Εισαγωγή σε Ιατρικές της Ευρώπης

Acronym56

Νεοφερμένος

Ο Acronym56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ο τόνος μου δεν είναι ούτε εριστικός, ούτε μέχρι αηδίας. Απλά σου παρουσιάζω την πραγματικότητα ;)


Και που μπήκε η Βουλγαρία στην ΕΕ τι σχέση έχει; Υπάρχουν πολλά αγγλόφωνα στη Βουλγαρία και τη Ρουμανία που δεν αναγνωρίζονται εδώ τα πτυχία τους.



Σου απάντησε ο Φόκος: «Εφόσον κατοικεί στην Ελλάδα και παίρνει άδεια εξασκήσεως στην Ελλάδα δικαιούται και να σου φάει την θέση στο αργοτικό και να σου πάρει την πελατεία.»
Εσύ έξυπνε όταν θα πας εξωτερικό για ειδικότητα (γιατί στην Ελλάδα είναι δύσκολο αυτό)στη Σουηδία πχ, θα σ' άρεσε να σε σνόμπαραν και να σε θεωρούσαν υποδεέστερο;
Αν έχεις μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου και είσαι καλυτερος απο έναν Σουηδό, μαγκιά σου να μπεις για την ειδικότητα. Και ας φας τη θέση κάποιου που σπούδασε και ζει στη χώρα του.




Για ποιον λόγο να περάσει απο εξέταση; Ότι κάνεις εσύ στην Ελλάδα, κάνουν και αυτοί στη Βουλγαρία. Και γιατί να μην έχει «αξιώσεις»; Αυτό δε το καταλαβαίνω.


Συγγνωμη που θα στο πω αλλα αυτα μην τα λες.Δεν εχουν κανενα ερεισμα.

Στη Σουδια που αναφερεις προφανως και θα θεωρουμαι υποδεεστερος μεχρι να δωσω εξετασεις και να μπω στο συστημα τους.Αυτο ειναι αυτονοητο και το να λες το αντιθετο δειχνει οτι δεν εχει και πολυ σχεση με τα πραγματα.

Σε ολες τις χωρες του που θεωρουνται οτι εχουν ιατρικη επιπεδου δεν χρειαζεται να σε βλεπουν οι αλλοι ως υποδεεστερο ,δλδ οι εκει συναδελφοι σου,αλλα το ιδιο το συστημα τους σε θεωρει υποδεεστερο μεχρι να το αποδειξεις.Και ειναι λογικο.Το να παω με αξιωσεις απο αλλη χωρα ειναι το παραλογο.

Σε καθε κρατος οι ιατρικες,ιδρυονται κυριως για εναν λογο.Για να ικανοποιησουν τις αναγκες της κοινωνιας σε ιατρικο νοσηλευτικο.Επομενως,ναι περιμενω να εχω ενα προβαδισμα εφοσον σπουδασα ιατρικη συμφωνα με τους κανονες που θετει το κρατος μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stefan87

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stefan87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
δεν υπάρχει λόγος να μαλώνουμε φοιτητές ιατρικής Ελλάδος και σχολών εξωτερικού ο πιο καλός επαγγελματίας θα επιβιώσει στην αγορά εργασίας οπότε δε χρειάζεται να μαλώνετε..
Συμφωνω απολυτα!

Συγγνωμη που θα στο πω αλλα αυτα μην τα λες.Δεν εχουν κανενα ερεισμα.

Στη Σουδια που αναφερεις προφανως και θα θεωρουμαι υποδεεστερος μεχρι να δωσω εξετασεις και να μπω στο συστημα τους.Αυτο ειναι αυτονοητο και το να λες το αντιθετο δειχνει οτι δεν εχει και πολυ σχεση με τα πραγματα.

Σε ολες τις χωρες του που θεωρουνται οτι εχουν ιατρικη επιπεδου δεν χρειαζεται να σε βλεπουν οι αλλοι ως υποδεεστερο ,δλδ οι εκει συναδελφοι σου,αλλα το ιδιο το συστημα τους σε θεωρει υποδεεστερο μεχρι να το αποδειξεις.Και ειναι λογικο.Το να παω με αξιωσεις απο αλλη χωρα ειναι το παραλογο.

