Σχολή Γεωπονίας

denver3

Νεοφερμένος

Ο denver3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δεν είμαι φοιτητής αλλά ξέρω ότι το τμήμα αυτό είναι ένα αρκετά δυνατό τμήμα γεωπονίας.

Αυτό που θα πρέπει να αναζητήσεις δεν είναι η ποιότητητα της σχολής η οποία είναι αρκετά καλή αλλά οι επαγγελματικές διεξόδους που έχεις ως γεωπόνος. Δυστυχώς το ΓΕΩΤΕΕ δε σέβεται τα μέλη και υπάρχουν φοβερά προβλήματα στον κλάδο που θα έπρεπε να θεωρείται από τους δυνατόυς της Ελλάδας.
Καταλαβαίνω για ποιο πράγμα μιλάς. Παρόλα αυτά το κατά πόσο είναι δύσκολη η σχολή είναι πολύ σημαντικό για 'μένα καθώς η προηγούμενη μου σχολή ήταν το μαθηματικό Ιωαννίνων και ταλαιπορηθηκα πάρα πολυ τον ένα χρόνο που έμεινα εκεί για να περάσω κάποια έστω μαθήματα.

Δεν θέλω να ξανά αντιμετοπίσω κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athina_111

Νεοφερμένος

Η athina_111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπερα..φετος εδωσα πρωτη φορα πανελληνιες και δεν περναω στην σχολη που επιθυμω (φαρμακευτικη) και σκεφτομαι να δωσω 2η φορα ομως αφου εχω εξασφαλισει ενα καλο τμημα... ετσι με τα φετινα μου μορια 14.123 σκεφτομαι να δηλωσω τα τμηματα του ΓΠΑ τα οποια εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλα αλλα και απαιτητικα.. επειδη ομως χρειαζομαι χρονο για να διαβασω για τις επομενες πανελληνιες δεν θα μπορω να πηγαινω καθημερινα στη σχολη λογω φροντιστηριων... μπορει καποιος φοιτητης του ΓΠΑ να με ενημερωσει στο περιπου ποτε εχει υποχρεωτικα εργαστηρια? και γενικα να μου πει εαν ειναι απαραιτητη η καθημερινη παρουσια μου στη σχολη..γιατι ακουσα οτι πρεπει να πηγαινεις καθε μερα λογω πολλων εργαστηριων..ισχυει κατι τετοιο απο το πρωτο εξαμηνο? (εχοντας υποψην οτι δεν με ενδιαφερει η αποδοση μου τοσο αφου θα δωσω παλι βαση στις πανελληνιες) ευχαριστω προκαταβολικα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charistale

Νεοφερμένος

Η charistale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
καλησπερα..φετος εδωσα πρωτη φορα πανελληνιες και δεν περναω στην σχολη που επιθυμω (φαρμακευτικη) και σκεφτομαι να δωσω 2η φορα ομως αφου εχω εξασφαλισει ενα καλο τμημα... ετσι με τα φετινα μου μορια 14.123 σκεφτομαι να δηλωσω τα τμηματα του ΓΠΑ τα οποια εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλα αλλα και απαιτητικα.. επειδη ομως χρειαζομαι χρονο για να διαβασω για τις επομενες πανελληνιες δεν θα μπορω να πηγαινω καθημερινα στη σχολη λογω φροντιστηριων... μπορει καποιος φοιτητης του ΓΠΑ να με ενημερωσει στο περιπου ποτε εχει υποχρεωτικα εργαστηρια? και γενικα να μου πει εαν ειναι απαραιτητη η καθημερινη παρουσια μου στη σχολη..γιατι ακουσα οτι πρεπει να πηγαινεις καθε μερα λογω πολλων εργαστηριων..ισχυει κατι τετοιο απο το πρωτο εξαμηνο? (εχοντας υποψην οτι δεν με ενδιαφερει η αποδοση μου τοσο αφου θα δωσω παλι βαση στις πανελληνιες) ευχαριστω προκαταβολικα!:)

Στο πρώτο εξάμηνο έχει 3-4 εργαστήρια ανάλογα με το τμήμα. Δηλαδή θα πρέπει να είσαι εκεί 3-4 φορές την εβδομάδα. Βέβαια μπορείς να μην πηγαίνεις και καθόλου αφού δεν έχεις σκοπό να συνεχίσεις εκεί. Απλά αν τελικά αποφασίσεις να μείνεις στην σχολή θα πρέπει να παρακολουθήσεις τα εργαστήρια σε επόμενο εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athina_111

Νεοφερμένος

Η athina_111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
οκ σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
υπαρχει κανεις που περασε σε σχολη γεωπονιας;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alaninikos

