Αξιωματικών ΕΛ.ΑΣ μετά από ΑΕΙ

Shadow25

Νεοφερμένος

Ο Shadow25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά. Σπουδάζω οικονομικά και θα μπω 3ο έτος τώρα. Τα οικονομικά είναι κάτι που μου αρέσει πολύ. Βέβαια όταν ήταν να δηλώσω σχολές ήμουν μεταξύ αστυνομίας και οικονομικών. Βρισκόμουν σε μεγάλο δίλλημα. Μου άρεσαν και τα δύο. Μετά από πολλές συμβουλές κλπ κλπ κατέληξα οικονομικό (περισσότερες προοπτικές εξέλιξης, ευρύ πεδίο ενασχόλησης κλπ). Μου έχει μείνει όμως απωθημένο η αστυνομία (και καλά, θέλω να πατάξω το έγκλημα) και έτσι τώρα σκέφτομαι 2 πράγματα. Το ένα είναι να παρατήσω τις σπουδές και να δώσω πανελλήνιες για αξιωματικών ή αστυφυλάκων και το άλλο είναι να τελειώσω τις σπουδές και να δώσω. Αξίζει λέτε; Όσοι σπουδάζουν αξιωματικών ΕΛ.ΑΣ να μου πούνε γνώμες και κάποιες πληροφορίες σχετικά με τη σχολή και το επάγγελμα. Αν είσαι αξιωματικός είσαι σε ένα γραφείο ή βγαίνεις και έξω για ελέγχους/περιπολίες (θέλω το τελευταίο). Επίσης να ρωτήσω, με κατατακτήριες δεν υπάρχει τρόπος να μπω (γιατί ξέρω ότι παίρνουν μόνο αστυφύλακες απόφοιτων ΑΕΙ/ΤΕΙ με κατατακτήριες);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gkm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gkm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά. Σπουδάζω οικονομικά και θα μπω 3ο έτος τώρα. Τα οικονομικά είναι κάτι που μου αρέσει πολύ. Βέβαια όταν ήταν να δηλώσω σχολές ήμουν μεταξύ αστυνομίας και οικονομικών. Βρισκόμουν σε μεγάλο δίλλημα. Μου άρεσαν και τα δύο. Μετά από πολλές συμβουλές κλπ κλπ κατέληξα οικονομικό (περισσότερες προοπτικές εξέλιξης, ευρύ πεδίο ενασχόλησης κλπ). Μου έχει μείνει όμως απωθημένο η αστυνομία (και καλά, θέλω να πατάξω το έγκλημα) και έτσι τώρα σκέφτομαι 2 πράγματα. Το ένα είναι να παρατήσω τις σπουδές και να δώσω πανελλήνιες για αξιωματικών ή αστυφυλάκων και το άλλο είναι να τελειώσω τις σπουδές και να δώσω. Αξίζει λέτε; Όσοι σπουδάζουν αξιωματικών ΕΛ.ΑΣ να μου πούνε γνώμες και κάποιες πληροφορίες σχετικά με τη σχολή και το επάγγελμα. Αν είσαι αξιωματικός είσαι σε ένα γραφείο ή βγαίνεις και έξω για ελέγχους/περιπολίες (θέλω το τελευταίο). Επίσης να ρωτήσω, με κατατακτήριες δεν υπάρχει τρόπος να μπω (γιατί ξέρω ότι παίρνουν μόνο αστυφύλακες απόφοιτων ΑΕΙ/ΤΕΙ με κατατακτήριες);
θα μπορουσες να πας αξιωματικων και μετα ενω δουλευεις να σπουδαζεις τα οικονομικα που σου αρεσουν αλλα παει αυτο.
απο εδω και περα τελειωσε πρωτα τις σπουδες σου και μετα μπορεις να μπεις ειτε με κατακτηριες στην αξιωματικων ειτε να περιμενεις προκυρηξη για αξιωματικων ειδικων καθηκοντων με ειδικοτητα για τα οικονομικα ή να δωσεις πανελληνιες για αξιωματικων/αστυφυλακων(πιο ευκολο απο τα αλλα δυο)
σαν αξιωματικος μπορεις να πας πχ ασφαλεια και θα κυνηγας το εγκλημα ή ματ κλπ αλλα γενικα οι αξιωματικοι ειναι σε γραφεια και παλευουν με την χαρτουρα και την γραφειοκρατεια ακομα και σε τετοιες υπηρεσιες σε αντιθεση με τους αστυφυλακες που οι περισσοτεροι βρισκονται στους δρομους, κινδυνευουν περισσοτερο αλλα εχουν περισσοτερη δραση
να ξες ομως οτι υπαρχει υποχρεωτικος χρονος παραμονης στο σωμα δηλαδη δεν εχεις δικαιωμα να παραιτηθεις
για αξιωματικων ειναι 10χρονια απο την αποφοιτηση σου απο την σχολη
και αστυφυλακων 8 χρονια μαζι με τα χρονια της σχολης
δες και εδω
https://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=5074&Itemid=52&lang=&lang=
https://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=5075&Itemid=52&lang=&lang=
https://www.astynomia.gr/index.php?o...g='..'&perform=view&id=16698&Itemid=847&lang=
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadow25

