Φυσικοθεραπεία Κολλέγιο

toure7

Νεοφερμένος

Ο toure7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Γεια σας. Είχα περάσει στα ΤΕΙ κοινωνικής εργασίας ,αλλα η σχολή δεν μου αρέσει.Την έχω παρατήσει εδω και χρόνια. Δυστυχως τα ΤΕΙ φυσικοθεραπείας εχουν 17 και όρεξη για παννελαδικές δεν υπάρχει. Στα ΙΕΚ τελειώνεις σε 2 χρόνια ,αλλα εργάζεσαι μόνο ως βοηθός. Αντιθέτως στο κολλέγιο(ΝYC,IST) μπορείς να ανοίξεις δικό σου θεραπευτήριο και τελειωνεις στα 4 χρόνια(3 προπτυχιακο και 1 για bachelor). Λογικά δίνεις ΔΙΚΑΤΣΑ για να αναγνωριστεί το πτυχίο σου. Σωστα?

Το θέμα είναι οτι δουλεύω το πρωι. Στα κολλέγια υπάρχουν και απογευματινές ώρες παράδοσης μαθημάτων? Επίσης απ'οτι ξέρω τα δίδακτρα είναι τσουχτερά.Απο 5000ε και πάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Γεια σας. Είχα περάσει στα ΤΕΙ κοινωνικής εργασίας ,αλλα η σχολή δεν μου αρέσει.Την έχω παρατήσει εδω και χρόνια. Δυστυχως τα ΤΕΙ φυσικοθεραπείας εχουν 17 και όρεξη για παννελαδικές δεν υπάρχει. Στα ΙΕΚ τελειώνεις σε 2 χρόνια ,αλλα εργάζεσαι μόνο ως βοηθός. Αντιθέτως στο κολλέγιο(ΝYC,IST) μπορείς να ανοίξεις δικό σου θεραπευτήριο και τελειωνεις στα 4 χρόνια(3 προπτυχιακο και 1 για bachelor). Λογικά δίνεις ΔΙΚΑΤΣΑ για να αναγνωριστεί το πτυχίο σου. Σωστα?

Το θέμα είναι οτι δουλεύω το πρωι. Στα κολλέγια υπάρχουν και απογευματινές ώρες παράδοσης μαθημάτων? Επίσης απ'οτι ξέρω τα δίδακτρα είναι τσουχτερά.Απο 5000ε και πάνω
Πρώτη φορά το ακούω αυτό το πράγμα για τα κολλέγια εγώ πάντως.

Γενικότερα αν θέλεις κάποιο κολλέγιο,να το ψάξεις πολύ καλά,κυκλοφορούν πολλά ότι να'ναι.

Στα άλλα ερωτήματά σου,λογικά θα βρεθεί κάποιος που ξέρει να σου απαντήσει από το forum.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γεια σας. Είχα περάσει στα ΤΕΙ κοινωνικής εργασίας ,αλλα η σχολή δεν μου αρέσει.Την έχω παρατήσει εδω και χρόνια. Δυστυχως τα ΤΕΙ φυσικοθεραπείας εχουν 17 και όρεξη για παννελαδικές δεν υπάρχει. Στα ΙΕΚ τελειώνεις σε 2 χρόνια ,αλλα εργάζεσαι μόνο ως βοηθός. Αντιθέτως στο κολλέγιο(ΝYC,IST) μπορείς να ανοίξεις δικό σου θεραπευτήριο και τελειωνεις στα 4 χρόνια(3 προπτυχιακο και 1 για bachelor). Λογικά δίνεις ΔΙΚΑΤΣΑ για να αναγνωριστεί το πτυχίο σου. Σωστα?

Το θέμα είναι οτι δουλεύω το πρωι. Στα κολλέγια υπάρχουν και απογευματινές ώρες παράδοσης μαθημάτων? Επίσης απ'οτι ξέρω τα δίδακτρα είναι τσουχτερά.Απο 5000ε και πάνω

:hmm: Τέλειωσε το ΤΕΙ κοινωνικής εργασίας και δώσε κατατακτήριες σε ΤΕΙ. Αν σου φαίνεται δύσκολο το ΤΕΙ κοινωνικής εργασίες τότε η φυσικοθεραπεία θα σου φαίνεται χαώδης (απαιτεί πολύ καλή ανατομία, καθώς και έχει δύσκολη πρακτική)

. Μπορεί να μη σου αρέσει το πρώτο ΤΕΙ και να βρίσκεις τα μαθήματα ανιαρά αλλά με προσπάθεια μπορεις να το βγάλεις εύκολα και να προχωρησεις στο ονειρο σου χωρίς να δώσεις 5000 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toure7

Νεοφερμένος

Ο toure7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Δεν είναι οτι μου φαίνεται δύσκολο. Είναι οτι δεν μου αρέσει η επαγγελματική προοπτική. Τωρα θα μου πεις γιατι την δήλωσα την σχολή. Μεγαααλη ιστορία.

