Εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Define=ορισε. Θα επρεπε να το ξερεις αφου ετοιμαζεσαι για εξω. :P
Τι εννοεις ακαδημαικες ικανοτητες; Πως τις ανακαλυψες πανω σου σε τετοια ηλικια, πως προεκυψαν, πως τις οριζεις γενικοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yiannis123

Νεοφερμένος

Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
φίλη Rania
1o- ξέρω τι σημαίνει Define και αν δεν ήξερα απλά θα το έβρισκα από το λεξικό, αποφεύγοντας έτσι την επίδειξη της αμάθειας μου . Απλά δεν κατάλαβα γενικότερα το τι με ρώταγες.
2ο- Δεν ετοιμάζομαι για έξω
3ο- Για να απαντήσω και στην ερώτηση σου όταν αναφερόμουν σε ακαδημαϊκές ικανότητες δεν μιλούσα για μένα , ήταν μια γενική ερώτηση για κάποιο που μπορεί να έχει αυτές τις ικανότητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Yannis, αν θες να φύγεις έξω, κάνε το. Προσεξε που θα πας, το έξω δε σημαίνει απαραίτητα ιδανικό, αλλά αν από τώρα είσαι έτσι συνειδητοποιημένος πιστεύω πως μια χαρά μπορείς να καταφέρεις να χτυπήσεις καλό πανεπιστήμιο. Επίσης δες και άλλες χώρες εκτός από την Αγγλία, που γενικά δεν πουλούν την εκπαίδευση τους.
Όσο για τα σχόλια για την εκπαίδευση εδώ, καταντά μίζερο και γραφικό σε κάθε μα κάθε θέμα να διαβάζω "εμείς που μένουμε πίσω είμαστε βλάκες", "στην Ελλάδα είμαστε γαμάτοι, έχουμε γαμάτους καθηγητές" κλπ. Αν θέλει να φύγει κάποιος θα τον κάνει, αν έχετε τόσο κόλλημα με την Ελλάδα μείνετε πίσω δε σας είπε θα φύγω γιατι είναι χάλια εδώ, απλά θέλω να φύγω είπε το παιδί. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yiannis123

Νεοφερμένος

Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ Αλεξάνδρα για το γλυκό και συνάμα "επαναστατικό" σου μήνυμα :) Εγώ Κύπριος είμαι οπώτε και Ελλάδα να έρθω πάλι θα ξεφύγω! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Όλοι με Οξφόρδες και Κέμπριτζς ξεκινούνε και στο University of Tisplakas IT καταλήγουν...με τα λεφτά του μπαμπά και για μούρη στο σόι ή και στον κοινωνικό περίγυρο :whistle:

Παράδειγμα:
Όσους γνωστούς έχω που σπουδάζουν έξω όπως και φίλους γνωστών μου, που σπουδάζουν έξω, κανένας τους δεν κατόρθωσε να εισαχθεί στο Κέμπριτζ ή στην Οξφόρδη ή στο ΕΤΗ (Ζυρίχη) ή στην Χαϊδελβέργη ή στο Γκέτινγκεν ή...σε άλλο καλό Πανεπιστήμιο του κόσμου. Αντιθέτως ξέρω πολλά παιδιά, τα οποία τελείωσαν Ελληνικά Πανεπιστήμια και φοιτούν σε μεταπτυχιακά ή και διδακτορικά προγράμματα σπουδών, σε πολύ καλά Πανεπιστήμια του εξωτερικού. Μάλιστα, στις θετικές επιστήμες, το επίπεδο γνώσεων πτυχίου που έχουν οι Έλληνες όταν πάνε για μεταπτυχιακά έξω, είναι πολύ ανεβασμένο σε σχέση με το επίπεδο γνώσεων που έχουν οι φοιτητές που τελείωσαν στο εκεί Πανεπιστήμιο. Μου έλεγε ένας γνωστός μου, ότι μια απλή άσκηση συνδυαστικής ανάλυσης μπλεγμένη με θεωρία πιθανοτήτων ή ένα απλό ολοκλήρωμα κατά παράγοντες που τα ξέρει ένας δευτεροετής ή τριτοετής φοιτητής στην Ελλάδα σε κάποια θετική επιστήμη (π.χ. φυσική, μαθηματικά) όταν έτυχε στο μεταπτυχιακό πρόγραμμά του στο εξωτερικό, οι άλλοι φοιτητές (άλλων εθνικοτήτων) που είχαν τελειώσει "καλά" Πανεπιστήμια του εξωτερικού, την κοιτούσαν με ύφος άγνοιας εν ώρα μεταπτυχιακής διάλεξης.