Νεοφερμένος

Ο Shadow25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!
Σαν αξιωματικός δηλαδή, μπορώ να ανακρίνω και να βγαίνω έξω να συλλαμβάνω ή μόνο με χαρτούρα έχω να κάνω; Επίσης, μπορώ να κάνω εγώ αίτηση για το πού θέλω να πάω; Π.χ. με ενδιαφέρει ασφάλεια και δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος (έχω καλή σχέση με δίκτυα και γενικότερα υπολογιστές) ή και οικονομικού εγκλήματος.
Τι εννοείς ελάχιστη παραμονή 10 χρόνια, δηλαδή αν εγώ στα 5 για τον χ λόγο θέλω να παραιτηθώ δε μπορώ; Αν δεν ξαναπατήσω το πόδι μου θα με πάρουν με το ζόρι;
Και κάτι τελευταίο. Με τις μεταθέσεις τι παίζει; Αρχικά θα με μεταθέτουν για πόσα χρόνια μέχρι να πάω σε μέρος που θέλω εγώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadow25

Νεοφερμένος

Ο Shadow25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Βρήκα κάτι σχετικά με το χρόνο παραμονής και λέει το εξής:

Το προσωπικό της Ελληνικής Αστυνομίας δικαιούται να ζητήσει την έξοδό του από την Υπηρεσία και πριν λήξει ο χρόνος υποχρεωτικής υπηρεσίας, εάν η παραμονή του στην Υπηρεσία αποβαίνει ιδιαίτερα επαχθής για την επαγγελματική του σταδιοδρομία σε άλλους τομείς ή παρακωλύει την ελεύθερη ανάπτυξη της προσωπικότητάς του, εφόσον έχει διανύσει τα 2/3 του χρόνου υποχρεωτικής υπηρεσίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadow25

Νεοφερμένος

Ο Shadow25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Καμιά απάντηση;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
αν φύγεις νωρίτερα θα πληρώσεις πρόστιμο
δέν έιναι τόσο απλό όμως... μετα απο 4 χρόνια σχολής και άλλα τόσα έξω δύσκολα θα τα παρατήσει κανείς για κάτι άλλο
Αν δεν ξαναπατήσω το πόδι μου θα με πάρουν με το ζόρι;
τότε θα γίνει εδε θα πληρώσεις πρόστιμα ποινες και στην τελικη θα σε αποτάξουν, βασικά αν φύγεις νωρίτερα μετα θα πρέπει να πάς και φαντάρος.
αλλα το ξαναλέω μετα απο τόσο κόπο απλά δεν το κάνεις,
δέν έιναι όπως στις άλλες σχολές που είσαι ελεύθερος να κάνεις ότι γουστάρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadow25

