ομως έτσι 1 χρόνο παραπανω (ακριβώς το ίδιο με της Κοζάνης).
3)Εννοείται πως άμα είναι να πάρω ένα πτυχίο ΤΕΙ προτιμώ να κάτσω έναν ακόμη χρόνο να διαβάσω για να μπω σε ένα Πολυτεχνείο γιατί εγώ αυτό ήθελα αρχικά.4)Ομως , χωρίς να το λέω επιθετικά νομίζω πως κάνεις λάθος ,γιατί εγώ με όσους μίλησα μου είπαν πως το πτυχίο θα είναι το ίδιο με αυτό ενός αποφοίτου από οποιοδήποτε αλλο Πολυτεχνείο . 5)Αυτό που θέλω να μου πεις τώρα είναι η γνώμη σου . Άμα θέλω να παρω αποκλειστικά πτυχίο ΗΜΜΥ εφάμιλλο με όλα τα άλλα τμήματα , να πάω εκεί η να ξαναπροσπαθήσω άλλη μια χρονιά ;

1)Δε βλέπω όμως να ρωτάς τίποτα σχετικό με τη σχολή που υποτίθεται ότι σε ενδιαφέρει, παρά το ότι έχεις την τύχη να έχεις σ' αυτό το forum συνομιλητές σαν τον Ανδρέα π.χ. που όχι μόνο έχουν τελειώσει τη συγκεκριμένη σχολή αλλά έχουν και εργασιακή εμπειρία...απ' την αρχή του θέματος που άνοιξες το μόνο που ρωτάς είναι αν η σχολή της Πάτρας δίνει Ε.Δ. διπλωματούχου μηχανικού κι αν είναι ισότιμη με του Α.Π.Θ., με του Δ.Π.Θ. και δεν ξέρω κι εγώ με τι άλλο!
2)Το τμήμα στην Πάτρα υπήρχε ως τμήμα ηλεκτρολόγων μηχανικών Τ.Ε. και εντάχθηκε στο πανεπιστήμιο Πελοποννήσου, το οποίο όμως δεν είχε δική του πολυτεχνική σχολή, γι' αυτό και δώθηκε η δυνατότητα στους φοιτητές να συνεχίσουν στα νέα προγράμματα σπουδών...το Τ.Ε.Ι. Δυτικής Μακεδονίας όμως συγχωνεύτηκε με πανεπιστήμιο που είχε ήδη πολυτεχνική σχολή, γι' αυτό και οι φοιτητές του πρώην Τ.Ε.Ι. δε θα πάρουν πανεπιστημιακό πτυχίο (πρόσεξε, ΜΟΝΟ οι φοιτητές των τμημάτων μηχανικών...στα άλλα τμήματα του πρώην Τ.Ε.Ι. π.χ. οικονομικά τους δίνεται η δυνατότητα να συνεχίσουν στο πανεπιστήμιο αν θέλουν...αυτό θα έπρεπε να σου λέει κάτι)...το ίδιο θα συνέβαινε και στους φοιτητές των τμημάτων μηχανικών Τ.Ε. της Πάτρας αν π.χ. αντί για το πανεπιστήμιο Πελοποννήσου έμπαιναν στο πανεπιστήμιο Πατρών που είχε ήδη πολυτεχνική σχολή!
Δεν είναι τυχαίο ότι όσα Τ.Ε.Ι. είχαν τμήματα μηχανικών συγχωνεύθηκαν με πανεπιστήμια που δεν είχαν ήδη πολυτεχνική σχολή (π.χ. Διεθνές πανεπιστήμιο, πανεπιστήμιο Πελοποννήσου κ.λπ.) ή "πανεπιστημιοποιήθηκαν" μόνα τους (π.χ. πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής, Ελληνικό Μεσογειακό πανεπιστήμιο κ.λπ.) κι ότι στο ένα και μοναδικό Τ.Ε.Ι. που μπήκε σε πανεπιστήμιο με προϋπάρχουσα πολυτεχνική σχολή (αναγκαστικά, γιατί δεν υπήρχε άλλο πανεπιστήμιο να το υποδεχθεί στην ίδια περιφέρεια) οι φοιτητές του ΔΕΝ μπορούν να πάρουν πανεπιστημιακό πτυχίο!;)
