Απογοητευτικές οι επιδόσεις των ελληνικών πανεπιστημίων στην κατατάταξη του THE

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
07 Οκτ. 2011
Απογοητευτικές οι επιδόσεις των ελληνικών πανεπιστημίων στην κατατάταξη του THE



Λονδίνο
Κανένα ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα της Ελλάδας δεν περιλαμβάνεται στα 200 καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου, και μόνο ένα, το Πανεπιστήμιο της Κρήτης, κατάφερε να μπει στη λίστα των 300 καλύτερων στην κατάταξη του βρετανικού περιοδικού Times Higher Education.

Το έγκριτο περιοδικό συνέταξε την κατάταξη για το εκπαιδευτικό έτος 2011-2012 χρησιμοποιώντας στοιχεία της Thomson Reuters για 13 επιμέρους δείκτες, οι οποίοι χωρίζονται σε πέντε κύριους τομείς: Διδακτικό έργο, Έρευνα, Αναφορές στη Βιβλιογραφία, Έσοδα από τη Βιομηχανία-Καινοτομία και Διεθνής Προοπτική.

Στη φετινή λίστα με τα 400 κορυφαία πανεπιστήμια του κόσμου, τις πρώτες θέσεις καταλαμβάνουν το Ινστιτούτο Τεχνολογίας της Καλιφόρνια (Caltech), το Χάρβαρντ, το Στάνφορντ, το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης και το Πρίνστον.

H Ελλάδα εκπροσωπείται στη λίστα μόνο από το Πανεπιστήμιο Κρήτης, το οποίο περιλαμβάνεται στα 300 καλύτερα.

Η Τουρκία, αντίθετα, παρουσιάζει καλές επιδόσεις με τέσσερις συνολικά παρουσίες: το Πανεπιστήμιο Μπίλκεντ, το Τεχνικό Πανεπιστήμιο Κωνσταντινούπολης και το Πανεπιστήμιο Μέσης Ανατολής περιλαμβάνονται στα 300 καλύτερα, ενώ το Πανεπιστήμιο Βοσπόρου στα 350 καλύτερα.

Η Ελλάδα σχεδόν απουσιάζει και από τη λίστα με τα 400 καλύτερα ιδρύματα της Ευρώπης. H μόνη ελληνική παρουσία είναι και πάλι το Πανεπιστήμιο Κρήτης, το οποίο περιλαμβάνεται στα 300 καλύτερα.

Τις πρώτες θέσεις καταλαμβάνουν τα πανεπιστήμια της Οξφόρδης και του Κέμπριτζ, το Imperial College του Λονδίνου, το Ελβετικό Ομοσπονδιακό Ινστιτούτο Τεχνολογίας και το Πανεπιστημιακό Κολέγιο του Λονδίνου.


Πηγή

Θεωρω πως ειναι μια αξιοποιστη ερευνα. Ετσι για να βλεπουμε εμεις οι Ελληνες την πραγματικη αξια των ελληνικων εκπαιδευτικων ιδρυματων μας καθως και ποια αξιζουν στην Ελλαδα. Πιστευω πως τα παιδια πρεπει να ψαχνουν και να βρισκουν ερευνες οι οποιες συγκρινουν ολα τα πανεπιστημια του κοσμου με οσο το δυνατον περισσοτερα κριτηρια και οχι να "τρωνε" τα ελληνικα κολληματα σχετικα με τα πανεπιστημια απο γονεις κ.ά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Βέβαια, κάθε χρόνο βγαίνουν 20 (μπορεί να λέω και λίγα) διαφορετικά rankings με διαφορετικά αποτελέσματα. Μήπως θα έπρεπε να μας προβληματίσει αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Εγω μιλαω για λιγα και καλα. Απο οργανισμους που ειναι αξιοπιστοι ή τελοσπαντων χρονια φτιαχνουν rankings . Προφανως και φτιαχνουν κατα καιρους πολλα και διαφορετικα μεταξυ τους.
Εμεις ομως προτειμαμε να κολλαμε στο δικο μας ranking που εχουμε φτιαξει χρονια τωρα και δεν ξερω κι εγω με τι κριτηρια . Και αυτο θα πρεπει να μας προβληματισει. . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ δεν είμαι υπέρ κανενός ranking γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να συγκρίνεις όλα τα πανεπιστήμια με όλα. Δεν μπορείς για παράδειγμα να συγκρίνεις πανεπιστήμιο που έχει μέσα πολυτεχνικές σχολές με πανεπιστήμιο που έχει πιο θεωρητικές.