Νεοφερμένος

Ο Shadow25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ευχαριστώ!
Καλά αν ποτέ μπω δεν έχω σκοπό να φύγω απλά ρωτάω γιατί καλό είναι να ξέρεις. Σχετικά με τις μεταθέσεις (όπως ρώτησα και παραπάνω) μήπως ξέρεις τι γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gkm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gkm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!
Σαν αξιωματικός δηλαδή, μπορώ να ανακρίνω και να βγαίνω έξω να συλλαμβάνω ή μόνο με χαρτούρα έχω να κάνω; Επίσης, μπορώ να κάνω εγώ αίτηση για το πού θέλω να πάω; Π.χ. με ενδιαφέρει ασφάλεια και δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος (έχω καλή σχέση με δίκτυα και γενικότερα υπολογιστές) ή και οικονομικού εγκλήματος.
Και κάτι τελευταίο. Με τις μεταθέσεις τι παίζει; Αρχικά θα με μεταθέτουν για πόσα χρόνια μέχρι να πάω σε μέρος που θέλω εγώ;
ναι κανεις αιτηση για το που θες να πας υπηρεσια/περιοχη αλλα δεν ειναι σιγουρο για το αν θα πας
ειναι αναλογα το ποσα μορια εχεις το οποια τα μαζευεις απο την σειρα που τελειωσες την σχολη(ποσο εγραψες στα μαθηματα μεσα στη σχολη), το ποσα χρονια εισαι στο σωμα, αν εχεις οικογενεια κλπ και μετα ποιες υπηρεσιες/περιοχες θα βγαλουν θεσεις και ποσες
να σου πω ενα παραδειγμα: εχω μια φιλη η οποια εκανε αυτο που εσυ σκεφτεσε να κανεις, τελειωσε μια σχολη και μετα εδωσε ξανα πανελληνιες και μπηκε αξιωματικων, βγηκε 2η απο την σχολη και πηγε ασφαλεια θεσσαλονικη μολις βγηκε απο την σχολη, της αρεσει η δουλεια πολυ εχει δραση "κυνηγαει" κακοποιους κλπ αλλα εχει και πολυ χαρτουρα
δεν ειναι σιγουρο οτι θα πας εκει που θες αλλα αν βγαλεις μια πολυ καλη σειρα στη σχολη θα εχεις καλες πιθανοτητες ε ακομα και αν δεν πας κατευθειαν περιμενεις μερικα χρονια και τελικα θα πας
με τις μεταθεσεις δεν ειναι σαν τον στρατο, στην πολη που θα πας εκει θα μεινεις δεν μπορουν να σε κουνησουν εκτος αν εσυ κανεις αιτηση
κοιτα κατα την γνωμη αυτο που πρεπει να κανεις τωρα ειναι να τελειωσεις την σχολη σου και μετα να σκεφτεις αν σου αρεσει η ιδεα να εισαι αστυνομικος γενικα και με τις οποιες ευθυνες, υποχρεωσεις και δυσκολιες εχει σε οποιαδηποτε υπηρεσια και να σε βαλουν και οποιαδηποτε πολη(αθηνα κυριως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadow25

Νεοφερμένος

Ο Shadow25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ευχαριστώ και πάλι για τη γρήγορη απάντησή σου! Μου αρέσει η ιδέα του αστυνομικού αν και ίσως το λέω εκ του ασφαλούς επειδή δεν έχω πάει να δω πώς είναι και δεν είμαι αυτή τη στιγμή. Αλλά από μικρός ήθελα και ονειρευόμουν και αυτό. Και δε θέλω να πάω για το μισθό και για τη μονιμότητα, θέλω να πάω για να κάνω δουλειά. Αν και μου λένε αρκετοί ότι εγώ μπορεί να κάνω τη δουλειά μου σωστά και μπορεί να κλείνω κάποιον μέσα και την επομένη άλλοι να τον βγάζουν και να με απειλεί κι όλας μετά και είναι κάτι που με ξενερώνει αλλά εντάξει θα δω. Έχω χρόνο για να αποφασίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
φίλε σου προτείνω να πάρεις το πτυχίο (εφόσον είναι και κάτι που γουστάρεις) και μετά να ξαναδώσεις.άλλωστε αν δεν κάνω λάθος μέχρι τα 27 μπορείς να μπείς ελ.ας.οπότε άνετα σε παίρνει...και παράλληλα θα μπορείς να ασχοληθείς και με κάτι άλλο ΑΝ έχεις το περιθώρειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadow25

