Ποιά στρατιωτική σχολή;

Madclocker

Νεοφερμένος

Ο Madclocker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
καλησπέρα. καταρχάς να ξεκαθαρίσω οτι ενδιαφέρομαι καθαρά για στρατιωτικές σχολές και αστυνομία.

αρχικά βέβαια θέλω στρατό, και πιο συγκεκριμένα την Σ.Μ.Α.
αλλά επειδή πρέπει να έχω και εναλλάκτηκες θέλω την γνώμη σας!
ποιά η γνώμη σας για τις Σ.Τ.Υ.Α., ευελπίδων(σώματα-όπλα), ναυτικών δοκίμων (μηχανικοί κ μάχιμοι) ;
ποια η διαφορά μεταξύ ευελπίδων σώμματα και όπλα;
ποιό είναι το όριο μυοπείας στην ναυτικών δοκίμων;

και κάτι ακόμα! είμαι θετική, αξίζει να "φορτοθώ" το α.ο.θ. για να έχω και την εναλλακτηκή της αστυνομίας; (είναι κάτι που θα μου δώσει σιγουριά ότι αν βγάλω γύρω στο 15 θα μπω κάπου)

αυτά τα λίγα:P περιμένω τις απαντήσεις σας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angεlo

Νεοφερμένος

Ο angεlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλησπέρα φίλε. Για την ΣΜΑ έχω ακούσει τα καλύτερα αν και προσωπικά δεν μου αρέσει το αντικείμενο κρίνοντας από τα μαθήματα που παρακολουθείς κατα τη διάρκεια της φοιτησης. Ωστόσο έχω ακούσει ότι πρόκειται για διοικητική θέση μετά την αποφοίτηση και αραλίκι στο φουλ! Εφόσων είσαι θετική θα έχεις πρόσβαση και στις περισσότερες σχολές ΣΣΑΣ, η οποία ειναι και η ανώτερη σχολή του στρατού. Στο τρίτο πεδίο είναι επίσης και η Σ.Α.Ν. ( Αξιωματικών Νοσηλευτικής) στην οποία και μάλλον περνάω φέτος. Θεωρείται εξίσου καλή με τις υπόλοιπες μιας και υπάγεται στις ανώτατες σχολές στρατού. Όσο για το αοθ θα σου προτεινα να το επιλ'εξεις φέτος ακόμη και αν δεν δηλώσεις πεμπτο πεδίο. Με τη σφαγή που έγινε φέτος το αοθ ήταν μαννα εξ ουρανού για πολλούς μιας και τους ανέβασε το μέσο όρο του γενικού βαθμού πρόσβασης. Ε΄μενα παίζει να μου πρόσφερε 200-300 μόρια. Μην ξεχνάς όμως ότι μπορεί και να σε καταστρέψει βαθμολογικά σε περίπτωση που γράψεις χαμηλότερα από τα υπόλοιπα, πράγμα δύσκολο μιας και πόκειται για ενα απλό μάθημα. Τέλοσπαντων η απόφαση είναι δική σου. Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
δήλωσε αοθ, και τον φεβρουάριο που θα κάνεις το μηχανογραφικό του στρατού δήλωσε όλες τις σχολές. βάλε πρώτη την σχολή που είναι κοντά στον τόπο σου ωστε να δώσεις τα αθλήματα εκεί. πχ αν είσαι απο θεσσαλονίκη δήλωσε πρώτα σσασ άν είσαι τρίκαλα σμυ κτλ.
μετα, το καλοκαίρι που θα κάνεις το κανονικό μηχανογραφικό μπορείς να τις βάλεις με ότι σειρά θέλεις.

για την διαφορά σώματα-όπλα έχω γράψει εδώ
https://ischool.e-steki.gr/%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%AD%CF%82-%CF%84%CE%BC%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%AD%CF%82-39229/38/#post2704919
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madclocker

Νεοφερμένος

Ο Madclocker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Δεν μ'αρέσει η προοπτική της σαν γιατί αν δεν κάνω λάθος (χωρίς να το έχω ψάξει) το πιθανότερο είναι να πας σε κάποιο στρατιωτικό νοσοκομείο, σωστά? (καλά αποτελέσματα!) και σασσ δεν με ενδιαφέρει γιατί θα προτιμίσω την σμα σιγουρα (λόγο αντικειμένου) που είναι λιγο πιο κάτω!

