ΣΣΑΣ Οικονομικό-ΣΜΑ-Αξιωματικών αστυνομίας

kapetanos_ms

Νεοφερμένος

Ο kapetanos_ms αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σε όλους...
Παιδιά θα ήθελα κάποιος να μου πει (αν πιάσως με το καλο τα μόρια που χρειάζονται) ποια απο τις τρεις επιλογές μου είναι καλύτερη να διαλέξω!!!Ο κύριος λογος που θελώ μία από της τρεις δεν ειναι ουτε γιατι από μικρός ονειρευόμουν να φορώ στρατιωτικά ούτε γιατί είχα πρότυπο καποιο πρόσωπο της οικογένεις...ο λόγος είναι η επαγγελματική αποκατάσταση!!! Εγώ μόνος μου δίνω κάποιο ελαφρύ προβάδισμα στη ΣΣΑΣ γιατι μου αρέσουν πολυ τα οικονομικα και οι αριθμοι!!! μποπεί κάποιος να με βοηθήσει διατυπώνοντας κάποιο αρνητικό στοιχείο η γενικότερα την άποξή του για τις σχολές αυτες
Ευχαριστώ:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Γεια σε όλους...
Παιδιά θα ήθελα κάποιος να μου πει (αν πιάσως με το καλο τα μόρια που χρειάζονται) ποια απο τις τρεις επιλογές μου είναι καλύτερη να διαλέξω!!!Ο κύριος λογος που θελώ μία από της τρεις δεν ειναι ουτε γιατι από μικρός ονειρευόμουν να φορώ στρατιωτικά ούτε γιατί είχα πρότυπο καποιο πρόσωπο της οικογένεις...ο λόγος είναι η επαγγελματική αποκατάσταση!!! Εγώ μόνος μου δίνω κάποιο ελαφρύ προβάδισμα στη ΣΣΑΣ γιατι μου αρέσουν πολυ τα οικονομικα και οι αριθμοι!!! μποπεί κάποιος να με βοηθήσει διατυπώνοντας κάποιο αρνητικό στοιχείο η γενικότερα την άποξή του για τις σχολές αυτες
Ευχαριστώ:thanks:
Η ΣΜΑ δεν ανήκει στο 5ο πεδίο.Τέσπα,επειδή ξεκαθάρισες από την αρχή ότι μόνο για την επαγγελματική αποκατάσταση ενδιαφέρεσαι η καλύτερη επιλογή είναι η ΣΣΑΣ.Για τη ΣΜΑ ούτε να το σκεφτείς.Πέραν του ότι είναι τρομερά δύσκολο να μπεις(γιατί ανήκει στο 4ο πεδίο με αυξημένης βαρύτητας τα μαθηματικά και φυσική κατεύθυνσης) είναι μια σχολή που για να επιβιώσεις πρέπει να έχεις μεγάλη αγάπη για το αεροπλάνο,το στρατό και την Ελλάδα.Άσε που τα χρήματα δεν είναι πολύ καλά.Καλύτερα λοιπόν ΣΣΑΣ οικονομικό.Και η αξιωματικών αστυνομίας καλή είναι,σε γραφείο δουλεύεις,με καλό αρχικό μισθό και χωρίς τον κίνδυνο που έχουν οι αστυφύλακες.It's your choice:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Η ΣΜΑ δεν ανήκει στο 5ο πεδίο.Τέσπα,επειδή ξεκαθάρισες από την αρχή ότι μόνο για την επαγγελματική αποκατάσταση ενδιαφέρεσαι η καλύτερη επιλογή είναι η ΣΣΑΣ.Για τη ΣΜΑ ούτε να το σκεφτείς.Πέραν του ότι είναι τρομερά δύσκολο να μπεις(γιατί ανήκει στο 4ο πεδίο με αυξημένης βαρύτητας τα μαθηματικά και φυσική κατεύθυνσης) είναι μια σχολή που για να επιβιώσεις πρέπει να έχεις μεγάλη αγάπη για το αεροπλάνο,το στρατό και την Ελλάδα.Άσε που τα χρήματα δεν είναι πολύ καλά.Καλύτερα λοιπόν ΣΣΑΣ οικονομικό.Και η αξιωματικών αστυνομίας καλή είναι,σε γραφείο δουλεύεις,με καλό αρχικό μισθό και χωρίς τον κίνδυνο που έχουν οι αστυφύλακες.It's your choice:bye:
μερικες ενστασεις
1 και οι αξιωματικοι στους δρομους ειναι...δηλ αν εισαι διοικητης διμοιριας ματ θα πουνε <<αυτος ειναι αξιωματικος μην τον βαρατε>>???
2 μπορει να αλλαζουν τα αυξημενης βαρυτητας αλλα σκεψου οτι οικονομικα ΣΣΑΣ ειναι η πιο υψηλοβαθνη σχολη
-----------------------------------------
επισης αφου θες μονο δουλεια σιγουρη...σκεψου παιδαγωγικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
Να ρωτησω ρε παιδια!Παω Γ λυκειου και σκεφτομαι να βαλω στο μηχανογραφικο μου τις ΣΣΑΣ(στρατολογικο). Αν πιασω τα μορια και παω ειναι δυνατον να φυγω και να παω στην κανονικη νομικη?κ αν τελοσπαντων αποφοιτησω απο τη ΣΣΑΣ Νομικης μπορω να ανοιξω ποτε δικο μου γραφειο η με δεσμευει η ιδιοτητα του στρατιωτικου?α!και ποσο πληρωνεται ενασ φοιτητης στη ΣΣΑΣ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
μερικες ενστασεις
1 και οι αξιωματικοι στους δρομους ειναι...δηλ αν εισαι διοικητης διμοιριας ματ θα πουνε <<αυτος ειναι αξιωματικος μην τον βαρατε>>???
2 μπορει να αλλαζουν τα αυξημενης βαρυτητας αλλα σκεψου οτι οικονομικα ΣΣΑΣ ειναι η πιο υψηλοβαθνη σχολη
-----------------------------------------
επισης αφου θες μονο δουλεια σιγουρη...σκεψου παιδαγωγικα
1.Όχι, μόνο στα ΜΑΤ συμβαίνει αυτό.Οι αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ. δουλεύουν σε γραφείο.Δεν κάνουν περιπολίες και τέτοια.Μπαίνουν μεν σε όλες τις υπηρεσίες και στις ειδικές ακόμα(δίωξη κλπ) αλλά είναι αυτοί που οργανώνουν,διοικούν και δίνουν εντολές.
2.Η ΣΣΑΣ έχει πολλές ειδικότητες και η βάση κυμαίνεται.Ωστόσο το γεγονός ότι είναι στη συγκεκριμένη περίπτωση στο 5ο πεδίο(το ΣΣΑΣ οικονομικό) κάνει την εισαγωγή ευκολότερη από τη ΣΜΑ που είναι στο 4ο.Η ΣΜΑ μπορεί να είναι 200-300 μόρια πιο κάτω αλλά είναι τρομερά δύσκολο να τα πιάσεις με αυξημένης βαρύτητας τα μαθηματικά-φυσική κατεύθυνσης σε σχέση με τα πολύ ευκολότερα ΑΟΘ και μαθηματικά γενικής.Είναι λογικό αυτό.
Να ρωτησω ρε παιδια!Παω Γ λυκειου και σκεφτομαι να βαλω στο μηχανογραφικο μου τις ΣΣΑΣ(στρατολογικο). Αν πιασω τα μορια και παω ειναι δυνατον να φυγω και να παω στην κανονικη νομικη?κ αν τελοσπαντων αποφοιτησω απο τη ΣΣΑΣ Νομικης μπορω να ανοιξω ποτε δικο μου γραφειο η με δεσμευει η ιδιοτητα του στρατιωτικου?α!και ποσο πληρωνεται ενασ φοιτητης στη ΣΣΑΣ?
Αν περάσεις ΣΣΑΣ στρατολογικό και έχεις βάλεις δεύτερη επιλογή στο μηχανογραφικό νομική μπορείς να πας αν φύγεις από τη ΣΣΑΣ.Μπορείς να ανοίξεις γραφείο όταν φύγεις από το στρατό.Το μηνιαίο επίδομα όσο είσαι μέσα στη σχολή είναι γύρω στα 100-150 ευρώ.Δες και εδώ https://www.ssas.gr/Greek/main.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vanesa