Σε καθε κρατος οι ιατρικες,ιδρυονται κυριως για εναν λογο.Για να ικανοποιησουν τις αναγκες της κοινωνιας σε ιατρικο νοσηλευτικο.Επομενως,ναι περιμενω να εχω ενα προβαδισμα εφοσον σπουδασα ιατρικη συμφωνα με τους κανονες που θετει το κρατος μου.



Μην μπαινουμε στο θεμα των βαθμολογιων τωρα απο τα πανεπιστημια.Καθε σχολη εχει τα δικα της στανταρ.Γιατι οταν βλεπεις οτι το 9 παει συννεφο σε μερικα τμηματα ενω σε κατι δικες μας ιατρικες το 9 το εχει ο 1ος καθε ετους,προφανως υπαρχει διαφορα.Δεν λεω οτι ειναι ο κανονας και οτι συμβαινει παντου αυτο,αλλα η βαθμολογια δεν αποτελει κριτηριο.

Οκ συμφωνω σε αυτο που λες οτι η βαθμολογια δεν ειναι κριτηριο ,αλλα αυτο δεν ισχυει μονο εναντι των Βουλγαρικων τμηματων αλλα και αναμεσα στα Ελληνικα τμηματα Ιατρικης,αλλωστε ειναι σιγουρο πως το πανεπιστημιο της Σοφιας ειναι καλυτερου επιπεδου απο πολλα τμηματα ιατρικης στην Ελλαδα,ωστοσο ολοι ειναι ισοτιμοι ,γτ διδασκονται τα ιδια πραγματα.....καταλαβαινω αυτο που λες οτι αφου εχεις αποφοιτησει απο Ελληνικο τμημα Ιατρικης πρεπει να εχεις και προτεραιοτητα,σεβαστη η αποψη σου αλλα πιστευω πως λαθος συγχεουμε τις σπουδες με την επαγγελματικη αποκατασταση,ενα μεγαλο μερος παιδιων που σπουδαζουν δε θα τους δωθει ευκαιρια να κανουν τ επαγγελμα που σπουδασαν.Καλως ή κακως η εκπαιδευση πια ειναι παγκοσμιοποιημενη,οπως και η ερευνα και ολα,και γω προσωπικα δε τ βλεπω κακο,γτ ετσι αυξανεται ο ανταγωνισμος ,και οι καλυτεροι ξεχωριζουν,και δεν ειναι μονο η Βουλγαρια που εχει πολλους Ελληνες φοιτητες.Με βάση τα στοιχεία του ΟΟΣΑ στο εξωτερικό σπουδάζουν 34.196 Ελληνες, Δημοφιλέστερος προορισμός των Ελλήνων για σπουδές στο εξωτερικό είναι η Βρετανία (12.626 Ελληνες σπουδάζουν εκεί) και ακολουθούν η Γερμανία (5.627), η Ιταλία (4.537), οι ΗΠΑ (1.983) και η Γαλλία (1.926). Οι περισσότεροι ξένοι φοιτητές -624.474 από συνολικά 3.343.092- σπουδάζουν στις ΗΠΑ. Ακολουθεί η Βρετανία με 335.870 ξένους φοιτητές.αν καποιος νομιζει οτι στις μερες μας οποιος βγει απο καποια σχολη θα βρει δουλεια κιολας μαλλον βρισκεται σαλλον κοσμο(γενικα αναφερομαι),καλυτερα να ανοιξει ειδησεις να δει τι γινεται...;)Και ο Τσαλικης Ιατρικη σπουδασε,στο εξωτερικο νομιζω,εγινε τραγουδιστης,Ο Χαρης Ρωμας Ιατρικη,ηθοποιος εγινε και ο Πανος Κιαμος το ιδιο.Γιαυτο παρατειστε την ιατρικη και πιαστε τα βιολια και τις κιθαρες!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Σημείωση Συντονιστή:

Το νήμα άνοιξε, παρακαλώ οι συζητήσεις να παραμείνουν εντός θέματος.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Αυτό εννοείται. Ακόμα και με C1 αντιμετωπίζει κανείς πολλά προβλήματα. Υπάρχει, όμως, μέριμνα για την καλύτερη προσαρμογή των φοιτητών ως προς το γλωσσικό ζήτημα από το εκάστοτε πανεπιστήμιο.