Γενικά αυτά τα περιοδικά και οι εφημερίδες κύρους βγάζουν κάθε χρόνο, αλλά δεν μου λένε τίποτα πραγματικά. Και δεν λένε και στα ίδια τα πανεπιστήμια τίποτα, από ότι είδα στο Λονδίνο όσο ήμουν. Μπορεί να τα αναφέρουν σε μια ειδησούλα, αλλά από κει και πέρα δεν επηρεάζονται στην ουσία από αυτά. Αυτό που τους νοιάζει είναι η αναγνώριση από την ακαδημαϊκή κοινότητα και η πορεία των πτυχιούχων στην αγορά εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
[SPOILER/]Εγώ δεν είμαι υπέρ κανενός ranking γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να συγκρίνεις όλα τα πανεπιστήμια με όλα. Δεν μπορείς για παράδειγμα να συγκρίνεις πανεπιστήμιο που έχει μέσα πολυτεχνικές σχολές με πανεπιστήμιο που έχει πιο θεωρητικές.

Γενικά αυτά τα περιοδικά και οι εφημερίδες κύρους βγάζουν κάθε χρόνο, αλλά δεν μου λένε τίποτα πραγματικά. Και δεν λένε και στα ίδια τα πανεπιστήμια τίποτα, από ότι είδα στο Λονδίνο όσο ήμουν. Μπορεί να τα αναφέρουν σε μια ειδησούλα, αλλά από κει και πέρα δεν επηρεάζονται στην ουσία από αυτά. Αυτό που τους νοιάζει είναι η αναγνώριση από την ακαδημαϊκή κοινότητα και η πορεία των πτυχιούχων στην αγορά εργασίας.[\spoiler]
Δεν διαφωνω με οσα εγραψες-αν αναλογιστεις και οτι μερικες απο τις αξιολογισεις μπορει να υποκινουνται απο οποιαδηποτε συμφεροντα,εκτος απο το σημειο που λες οτι γινεται συγκριση μεταξυ θεωρητικων και θετικων επιστημων.
Σε ενα προηγουμενο μηνυμα παρατεθηκε η συγκριση ακομη και μεταξυ επιμερυς τμηματων του πολυτεχνειου,πολιτικων μηχανικων,ηλεκτρολογων,χημικων,μηχανολογων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν διαφωνω με οσα εγραψες-αν αναλογιστεις και οτι μερικες απο τις αξιολογισεις μπορει να υποκινουνται απο οποιαδηποτε συμφεροντα,εκτος απο το σημειο που λες οτι γινεται συγκριση μεταξυ θεωρητικων και θετικων επιστημων.
Σε ενα προηγουμενο μηνυμα παρατεθηκε η συγκριση ακομη και μεταξυ επιμερυς τμηματων του πολυτεχνειου,πολιτικων μηχανικων,ηλεκτρολογων,χημικων,μηχανολογων.

Όταν γίνεται επιμέρους σύγκριση, σαφώς είναι πιο σωστά τα πράγματα.