Νεοφερμένος

Η Vanesa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Να ρωτησω ρε παιδια!Παω Γ λυκειου και σκεφτομαι να βαλω στο μηχανογραφικο μου τις ΣΣΑΣ(στρατολογικο). Αν πιασω τα μορια και παω ειναι δυνατον να φυγω και να παω στην κανονικη νομικη?κ αν τελοσπαντων αποφοιτησω απο τη ΣΣΑΣ Νομικης μπορω να ανοιξω ποτε δικο μου γραφειο η με δεσμευει η ιδιοτητα του στρατιωτικου?α!και ποσο πληρωνεται ενασ φοιτητης στη ΣΣΑΣ?

ναι μπορεις να φυγεις απο τη στρατιωτικη σχολη και να πας στην αντιστοιχη σχολη αλλα να ξερεις επισης πως οποιος αποφασιζει να εγκαταλειψει τη σχολη ειναι υποχρεωμενος ν απληρωσει το ποσο των εξοδων του που του αναλογουν μεχρι την τοτε διαμονη του στη σχολη.. μονο αν φυγεις για λογους υγειας δεν πληρωνεις μετα..

ακομα οταν αποφοιτησεις εισαι υποχρεωμενος να μεινεις στο στρατευμα για τουλαχιστον 8 χρονια..

δεν επιτρεπεται οσο εισαι στο στρατευμα και εισαι αξιωματικος στρατολογιας να ασκεις παραλληλα και το επαγγελμα του δικηγορου..
και για να ανοιξεις δικηγορικο γραφειο θα πρεπει να τηρουνται καποιες προυποθεσεις, οι οποιες οριζονται απο το καθε δικηγορικο συλλογο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
ρε παιδια...τι λετε...
σαν κατι χαζους που πανε απο θεωρητικη στο μαθηματικο...εχω 2 αδερφες στη νομικη
η μια ειναι 27 και τωρα εχει αρχισει να εχει δικια της πελατια....και εχει 4 χρονια πτυχιο...
θα πας στα 30 σου να κανεις ασκηση...μην με τρελενεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
σαν κατι χαζους που πανε απο θεωρητικη στο μαθηματικο...
Μπορεις να μου πεις ΕΝΑΝ που το'κανε αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92paok

Νεοφερμένος

Η elenaki92paok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Μπορεις να μου πεις ΕΝΑΝ που το'κανε αυτο;

εχει γινει ξερω μια κοπελα!!Που ξαναεδωσε μετα!!
Ειχε αλλαξει κατευθυνση απο τη Β-που ηταν τεχνολογικη πηγε στι Γ θεωρητικη...προφανως επελεξε μαθηματικα και 2ο πεδιο...και ετσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bill12

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Στρατώνιο (Χαλκιδική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
1.Όχι, μόνο στα ΜΑΤ συμβαίνει αυτό.Οι αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ. δουλεύουν σε γραφείο.Δεν κάνουν περιπολίες και τέτοια.Μπαίνουν μεν σε όλες τις υπηρεσίες και στις ειδικές ακόμα(δίωξη κλπ) αλλά είναι αυτοί που οργανώνουν,διοικούν και δίνουν εντολές.
2.Η ΣΣΑΣ έχει πολλές ειδικότητες και η βάση κυμαίνεται.Ωστόσο το γεγονός ότι είναι στη συγκεκριμένη περίπτωση στο 5ο πεδίο(το ΣΣΑΣ οικονομικό) κάνει την εισαγωγή ευκολότερη από τη ΣΜΑ που είναι στο 4ο.Η ΣΜΑ μπορεί να είναι 200-300 μόρια πιο κάτω αλλά είναι τρομερά δύσκολο να τα πιάσεις με αυξημένης βαρύτητας τα μαθηματικά-φυσική κατεύθυνσης σε σχέση με τα πολύ ευκολότερα ΑΟΘ και μαθηματικά γενικής.Είναι λογικό αυτό.

Αν περάσεις ΣΣΑΣ στρατολογικό και έχεις βάλεις δεύτερη επιλογή στο μηχανογραφικό νομική μπορείς να πας αν φύγεις από τη ΣΣΑΣ.Μπορείς να ανοίξεις γραφείο όταν φύγεις από το στρατό.Το μηνιαίο επίδομα όσο είσαι μέσα στη σχολή είναι γύρω στα 100-150 ευρώ.Δες και εδώ https://www.ssas.gr/Greek/main.htm


Μόνο αν φύγεις για λόγους υγείας μπορείς να πάς στην νομική. Για προσωπικούς λόγω οχι. Καλά δηλώνετε στρατιωτικές σχολές χωρίς να διαβάζετε την προκύρηξη; έλεοσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Μόνο αν φύγεις για λόγους υγείας μπορείς να πάς στην νομική. Για προσωπικούς λόγω οχι. Καλά δηλώνετε στρατιωτικές σχολές χωρίς να διαβάζετε την προκύρηξη; έλεοσ
Καλά αυτό εννοούσα και εγώ.Άλλωστε ποιος φεύγει από τη σσας για προσωπικούς λόγους?Κολλέγιο είναι σε σχέση με τις άλλες στρατιωτικές σχολές.Όλη μέρα έξω είναι.Και εγώ δεν δήλωσα στρατιωτική σχολή.Μη βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vehement

