Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης vs Πολιτικών Μηχανικών Θεσσαλονίκη

StratosXl

Νεοφερμένος

Ο StratosXl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας, Ετοιμάζομαι να κάνω το μηχανογραφικό και είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 2 σχολές. Αρχικά στόχευα σε χημ.μηχανικος απθ αλλά μάλλον δεν θα κατέβουν οι βάσεις όσο εγραψα (ίσως πατρα) .Παντως σύμφωνα με τις περσινές βάσεις πιάνω ΗΜΜΥ δπθ και πολίτ.μηχ απθ. ΑΝ μπορούσατε θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας για αυτές τις 2 σχολές.(προοπτικές σε Ελλάδα κυριως,δυσκολία σχολής,φοιτητική ζωή θεσσαλονικη-ξανθη)
 

tselias

Νεοφερμένος

Ο tselias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Χημικος μηχανικος πολυτεχνειο κοζανης 'η ημμυ ξανθης
 

StratosXl

Νεοφερμένος

Ο StratosXl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Χημικός μηχανικός Κοζάνη έγινε με συγχώνευση τει .πιστευω ότι τα νέα τμήματα που έχουν δημιουργηθεί με συγχωνεύσεις είναι λίγο επικίνδυνα. Δεν έχει διαμορφωθεί καν η σελίδα. Αν ξερεις κατι παραπάνω ενημερωσε
 

tselias

Νεοφερμένος

Ο tselias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Κανενα προβλημα φιλε πολυτεχνειο ειναι καθαρα.Δες αντιστοιχια μετεγγραφών και θα καταλάβεις.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Ανάμεσα στις δύο θα σου πρότεινα ΗΜΜΥ Ξάνθης.
Πρώτον, μπορείς και ο ίδιος με μια μικρή έρευνα στις αγγελίες εργασίας να δεις ότι πάντα θα ζητούνται ηλεκτρολόγοι μηχανικοί στην Ελλάδα, και μάλιστα πολύ περισσότερο στο εξωτερικό.

Ναι , είναι δύσκολη σχολή με χοντρά μαθηματικά. Γνωστός μου που έγραψε 18.400+ το 2017 και πέρασε ημμυ ΕΜΠ δυσκολεύεται αρκετά στη σχολή. Όμως αξίζει για το μέλλον σου.

Και για το κομμάτι της φοιτητικής ζωής , μπορεί να μην το πιστεύεις αλλά η Ξάνθη ειναι μια πολύ όμορφη πόλη , με χαμηλό κόστος ζωής (έχουν και πολύ εντυπωσιακό καρναβάλι).
Πίστεψέ με το κομμάτι του" να περάσω στις καφετέριες και στα κλάμπ καλά " δεν θα το σκέφτεσαι για πολύ. Η σχολή είναι δύσκολη. Δεν θα έχεις και τόσο πολύ χρόνο.
Εύχομαι να σε βοήθησα :)
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Γεια σας, Ετοιμάζομαι να κάνω το μηχανογραφικό και είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 2 σχολές. Αρχικά στόχευα σε χημ.μηχανικος απθ αλλά μάλλον δεν θα κατέβουν οι βάσεις όσο εγραψα (ίσως πατρα) .Παντως σύμφωνα με τις περσινές βάσεις πιάνω ΗΜΜΥ δπθ και πολίτ.μηχ απθ. ΑΝ μπορούσατε θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας για αυτές τις 2 σχολές.(προοπτικές σε Ελλάδα κυριως,δυσκολία σχολής,φοιτητική ζωή θεσσαλονικη-ξανθη)


Καλημέρα , θα σου συνιστούσα να πας ΗΜΜΥ ΔΠΘ για 2 λόγους. Ο πρώτος είναι ότι οι Πολιτικοί Μηχανικοί είναι πλέον πάρα πολλοί και αν δεν έχεις κάποιον να σε σπρώξει , να το πω έτσι, στο επάγγελμα είναι πολύ πιθανόν να μη βρεις δουλειά ενώ από ΗΜΜΥ υπάρχουν πάρα πολλές εναλλακτικές. Ο δεύτερος είναι ότι ένας συμφορουμίτης μας ο Civilara είχε γράψει πληροφορίες σε ένα θέμα για τους Πολιτικούς Μηχανικούς ΑΠΘ (αν μπορείς ψάξτο, έχει πολύ χρήσιμα πράγματα για πολλές σχολές) , οι καθηγητές ανεβάζουν πολύ τον πήχη γιατί θ'ελουν να φτάσουν το ΕΜΠ (έχει το 7ο καλύτερο τμήμα Πολιτικών Μηχανικών στον κόσμο) , όπως καταλαβαίνεις την πληρώνουν οι φοιτητές λόγω των δύσκολων θεμάτων , εργασιών κι απαιτήσεων των καθηγητών , γενικώς τα τμήματα μηχανικών του ΑΠΘ έχουν αυτό το κακό αλλά οι Πολιτικοί Μηχανικοί τους ξεπερνούν όλους στο θέμα ανταγωνισμού. Το ΔΠΘ δεν έχει τέτοια προβλήματα από όσο ξέρω και τα μαθήματα είναι σε ένα Χ επίπεδο ώστε να λάβει ο φοιτητής όλες τις απαραίτητες γνώσεις , να υπάρχει δυσκολία χωρίς να είναι σε παρανοϊκά επίπεδα (εξαρτάται και από τους καθηγητές βέβαια , αν με το καλό περάσεις εκεί θα τους μάθεις) και να μπορέσει να τελειώσει τις σπουδές του το γρηγορότερο δυνατόν αν διαβάζει.
 

