Το ΑΠΘ στα 160 καλύτερα Πανεπιστήμια του κόσμου!

simosgl3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ουντάμπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Σύμφωνα με το Webometrics.info το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης βρίσκεται στην θέση 158 της παγκόσμιας κατάταξής του ανάμεσα σε περισσότερα από 20.000 πανεπιστήμια.

Ως κριτήριο αξιολόγησης του webometrics.info είναι η παρουσία των πανεπιστημίων στο internet που περιλαμβάνει αποτελέσματα ερευνών, επιστημονικές δημοσιεύσεις κα.

Μάλιστα το ΑΠΘ ανέβηκε 249 θέσεις από το 2011!

Από τα Ελληνικά ΑΕΙ ακολουθούν το Πανεπιστήμιο Πατρών στην 327η θέση, το ΕΚΠΑ στην 351η θέση, το ΕΜΠ που είναι 359ο, ενώ στην πέμπτη θέση για τα Ελληνικά ΑΕΙ είναι το Πανεπιστήμιο Κρήτης.

Από τα ΤΕΙ αυτό της Κρήτης βρίσκεται στην υψηλότερη θέση με το ΤΕΙ Αθήνας να ακολουθει.

Πηγη: mycampus
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αυτός που έκανε την έρευνα ήταν σαλονικιός δεν παίζει....

Εδώ οι βαθμολογίες των ελληνικών πανεπιστημίων.
https://www.webometrics.info/rank_by_country.asp?country=gr

Τώρα η εξήγηση του κάθε πεδίου

  • Size: Total number of web pages (by Google), excluding the rich files (10%)
  • Rich files: The sum of the following file types(by Google): pdf, doc+docx, ppt+ppts and ps+eps (10%)
  • Scholar: The combination of the number of papers in Google Scholar for the period 2007-2011 with the number of papers (2003-2010) collected by the Scimago group (30%).


Και τώρα γελάμε: αχαααχααχαχαχαααχαχαχαχχαχααχχαχαχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πόσες φορές πρέπει να πούμε για αυτές τις ρημαδολίστες...;
Γιατί ασχολείστε ακόμα με αυτές; Στο μόνο που χρησιμεύουν είναι να πάρετε μια γενική ιδέα αλλά απέχουν έτη φωτός από το να είναι αντικειμενικές και σωστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Το Αριστοτέλειο καλύτερο του ΕΚΠΑ κατά 200 θέσεις και του πανεπιστημίου της Κρήτης κατά 350; :eek:

:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δε λέω ότι είναι αληθής η μέτρηση αλλά γιατί το θεωρείς τόσο κατώτερο;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Δεν το θεωρώ τόσο πια κατώτερο αλλά δεν περίμενα τέτοια μεγάλη διαφορά. Συν το ότι στην κρήτη έχω ακούσει από πολλούς ότι ασχολούνται περισσότερο με την έρευνα από κάθε άλλο πανεπιστήμιο. [τώρα αν ισχύει,ντεν ξέρω. :P]
Και στην Αθήνα το παίρνω με την λογική,μεγαλύτερες σχολές,περισσότερες κατευθύνσεις άρα και εναλλακτικές ανα τμήμα.
Ξέρω γω; Μπορεί να είμαι και λάθος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Δεν το θεωρώ τόσο πια κατώτερο αλλά δεν περίμενα τέτοια μεγάλη διαφορά. Συν το ότι στην κρήτη έχω ακούσει από πολλούς ότι ασχολούνται περισσότερο με την έρευνα από κάθε άλλο πανεπιστήμιο. [τώρα αν ισχύει,ντεν ξέρω. :P]
Και στην Αθήνα το παίρνω με την λογική,μεγαλύτερες σχολές,περισσότερες κατευθύνσεις άρα και εναλλακτικές ανα τμήμα.
Ξέρω γω; Μπορεί να είμαι και λάθος. :P

Το ΑΠΘ ειναι μεγαλυτερο απο το ΕΚΠΑ (απο αποψη σχολων και φοιτητων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ισχύει αυτό που λέει ο Μανώλης.Στην Θεσσαλονίκη είμαστε σπασμένοι σε ΑΠΘ-ΠΑΜΑΚ και όχι σε ΕΚΠΑ-πάντειο-ΟΠΑ-γπα κτλ..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Παιχνιδάκια των μεγαλοκαθηγητάδων ανά τον κόσμο για ιδίων όφελος...

Λες και η ανέληξη του Α.Π.Θ. θα δώσει να φάνε στους φοιτητές του,θα κάνει το "e-learning" να ενημερώνεται με περισσότερο υλικό και θα κάνει τις γραμματείες πιο εξυπηρετικές!

Αλλά δεν πειράζει,δώσε λίστες στο λαό!Έτσι,σε δουλειά να βρισκόμαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top