Νέα πρόταση παιδείας από τη ΔΑΠ-ΝΔΦΚ

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Αντώνης Σαμαράς
Γαλάζιες προτάσεις για την Παιδεία


Ειδικότερα, ορισμένα βασικά σημεία της νέας Πρότασης Παιδείας είναι:
1- Στήριξη της απευθείας ιδιωτικής χρηματοδότησης ως συμπληρωματικό μέτρο οικονομικής ενίσχυσης στα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ.
2- Ενθάρρυνση της δυνατότητας των επιχειρήσεων να χρηματοδοτούν τη λειτουργία μεταπτυχιακών σπουδών με απώτερο σκοπό την αμεσότερη σύνδεση των αποφοίτων με την αγορά εργασίας.
3- Αυστηρότερη εσωτερική αξιολόγηση του διδακτικού προσωπικού. Όσοι καθηγητές εμφανίζουν συνεχείς αρνητικές κρίσεις ή αποδεικνύονται ασυνεπείς στις υποχρεώσεις τους, να αντιμετωπίζουν κυρώσεις που θα φτάνουν μέχρι το σημείο έκπτωσης του ακαδημαϊκού αξιώματός τους.
4- Σύνδεση των αποτελεσμάτων εξωτερικής αξιολόγησης με τη χρηματοδότηση, μέσω επίσημης κατάταξης των ελληνικών ιδρυμάτων. Πέρα από την πάγια χρηματοδότηση, που θα λαμβάνουν τα ιδρύματα για τις λειτουργικές τους ανάγκες, θα πρέπει να λαμβάνουν bonus χρηματοδότησης ανάλογα με την κατάταξή τους.
5- Ίδρυση παραρτημάτων των ελληνικών ιδρυμάτων στο εξωτερικό. Στόχος θα πρέπει να είναι η εξαγωγή της ελληνικής γνώσης στο εξωτερικό κι η εισροή εσόδων στα ελληνικά ιδρύματα, κυρίως σε χώρες της Νοτιοανατολικής Ευρώπης και του αραβικού κόσμου.
6- Χορήγηση κινήτρων για τον επαναπατρισμό Ελλήνων επιστημόνων που ζουν, εργάζονται και διαπρέπουν στο εξωτερικό.
7- Το μοντέλο ακαδημαϊκής διακυβέρνησης να γίνει ως εξής: 1) Σύγκλητος (με αυστηρά ακαδημαϊκά καθήκοντα και επίβλεψη του 4ετούς προγραμματισμού), 2) Πρυτανικό Συμβούλιο (εκτελεστική και διοικητική διαχείριση - σύνθεση: Πρύτανης, Αντιπρυτάνεις, Εκτελεστικός Διευθυντής, εκπρόσωπος φοιτητών). Ο Εκτελεστικός Διευθυντής θα προέρχεται από την ανοιχτή αγορά με καθήκοντα οικονομικής και διοικητικής διαχείρισης, 3) Συμβούλιο Στήριξης.
To Συμβούλιο Στήριξης με συμβουλευτικό και γνωμοδοτικό χαρακτήρα, θα αποτελείται από εκπροσώπους του ιδρύματος, ανθρώπους της αγοράς και τοπικούς φορείς. Στόχος, η διάδοση της καλής φήμης του ιδρύματος και η προσέλκυση επιπλέον εσόδων.
8- Χορήγηση στους φοιτητές e-readers και e-books προς αντικατάσταση των συγγραμμάτων. Ένα e-reader κοστίζει περίπου 150 ευρώ, την ίδια στιγμή που το κόστος των συγγραμμάτων μπορεί να φτάσει και στην τετραπλάσια τιμή. Έτσι θα εξοικονομηθούν δαπάνες για βελτίωση των υποδομών και παράλληλα θα γίνει πράξη ο θεσμός του πολλαπλού συγγράμματος, που σήμερα υπολειτουργεί.
9- Κατάργηση του θεσμού της ΕΦΕΕ - δημιουργία νέου οργάνου. Διεξαγωγή φοιτητικών εκλογών κάθε δύο χρόνια με παρουσία δικαστικού αντιπροσώπου. Έτσι θα δίνεται η δυνατότητα στις παρατάξεις να παράγουν ουσιαστικές προτάσεις για την τριτοβάθμια εκπαίδευση και να μην αφοσιώνονται αποκλειστικά και μόνο στις εκλογές. Είναι αξιοσημείωτο ότι μέχρι σήμερα η χώρα μας είναι από τις ελάχιστες, που δεν έχουν εκπρόσωπο φοιτητών στις ευρωπαϊκές διασκέψεις για την Παιδεία.
10- Κατάργηση του ασύλου. «Οι δημόσιες αρχές πρέπει να έχουν τη δυνατότητα να επέμβουν κάθε φορά, που διαπράττονται εγκληματικές πράξεις με απλή καταγγελία».
11- Στήριξη της προστασίας της διακίνησης ιδεών, διδασκαλίας και συνδικαλισμού, αλλά όχι στο άσυλο ανομίας. Προτείνεται η δημιουργία Πανεπιστημιακής ομάδας, που θα αναλάβει τη φύλαξη και ενημέρωση των αρχών.
12- Να επιτραπεί η δυνατότητα ίδρυσης μη κρατικών Πανεπιστημίων. Τα νέα ιδρύματα θα πρέπει να διέπονται από αυστηρό πλαίσιο λειτουργίας και αξιολόγησης, ενισχύοντας τον ανταγωνισμό με τα δημόσια ιδρύματα.
13- Αλλαγή του τρόπου εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Τα ακαδημαϊκά Τμήματα οφείλουν να έχουν ουσιαστικό λόγο στην επιλογή των εισακτέων και του αριθμού τους.
πηγή: https://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=385875&ct=32&dt=21/02/2011πηγή: https://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=385875&ct=32&dt=21/02/2011