Αλλά στο άρθρο που ανέβασε σήμερα το παιδί και γενικότερα γίνονται συνολικές αξιολογήσεις και συγκρίσεις. Εκεί αναφέρομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Κι ομως γινεται μια πολυ καλη διαφημιση του ονοματος των πανεπιστημμιων που βρισκονται σε καλες θεσεις. Σκεψου ενας μαθητης να ακουει καθε φορα οτι π.χ το Harvard ειναι το πρωτο στον κοσμο ; ή ενα ελληνοπουλο οτι π.χ το ΕΜΠ ειναι πιο ψηλα στη λιστα απο ολα τα αλλα ελληνικα; Λες αυτο το παιδι να μην επηρεαστει στο μηχανογραφικο του οταν επι χρονια ακουει το ΕΜΠ; (παραδειγμα εφερα) Σιγουρα στον ακαδημαικο χωρο δεν πιανονται απο εκει . Ενημερωτικα θα σου πω οτι αυτη την ερευνα την εμαθα απο καθηγητη του πανεπιστημιου μου , ο οποιος κανει ερευνα και απο οτι φανηκε ασχολειται με αυτα τα ranings. Επομενως δεν μπορεις να πει καποιος οτι καποιες απο αυτες τις ερευνες δεν λενε απολυτως τιποτα. Τελος τα κριτηρια κατω απο τα οποια "εξεταζονται" τα ιδρυματα υποθετω οτι ειναι γενικα (ερευνα, αριθμος δημοσιευσεων κ.ά) και δεν αφορουν το αντικειμενο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Κι ομως γινεται μια πολυ καλη διαφημιση του ονοματος των πανεπιστημμιων που βρισκονται σε καλες θεσεις. Σκεψου ενας μαθητης να ακουει καθε φορα οτι π.χ το Harvard ειναι το πρωτο στον κοσμο ; ή ενα ελληνοπουλο οτι π.χ το ΕΜΠ ειναι πιο ψηλα στη λιστα απο ολα τα αλλα ελληνικα; Λες αυτο το παιδι να μην επηρεαστει στο μηχανογραφικο του οταν επι χρονια ακουει το ΕΜΠ; (παραδειγμα εφερα) Σιγουρα στον ακαδημαικο χωρο δεν πιανονται απο εκει . Ενημερωτικα θα σου πω οτι αυτη την ερευνα την εμαθα απο καθηγητη του πανεπιστημιου μου , ο οποιος κανει ερευνα και απο οτι φανηκε ασχολειται με αυτα τα ranings. Επομενως δεν μπορεις να πει καποιος οτι καποιες απο αυτες τις ερευνες δεν λενε απολυτως τιποτα. Τελος τα κριτηρια κατω απο τα οποια "εξεταζονται" τα ιδρυματα υποθετω οτι ειναι γενικα (ερευνα, αριθμος δημοσιευσεων κ.ά) και δεν αφορουν το αντικειμενο τους.

Επηρεάζονται, το ξέρω, και αυτό είναι λογικό καθώς δεν μπορούν να ξέρουν τι γίνεται από πίσω.

Όμως το αντικείμενο επηρεάζει πολύ έντονα τον αριθμό δημοσιεύσεων, την έρευνα, ακόμα και τα references. Άλλη έρευνα κάνει (αν κάνει έρευνα με την έννοια που το εννοούν οι θετικές επιστήμες) ένα τμήμα ιστορίας ή ένα τμήμα νομικής (τολμώ να πω) παρά ένα ιατρικό ή ένα χημικό. Η έρευνα επηρεάζει και τις δημοσιεύσεις σε μεγάλο βαθμό, και αυτός είναι ένας κύκλος που επηρεάζει και τον αριθμό των αναφορών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Επηρεάζονται, το ξέρω, και αυτό είναι λογικό καθώς δεν μπορούν να ξέρουν τι γίνεται από πίσω.

Όμως το αντικείμενο επηρεάζει πολύ έντονα τον αριθμό δημοσιεύσεων, την έρευνα, ακόμα και τα references. Άλλη έρευνα κάνει (αν κάνει έρευνα με την έννοια που το εννοούν οι θετικές επιστήμες) ένα τμήμα ιστορίας ή ένα τμήμα νομικής (τολμώ να πω) παρά ένα ιατρικό ή ένα χημικό. Η έρευνα επηρεάζει και τις δημοσιεύσεις σε μεγάλο βαθμό, και αυτός είναι ένας κύκλος που επηρεάζει και τον αριθμό των αναφορών.

Παρα πολυ σωστο αυτο. Κοιτα κατι ομως. Αφενος αποκλειεται να κανουν μια ερευνα και να παιρνουν υποψη τις δημοσιευσεις χωρις να λογαριαζουν αυτο το πολυ απλο και λογικο που λες. Αφετερου ο ανταγωνισμος που υπαρχει στον τομεα των δημοσιευσεων στην Ιατρικη και στην Ιστορια για παραδειγμα ειναι πολυ διαφορετικος. Οποτε αυτα τα ποσα (δημοσιευσεις - επιστημονες που ασχολουνται ) ειναι αναλογα .
Την ερευνα την ανεβασα για δυο λογους. Για να δουμε ακομα μια ερευνα για το που βρισκονται τα πανεπιστημια και για να δουμε ολοι μας οτι στην Ελλαδα εχουν δημιουργηθει στερεοτυπα τα οποια πρεπει να αλλαξουν . Δεν γινεται να ειμαστε κολλημενοι σε καποιες σχολες και να μην κοιταμε καν την προσπαθεια που κανουν τωρα και το που βρισκονται. Συχνα ακουω "μετα απο αυτες τις σχολες το χαος" και το θεωρω βλακωδες και ανουσιο ενα τετοιο σκεπτικο οταν ερευνες απο σοβαρους ορανισμους δειχνουν κατι αλλο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Παρα πολυ σωστο αυτο. Κοιτα κατι ομως. Αφενος αποκλειεται να κανουν μια ερευνα και να παιρνουν υποψη τις δημοσιευσεις χωρις να λογαριαζουν αυτο το πολυ απλο και λογικο που λες. Αφετερου ο ανταγωνισμος που υπαρχει στον τομεα των δημοσιευσεων στην Ιατρικη και στην Ιστορια για παραδειγμα ειναι πολυ διαφορετικος. Οποτε αυτα τα ποσα (δημοσιευσεις - επιστημονες που ασχολουνται ) ειναι αναλογα .