Ο λόγος είναι προφανής κι αυτός που σου είπα εξαρχής, ότι ΔΕΝ πρόκειται να κατοχυρώσουν τα "νέα" τμήματα της "νέας" σχολής μηχανικών των "νέων" πανεπιστημίων ως "πολυτεχνικά", ούτε τους αυριανούς πτυχιούχους ως "διπλωματούχους", "μέλη Τ.Ε.Ε." κ.λπ.
3)Τότε κάτσε να χάσεις άλλο ένα χρόνο για να περάσεις σε πολυτεχνική σχολή, αν νομίζεις ότι αυτό θα σε βοηθήσει να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα στην αγορά εργασίας...στην οποία θα μπεις (αν υποθέσουμε ότι τελειώνεις ακριβώς στα 5 χρόνια, που είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας ειδικά αν μιλάμε για κεντρικά πολυτεχνικά τμήματα) 18 που είσαι τώρα +1 ξανά πανελλήνιες +5 φοιτητής +1 φαντάρος = 25 ετών, χωρίς καμία απολύτως πρακτική γνώση και εξειδίκευση...όπως έλεγε κι ο Αλβανός στον Liam Neeson "good luck"!:rolleyes:
4)Με ανθρώπους που μιλάνε ως προφήτες και λένε ότι "ΘΑ γίνει αυτό", "ΘΑ γίνει εκείνο" κ.λπ. δεν ασχολούμαι καν, εγώ κοιτάω τα δεδομένα, το τι ισχύει σήμερα και για το μέλλον έχω ως "οδηγό" το τι έγινε σε ανάλογες περιπτώσεις (π.χ. επαγγελματικά δικαιώματα πτυχιούχων μηχανικών Τ.Ε.Ι., η απονομή των οποίων όχι μόνο δεν έγινε 36 ολόκληρα χρόνια αλλά ήταν και πολύ πιο απλή και ανώδυνη υπόθεση ως διαδικασία σε σχέση με αυτό που πρέπει να γίνει για τις "νέες" σχολές μηχανικών) και τις μέχρι τώρα ενδείξεις που δείχνουν ότι τα πράγματα δυστυχώς ΔΕΝ θα γίνουν έτσι (αντιστοιχήσεις, μηχανικοί Τ.Ε. Κοζάνης κ.α.) κι όχι το τι ανεύθυνα λέει το κάθε ρεμάλι που διδάσκει σε Α.Ε.Ι. και θέλει να έχει φοιτητές για να κονομάει απ' τα διδακτορικά και τους χαμάληδες υποψήφιους διδάκτορες!
5)Η γνώμη μου είναι α)να γραφτείς στη σχολή που πέρασες και να πας στα πρώτα μαθήματα να δεις τι παίζει, β)να πας να παρακολουθήσεις μαθήματα από τη σχολή στην οποία θα ήθελες να μπεις (ώστε να έχεις μέτρο σύγκρισης) και γ)να αφήσεις τις σπουδές για φέτος σε δεύτερη μοίρα (ή τελοσπάντων να αραιώσεις την παρακολούθηση του 1ου έτους) και να βρεις έναν καλό ηλεκτρολόγο (ή δικτυά ή οποιονδήποτε σχετικό επαγγελματία) να δουλέψεις μαζί του ως βοηθός να δεις αν όντως θες να προχωρήσεις στον κλάδο και να κατασταλάξει το μυαλό σου, γιατί απ' ότι βλέπω έχεις εντελώς λάθος προτεραιότητες στα κριτήρια επιλογής σου...έτσι κι αλλιώς για να ξαναδώσεις έχεις καιρό μπροστά σου!
 