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Να καταργησουμε το ασυλο να μπαινουν οι ..... αστυνομικοι(μην πω κατι αλλο) να δερνουν οποιον θελουν(μαστορες στο ειδος). Να μπουν οι επιχηριματιες στην τριτοβαθμια να αρχισουμε να πληρωνουμε διδικτρα και στο τελος μονο οσοι εχουν λεφτα να σπουδαζουν.Αυτα λενε με λιγα λογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Από 1 - 4 καλές προτάσεις αλλά το άρθρο δεν αναφέρει πως θα γίνει.

Η 5 lol απορώ ποιος ξένος θα επιλέξει παράρτημα ελληνικού πανεπιστημίου να σπουδάσει.

Το 7 νομίζω πως και τώρα αυτό ισχύει

Το 8 έλεος....... Το κόστος των βιβλίων δεν ειναι το χαρτί και το μελάνι που τυπώνεται αλλά οι πληροφορίες. Και σε ebooks να δίνονται το πολύ πολύ να γίνουν 5-10 ευρώ φθηνότερα. Χαζή πρόταση.

10 Σωστή πρόταση αλλά τώρα που τη λένε και συμφωνεί η πλειοψηφία του λαού δεν είναι κάτι το σημαντικό. Σημασία είναι να το λέγανε πριν χρόνια όπου η πλειοψηφία είχε αντίθετη γνώμη

12 Συμφωνώ μόνο υπό την προυπόθεση να μπουν δίδακτρα και στα κρατικά διαφορετικά τα ιδιωτικά θα καταπιούν τα κρατικά. Αυτό βέβαια δεν πρόκειται να γίνει επομένως είμαι κατά του μετρου.

13 Αλλαδή τι αλλαγή αερολογίες again

Συμπέρασμα: Έξω τα κόμματα από τα πανεπιστήμια.... Θέλουμε προτάσεις και όχι αερολογίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Συμπέρασμα: Έξω τα κόμματα από τα πανεπιστήμια.... Θέλουμε προτάσεις και όχι αερολογίες.