Δεν έχω δει πουθενά να υπάρχει υποσημείωση για αυτό. Αν μου έχει διαφύγει, ζητώ συγγνώμη, αλλά δεν έχω δει να "δηλώνεται" ότι το λαμβάνουν υπόψην.

(μπορεί να ακουστώ κάπως, αλλά διαφέρουν και τα (χρηματικά) ποσά που πάνε σε κάθε επιστήμη. Κάτι που έχει αντίκτυπο στην έρευνα)


Δεν γινεται να ειμαστε κολλημενοι σε καποιες σχολες και να μην κοιταμε καν την προσπαθεια που κανουν τωρα και το που βρισκονται. Συχνα ακουω "μετα απο αυτες τις σχολες το χαος" και το θεωρω βλακωδες και ανουσιο ενα τετοιο σκεπτικο οταν ερευνες απο σοβαρους ορανισμους δειχνουν κατι αλλο .

Σε αυτό συμφωνώ απολύτως. Χρειάζεται επειγόντως καλύτερη ενημέρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Tέλος! Κατά τις διδακτορικές δημοσιεύσεις των μαθητών του ischool..το πιο αξιόπουστα Πανεπιστήμιο στην Ελλάδα δηλ., παγκοσμίως είναι το ΕΜΠ...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Θεωρω πως ειναι μια αξιοποιστη ερευνα. Ετσι για να βλεπουμε εμεις οι Ελληνες την πραγματικη αξια των ελληνικων εκπαιδευτικων ιδρυματων μας καθως και ποια αξιζουν στην Ελλαδα. Πιστευω πως τα παιδια πρεπει να ψαχνουν και να βρισκουν ερευνες οι οποιες συγκρινουν ολα τα πανεπιστημια του κοσμου με οσο το δυνατον περισσοτερα κριτηρια και οχι να "τρωνε" τα ελληνικα κολληματα σχετικα με τα πανεπιστημια απο γονεις κ.ά.
Ως συνήθως, βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος.

Όμως το αντικείμενο επηρεάζει πολύ έντονα τον αριθμό δημοσιεύσεων, την έρευνα, ακόμα και τα references. Άλλη έρευνα κάνει (αν κάνει έρευνα με την έννοια που το εννοούν οι θετικές επιστήμες) ένα τμήμα ιστορίας ή ένα τμήμα νομικής (τολμώ να πω) παρά ένα ιατρικό ή ένα χημικό. Η έρευνα επηρεάζει και τις δημοσιεύσεις σε μεγάλο βαθμό, και αυτός είναι ένας κύκλος που επηρεάζει και τον αριθμό των αναφορών.
Ας μη ξεχνάμε ότι αρκετές έρευνες γίνονται κατόπιν παραγγελίας. Ο νοών νοείτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Για τους ναυπηγούς παίζει καμιά κατάταξη? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
ναι!!!!!!κι εγω οταν μεγαλωσω λιγο ακομα θελω να παω στο αριστοτελειο αν και ειναι πολυ δυσκολο.και δεν ειμαι και μαθητης τελειος.... βγαζω γυρω στο 17/5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Εγώ πάλι από το ΑΠΘ δεν θέλω να περάσω ούτε απ' έξω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ρε παιδιά εκεί που έχει πάει η χρηματοδότηση τι έρευνα περιμένατε να παράγουμε δηλαδή;

Α, και μια και λέμε για λίστες ας ψωνιστώ κι εγώ λίγο για τη δική μου σχολή 8) https://www.shanghairanking.com/SubjectCS2011.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top