Ωραία, τώρα έχω και Dalf C1. :P:D

Λίγες ακόμα ερωτήσεις:
Αφού τελειώσεις με τις σπουδές, πού ακριβώς μπορείς να εργαστείς?? Είναι σχετικά εύκολο να βρεις δουλειά, εφόσον είπες πως το συγκεκριμένο επάγγελμα έχει υπερκορεστεί. Επίσης, οι μισθοί που περίπου κυμαίνονται?? Τα χρόνια για να πάρεις το πτυχίο είναι λιγότερα απ'ότι στην Ελλάδα ή το ίδιο?
Αυτό που είπες: αν δεν περάσεις με τις 2 προσπάθειες πακέτο και σπίτι σου, είναι μόνο για ένα πανεπιστήμιο? Δλδ μπορείς να δώσεις από 2 φορές σε όποιο σε δεχτεί, σωστά? Ααα και σε πόσα επιτρέπεται να κάνεις αίτηση, υπάρχει κάποιο όριο? Και είναι όντως τόσο δύσκολα τα μαθήματα για να περάσεις?? Φίλη μου που πήγε στην Γαλλία, στην ίδια τάξη με εμάς γ' γυμνασίου τα Γαλλάκια μάθαιναν πολλαπλασιασμό, άρα ίσως να μην είναι τόσο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας. Πόσες πιθανότητες έχω?

Η Γαλλία είναι πιο ακριβή από την Γερμανία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Φαιη :)

Νεοφερμένος

Η Φαιη :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας καξ απο μενα! Ειμαι καινουρια στο φορουμ. Το θεμα μ ειναι οτι ειμαι πρωτη λυκειου και σκεφτομαι να παω Ib .(θα μου πειτε οτι ισως ειμαι μικρη ακομα για να σκεφτομαι σε ποιο πανεπιστημιο θα παω). Δεν θελω να μεινω Ελλαδα ετσι σκεφτηκα να μην συβεχισω σε ελληνικο λυκειο. Το θεμα μου ειναι πως θελω να παω ιατρικη οποτε πρεπει να παρω σιγουρα Χημεια βιολογια μαθηματικα High level και θελω να παω γερμανια αλλα δεν ξερω ποιο ειναι το καλυτερο πανεπιστημιο εκει? Εσεις ξερετε τοτ σχετικα με τα γερμανικα πανεπιστημια?
Ευχαριστω εκ των προτερων !:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lefteris Salpi

Νεοφερμένος

Ο Lefteris Salpi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδια ενδιαφέρομαι για σπουδες ιατρικης στη γερμανια (εχω το γ1 θα συνεχίσω μάλλον για γ2).θελω να μου πείτε ακριβώς τι χρειάζεται ο γενικός βαθμός πρόσβασης ή ο βαθμός του απολυτηρίου;;; Με το νεο σύστημα οι πανελλήνιες δεν ειναι υποχρεωτικές και το απολυτήριο βγαίνει πριν απο αυτές.τελος γνωρίζω οτι η συμμετοχή στις πανελλήνιες ειναι αναγκαία για την εισαγωγή σε γερμανικό πανεπιστήμιο αλλα μετράει πολυ ο βαθμός;(και ειμαι καινούργιος στο φόρουμ :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eiriniant96

Νεοφερμένος

Η Eiriniant96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημερα ! Ενδιαφερομαι για ιατρικη σε ρουμανια ή αδριανουπολη, αν γνωριζει καποιος κατι θα το εκτιμουσα πολυ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolascy

Νεοφερμένος

Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις για ιατρικη στην ολλανδια ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marisofi

Νεοφερμένος

Η marisofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πηγαίνω στη Γ' Λυκείου και ενδιαφέρομαι να σπουδάσω ιατρική. Γνωρίζει κανείς ποια ειναι τα κριτήρια εισαγωγής για τους Έλληνες υποψηφίους στο Πανεπιστήμιο της Μάλτας;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elen93

Νεοφερμένος

Η elen93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πηγαίνω στη Γ' Λυκείου και ενδιαφέρομαι να σπουδάσω ιατρική. Γνωρίζει κανείς ποια ειναι τα κριτήρια εισαγωγής για τους Έλληνες υποψηφίους στο Πανεπιστήμιο της Μάλτας;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