Μαζι σου!! εξω οι μεγαλυτεροι καρκινοι απ το πανεπιστημιο μας!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Να καταργησουμε το ασυλο να μπαινουν οι ..... αστυνομικοι(μην πω κατι αλλο) να δερνουν οποιον θελουν(μαστορες στο ειδος). Να μπουν οι επιχηριματιες στην τριτοβαθμια να αρχισουμε να πληρωνουμε διδικτρα και στο τελος μονο οσοι εχουν λεφτα να σπουδαζουν.Αυτα λενε με λιγα λογια

Κι η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ όταν είναι κυβέρνηση αυτά λένε και εφαρμόζουν λάου λάου, άρα δεν είναι κάτι το καινοτόμο οι προτάσεις τους.
Μη αρχίσει κανείς τα "άλλο ΔΑΠ-ΠΑΣΠ και άλλο ΝΔ-ΠΑΣΟΚ" .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Κι η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ όταν είναι κυβέρνηση αυτά λένε και εφαρμόζουν λάου λάου, άρα δεν είναι κάτι το καινοτόμο οι προτάσεις τους.
Μη αρχίσει κανείς τα "άλλο ΔΑΠ-ΠΑΣΠ και άλλο ΝΔ-ΠΑΣΟΚ" .

Ενα και το αυτο ειναι!!! Ιδια φατσα ιδια ρατσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
Διαφωνώ με το 6

Οι Έλληνες επιστήμονες που διέπουν στο εξωτερικό πρέπει να μείνουν εκεί για να μην καταστραφούν. Εκτώς αυτού , ένας απο τους στόχους του σύγχρονου επιστήμονα είναι να την κάνει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα για το εξωτερικό για να μην καταστραφεί στην Ελλάδα. Εγώ τουλάχιστον μετά το μεταπτυχιακό φεύγω Μελβούρνη .
Επίσης αυτό με τα ηλεκτρονικά βιβλία είναι τεράστια πατάτα.Εκτώς του οτι το διάβασμα απο μια οθόνη δεν συγκρίνεται σε καμία περίπτωση με το διάβασμα απο το χαρτί , δεν θα έχει κανένα απολύτως αποτέλεσμα καθότι ο Έλληνας φοιτητής δεν έχει εξοικιωθεί ουδέποτε με το ηλεκτρονικό διάβασμα ( κάτι το οπίο συμβαίνει σε προηγμένες χώρες , πχ Ιαπωνία ) Εκτώς αυτού σκεφτείται τις τεράστιες βλα΄βες στους οφθαλμούς και την υγεία του ανθρώπινου οργανισμού.

Σχετικά με το 10 τί να πώ .... Επιτέλους κάποιος έκανε την αρχή για να προτείνει την αναθεώρηση αυτου του εμετικού """ασύλου""" . Καταλάβετε πλέον οτι πρόκειται για δημόσια Πανεπιστήμια ,για Δημόσια περιουσία και για χώρους Ακαδημαϊκής Εκπαίδευσης , όχι για το άντρο του κάθε αποτυχημένου και ξεχασμένου """επανταστάτη"""
Σε αντίθεση με το εξωτερικό (δηλαδή με τις εξελιγμένες χώρες) το Ελληνικό Πανεπιστήμιο το βράδυ είναι έρημο ,άδειο , τρομακτικό και στέγη της παρανομίας και του θανάτου ... Πρέπει να σφίζει απο ζωή , απο εκδηλώσεις , απο εκθέσεις , απο παρουσιάσεις , απο δραστηριότητες και απο χιλια δυο άλλα επικοδομητικά πράγματα που θα βοηθήσουν στην πρόοδο της επιστήμης και της Ακαδημαϊκής παιδείας αλλα και της προσωπικότητας του κάθε ένα φοιτητή σε ατομικό επίπεδο
Σε αυτο και μόνο σημείο είμαι μαζί με την ΔΑΠ