Εδώ και η Μαργαρίτα Παπανδρέου (κόρη του πρωθυπουργού) έφαγε "πόρτα" από την Οξφόρδη και σπουδάζει τελικά στο πιο "χαμηλό σε κατάταξη" Πανεπιστήμιο της Μ.Βρετανίας, Imperial, Βιολογία...

σωστό, αλλά το παράδειγμα λάθος

Δηλαδή εμείς που δεν φοιτούμε στο εξωτερικό, αλλά σπουδάζουμε στην Ελλάδα, δεν μπορούμε αν θέλουμε να ακολουθήσουμε ακαδημαϊκό κλάδο ή να φτάσουμε "ψηλά"; Τι εννοείς "ψηλά"; Πόσο "ψηλά"; Υποκειμενικό είναι αυτό. Για παράδειγμα, εγώ θεωρώ ψηλά, το να γίνω πλανητάρχης...

Παράδειγμα 1:
Πολλοί καθηγητές στο Τμήμα μου με πρώτο πτυχίο από Ελλάδα, έχουν χτίσει τρομερές "καριέρες" με επιστημονικές διασυνδέσεις παγκοσμίου βεληνεκούς. Για παράδειγμα, φέτος γίνεται το παγκόσμιο συνέδριο Τοπολογίας στην Ναύπακτο και ο ένας καθηγητής στο Τμήμα μου (από τους δυο), που είναι συνδιοργανωτής του συνεδρίου, είναι μαθηματικός από Ελληνικό Πανεπιστήμιο (από το Τμήμα μου). Στο συνέδριο αυτό, ύστερα από επιστημονική "πρόσκληση" από το Τμήμα μου, θα έρθουν να μιλήσουν, οι μεγαλύτεροι τοπολόγοι του πλανήτη από ΜΙΤ, Λομονόσωφ, Μπέρκλεϋ, Κέμπριτζ,....κτλ οι οποίοι να φανταστείς έχουν..και δικά τους μαθηματικά θεωρήματα.

Παράδειγμα 2:
Δεν είναι και τόσο χάλια τα Ελληνικά Πανεπιστήμια, ούτε σε "περιορίζουν" αν θες να εξελιχθείς. Πολλοί άριστοι αρίστων διδακτορικοί φοιτητές του Τμήματός μου, όπως και άλλων Τμημάτων, κατέχουν θέσεις ερευνητών σε Αστεροσκοπεία στην Γαλλία, στο Ινστιτούτο Φαρμακευτικής Έρευνας στην Ελβετία, διευθυντικές θέσεις στο Κέντρο Θεωρητικής Φυσικής στην Αγγλία...κτλ με πρώτο πτυχίο από Ελλάδα. ;) Το θέμα είναι ότι το κυνήγησαν....

ονειρευτείτε. Το ότι 2-3 δουλεύουν εκεί που λές με ελληνικό πτυχίο ισα ισα δείχνει ότι το ελληνικό πανεπιστήμιο σε περιορίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
δεν αναφέρομαι στο κομμάτι με το επίπεδο των μαθηματικών. Έχουμε καλύτερο επίπεδο πράγματι από τα περισσότερα στα μαθηματικά, αλλά όχι από όλα τα πανεπιστήμια.
2) Λεει κανένας δεν μπήκε οξφορδη από όσους είναι έξω άλλα φίλοι μου μπήκαν διδακτορικοι σε "πολύ καλά"
3) Imperial καλύτερο από οξφόρδη για βιολογία.
4) Δεν ξέρουμε αν η παπανδρεου δηλωσε οξφορδη και έφαγε πόρτα.

Αν κάποιος παίρνει πτυχίο για να το μοστράρει κακό του κεφαλιού του. Οποιος δε μπορεί να πάρει έξω πτυχίο, απλά δε θα το πάρει. Δε θα του ττο χαρίσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Σωστός. Σου διαφεύγει κάτι, αλλά δεν είναι της παρούσης.

Εσύ θα το ξέρεις. Εγκληματολογία γνωστού πανεπιστημίου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
ονειρευτείτε. Το ότι 2-3 δουλεύουν εκεί που λές με ελληνικό πτυχίο ισα ισα δείχνει ότι το ελληνικό πανεπιστήμιο σε περιορίζει.