StratosXl

Νεοφερμένος

Ο StratosXl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Όντως σμρ οι πολιτικοι μηχανικοι είναι αρκετοί και ισχύει αυτό που λες αλλά σε 7 με 8 χρόνια που θα βγω στην αγορά εργασίας μήπως τα πράγματα βελτιωθούν? Στην σημερινή Ελλάδα οι ΗΜΜΥ έχουν ξεκάθαρο προβάδισμα ωστόσο από ότι είδα το πρόγραμμα σπουδών δεν με ενθουσιασε(πολύ προγραμματισμος).Αντίθετα το πρόγραμμα σπουδών του πολιτικου μηχανικου στο απθ μου φανηκε ενδιαφέρον

ΓΙΑ χημικός μηχανικός Κοζάνη δεν ξέρω Δεν έχει βγει καν πρόγραμμα σπουδών.Ειμαι διστακτικός. Όποιος γνωρίζει η έχει άποψη πάνω στο θέμα ας γράψει, θα με βοηθήσει αρκετά
 
Τελευταία επεξεργασία:

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Όντως σμρ οι πολιτικοι μηχανικοι είναι αρκετοί και ισχύει αυτό που λες αλλά σε 7 με 8 χρόνια που θα βγω στην αγορά εργασίας μήπως τα πράγματα βελτιωθούν? Στην σημερινή Ελλάδα οι ΗΜΜΥ έχουν ξεκάθαρο προβάδισμα ωστόσο από ότι είδα το πρόγραμμα σπουδών δεν με ενθουσιασε(πολύ προγραμματισμος).Αντίθετα το πρόγραμμα σπουδών του πολιτικου μηχανικου στο απθ μου φανηκε ενδιαφέρον

ΓΙΑ χημικός μηχανικός Κοζάνη δεν ξέρω Δεν έχει βγει καν πρόγραμμα σπουδών.Ειμαι διστακτικός. Όποιος γνωρίζει η έχει άποψη πάνω στο θέμα ας γράψει, θα με βοηθήσει αρκετά

Μακρυά από τα καινούργια αυτά τμήματα. Δεν γνωρίζουμε ούτε προγράμματα σπουδών ούτε επαγγελματικά δικαιώματα.
Στο πρόγραμμα των πολιτικών τι ακριβώς σε ενθουσίασε πιο πολύ ; Το κομμάτι του σχεδιασμού ή του χτισίματος; Μήπως υπάρχει ειδικότητα ή μεταπτυχιακό από τους ημμυ που μπορεί να σε βγάλει προς τα εκεί;
Οι μηχανολόγοι δε σε ενδιαφέρουν καθόλου; Έχουν πολύ σχέδιο (όπως οι πολιτικοί) και όχι τόσο προγραμματισμό υπολογιστών. Μήπως να κοιτάξεις και εκεί το πρόγραμμα σπουδών;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
να παραθέσω επίσης σε ότι έγραψε η Θεοδώρα και επειδή εσύ είπες ότι δεν σου αρέσει ο Προγραμματισμός , θα σε απογοητεύσω λίγο γιατί ορισμένες γλώσσες πρέπει να τις ξέρεις , στη σχολή ίσως να μην τις χρειαστείς τόσο αλλά ΟΛΕΣ οι ειδικότητες Μηχανικών ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζουν AutoCAD (για μεταλλειλόγους και χημικούς δεν γνωρίζω μόνο). Τα περισσότερα σχέδια πλέον δεν γίνονται στο χέρι αλλά σε υπολογιστή για μεγαλύτερη ακρίβεια (νομίζατε ότι θα γλυτώνατε από εμάς ε? χεχε :devil: :devil:) , οπότε έστω AutoCAD πρέπει να γνωρίζεις. Επίσης Matlab και Simulink , έχουν προσομοιώσεις ακόμα και για δρόμους , και τα κάνουν σε όλες τις σχολές μηχανικών.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
να παραθέσω επίσης σε ότι έγραψε η Θεοδώρα και επειδή εσύ είπες ότι δεν σου αρέσει ο Προγραμματισμός , θα σε απογοητεύσω λίγο γιατί ορισμένες γλώσσες πρέπει να τις ξέρεις , στη σχολή ίσως να μην τις χρειαστείς τόσο αλλά ΟΛΕΣ οι ειδικότητες Μηχανικών ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζουν AutoCAD (για μεταλλειλόγους και χημικούς δεν γνωρίζω μόνο). Τα περισσότερα σχέδια πλέον δεν γίνονται στο χέρι αλλά σε υπολογιστή για μεγαλύτερη ακρίβεια (νομίζατε ότι θα γλυτώνατε από εμάς ε? χεχε :devil: :devil:) , οπότε έστω AutoCAD πρέπει να γνωρίζεις. Επίσης Matlab και Simulink , έχουν προσομοιώσεις ακόμα και για δρόμους , και τα κάνουν σε όλες τις σχολές μηχανικών.