Απο εκεί και πέρα εννοείται οτι δεν πρέπει να υφίστανται καν σάν ύπαρξη οι παρατάξεις στα Ελληνικά Πανεπιστήμια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
#1,#2,#3:Θεωρητικές αερολογίες.
#4:That's just retarded.Δηλαδή αν ένα πανεπιστήμιο αντιμετωπίζει προβλήματα,αντί το κράτος να ρίξει εκεί χρήματα ώστε να βελτιωθεί,θα του κόβει κονδύλια για..."τιμωρία" (???) και θα δίνει...bonus σ'αυτό που δεν έχει προβλήματα?Να την επεκτείνουν και αλλού αυτή την brilliant idea,να παίρνουν φράγκα απ'τους φτωχούς για..."τιμωρία" που έχουν προβλήματα και να τα δίνουν ως επιβράβευση σ'αυτούς που βγάζουν πολλά,yeah.Κοινωνικό κράτος,αυτά είναι.
#5:Wtf?Παραρτήματα των δημόσιων πανεπιστημίων?Μήπως ν'ανοίξουν παραρτήματα και οι υπόλοιποι δημόσιοι φορείς?Κράτος έχουμε ή επιχείρηση?
#6:Lol.
#7:I don't have an opinion there.
#8:Παπαρολογίες για εντυπωσιασμό.Ας λύσουμε πρώτα τα ουσιώδη προβλήματα και μετά το κράτος μας αφού το έπιασαν τα κουβαρντιλίκια ας δώσει σε όλους μας τζαμπέ ipads.
#9:Η ΕΦΕΕ έχει καταργηθεί απ'το '97 guys.Δε βλέπω τι καλό μπορεί να δώσει στα πανεπιστήμια η λιγότερη δημοκρατία.
#10:Go f*ck yourself.
#11:Yeah,whatever.
#12:Woohoo,και η ήδη απαξιωμένη παιδεία να απαξιωθεί κι άλλο,αφού οι έχοντες θα μπορούν να στείλουν their spoiled little monsters στα ωραία ιδιωτικά και το κράτος (κλασσικά) σιγά μη δώσει έστω και μισό κονδύλιο για τα δημόσια πανεπιστήμια που θα πηγαίνουν αποκλειστικά τα φτωχαδάκια.
#13:Κάτι πιο συγκεκριμένο,mister Samaras?

To sum up:Περιοριστείτε στα "και α και ου",κύριοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Well,αν θα μπορούσα να συμφωνήσω με κάτι των τριών πρώτων,αλλά ως εξής:

1)Να τονιστεί το ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ και να μη γίνει αυτό πλειοηφικό.Και το ουτοπικό:να γίνει προς όφελος ΚΑΙ του μέσου φοιτητή.
2)Ρε σεις αυτό καλό μου ακούγεται...αν ψάχνει για την πάρτη του καλά στελέχη,γιατί να μη χρηματοδοτήσει και να μη διαφημιστεί?Βέβαια καμιά εταιρία δε θα μείνει εκεί χωρίς να θέλει να έχει και παραπάνω λόγο Ι guess...Πάντως καλά φαίνεται.
3)Εγώ από τους καθηγητές μου γενικά δεν έχω παράπονο,τους διαλέγουν τους περισσότερους πολύ αυστηρά.Αλλά αλλού ακούω για αίσχη.Βέβαια αναρωτιέμαι γιατί θίχτηκαν οι παρατάξεις.Βάλαμε το λύκο να φυλάει τα πρόβατα.

5,8,12= μπούρδες.

10:Να μην καταργηθεί,αλλά να αναθεωρηθεί το τι είναι άσυλο.Αυτό με τη νομική δε μου άρεσε.Για θέματα εκπαιδευτικής φύσεως ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΚΟΜΜΑΤΩΝ το συζητάμε,και πάλι υπό όρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Πραγματικα πεφτω απο τα συννεφα που δεν καταλαβαινετε το #5!! Εξυπακουεται οτι η Ελλαδα πρεπει να εξαγει τετοιου ειδους υπηρεσιες. Ειτε να φτιαχτουν στην Ελλαδα και να ερθουν εδω φοιτητες, ειτε να φτιαχτουν στο εξωτερικο και να γινεται η διαχειρηση απο την Ελλαδα. Αυτοκινητα δεν παραγουμε, σταρια δεν παραγουμε, τεχνολογια δεν παραγουμε, μαλιστα δεν μπορουμε να παραγουμε γιατι δεν εχουμε τα μεσα. Για να παραγεις εκπαιδευση ομως δεν χρειαζεται να συντρεχουν πολλοι παραγοντες. Παιρνεις αποφαση να χωσεις λεφτα για να κανεις καλα πανεπιστημια και το πουλας αυτο σε ολη την Αν. Μεσογειο. Το ιδιο πρεπει να κανουμε και με υπηρεσιες υγειας, συνεδρια κλπ. Δηλαδη οντως να ανοιξουν παραρτηματα και οι αλλοι δημοσιοι φορεις. Το κρατος δηλαδη, αφου δεν ειναι επιχειρηση, τα χεζ... γενναει τα λεφτα?
Οσο για το "ποιος ξενος θα επιλεξει", μην κοιτας το σημερινο χαλι, υποτιθεται μιλαμε για ενα μελλοντικο σχεδιο, κατα την υλοποιηση του οποιου θα μπορουσαν και να γινουν αξιοπρεπη πανεπιστημια.