τι να κανουμε ρε μαστορα , δεν εχουμε ολοι τα φραγκα σου να παμε να σπουδασουμε στο england,Θα μας αφησεις να ονειρευτουμε τουλαχιστον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
.

Εσύ θα το ξέρεις. Εγκληματολογία γνωστού πανεπιστημίου. ;)

δεν πάει κάπου το μυαλό μου τώρα...για elaborate:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
δεν πάει κάπου το μυαλό μου τώρα...για elaborate:confused:

Δε θυμάμαι λεπτομέρειες, εξ ου η ερώτηση, να μου πεις. Σχολή αφιερωμένη στην εν λόγω επιστήμη, Λονδίνο. Της πλάκας, πάνε σωρηδόν οι δικοί μας και μετά καυχώνται για το επώνυμο του ιδρύματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Δε θυμάμαι λεπτομέρειες, εξ ου η ερώτηση, να μου πεις. Σχολή αφιερωμένη στην εν λόγω επιστήμη, Λονδίνο. Της πλάκας, πάνε σωρηδόν οι δικοί μας και μετά καυχώνται για το επώνυμο του ιδρύματος.
A ναι; εγκληματολογίας;
πραγματικά δε το χω ακούσει αυτό ούτε έχω δει κανέναν να καυχιέται που σπούδασε εγκληματολογία.
Ποια unis?
city, bedfordshire(αυτό έχει τέτοια σχολή, αλλά είναι μάπα το καρπούζι), london met, greenwich, westminster?
πραγματικά δε το χω ακούσει.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Δε θυμάμαι λεπτομέρειες. Πάντως ισχύει. Νομίζω Κ. είναι. Ποια είναι τα πιο φημισμένα πανεπιστήμια της πόλης; Εκεί ψάξε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Δε θυμάμαι λεπτομέρειες. Πάντως ισχύει. Νομίζω Κ. είναι. Ποια είναι τα πιο φημισμένα πανεπιστήμια της πόλης; Εκεί ψάξε.
πανεπιστήμιο από κ στο λονδίνο; ε οχι καλέ δε μπορεί από εκεί, κάποιο λάθος θα κάνεις. Μα είναι κορυφή. Δε μπορεί να εννοεις αυτό( Κ---- -----e) Το αγαπημένο για law της σχολής μωραιτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Δεν τα ξέρω καλά τα του Λονδίνου γι' αυτό πρόσεξε.
Κορυφαίο τμήμα, στο Λ ή στην ευρύτερη περιοχή, κορυφή στα νομικά. Θες 9+ για να μπεις. Έχει σαν παράρτημα; υποτμήμα; -πώς τα λένε-που ειδικεύεται σε τέτοια θέματα, έχει μεν το όνομα, αλλά είναι στον πάτο. Μήπως είναι αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Δεν τα ξέρω καλά τα του Λονδίνου γι' αυτό πρόσεξε.
Κορυφαίο τμήμα, στο Λ ή στην ευρύτερη περιοχή, κορυφή στα νομικά. Θες 9+ για να μπεις. Έχει σαν παράρτημα; υποτμήμα; -πώς τα λένε-που ειδικεύεται σε τέτοια θέματα, έχει μεν το όνομα, αλλά είναι στον πάτο. Μήπως είναι αυτό;
τέλος πάντων χάθηκα, δε το ξέρω καθόλου. Αμα το ξέρεις εσύ , σε πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Δεν πειράζει. Αν το θυμηθώ, θα σου πω.

Με αφορμή το δίπλα, από Ελλάδα, τι θεωρείς καλό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Δεν πειράζει. Αν το θυμηθώ, θα σου πω.

Με αφορμή το δίπλα, από Ελλάδα, τι θεωρείς καλό;
Aπο το άλλο θρεντ;
απθ , εμπ και κρητης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ναι. Πνεύμα αντιλογίας, στο αντικειμενό σου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Ναι. Πνεύμα αντιλογίας, στο αντικειμενό σου. :P
χαχα! βρε για να σε νευριάζω τα κάνω!!:P:P
μόνο με σένα συζητάω εδώ το χεις καταλάβει. Αφού αγαπιόμαστε εμείς!
Νομίζω απθ, αν και άμα γυρίσω θα δώσω δπθ? καλά θα κάνω ή πού προτείνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top