Και οι μεταλλειολογοι και οι χημικοί μαθαίνουν τις γλώσσες (ο αδελφός μ στους ορυκτών δουλεύει με 2).
Όπως είπες μηχανικός και γενικότερα σχολή των θετικών επιστημών χωρίς προγραμματισμό δεν υπάρχει.
Στράτο μήπως να δεις λίγο τους μηχανολόγους; Έχουν πολύ πιο ηρεμο προγραμματισμό σε σχέση με τους ηλεκτρολόγους. Φαντάσου ότι οι ηλεκτρολόγοι προσέρχονται στη σχολή με δικό τους υπολογιστή για να κανουν μάθημα.
Αν σου αρέσει το κομμάτι σχεδίου των πολιτικών και δεν θες τόσο έντονη πληροφορική /προγραμματισμό , για μένα πάνε στους μηχανολόγους
 

StratosXl

Νεοφερμένος

Ο StratosXl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μηχανολόγος η μόνη που πιάνω σίγουρα είναι στην Κοζάνη (ίσως και βολο) . Είναι ίδιες με απθ εμπ?
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Μηχανολόγος η μόνη που πιάνω σίγουρα είναι στην Κοζάνη (ίσως και βολο) . Είναι ίδιες με απθ εμπ?

Μην ανησυχείς καθόλου. Όλοι τα ίδια δικαιώματα έχετε στο επιμελητήριο μηχανικών. Αν δεις ότι σου αρέσει το πρόγραμμα σπουδών , πήγαινε εκεί και αν θες πολύ να είσαι Αθήνα ή Θεσσαλονίκη κάνεις μια προσπάθεια για μεταγραφή.
 

StratosXl

Νεοφερμένος

Ο StratosXl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αν ήταν να διαλέξω βγάζοντας στην άκρη την επαγγελματική αποκατάσταση θα επέλεγα πολιτικός μηχανικός ωστόσο με την σημερινή κατάσταση οδηγούμαι ημμυ
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Μηχανικός συνεπάγεται μαθηματικά+φυσικη+πληροφορική. Επίσης χημεία εαν μιλάμε για χημικούς μηχανικούς,αλλά τα προηγούμενα 3 είναι τα μαθήματα που όλοι τους θα έχουν βάσεις χωρίς αμφιβολία :P . Soo... Τα μαθηματικά χρειάζονται διότι η φυσική είναι γραμμένη εξ'ολοκλήρου στην γλώσσα αυτή . Η φυσική για την κατανόηση των φαινομένων, και η πληροφορική διότι...ο μηχανικός πρέπει να μιλάει με νουμερα. Το να ξέρει τις φυσικές αρχές πίσω απο τις οποίες κατι λειτουργεί δεν είναι αρκετό για εναν μηχανικό . Πρέπει να είναι σε θέση να προσδιορίσει τις προδιαγραφές του εκάστοτε προϊόντος-έργου . Πρέπει να μπορεί να προσδιορίσει αξιόπιστα , οτι κάτι λειτουργεί εντός των ασφαλών ορίων ή όσων ορίζει η νομοθεσία .

Με άλλα λόγια μην βλέπεις με στραβό μάτι την πληροφορική διότι εαν θες να πας μπροστά,ο προγραμματισμός είναι απαραίτητος . Ειδικά στους ηλεκτρολόγους είναι πολύ χρήσιμος .
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θεοδώρα, πως ξέρεις τι εστί φοιτητική ζωή στην Ξάνθη;
 

Alex2001

Νεοφερμένος

Ο Alex2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Αν ήταν να διαλέξω βγάζοντας στην άκρη την επαγγελματική αποκατάσταση θα επέλεγα πολιτικός μηχανικός ωστόσο με την σημερινή κατάσταση οδηγούμαι ημμυ


Απ'οτι εχω ακουσει χωρις να ξερω και πολλα,αν δε σου αρεσει πολυ προγραμματισμος οπως ειπες κατι το οποιο το ΗΜΜΥ περιεχει,εφοσον ειναι μια δυσκολη σχολη θα δυσκολευτεις παρα πολυ να την βγαλεις.Γενικα αν δεν εχεις πολυ τρελα με το ΗΜΜΥ δυσκολα βγαινει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Θεοδώρα, πως ξέρεις τι εστί φοιτητική ζωή στην Ξάνθη;


Τυχαίνει και ένα παιδί από την παρέα του αδελφού μου να έχει περάσει στους μηχανικούς παραγωγής και διοίκησης. Δεν υπάρχει λόγος να μου πει ψέματα. Αν είσαι από Ξάνθη και δεν αληθεύουν τα λεγόμενα μου, ζητώ συγγνώμη για την παραπληροφόρηση
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top