Ερωτήσεις για τον Προγραμματισμό

Elama On Peli

Νεοφερμένος

Ο Elama On Peli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπερα στην ομαδα...εχω μερικες ερωτησεις σχετικες με τον προγραμματισμο..αν καποιος εχει σκοπο να με παραπεμψει αλλου με το επιχειρημα να χρησιμποιησω σοφα το ιντερνετ θα πω οτι εχω ψαξει αρκετα απλα θελω κι αλλες γνωμες..αλλωστε γι αυτο εγινε και το σαιτ :)..
Αρχικα αυτες τις μερες εχω αρχισει pythοn καθως ειδα οτι ειναι αρκετα προσιτη για αρχαριους και βλεπω οτι μ αρεσει...εχω διαβασει οτι στη σχολη πληροφορικης δεν παιρνεις τα απαραιτητα εφοδια και οτι πρεπει να μαθεις και μονος σου γλωσσες κλπ..ερωτηση λοιπον:
Υπαρχουν φροντιστηρια που διδασκουν γλωσσες προγραμματισμου η μονο βιβλια?
Ποιος ειναι ο πιο διαδεδομενος τροπος να μαθει καποιος μια γλωσσα? Πειτε και απ την εμπειρια σας
Επισης θα ηθελα να μου πει καποιος με τι αντικειμενα μπορει να ασχοληθει καποιος με πτυχιο πληροφορικης(μιλω κυριως για οσα ασχολουνται με προγραμματισμο) και τα επαγγελματα και επισης ποιες γλωσσες ειναι πιο σημαντικες για καθε αντικειμενο!
Για παραδειγμα εχω δει οτι για ιστοσελιδες ειναι απαραιτητη η γνωση των html, css, javascript
Τα ρωταω ολα αυτα γιατι θελω να εχω ενα πλανο και μια εικονα του τι προκειται να συναντησω
Δε περιμενω ετοιμη τροφη ξαναλεω απλα θελω τις αποψεις σας
Ισως προτρεχω λιγο αλλα νομιζω παραλληλα με τη σχολη οταν καταλαβω ποιο αντικειμενο με ενδιαφερει θα ηθελα να μαθαινω και καποια πραγματα εξτρα που θα μου χρειαστουν στην αγορα εργασιας
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δε μας λες το background σου. Θα υποθέσω πως δεν έχεις μπει σε τριτοβάθμια.

Προγραμματισμό μαθαίνεις όπως μαθαίνεις και οτιδήποτε άλλο. Είτε μόνος σου με ό,τι resources βρεις, βιβλία, tutorials, videos, είτε με κάποιον να σε διδάξει είτε αυτός θα είναι μια σχολή πληροφορικής είτε ένα e-course στο edx (γενικά ψάξε για e-courses είναι πολύ χρήσιμα και παίζουν διάφορα sites). Προφανώς και μαθαίνεις εύκολα προγραμματισμό από μια σχολή πληροφορικής εδώ μαθαίνεις κι από ένα IEK θα τρελαθούμε τελείως...

Όσον αφορά στην εφαρμογή. Ο προγραμματισμός ποτέ δεν είναι αυτοσκοπός είναι απλά ένα μέσο για να σχεδιάσεις και να υλοποιήσεις κάτι, οπως ένας designer μαθαίνει τεχνικές design. Αφού δεν έχεις πιαστεί ακόμη είναι νωρίς να το προσδιορίσεις αυτό, εφόσον αποφασίσεις πως θέλεις να ασχοληθείς με το χώρο σιγά σιγά θα δεις τα ενδιαφέροντά σου και αναλόγως θα κινηθείς. Μην ασχολείσαι για τώρα για το right tool for the job, η python που κοιτάς είναι πολύ καλή για το σκοπό που τη θες έχει άπειρες εφαρμογες και στο μέλλον τίποτα δεν σε εμποδίζει να μεταπηδήσεις κάπου αλλού.

HTML και CSS είνια γλώσσες μορφοποίησης όχι προγραμματισμού αλλά αν θες να μάθεις να σχεδιάζεις ιστοσελίδες (ή progressive web apps lol) μπορείς να τους ρίξεις μια ματιά.
 

Elama On Peli

Νεοφερμένος

Ο Elama On Peli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Δε μας λες το background σου. Θα υποθέσω πως δεν έχεις μπει σε τριτοβάθμια.

Προγραμματισμό μαθαίνεις όπως μαθαίνεις και οτιδήποτε άλλο. Είτε μόνος σου με ό,τι resources βρεις, βιβλία, tutorials, videos, είτε με κάποιον να σε διδάξει είτε αυτός θα είναι μια σχολή πληροφορικής είτε ένα e-course στο edx (γενικά ψάξε για e-courses είναι πολύ χρήσιμα και παίζουν διάφορα sites). Προφανώς και μαθαίνεις εύκολα προγραμματισμό από μια σχολή πληροφορικής εδώ μαθαίνεις κι από ένα IEK θα τρελαθούμε τελείως...

Όσον αφορά στην εφαρμογή. Ο προγραμματισμός ποτέ δεν είναι αυτοσκοπός είναι απλά ένα μέσο για να σχεδιάσεις και να υλοποιήσεις κάτι, οπως ένας designer μαθαίνει τεχνικές design. Αφού δεν έχεις πιαστεί ακόμη είναι νωρίς να το προσδιορίσεις αυτό, εφόσον αποφασίσεις πως θέλεις να ασχοληθείς με το χώρο σιγά σιγά θα δεις τα ενδιαφέροντά σου και αναλόγως θα κινηθείς. Μην ασχολείσαι για τώρα για το right tool for the job, η python που κοιτάς είναι πολύ καλή για το σκοπό που τη θες έχει άπειρες εφαρμογες και στο μέλλον τίποτα δεν σε εμποδίζει να μεταπηδήσεις κάπου αλλού.

HTML και CSS είνια γλώσσες μορφοποίησης όχι προγραμματισμού αλλά αν θες να μάθεις να σχεδιάζεις ιστοσελίδες (ή progressive web apps lol) μπορείς να τους ρίξεις μια ματιά.


Ευχαριστω για την απαντηση ..ναι δεν εχω μπει τριτοβαθμια φετος εδωσα πανελληνιες και ισως πιασω εφαρμοσμενη παμακ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top