Αν διαβάσω και σκιστώ θα την τελειώσω σε 2 χρόνια+1 χρόνο κατατακτήριες+4-5 χρόνια για τα ΤΕΙ φυσικοθεραπείας=8 χρόνια
Αντιθέτως στο κολλέγιο είναι 3 χρόνια προπτυχιακό+1 bachelor= 4

Y.Γ Τον Φεβρουάριο γίνομαι 27 οπότε τα 8 χρόνια είναι πολλά. Να βγώ στα 35 για να ανοίξω θεραπευτήριο το βλέπω δύσκολο. Αντιθέτως στα 30-31 είναι αλλιως.
Υ.Γ Εμένα το κυριο πρόβλημα μου είναι η δουλεια που έχω τώρα(σουπερμαρκετ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Βασικά με τον νέο εκπαιδευτικό νόμο θα ανοίξουν πανεπιστημιακά τμήματα Φυσικοθεραπείας και πρέπει να πριμένεςι μέχρι να γίνει αυτό (Δεν αξίζει να τελειώσεις ΙΕΚ για να γίνεις βοηθός)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Eγώ θα πώ κάτι άλλο.

Υπάρχουν παντού κέντρα φυσικοθεραπείας,ξεφυτρώνουν συνέχεια.

Επίσης νομίζω πως κάποια χρηματοδήτηση δίνεται μόνο σε αποφοίτους ΤΕΙ για να ανοίξουν κάτι τέτοιο.
Νοt sure at all,though.


Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι βασικό όμως:
Σίγουρα το έχεις σκεφτεί καλά για να προχωρήσεις σε ένα τέτοιο βήμα?
Σου αρέσει η φυσικοθεραπεία ή απλά πας επειδή νομίζεις ότι έχει καλά λεφτά?

Θεωρώ ότι είναι δύσκολο επάγγελμα και θέλει γνώσεις και άπειρη προσπάθεια για να χτίσεις ένα καλό όνομα πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toure7

Νεοφερμένος

Ο toure7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Βασικά με τον νέο εκπαιδευτικό νόμο θα ανοίξουν πανεπιστημιακά τμήματα Φυσικοθεραπείας και πρέπει να πριμένεςι μέχρι να γίνει αυτό (Δεν αξίζει να τελειώσεις ΙΕΚ για να γίνεις βοηθός)


Nαι για ΙΕΚ μαλλον δεν αξίζει. Δεν εχω καταλάβει ακριβώς τι συμβαίνει με τον νεο εκπαιδευτικό νόμο της Διαμαντοπούλου. Δηλαδή θα ανοίξουν κρατικά πανεπιστημιακά τμήματα και εμείς θα πληρώνουμε δίδακτρα οπως και στα ιδιωτικά κολλέγια? Αυτος ο νόμος πότε θα ψηφιστεί?

Επίσης θέλω να γίνω φυσικοθεραπευτής οχι για τα λεφτά ,αλλα γιατι είναι το μοναδικό επάγγελμα που μου αρέσει και το βρίσκω ενδιαφέρον και ασχολούμαι και μόνος μου εδω και μήνες και διαβάζω. Επίσης πραγματικά απορώ με την ασχετοσύνη των γιατρών του ΙΚΑ. Είχα πάθει ρήξη πρόσθιου χιαστού και ο ορθοπεδικος στο ΙΚΑ δεν ήξερε καν τι ειναι το lachman test. Μου έλεγε οτι έχω τενοντίτιδα και δεν μου έγραφε ουτε μαγνητική ενω το γόνατο ήταν τούμπανο. Θέλω να πω οτι ενα πτυχίο δεν σε κάνει ικανό και καλο γιατρο, φυσικοθεραπευτη ή πωλητή κ.τ.λ

Eγώ θα πώ κάτι άλλο.

Υπάρχουν παντού κέντρα φυσικοθεραπείας,ξεφυτρώνουν συνέχεια.