Με τα 1-4 οκ, κανει μπαμ οτι ειναι για να βαλουν χερι οι εταιριες στα πανεπιστημια αλλα ηδη μας εχουν βαλει χερι τοσοι και τοσοι μεσα απο τους ξεπουλημενους καθηγητες.

Το 8 ειναι επισης σωστο Focko! Το κοστος των συγγραμματων ειναι οντως το χαρτι και οχι τα καλοκαιρινα απογευματα που περασε ο λεκτορας συγκεντρωνοντας ασκησεις στατιστικης απο 5 άλλα συγγραμματα για να κανει ενα καινουργιο.
Διαφωνώ με το 6

ΟΠρέπει να σφίζει απο ζωή , απο εκδηλώσεις , απο εκθέσεις , απο παρουσιάσεις , απο δραστηριότητες και απο χιλια δυο άλλα επικοδομητικά πράγματα που θα βοηθήσουν στην πρόοδο της επιστήμης και της Ακαδημαϊκής παιδείας αλλα και της προσωπικότητας του κάθε ένα φοιτητή σε ατομικό επίπεδο
Σε αυτο και μόνο σημείο είμαι μαζί με την ΔΑΠ
Σοβαρολογουμε τωρα?! Τα παρτακια ειναι εποικοδομητικα? Ή η φοιτητικη εβδομαδα με ομιλιτη τον Κωστη Ραπτοπουλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Πραγματικα πεφτω απο τα συννεφα που δεν καταλαβαινετε το #5!! Εξυπακουεται οτι η Ελλαδα πρεπει να εξαγει τετοιου ειδους υπηρεσιες. Ειτε να φτιαχτουν στην Ελλαδα και να ερθουν εδω φοιτητες, ειτε να φτιαχτουν στο εξωτερικο και να γινεται η διαχειρηση απο την Ελλαδα.
Είναι τόσο τέλεια τα ήδη υπάρχοντα που πρέπει να φτιάξουμε κι άλλα?
Το 8 ειναι επισης σωστο Focko! Το κοστος των συγγραμματων ειναι οντως το χαρτι και οχι τα καλοκαιρινα απογευματα που περασε ο λεκτορας συγκεντρωνοντας ασκησεις στατιστικης απο 5 άλλα συγγραμματα για να κανει ενα καινουργιο.

Εμάς (οκ έχω γίνει κουραστικό),δε γράφει κανένας καθηγητής πλην των εργαστηρίων σύγγραμα.Αν εμένα μου αρέσουν τα βιβλία που παίρνω γιατί να με αναγκάσει ο άλλος να τα παίρνω ηλεκτρονικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Αχαχαχα, όταν διάβασα τον τίτλο γέλασα, όταν διάβασα το κείμενο έλιωσα στα γέλια!

Ώστε αυτές είναι οι "νέες" προτάσεις της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ!:P
Ευτυχώς που υπάρχει και η κεντρική τους διοίκηση, γιατί στη σχολή μου οι 5 ΔΑΠίτες έχουν να πατήσουν από τις εκλογές πέρσι και δεν ξέρουμε πια τι πρεσβεύουν. ΔΣ κάνουμε χωρίς αυτούς, σε συνέλευση δεν τους έχουμε ακούσει και τη μοναδική φορά που τους είδα, ήταν στην ανακοίνωση των αποτελεσμάτων. Για την ακρίβεια αμφιβάλλω αν τους έχω δει ποτέ στη σχολή φέτος.
Αντιπροσωπευτικό δείγμα του πόσο ενδιαφέρεται η ΔΑΠ για την παιδεία...