Νεοφερμένος

Ο alaninikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Εγώ πέρασα γεωπονία Θεσσαλονίκη αλλά μάλλον θα ξαναδωσω για βιολογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
αχα..πολυ καλη σχολη παντως η γεωπονια θεσσαλονικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nelhs96

Νεοφερμένος

Η nelhs96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ναι εγω στην αθηνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.

nelhs96

Νεοφερμένος

Η nelhs96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
φυτικης παραγωγης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis_mas

Νεοφερμένος

Ο akis_mas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας,
Έδωσα φέτος Πανελλήνιες και πέρασα 12ος στο τμήμα αυτό. Όμως, θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι καλή η σχολή, τα επαγγελματικά δικαιώματα, για μεταπτυχιακά και προοπτικές στο εξωτερικό...
Ευχαριστώ πολύ...:)

Σημείωση συντονιστή:

Το μήνυμα προέρχεται από το θέμα "Έρώτηση για το τμήμα Αξιοποίησης Φυσικών Πόρων και Γεωργικής Μηχανικής ΓΠΑ"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Γεια σας παιδια .Σε 2 χρονια δινω πανελλαδικες .Θα παω με το 3ο επιστημονικο πεδιο γιατι με τα Μαθηματικα δεν τα παω και πολυ καλα και θελω να ξερω σε ποιο τμημα υπαγεται η μελισσοκομια μεσα στη σχολη?Γιατι θελω ειδικοτητα μελισσοκομιας και ας μου στειλει καποιος μια σχολη (που παιρνεις ειδικοτητα μελισσοκομος)με την μικροτερη βαση .Επισης πρεπει να εισαι καθημερινα στην σχολη για μαθημα?Στοχος μου ειναι η Σχολη Γεωπονιας Θεσσαλονικης αλλα με τετοια υψηλη βαση δεν το κοβω .Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jaycut

Νεοφερμένος

Ο jaycut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
σε δυο χρονια θα αλλαξεις αποψη φιλε μου.Εγω στη 1η λυκειου ηθελα οικονομικα και στη 3η μισουσα την ιδεα να γινω χρηματιστης κ ο,τι εχει να κανει με οικονομικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Φιλε δεν θα αλλαξω γιατι ακολουθω πιστα τα βηματα του πατερα μου και τα καλοκαιρια κανω πρακτικη στο μελισσοκομιο που εχει με εναν φιλο του.Μου αρεσει πολυ ο ρολος του Μελισσοκομου και μπορων να γινω χωρις πτυχιο απλα θελω να εχω μεγαλυτερη επιγνωση επι του θεματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Φιλε δεν θα αλλαξω γιατι ακολουθω πιστα τα βηματα του πατερα μου και τα καλοκαιρια κανω πρακτικη στο μελισσοκομιο που εχει με εναν φιλο του.Μου αρεσει πολυ ο ρολος του Μελισσοκομου και μπορων να γινω χωρις πτυχιο απλα θελω να εχω μεγαλυτερη επιγνωση επι του θεματος
Μελισσοκόμος απο γεωπονικό ;;;; what ? βασικα αυτοί εκει με τη γη δεν ασχολούνται ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Ειναι ενας κλαδος της Γεωπονικης και η Μελισσοκομια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Γεια σας παιδια .Σε 2 χρονια δινω πανελλαδικες .Θα παω με το 3ο επιστημονικο πεδιο γιατι με τα Μαθηματικα δεν τα παω και πολυ καλα και θελω να ξερω σε ποιο τμημα υπαγεται η μελισσοκομια μεσα στη σχολη?Γιατι θελω ειδικοτητα μελισσοκομιας και ας μου στειλει καποιος μια σχολη (που παιρνεις ειδικοτητα μελισσοκομος)με την μικροτερη βαση .Επισης πρεπει να εισαι καθημερινα στην σχολη για μαθημα?Στοχος μου ειναι η Σχολη Γεωπονιας Θεσσαλονικης αλλα με τετοια υψηλη βαση δεν το κοβω .Ευχαριστω εκ των προτερων!

Η ειδικότητα της μελισσοκομίας εντάσσεται σε τμήματα Φυτικής Παραγωγής, αναμφισβήτητα! Αναλυτικότερα, εκπαιδευτικά, η μελισσοκομία περιλαμβάνει 3 "επίπεδα" θα μπορούσαμε να ισχυριστούμε απλοϊκά:

α) Πρακτικά θέματα χειρισμού μελισσών-κυψελών, βασσιλοτροφίας/βασσιλοπαραγωγής και παραγωγής μελισσοκομικών προϊόντων (μέλι, γύρη, κερί, βασιλικός πολτός, κηρήθρα) κ.λπ.. Για αυτά τα θέματα/επίπεδο δεν χρειάζεται να τα καλύψεις με 4-5 έτη σπουδές σε Πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ, αλλά με την παρακολούθηση ειδικών σεμιναρίων (π.χ. Ινστιτούτο Γεωπονικών Επιστημών, ΙΓΕ, στην Αττική) και αντίστοιχα προγράμματα σεμιναριακού τύπου, που γίνονται κατά καιρός από φορείς του Υπ. Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων (π.χ. ΕΛΓΟ-Δήμητρα). Αυτά, από τα λεγόμενά, σου πάνω-κάτω θα τα ξέρεις/ακούσει.