Επίσης νομίζω πως κάποια χρηματοδήτηση δίνεται μόνο σε αποφοίτους ΤΕΙ για να ανοίξουν κάτι τέτοιο.
Νοt sure at all,though.


Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι βασικό όμως:
Σίγουρα το έχεις σκεφτεί καλά για να προχωρήσεις σε ένα τέτοιο βήμα?
Σου αρέσει η φυσικοθεραπεία ή απλά πας επειδή νομίζεις ότι έχει καλά λεφτά?

Θεωρώ ότι είναι δύσκολο επάγγελμα και θέλει γνώσεις και άπειρη προσπάθεια για να χτίσεις ένα καλό όνομα πάντως.

Ναι το εχω σκεφτεί και είναι το μόνο που με ενδιαφέρει. Το οτι είναι δύσκολο επάγγελμα το γνωρίζω και τα μαθήματα δύσκολα ,αλλα ηδη εδω και καιρό διαβάζω και μόνος μου μεσω ιντερνετ διαφορα αρθρα σχετικά με το επαγγελμα. Απο τότε που είχα πάθει ρηξη χιαστού και ήμουν στο κρεβάτι, ετσι περνούσα τον χρόνο μου και ''κόλλησα'' με το επάγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αν διαβάσω και σκιστώ θα την τελειώσω σε 2 χρόνια+1 χρόνο κατατακτήριες+4-5 χρόνια για τα ΤΕΙ φυσικοθεραπείας=8 χρόνια
Αντιθέτως στο κολλέγιο είναι 3 χρόνια προπτυχιακό+1 bachelor= 4

Y.Γ Τον Φεβρουάριο γίνομαι 27 οπότε τα 8 χρόνια είναι πολλά. Να βγώ στα 35 για να ανοίξω θεραπευτήριο το βλέπω δύσκολο. Αντιθέτως στα 30-31 είναι αλλιως.
Υ.Γ Εμένα το κυριο πρόβλημα μου είναι η δουλεια που έχω τώρα(σουπερμαρκετ).
Πλην αυτών των λύσεων που γράφεις, έχεις δύο ακόμη.
Συνεχίζεις κανονικά τη δουλειά σου και δίνεις φέτος πανελλαδικές με στόχο το τμήμα που σε ενδιαφέρει. Σε ενδεχόμενο αποτυχίας, θα έχεις ήδη ετοιμάσει τα χαρτιά σου για εξωτερικό και πας άμεσα το Σεπτέμβρη για να σπουδάσεις το αντικείμενο. Άρα στα 31, το αργότερο, μπορείς να ανοίξεις θεραπευτήριο όπως προγραμματίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill44

Νεοφερμένος

Ο killbill44 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
γεια σας παιδια, ειναι κανεις ο οποιος σπουδαζει στη Λαμια?γιατι μαλλον θα περασω εκει στο τμημα φυσικοθεραπειας και θελω να μου πειτε πως ειναι η ζωη εκει xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GlobalEdu.gr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Παπαδάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Γεια σας. Είχα περάσει στα ΤΕΙ κοινωνικής εργασίας ,αλλα η σχολή δεν μου αρέσει.Την έχω παρατήσει εδω και χρόνια. Δυστυχως τα ΤΕΙ φυσικοθεραπείας εχουν 17 και όρεξη για παννελαδικές δεν υπάρχει. Στα ΙΕΚ τελειώνεις σε 2 χρόνια ,αλλα εργάζεσαι μόνο ως βοηθός. Αντιθέτως στο κολλέγιο(ΝYC,IST) μπορείς να ανοίξεις δικό σου θεραπευτήριο και τελειωνεις στα 4 χρόνια(3 προπτυχιακο και 1 για bachelor). Λογικά δίνεις ΔΙΚΑΤΣΑ για να αναγνωριστεί το πτυχίο σου. Σωστα?

Το θέμα είναι οτι δουλεύω το πρωι. Στα κολλέγια υπάρχουν και απογευματινές ώρες παράδοσης μαθημάτων? Επίσης απ'οτι ξέρω τα δίδακτρα είναι τσουχτερά.Απο 5000ε και πάνω

Τα Κολέγια δεν αναγνωρίζονται από τον ΔΟΑΤΑΠ και δεν θα μπορέσεις να πάρεις άδεια άσκησης επαγγέλματος από τον Πανελλήνιο Σύλλογο Διαιτολόγων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top