Νεοφερμένος

Ο Shadow25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ναι αυτό θα κάνω. Μέχρι τα 30 νομίζω μπορώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἐπιτρέψτε μου λίγο νὰ κάνω μιὰ παρατήρηση γιὰ τὴ σχολὴ ἀξιωματικῶν ἂν καὶ δὲν ἀνήκω στὴν ἀστυνομία.

Βλέπω ὅτι οἱ περισσότεροι, ὅταν ἀναφέρεστε στὰ καθήκοντα τοῦ ἀξιωματικοῦ, ἀντιδιαστέλλετε τὸ νὰ εἶναι στὸ δρόμο καὶ νὰ ἀσχολῆται μὲ γραφειοκρατικὲς ὑποχρεώσεις. Δὲν ἀναφέρετε ὅτι αὐτοὶ οἱ ὁποῖοι γίνονται ἀξιωματικοί, ἰδίως ὅταν ἀνεβαίνουν βαθμίδες, πρέπει νὰ ἐπιδείξουν ἡγετικὰ προσόντα, νὰ κάνουν διαχείριση ἀνθρώπινου δυναμικοῦ καθὼς θὰ κληθοῦν νὰ διοικήσουν κάποιο τμῆμα, μιὰ ἀστυνομικὴ διεύθυνση ἢ ἀκόμα καὶ νὰ διεκδικήσουν τὴ θέση τοῦ ἀρχηγοῦ τῆς ἀστυνομίας (ἐκεῖ βέβαια ὑπεισέρχεται πολὺ ἔντονα καὶ ὁ πολιτικὸς παράγων). Θέλω νὰ πῶ ὅτι μπορεῖ νὰ μὴν εἶναι ἀπαραιτήτως μὲ τὸ πιστόλι στὸ χέρι καὶ νὰ κυνηγοῦν τὸ ἔγκλημα στὸ δρόμο, ἀλλὰ ἐνδεχομένως ὁ τρόπος μὲ τὸν ὁποῖο θὰ διοικήσουν καθορίζει σὲ μεγάλο βαθμὸ τὴν ἐπιτυχία τῆς κάθε ἐπιχείρησης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Λοιπον επειδη θα δωσω πανελληνιες φετος και ως πρωτο στοχο εχω την σχολη αξιωματικων της ΕΛ.ΑΣ θα σου δωσω καποιες πληροφοριες.Οταν βγαινεις απο την σχολη ως Υπαστυνομος β το λογικο ειναι να σε πανε σε καποια πολη που εχει αναγκη απο προσωπικο(συνηθως αθηνα) για 2-3 χρονια.Επειτα σε τοποθετουν στο τμημα της δικης σου αρεσκειας.Τωρα,αναλογα με τον βαθμο σου στην σχολη και την επιθυμια σου,θα τοποθετηθεις σε μια απο τις παρακατω υπηρεσιες:α)αστυνομικο τμημα, οπου θα ασχολεισαι με απλα αντικειμενα,μικροκαυγαδες,εισαγγελικες παραγγελιες και με χαρτουρα γενικα.β)τροχαια, θα ασχολεισαι με θεματα οδικης ταξης και γ) ασφαλεια, οπου ασχολεισαι με πασης φυσεως εγκληματα(κλοπες,ληστειες,οπλα,ναρκωτικα). Τελος,οι μεταθεσεις στην αστυνομια εξαρτωνται απο την επιθυμια του αστυνομικου !!!

Παντως γνωμη μου ειναι να κανεις 2 χρονια υπομονη και να παρεις το πτυχιο σου,κατι που θα βοηθησει και την πορεια σου στην αστυνομια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top