β) Εις βάθος ανάλυση αυτού του ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΥ εντόμου γεωργικού ενδιαφέροντος παρακολουθώντας τα σχετικά μαθήματα σε προπτυχιακό επίπεδο. Εδώ αναλύω λίγο περισσότερο: ως έντομο γεωργικής σημασίας εντάσσεται γενικότερα στην "ειδικότητα/εργαστήριο" της γεωργικής εντομολογίας & ζωολογίας, δηλαδή εξειδικευμένα Εργαστήρια που ανήκουν σε Τμήματα Φυτικής Παραγωγής. Στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, που είμαι πτυχιούχος, στο προπτυχιακό πρόγραμμα του Τμήματος Φυτικής Παραγωγής διδάσκεται το μάθημα Μελισσοκομία-Σηροτροφία και πιο μετά στην Ειδικότητα "Φυτοπροστασία & Περιβάλλον" διδάσκεται επιπλέον το μάθημα "Παθολογία Παραγωγικών Εντόμων (Μέλισσα-Μεταξοσκώληκας, θα έχεις υπόψη σου θαρρώ). Για όποιον τυγχάνει να μη γνωρίζει, η σηροτροφία αφορά το έταιρο ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟ έντομο γεωργικής σημασίας, το μεταξοσκώληκα.

Πάνω-κάτω τα ίδια αφορούν και το ΑΠΘ. Στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, η μελισσοκομία είναι πιο περιοσμένη εκπαιδευτικήα. Στα ΤΕΙ, η Μελισσοκομία αποτελεί "πολυτέλεια" (συνήθως δεν χωρά στο αναλυτικό τους πρόγραμμα) μιας και περιορίζονται στα μαθήματα της γεωργικής εντομολογίας-ζωολογίας (που είναι και μεγαλύτερης σημασίας/σπουδαιότητας) ή η μελισσοκομία (1 μάθημα) είναι μάθημα επιλογής (π.χ. το Φυτικής Παραγωγής ΤΕΙ Κρήτης το έχει ως μάθημα επιλογής, το Φυτικής Παραγωγής ΤΕΙ Πελοποννήσου δεν το έχει... και πάει λέγοντας, google it).

Σε προπτυχιακό επίπεδο ίσως συναντήσεις μελισσοκομία και από Τμήματα Ζωικής Παραγωγής (Πανεπιστήμια & ΤΕΙ) με εστίαση όμως εδώ περί της διατροφής της μέλισσας (μαζί με τα υπόπολοιπα αγροτικά "ζώα").

Για όλα τα ανωτέρω τα θέματα π.χ. του πρώτου προπτυχιακού μαθήματος μελισσοκομίας (φυλές μελισσών, μελέτη της κοινωνίας των μελισσών, ανατομία & φυσιολογία & διατροφή, συμπεριφορές, σμηνουργίες, γενετική & βελτίωση, μελισσοκομικά φυτά κ.λπ.) θα μελετηθούν εις βάθος στο θεωρητικό κομμάτι, ενώ περί μελισσοκομικών χειρισμών, εξοπλισμού, βασσιλοτροφία, κ.λπ. στο εργαστηριακό μέρος. Και στο επόμενο μάθημα Παθολογία μέλισσας μελετώνται τα ασθένειες-εχθροί-δηλητηριάσεις της μέλισσας. Αυτά τα θέματα σίγουρα μόνο σε Τμήματα Φυτικής Παραγωγής (π.χ. στο ΓΠΑ)!

γ) Μεταπτυχιακό επίπεδο (μάστερ/διδακτορικό) με διεξοδική μελέτη όλων των ανωτέρω θεμάτων ή, επιπλέον, και με διάφορες λεπτομερείς χημικές αναλύσεις σχετικά με τον ποιοτικό έλεγχο των διαφόρων προϊόντων και διατροφικής αξίας, που παράγει η μέλισσα (π.χ. μέλι) ή/και γενετικές μελέτες περί των φυλών των μελισσών. Τα θέματα των χημικών αναλύσεων (που θέλει πολύ καλή γνώση οργανικής χημείας και αναλυτικών μεθόδων)΄, όπως αντοιλαμβάνεσαι, μπορείς να τα συναντήσεις και από Τμήματα Χημείας, αλλά και μέσω της Γεωπονίας των Τμημάτων Επιστήμης Τροφίμων & Διατροφής (περισσότερο) και Φυτικής Παραγωγής (λιγότερο).