Συμφωνώ με τον Crowley: λιγότερα "α" και "ου". Απολίτιστοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Αν εμένα μου αρέσουν τα βιβλία που παίρνω γιατί να με αναγκάσει ο άλλος να τα παίρνω ηλεκτρονικά?
Εγω δηλαδη αν το ηθελα σε τοιχογραφια το συγγραμα, επειδη "μου αρεσει", επρεπε να ερθουν σπιτι μου να με εξυπηρετησουν. Αναφαιρετο δικαιωμα να σου δινουν το συγγραμμα με τη μορφη που σε βολευει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εγω δηλαδη αν το ηθελα σε τοιχογραφια το συγγραμα, επειδη "μου αρεσει", επρεπε να ερθουν σπιτι μου να με εξυπηρετησουν. Αναφαιρετο δικαιωμα να σου δινουν το συγγραμμα με τη μορφη που σε βολευει...


Τώρα μιλάμε ή.. για να καταλάβω.1)Μου αρέσει το ήδη υπάρχον σύστημα κι όχι μια πρόταση που βγάζουν κάποιοι που έτσι κι αλλιώς κάνουν ένα σωρό άλλα πράγματα από το να διαβάζουν.
2)Αν το σύστημα ήταν ήδη τοιχογραφία,μαγκιά σου να σε βόλευε.
3)Έχω το δικαίωμα να προτιμώ το κανονικό βιβλίο για διάβασμα αν το ηλεκτρονικό με ζαλίζει.Προφανώς η φύση αυτών που σπουδάζουμε διαφέρει.(τονίζω το η φύση για να μην παρεξηγηθεί)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Το 8 ειναι επισης σωστο Focko! Το κοστος των συγγραμματων ειναι οντως το χαρτι και οχι τα καλοκαιρινα απογευματα που περασε ο λεκτορας συγκεντρωνοντας ασκησεις στατιστικης απο 5 άλλα συγγραμματα για να κανει ενα καινουργιο.
Σοβαρολογουμε τωρα?!

Εννοώ σοβαρά συγγράμματα που έχουν εκδοθεί με αριθμό ΙSBN και που βρίσκονται στη λίστα του εύδοξος. Όχι κιτρινιάκικες σημειώσεις καθηγητών. Το να δίνονται ηλεκτρονικά το πολύ πολύ να ρίξει την τιμή τους κατά 20%. Έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω να δεχθεί κανένας εκδοτικός οίκος ή κανένας συγγραφέας να διαμένει τα συγγραματά του ηλεκτρονικά γιατί από κάποιο σημείο και έπειτα οι φοιτητές δεν θα κάνουν καν τον κόπο να τα δηλώσουν αφού θα μπορούν να το βρουν στο διαδίκτυο ελεύθερα με μην νόμιμες διαδικασίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Πέρα από την πλάκα,αυτό με τα συγγράματα προτείνω να γίνει split :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Συγγράμματα Vs. ΗΜΜΥ? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgekod92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georgekod92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Συμφωνώ σε πολλά από αυτά που γράψατε και θα ήθελα να κάνω με τη σειρά μου δυο παρατηρήσεις. Η ΔΑΠ όπως και η ΠΑΣΠ το παίζουν και καλά ανεξάρτητες, αν και όλοι, με κάποιες εξαιρέσεις δυστυχώς, γνωρίζουμε πως αποτελούν θυγατρικές της ΝΔ και των λοιπών δεξιών(στη σχολή μου είναι η μόνη δεξιά παράταξη) και του ΠΑΣΟΚ. Απορώ τώρα με ποια επιχειρήματα θα πείσει η ΔΑΠ τα καημένα κορόιδα πως είναι ανεξάρτητη παράταξη όταν η πρόταση αυτή παιδείας έγινε από το στόμα του Σαμαρά. Επίσης, βλέπω κάπως να επισείεται αυτό που υποστηρίζει(στη σχολή μου από το 2007 όπως λογικά και παντού) αναφορικά με τη δωρεάν παιδεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top