"Ομηρία" του προέδρου του ΤΕΙ Πάτρας

Συμφωνείτε με την συμπεριφορά των φοιτητών στο ΤΕΙ Πάτρας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 14)
  • ΝΑΙ

    Ψήφοι: 3 21.4%
  • ΟΧΙ

    Ψήφοι: 11 78.6%

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.




Ο πρόεδρος του ΤΕΙ Πάτρας κάθεται ανήμπορος στο γραφείο του και δέχεται τις προσβολές των σπουδαστών του. Υφίσταται χυδαία μεταχείριση από παιδιά που θα μπορούσαν να είναι και εγγόνια του. Μην το πείτε, το έχω έτοιμο εγώ: «οι συμπεριφορές αυτές είναι, βέβαια, καταδικαστέες, αλλά αποδίδουν και την κατάσταση της έντασης στην οποία έχει περιέλθει η δημόσια παιδεία, αποτέλεσμα της πολιτικής του μνημονίου.»
Και έτσι, το παραμύθι παίρνει χαρούμενο τέλος. Αν δεν φταίει η πολιτική ηγεσία της χώρας, τα δεινά αποδίδονται στο μνημόνιο. Προσωποποιούνται στη Μέρκελ. Και αναλύονται δια της συστημικής παθογένειας του καπιταλισμού. Τα παιδιά, άλλωστε, πρέπει να είναι πάντα θυμωμένα, να αμφισβητούν και να ανατρέπουν. «Και οι φοιτητές του Μάη του '68 ενόχληση προκαλούσαν και σοκ.»
Πάντα υπάρχει κάτι που δικαιολογεί τη διαστρέβλωση του προφανούς. Όμως, τις περισσότερες φορές, η αλήθεια είναι πιο απλή από όσο μπορούμε να αντέξουμε. Τι βλέπουμε στο βίντεο; Κακομαθημένα που εξέθρεψαν οι κομματικοί σωλήνες. Aν όχι τα ίδια, τουλάχιστον τη νοοτροπία τους. Αγενή, με σαφές έλλειμμα αγωγής από την οικογένειά τους. Αμόρφωτα. Κομμάτια κιμά από μία μηχανή που παίρνει παιδιά και φτιάχνει προβεβλημένα κομματικά στελέχη. Copy paste. Όπως αντιγράφουν και στις εξετάσεις. Το μέλλον του τόπου.


https://www.protagon.gr/?i=protagon.el.paideia&id=23671


:P
Οι συνδικαλιστές φοιτητές που υποτιθεται ότι εκπροσωπούν σχολές κάθονται και το μόνο που κάνουν είναι να χάνουν το δίκιο τους.

Αν από τέτοια άτομα προκύπτουν οι μελλοντικοι πολιτικοι τώρα καταλαβαίνω γιατί δε πάμε τόσο μποστά ως έθνος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Πραγματικά σμέρνες. Εντάξει λίγος σεβασμός. Που είναι ο διάλογος ρε σύντροφοι. Δεν ξέρω τι έχει κάνει ο πρόεδρός τους, αλλά να λέει "παιδί μου είπες θα φύγεις" ; Λες και μιλάει σε μικρότερο παιδάκι. Φωνάζει σα γκιόσα, για να φανεί στο βίντεο.

Ωρε ξύλο που θέλουν μερικοί και μερικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Ψιτ, αμόρφωτα αποβρασματάκια (ωραία το θέτω) της κοινωνίας... Από εδώ και στο εξής, Πανεπιστήμιο με μορφή σχολείου δευτεροβάθμιας. Ξέρουμε ονόματα, όποιος είναι έξυπνος και βρίζει καθηγητές και προέδρους τσιμπάει την αποβολή του και ας δώσει την επόμενη χρονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Δεν ξέρουμε τί προηγήθηκε και απάντησαν έτσι αυτά τα παιδιά ... Βλέπουμε μόνο ένα βιντεάκι 20 δευτερολέπτων .
Δεν νομίζω να φούντωσε έτσι εύκολα ο καβγάς και δεν νομίζω όλο το φταίξιμο να το έχουν οι φοιτητές ...
Θα έπρεπε να υπάρχει μία πιο κόσμια συμπεριφορά , είναι η αλήθεια , αλλά αν δεν τους άκουγε κανένας ;
Εγώ πιστεύω αναγκάστηκαν να αντιδράσουν τόσο ...

Φαντάζομαι δεν έχετε καταλάβει τι χουνέρι τους έκανε η διοίκηση(όχι ότι είμαι υπέρ των αντιδράσεων, αλλά κάποιοι βρίσκουν πάντα αφορμή σε τέτοια περιστατικά να πουν το κοντό τους και το μακρύ τους χωρίς να έχουν the big picture)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Φαντάζομαι δεν έχετε καταλάβει τι χουνέρι τους έκανε η διοίκηση(όχι ότι είμαι υπέρ των αντιδράσεων, αλλά κάποιοι βρίσκουν πάντα αφορμή σε τέτοια περιστατικά να πουν το κοντό τους και το μακρύ τους χωρίς να έχουν the big picture)

μπορούσανε να αντιδράσουνε πιο πολιτισμένα εκπροσωπούν φοιτητες

με όλο αυτό χάνουν το δίκιο τους..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
εκατσα και ειδα και τα 3 βιντεακια με τιτλο ''thebest.gr - "Oμηρία" Καπλάνη TEI Πάτρας''

ομολογω οτι δεν ξερω απο τι προκληθηκε αυτη η ΄΄εκρηξη΄΄ αλλα με τετοιους ΟΥΓΚ-ανισμους οποιο δικιο και αν εχεις χανεται.