για το αοθ σκέφτομαι οτι θα μου φαει χρονο (λιγο μεν) που μπορώ να τον διαθέσω σε άλλα μαθήματα! τι λέτε;

φιίλε gaspar από αθήνα είμαι και πρώτη έτσι κ αλλιώς θα βάλω την σμα που είναι στην αθήνα. Αξίζει αν πας ευελπίδων να φας όλες τις μεταθέσεις αλλά να είσαι αξιωματικός στον στρατό; θα σε "αποζημειώσει" η δουλειά αυτη; (με την προυπόθεση βέβαια ότι γουστράρεις τον στρατό)

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas-10-

Νεοφερμένος

Ο Kostas-10- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Λοιπον φιλε ειχα ακριβως την ιδια απορια πριν απο 1 χρονο... Τελικα κατεληξα οτι η στυα ηταν αυτο που εψαχνα. Οι λογοι ειναι κυριως 3: 2ετης φοιτηση διοτι ειναι δυσκολο για μενα να αντεξω 4 χρονια "μεσα",καλυτερες συνθηκες εργασιας απο τις αλλες 2ετεις σχολες και τελος πιο ωραιο αντικειμενο εργασιας (προσωπικη μου αποψη) απο την σμυ και την σμυν. Τελικα ομως τελειωνοντας φετος την τριτη λυκειου αποφασισα οτι δεν ηταν αυτο που ηθελα πραγματικα το δημοσιο γιατι ρε φιλε με την περικοπη μισθων τους ανθρωπους τους εχουν φτασει στα 1000 ευρω οχι οτι ειναι λιγα απλως ρε φιλε και σερβιτορος να δουλεψεις τοσα θα βγαζεις, οποτε πηρα την αποφαση να παω μαθηματικο... Αλλα να πιστευω επισης οτι στην αποφαση μου επαιξε ρολο το γεγονος οτι ηθελα στρατο για την εξασφαλιση οποτε φοβηθηκα και το γεγονος οτι ισως στην ζωη μου θα εκανα μια δουλεια που δεν ηθελα... Ελπιζω να μην κανεις κατι μονο για την εξασφαλιση, σκεψου τι πραγματικα θες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angεlo

Νεοφερμένος

Ο angεlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Τον χρόνο που θα σπαταλούσες για το αοθ ελάχιστα ίσως και καθολου θα βελτίωνες τα υπόλοιπα τα μαθήματα. Και ακόμη κ αν τ καταφερνες το αοθ θα σου προσεφερε περισσότερα μορια.. Καλυτερα ομως να ρωτησεις και καποιον καθηγητη σ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Madclocker

Νεοφερμένος

Ο Madclocker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
φίλε κώστα είμαι σίγουρος (όσο μπορώ να είμαι δηλαδή) ότι πραγματικά το θέλω! γιατί σκέφτομαι ελάχιστα το οικονομικό, (δεν το παίζω υπεράνω απλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ στην ζωή μου με το θέμα λεφτά και γι αυτό δεν το σκέφτομαι)
angelo θα το συζητήσω κ με καθηγητή απλά θέλω να έχω μια γενική άποψη πρώτα


παρακαλω δείτε και το πρώτο post γιατί υπάρχουν αναπάντητα ερωτήματα! :)

ένα απ γιατι χάθηκε :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ο στρατός δέν είναι ακριβώς δημόσιο όπως έχει καλλιεργηθεί, η άποψη δηλαδή οτι οι δημόσιοι πίνουν καφέ και είναι σε γραφεία.
το οικονομικό δεν είναι τόσο ασήμαντο. 20 χρονών θα παίρνεις πάνω απο 1000 και με τα χρόνια ο μισθός θα ανεβαίνει.
το πιο σημαντικό όμως είναι η ασφάλεια που νιώθεις. είναι μεγάλη υπόθεση να μήν σε νοιάζει το οικονομικό.
για έναν 20-22χρονο χωρίς οικογένεια 1200 ευρώ είναι πολλά χρήματα.