Επαναλαμβάνοντας λοιπόν, όλα τα ανωτέρω βασικά στο χώρο της γεωπονίας είναι στο Τμήμα Φυτικής Παραγωγής, Εξειδίκευση Φυτοπροστασία, Εργαστήριο Γεωργικής Εντομολογίας & Ζωολογίας --> Εργαστηριακό Τμήμα Μελισσοκομίας & Σηροτροφίας (πιο αναλυτικά, πεθαίνεις)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Με λιγα λογια με συμβουλευεις καλυτερα να παρακολουθησω καποιο σεμιναριο παρα να σπουδασω σε κανα ΤΕΙ ή Πανεπιστημιο ?Ναι αλλα ο πατερας μου που περασε απο σεμιναριο και ειναι μελισσοκομος μου εχει πει καλυτερα να παω σε Γεωπονικη Σχολη για να εχω μεγαλυτερη γνωση επι του θεματος γιατι δεν ειναι και λιγες οι φορες που πανε και ρωτανε τους καθηγητες τους για μελισσοκομικα πραγματα...Εγω ας πουμε θελω να εχω διδακτικο επιπεδο.Δηλαδη υψηλο σε θεμα γνωσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Με λιγα λογια με συμβουλευεις καλυτερα να παρακολουθησω καποιο σεμιναριο παρα να σπουδασω σε κανα ΤΕΙ ή Πανεπιστημιο ?Ναι αλλα ο πατερας μου που περασε απο σεμιναριο και ειναι μελισσοκομος μου εχει πει καλυτερα να παω σε Γεωπονικη Σχολη για να εχω μεγαλυτερη γνωση επι του θεματος γιατι δεν ειναι και λιγες οι φορες που πανε και ρωτανε τους καθηγητες τους για μελισσοκομικα πραγματα...Εγω ας πουμε θελω να εχω διδακτικο επιπεδο.Δηλαδη υψηλο σε θεμα γνωσης

Με λίγα λόγια ανέλυσα τους τρόπους και τα επίπεδα σπουδών σχετικά με τη μελισσοκομία (και του τι πρόκειται να μάθεις από το καθένα). Αυτό και για μερικούς πιο πάνω που δεν ήξεραν από που σπουδάζεται η μελισσοκομία.

Εσύ πρέπει να δεις τι θέλεις να μάθεις από τα παραπάνω που ανέλυσα και πόσο καλά και ανάλογα επιλέγεις με τα θέλω σου. Για παράδειγμα αν θέλεις "ανάλυση εις βάθος", όπως είπα, πρέπει να πας σε γεωπονικό πανεπιστήμιο, Τμήμα Επιστήμης Φυτικής Παραγωγής ΓΠΑ ή ΑΠΘ και κατεύθυνση φυτοπροστασίας. Γιατί αυτό ρώτησες αρχικά, "σε ποιο τμήμα υπάγεται η μελισσοκομία"! Αν θέλεις, αντίστοιχα, σε ΤΕΙ πρέπει να τσεκάρεις όλα τα (πρώην) ΤΕΙ Φυτικής Παραγωγής ή Θερμοκηπιακών Καλλιεργειών (νυν Τεχνολόγων Γεωπόνων με ειδικότητα φυτική παραγωγή ή/και θερμοκηπιακών καλλιεργειών) αν το έχουν ως μάθημα επιλογής (γιατί δεν το έχουν όλα).

Σε πιο "πρακτικό" μπορείς να συμπεριλάβεις κάποιες ΕΠΑΣ και κάποια ΙΕΚ που τρέχουν τώρα που μιλάμε κάποια προγράμματα μελισσοκομίας, αλλά δεν είναι παντού στην Ελλάδα. Ακόμα πιο "απλό/πρακτικό" επίπεδο είναι τα σεμινάρια (αρκετά από αυτά που θα ακούσεις εκεί θαρρώ θα τα ξέρεις ήδη μιας και ασχολείσαι ήδη, όπως λες, στην οικογενειακή σου επιχείρηση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τα μελίσσια τα βάζουν σε κυβικες θήκες για να υπάρχει μεγαλύτερη ποσότητα ενώ κανονικά πρέπει σε σχήμα κυλίνδρου. Επίσης μερικοί κλέβουν όλο το μέλι και το αντικαθιστούν με ζάχαρη στο βωμό του κέρδους, Πρέπει να σεβόμαστε τις μέλισσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top