γενικα μεσα στον φοιτητικο συνδικαλισμο υπαρχει πολυ μεγαλη σαπιλα. σιγουτα υπαρχουν και οι ρομαντικοι που μπαινουν εκει με την αντιληψη οτι θα κανουν κατι (και οι πλακα ειναι πως δεν ειναι και λιγοι). Το θεμα ειναι οτι το κουμαντο το κανουν τα 3-4 κομματοσκυλα που υπαρχουν τα οποια το μονο που θελουν ειναι μια... καρεκλα σε καποιο κομμα στο μελλον.

το ζητημα οποτε δεν ειναι να απομονωσουμε τον φοιτητικο συνδικαλισμο. Γιατι αυτο θα ειναι ενα βημα για την ολικη καταργηση του συνδικαλιστικου κινηματος με οτι αυτο συνεπαγεται για τα κοινωνικα και εργασιακα δικαιωματα. το ζητημα ειναι οι φοιτητες (και οι εργαζομενοι σε επομενο σταδιο) να παρουν την κατασταση στα χερια τους και να διωξουν τους οποιους φοιτητοπατερες (ή μεγαλοσυνδικαλισταρες) υπαρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthrax69

Νεοφερμένος

Ο Anthrax69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Δε συμφωνώ για κανένα λόγο και μου φαίνεται πως εκμεταλλεύονται την κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Το δίκιο το έχουν οι εξεγερμένοι,
και όχι οι ρουφιάνοι και οι προσκυνημένοι


Διαχρονικότατο σύνθημα,απέναντι σε κάθε λογής συστημικά παπαγαλάκια που βγαίνουν και κλαίγονται κάθε φορά και μιλάνε για "έλλειψη ήθους και σεβασμού" και για "υπευθυνότητα",όταν οι ίδιοι δεν έχουν βγει ποτέ απ'το κλουβί μέσα απ'το οποίο κρίνουν τους πάντες και τα πάντα αφ'υψηλού (βλέπετε η "ατομάρα" τους δεν χωράει να βρίσκεται στην ίδια τοποθεσία με άλλα άτομα),και μέσα στον απίστευτα ignorant ιδεολογικό χυλό που έχουν δημιουργήσει στο αποστειρωμένο λημέρι τους,ξεκομμένο από κάθε κοινωνική πραγματικότητα,παίρνουν ίσες αποστάσεις από κάθε κοινωνικό αγώνα,και εξισώνουν τους ισχυρούς με τους από κάτω.Ντροπή του μέλλοντος δεν είναι όσοι μάχονται και αμφισβητούν ανοιχτά το σύστημα της εκμετάλλευσης.Ντροπή του μέλλοντος είναι όλοι αυτοί οι φιλήσυχοι,όσοι επιλέγουν να είναι απλά θεατές και να δέχονται παθητικά ενώ τους πηδάνε από παντού.Αυτοί δεν θα έχουν τι να απαντήσουν στα παιδιά τους,όταν θα τους ρωτάνε που ήταν,όταν όλοι αυτοί οι κουστουμάτοι μας έκλεβαν τη ζωή και τα δικαιώματα.

Δεν έχω ιδέα τι γίνεται στα ΤΕΙ της Πάτρας,ούτε τι κουμάσι είναι ο εν λόγω πρύτανης και τι συνέβη.Με προβληματίζει όμως που κανείς απ'όλους αυτούς που με αποτροπιασμό καταδικάζουν αυτά τα "αίσχη",κανείς δεν λέει ούτε μια κουβέντα για την εισβολή μπράβων της νεολαίας ΠΑΣΟΚ για να "διασώσει" τον πρύτανη,οι οποίοι και στείλανε τρία άτομα στο νοσοκομείο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα τι γίνεται στα ΤΕΙ της Πάτρας,ούτε τι κουμάσι είναι ο εν λόγω πρύτανης και τι συνέβη.Με προβληματίζει όμως που κανείς απ'όλους αυτούς που με αποτροπιασμό καταδικάζουν αυτά τα "αίσχη",κανείς δεν λέει ούτε μια κουβέντα για την εισβολή μπράβων της νεολαίας ΠΑΣΟΚ για να "διασώσει" τον πρύτανη,οι οποίοι και στείλανε τρία άτομα στο νοσοκομείο.

Αυτό ακριβώς ήθελα να γράψω κι εγώ. Το έμαθα από τα ΕΑΑΚ Ιωαννίνων σήμερα το πρωί, και αηδίασα. Ξέρω ότι έπεσε και πολύ ξύλο. Κρίμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
δικαιολογείτε τα κακά με τα χειρότερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
δικαιολογείτε τα κακά με τα χειρότερα

Στον πληθυντικό χώνεις κι εμένα; Εγώ δεν δικαιολόγησα τίποτα. Όχι ότι μου αρέσει η δημοσίευση μισής πληροφορίας από ένας γεγονός, βέβαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Στον πληθυντικό χώνεις κι εμένα; Εγώ δεν δικαιολόγησα τίποτα. Όχι ότι μου αρέσει η δημοσίευση μισής πληροφορίας από ένας γεγονός, βέβαια...
:Pμα δεν επιτέθηκα έχεις δίκιο η ΠΑΣΠ αυτό που έκανε ήταν πολύ χειρότερο. Οπότε συγκριτικά οι ΠΑΣΠΙΤΕΣ ειναι χειρότερο και το δέχομαι αλλά δε μπορώ να δικαιολογήσω την συμπεριφορά αυτή των παιδιών που εκπορσωπούν άλλα παιδιά.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top