Τελευταία επεξεργασία:

TehMorfoz

Νεοφερμένος

Ο TehMorfoz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Δεν έχει να κάνει με το επίπεδο των σπουδών, η θεωρητική γνώση έτσι κι αλλιώς "σβήνει" μετά από λίγα χρόνια...δεν το πάω εκεί, το πάω στο ότι στην ηλικία των 30 που είμαι σήμερα έχω δεκάδες συναδέλφους και από πρώην Τ.Ε.Ι. και από πολυτεχνικές που είτε ετεροαπασχολούνται είτε βαράνε μύγες (ο χειρότερος εκ των οποίων απόφοιτος Ε.Μ.Π. κάτοχος και μεταπτυχιακού ενεργειακής κατεύθυνσης απ' το Α.Π.Θ.)...
Στη σημερινή εποχή που και η κουτσή Μαρία έχει ένα πτυχίο και δηλώνει μηχανικός, γιατρός, δικηγόρος κ.λπ. ο καθένας οφείλει πρώτα απ' όλα να κάνει "ενδοσκόπηση" και να δει αν θέλει και μπορεί να φτάσει με αίμα και ιδρώτα σ' ένα "Α" επίπεδο στην επιστήμη με την οποία διαλέγει ν' ασχοληθεί!
Αν πάει με το σκεπτικό "έχει καλό όνομα π.χ. το Ε.Μ.Π. στην αγορά εργασίας" ή "εκείνο το τμήμα δίνει περισσότερα Ε.Δ. από το άλλο" ή "από εκείνο το τμήμα μπορώ να μπω πιο εύκολα στο Δημόσιο" κ.λπ. τότε θα φτάσει στην ηλικία μου έχοντας κάνει μια τρύπα στο νερό και θα αναρωτιέται γιατί π.χ. ο Μπάμπης ο τεντάς ή ο Σάκης ο σουβλατζής έχουν δικά τους σπίτια, αυτοκίνητα κ.λπ. ενώ αυτός μένει με τη μαμά και το μπαμπά και πηγαινοέρχεται με τα Μ.Μ.Μ.!