βέβαια η φοίτηση δέν είναι εύκολη υπόθεση.ούτε και μετα.
αν γουστάρεις τον στρατό και την στρατιωτική ζωή τότε ευελπιδων όπλα είναι η καλλίτερη επιλογή, και η πιο ζόρικη.
στη σμυ είχα φίλο που ήταν τόσο καμένος που ακόμα και στο σπίτι του έστρωνε το κρεβάτι του όπως στην σχολή(φάκελος, υποφάκελος:P)
και για ξυπνητήρι είχε το πρωινό εγερτήριο της σχολής σε mp3 στο κινητό!


[FONT=&quot]το αόθ πάρε το, για να έχεις επιλογές και στο 5ο πεδίο. η αστυνομία παρα το οτι έχει δυσφημιστεί πολύ, είναι πολύ καλλίτερη επιλογή απο άποψη συνθηκών εργασίας και συναδελφικότητας σε σχέση με τον στρατό.(και θα είσαι στάνταρ αθήνα)[/FONT]
[FONT=&quot]αν βγάλεις 15 και δέν πιάσεις σμα, ευελπίδων η ναυτικών δοκίμων, απο σμυ, καλλίτερα αστυνομία. [/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madclocker

Νεοφερμένος

Ο Madclocker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
δεν εννοώ ότι δεν με νοιάζουν τα λεφτά! φυσικά με νοιάζουν απλά λόγω ηλικίας δεν τα σκεφτομαι :P

η φοίτηση είναι το τελευταίο που με απασχολεί! πιστεύω ότι την έχω την φιλοσοφία (όσο μπορώ να την έχω απ' την θέση που 'με τώρα) και το γουστάρω!
απλά δεν ξέρω αν το γουστάρω τόσο πολύ ώστε να στερηθώ άλλα πράγματα (μεταθέσεις κτλ)!

ποιές είναι οι συνθήκες τις ευελπίδων; πιστεύεται αξίζει; (δείτε και τα παραπάνω αναπάντητα ερωτήματα μου :P :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
φιλε να σου πω η σμα θελει 19κ τα βγαζεις? αν γουσταρεις καλυτερα στρατο,αστυνομια μην πας θα τρως κραξημο για 800 ευρω και θα φοβασε να κυκλοφορησεις,η στυα καλα ειναι αλλα αν εισαι καλος μαθητης μην πας γιατι θα εισαι υπαξιοματικος ενω σμα ακξιοματικος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madclocker

Νεοφερμένος

Ο Madclocker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
εννοείτε ότι πρώτη επιλογή μου είναι η σμα! κοίτα πιστεύω έχω ελπίδες αλλά σε καμια περίπτωση δεν μπορώ να πω σίγουρα ότι θα βγάλω 19 και θα παω σμα! γι αυτό θέλω να έχω και εναλλακτηκές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Εεε αν δεν βγαλεις 19 πας ευελπιδων με 17.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angεlo

Νεοφερμένος

Ο angεlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
αστυνομια ειναι ΧΑΛΑΡΑ!!! ειδικα αξιωματικων.. και 800 ευρω ειναι τ χρηματα στην πρακτικη.. μετα την αποφοιτηση προφανως και ειναι παραπανω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
αστυνομια ειναι ΧΑΛΑΡΑ!!! ειδικα αξιωματικων.. και 800 ευρω ειναι τ χρηματα στην πρακτικη.. μετα την αποφοιτηση προφανως και ειναι παραπανω!
αξιωματικων ειναι μια χαρα!! αστυφυλακων ειναι μαλ@κια,ενας φιλος μου μου ελεγε οτι ολο σκοπια τους βαζουν οι αξιωματικοι και γενικα εισαι πολυ υπο στην αστυφυλακων..με χιλια για αξιωματικων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angεlo

Νεοφερμένος

Ο angεlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ε μα φυσικα με τα 1000 αξιωματικων.. αν και αυτη ειναι τσιμπιμενη σχολη.. 18.900 και κτ. βεβαια φετος ισως πεσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top