Γεια σου..Δε ξέρω για την Μάλτα, πάντως η αδερφή μου τελείωσε στην Σλοβακία στην Μπρατισλάβα Ιατρική και τώρα κάνει ειδικότητα.. Έμεινε πολύ ευχαριστημένη από το επίπεδο σπουδών εκεί...Ως προς την εισαγωγή στο πανεπιστήμιο χρειάζεται μόνο να δώσεις ένα τεστ ερωτήσεων πολλαπλής επιλογής Βιολογίας-Χημείας...δε ξέρω αν βοήθησα..έχε κι αυτό κατα νου.... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Πηγαίνω στη Γ' Λυκείου και ενδιαφέρομαι να σπουδάσω ιατρική. Γνωρίζει κανείς ποια ειναι τα κριτήρια εισαγωγής για τους Έλληνες υποψηφίους στο Πανεπιστήμιο της Μάλτας;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Στειλε mail στο Πανεπιστημιο ισως με ενα καλο βαθμο απο Θετικη να γνεταικανεις δεκτος.

Μαλτα υποθετω την εχεις γιατι ειναι χωρις διδακτρα για φοιτητες απο την ΕΕ και η επισημη γλωσσα διδασκλαις ειναι τα Αγγλικα,ετσι;

Παντως απο το 2015 και επειτα η Μαλτα εβαλε ως προυποθεση ειδικα για την Ιατρικη την γλωσσομαθεια σε Μαλτεζικα για την εισοδο στην Σχολη. Ναι μεν γλωσσα διδασκαλιας παραμενουν τα Αγγλικα, αλλα για να γινεις δεκτος πρπει να εχεις και καποιες γνωσεις μαλτεζικων.

Τουτο υποθετω γιατι το ειχαν παρει πρεφα ολοι οι φοιτητες απο UK οτι σπουδαζεις τζαμπα και στα αγγλικα και συνερρεαν μαζικα στη Μαλτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marisofi

Νεοφερμένος

Η marisofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Έχω επικοινωνήσει αρκετές φορές μαζί τους, όμως δεν μου έχουν απαντήσει αν δέχονται τις Πανελλαδικές ή θέλουν επιπλέον εξετάσεις. Μήπως γνωρίζει κάποιος, ή έχει ήδη πάει κάποιος
του για σπουδές στη Μάλτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.
Γιατι χρειαζεται να γνωριζω την γερμανικη γλωσσα? Δεν υπαρχουν αγγλοφωνα τμηματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
GTR εσύ είσαι doctor love δε χρειάζεσαι ιατρική ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Γιατι χρειαζεται να γνωριζω την γερμανικη γλωσσα? Δεν υπαρχουν αγγλοφωνα τμηματα?

Γιατί στις κλινικές πως θα πάρεις ιστορικό? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.

Stavroulaa

Νεοφερμένος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Γύθειο (Λακωνία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά τελικά γνωρίζει κανείς αν μετράει ο βαθμός των πανελληνίων ή το απολυτήριο για σπουδές στη Γερμανία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.
Για σας
Οσους εχω ρωτισει ρε παιδια λενε πως στο εξωτερικο στα δημοσια ΑΕΙ δεν πληρωνεις διδακτρα ,ενω οταν ψαχνω στο διαδικτυο σε καθε πανεπιστήμιο πληρωνεις διδακτρα, που να βρω τα δημοσια ΑΕΙ για οδοντιατρικη ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Tα δίδακτρα στα δημόσια ΑΕΙ του εξωτερικού είτε είναι ελάχιστα είτε ένα συμβολικό ποσό κυρίως για την ιατροφαρμακευτική κάλυψη και κοινωνική ασφάλιση του κάθε φοιτητή. Υπάρχουν ειδικές διατάξεις για φοιτητές χωρών εκτός ΕΕ. Αξιόλογα δημόσια Πανεπιστήμια είναι στις χώρες Τσεχία, Ουγγαρία, Αυστρία, Γερμανία και στις χώρες της Σκανδιναβίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.
Κανένα πανεπιστήμιο (ιατρικής ή οδοντιατρικής ) με 0 δίδακτρα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top