1)Δε βλέπω όμως να ρωτάς τίποτα σχετικό με τη σχολή που υποτίθεται ότι σε ενδιαφέρει, παρά το ότι έχεις την τύχη να έχεις σ' αυτό το forum συνομιλητές σαν τον Ανδρέα π.χ. που όχι μόνο έχουν τελειώσει τη συγκεκριμένη σχολή αλλά έχουν και εργασιακή εμπειρία...απ' την αρχή του θέματος που άνοιξες το μόνο που ρωτάς είναι αν η σχολή της Πάτρας δίνει Ε.Δ. διπλωματούχου μηχανικού κι αν είναι ισότιμη με του Α.Π.Θ., με του Δ.Π.Θ. και δεν ξέρω κι εγώ με τι άλλο!
2)Το τμήμα στην Πάτρα υπήρχε ως τμήμα ηλεκτρολόγων μηχανικών Τ.Ε. και εντάχθηκε στο πανεπιστήμιο Πελοποννήσου, το οποίο όμως δεν είχε δική του πολυτεχνική σχολή, γι' αυτό και δώθηκε η δυνατότητα στους φοιτητές να συνεχίσουν στα νέα προγράμματα σπουδών...το Τ.Ε.Ι. Δυτικής Μακεδονίας όμως συγχωνεύτηκε με πανεπιστήμιο που είχε ήδη πολυτεχνική σχολή, γι' αυτό και οι φοιτητές του πρώην Τ.Ε.Ι. δε θα πάρουν πανεπιστημιακό πτυχίο (πρόσεξε, ΜΟΝΟ οι φοιτητές των τμημάτων μηχανικών...στα άλλα τμήματα του πρώην Τ.Ε.Ι. π.χ. οικονομικά τους δίνεται η δυνατότητα να συνεχίσουν στο πανεπιστήμιο αν θέλουν...αυτό θα έπρεπε να σου λέει κάτι)...το ίδιο θα συνέβαινε και στους φοιτητές των τμημάτων μηχανικών Τ.Ε. της Πάτρας αν π.χ. αντί για το πανεπιστήμιο Πελοποννήσου έμπαιναν στο πανεπιστήμιο Πατρών που είχε ήδη πολυτεχνική σχολή!
Δεν είναι τυχαίο ότι όσα Τ.Ε.Ι. είχαν τμήματα μηχανικών συγχωνεύθηκαν με πανεπιστήμια που δεν είχαν ήδη πολυτεχνική σχολή (π.χ. Διεθνές πανεπιστήμιο, πανεπιστήμιο Πελοποννήσου κ.λπ.) ή "πανεπιστημιοποιήθηκαν" μόνα τους (π.χ. πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής, Ελληνικό Μεσογειακό πανεπιστήμιο κ.λπ.) κι ότι στο ένα και μοναδικό Τ.Ε.Ι. που μπήκε σε πανεπιστήμιο με προϋπάρχουσα πολυτεχνική σχολή (αναγκαστικά, γιατί δεν υπήρχε άλλο πανεπιστήμιο να το υποδεχθεί στην ίδια περιφέρεια) οι φοιτητές του ΔΕΝ μπορούν να πάρουν πανεπιστημιακό πτυχίο!;)
Ο λόγος είναι προφανής κι αυτός που σου είπα εξαρχής, ότι ΔΕΝ πρόκειται να κατοχυρώσουν τα "νέα" τμήματα της "νέας" σχολής μηχανικών των "νέων" πανεπιστημίων ως "πολυτεχνικά", ούτε τους αυριανούς πτυχιούχους ως "διπλωματούχους", "μέλη Τ.Ε.Ε." κ.λπ.
3)Τότε κάτσε να χάσεις άλλο ένα χρόνο για να περάσεις σε πολυτεχνική σχολή, αν νομίζεις ότι αυτό θα σε βοηθήσει να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα στην αγορά εργασίας...στην οποία θα μπεις (αν υποθέσουμε ότι τελειώνεις ακριβώς στα 5 χρόνια, που είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας ειδικά αν μιλάμε για κεντρικά πολυτεχνικά τμήματα) 18 που είσαι τώρα +1 ξανά πανελλήνιες +5 φοιτητής +1 φαντάρος = 25 ετών, χωρίς καμία απολύτως πρακτική γνώση και εξειδίκευση...όπως έλεγε κι ο Αλβανός στον Liam Neeson "good luck"!:rolleyes:
4)Με ανθρώπους που μιλάνε ως προφήτες και λένε ότι "ΘΑ γίνει αυτό", "ΘΑ γίνει εκείνο" κ.λπ. δεν ασχολούμαι καν, εγώ κοιτάω τα δεδομένα, το τι ισχύει σήμερα και για το μέλλον έχω ως "οδηγό" το τι έγινε σε ανάλογες περιπτώσεις (π.χ. επαγγελματικά δικαιώματα πτυχιούχων μηχανικών Τ.Ε.Ι., η απονομή των οποίων όχι μόνο δεν έγινε 36 ολόκληρα χρόνια αλλά ήταν και πολύ πιο απλή και ανώδυνη υπόθεση ως διαδικασία σε σχέση με αυτό που πρέπει να γίνει για τις "νέες" σχολές μηχανικών) και τις μέχρι τώρα ενδείξεις που δείχνουν ότι τα πράγματα δυστυχώς ΔΕΝ θα γίνουν έτσι (αντιστοιχήσεις, μηχανικοί Τ.Ε. Κοζάνης κ.α.) κι όχι το τι ανεύθυνα λέει το κάθε ρεμάλι που διδάσκει σε Α.Ε.Ι. και θέλει να έχει φοιτητές για να κονομάει απ' τα διδακτορικά και τους χαμάληδες υποψήφιους διδάκτορες!
5)Η γνώμη μου είναι α)να γραφτείς στη σχολή που πέρασες και να πας στα πρώτα μαθήματα να δεις τι παίζει, β)να πας να παρακολουθήσεις μαθήματα από τη σχολή στην οποία θα ήθελες να μπεις (ώστε να έχεις μέτρο σύγκρισης) και γ)να αφήσεις τις σπουδές για φέτος σε δεύτερη μοίρα (ή τελοσπάντων να αραιώσεις την παρακολούθηση του 1ου έτους) και να βρεις έναν καλό ηλεκτρολόγο (ή δικτυά ή οποιονδήποτε σχετικό επαγγελματία) να δουλέψεις μαζί του ως βοηθός να δεις αν όντως θες να προχωρήσεις στον κλάδο και να κατασταλάξει το μυαλό σου, γιατί απ' ότι βλέπω έχεις εντελώς λάθος προτεραιότητες στα κριτήρια επιλογής σου...έτσι κι αλλιώς για να ξαναδώσεις έχεις καιρό μπροστά σου!
Τι να πω , ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες για να γράψεις τα παραπάνω.Καταλαβαινω τι μου λες και πλέον ούτε εμένα μου φαίνεται λογικό να είναι πολυτεχνική σχολή το νεο τμημα.Παρολα αυτά δεν θα κάνω κάτι από αυτά που μου είπες ,αλλά θα ξαναδώσω στοχεύοντας στα τμήματα ΗΜΜΥ των ΑΠΘ,ΕΜΠ,ΔΠΘ μηπως καταφέρω να ενταχθω σε κάποιο από αυτά .Ειδάλλως θα αρχίσω να παρακολουθώ από του χρόνου στη σχολή μαθήματα .
 

Alex2001

Νεοφερμένος

Ο Alex2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Τι να πω , ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες για να γράψεις τα παραπάνω.Καταλαβαινω τι μου λες και πλέον ούτε εμένα μου φαίνεται λογικό να είναι πολυτεχνική σχολή το νεο τμημα.Παρολα αυτά δεν θα κάνω κάτι από αυτά που μου είπες ,αλλά θα ξαναδώσω στοχεύοντας στα τμήματα ΗΜΜΥ των ΑΠΘ,ΕΜΠ,ΔΠΘ μηπως καταφέρω να ενταχθω σε κάποιο από αυτά .Ειδάλλως θα αρχίσω να παρακολουθώ από του χρόνου στη σχολή μαθήματα .

Καλη επιτυχια σου ευχομαι.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
Η ισοδυναμία σε επαγγελματικά δικαιώματα αναγνωρίζεται βάσει των προδιαγραφών του προγράμματος σπουδών .
Εφόσον κάποιο τμήμα κάνει 5 έτη πρόγραμμα είναι αναπόφευκτη η αναγνώριση του . Εξαίρεση αποτελεί το τμήμα της ΣΕΜΦΕ,το οποίο εξαιτίας του αντικειμένου του και της απουσίας του απο την Ελληνική αγορά κατέληξε 5ετές χωρίς δικαιώματα μηχανικού .
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Η ισοδυναμία σε επαγγελματικά δικαιώματα αναγνωρίζεται βάσει των προδιαγραφών του προγράμματος σπουδών .
Εφόσον κάποιο τμήμα κάνει 5 έτη πρόγραμμα είναι αναπόφευκτη η αναγνώριση του . Εξαίρεση αποτελεί το τμήμα της ΣΕΜΦΕ,το οποίο εξαιτίας του αντικειμένου του και της απουσίας του απο την Ελληνική αγορά κατέληξε 5ετές χωρίς δικαιώματα μηχανικού .

Σταματήστε να καταπίνετε αμάσητο και ν' αναπαράγετε ό,τι σας λένε οι καθηγητές σας...άνθρωποι που αδιαφόρησαν για τους πτυχιούχους τους επί 30+ χρόνια κι επέτρεψαν όλη αυτή την κοροϊδία σε βάρος τους είναι αποδεδειγμένα αναξιόπιστοι και θα έπρεπε κάθε μέρα να είστε έξω απ' τα γραφεία τους και να τους τραμπουκίζετε για το γεγονός ότι είσαστε (και θα συνεχίσετε να είστε) επαγγελματικά ξεκρέμαστοι!
Διάβασε εδώ:
https://www.esos.gr/arthra/63048/ta...lytehnikes-sholes-oi-sholes-mihanikon-ton-tei
Και θα καταλάβεις ότι α)αυτό που λες δεν ισχύει και β)ότι αυτή η διαδικασία δεν πρόκεται να ολοκληρωθεί ποτέ!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top