Νεοφερμένος

Ο vehement αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Διαμονή- Διαβίωση (2)

Η ιστοσελίδα της σχολής αναφέρει επακριβώς ότι οι ακαδημαϊκές υποχρεώσεις συνδυάζονται αρμονικά και ευέλικτα με τις στρατιωτικές και της επιμορφωτικές υποχρεώσεις. Μολαταύτα, σε κάποια στρατιωτικά ενημερωτικά website υπάρχουν καταγγελίες πως οι μαθητες της σχολής δεν δύνανται να ανταπεξέλθουν σε όλες τις άνωθι υποχρεώσεις, εξαιτίας των επιβλεπόντων της σχόλης, που επί μερικά συναπτά έτη είναι Ευέλπιδες και όχι απόφοιτοι της ΣΣΑΣ. Όσον αφορά αυτό το κομματι, καθίσταται εφικτό, ως μαθητής της ΣΣΑΣ να παρακολουθώ αφενός όλες τις πανεπιστημιακές υποχρεώσεις απαρεγκλίτως και αφετέρου τις άλλες λοιπές;

Προοπτικές-Αποκατασταση(3)

Έχω βλέψεις για ΣΣΑΣ Οικονομικο, προσωπικά. Άκουσα πως έχεις την δυνατότητα να αποκατασταθείς και σε Στρατό, Ναυτικό και Αεροπορία. Ποιος απο τους παραπάνω κλάδους κατέχει το ποιο γόνιμο και έφορο εργασιακό περιβάλλον με τις λιγότερες μεταθέσεις και που συνήθως μετατίθεσαι στον έκαστο κλάδο;( Επιπλέον πληροφορίες για μεταθεσεις θα με βοηθούσαν,ευχαρίστως ). Επιπροσθέτως, επιθυμώ να κάνω και μεταπτυχιακό• και επειδή όλα τα εργαστήρια- μαθήματα είναι υποχρεωτικά, σε συνεννόηση με την υπηρεσια μου, μπορώ να το περατώσω επιτυχώς και σε ελάχιστο χρόνο, όπου και αν μεταβώ σε πόλη με Τμ.Οικ.Επ. και είναι συνυφασμένο με τις ΕΔ; Επιπροσθέτως, το μεταπτυχιακο-α μετά την πρόσληψη στον δημόσιο τομεα, σου αποφέρει-ουν κέρδος; Φερειπείν, αν κάνεις δύο MBA κερδίζεις τα διπλάσια, τρία MBA τα τριπλάσια και ούτω καθεξής;(Όταν εννοώ διπλάσια, τριπλάσιο, εννοώ για το επίδομα, για MBA).

Εισαγωγή στην Σχολή (1)

Γνωρίζω πολύ καλα την κοπιώδη και την διήνεκη προσπάθεια για να εισαχθείς σε οποιαδήποτε σχολή ΣΣΑΣ. Αλλά εκτός αυτού, έχεις να περασεις και αθλητικές, ιατρικές και τις ψυχοτεχνικές δοκιμασίες. Θεωρώ ακράδαντα ότι πληρώ τα ποικίλα κριτήρια. Το μόνο το οποίο που έχω μερικούς ενδοιασμούς είναι πως στις ψυχολογικές βολιδοσκοπήσεις, λέγεται ότι τα θέματα είναι εξωπραγματικά και παράλογα, δίχως να υπερβάλλω. Είναι όντως έτσι ή επικρατεί κατάφωρη τρομολαγνεία σε αυτό το ζήτημα και έχεις την δυνατότητα να επιτεύξεις τον συγκεκριμένο στόχο , χωρίς προετοιμασία;


Υποσημείωση: Θέλω να μου απαντήσει κάποιος που γνωρίζεις εκ των έσω αυτά τα πράγματα και θα τα παρουσιάσει ενδελεχώς, σαφώς, εμπεριστατωμένα και είναι ανελλιπώς ενημερωμένος σε αυτά .
Υποσημείωση(2): Ξερώ όλα τα θέματα της σχολής, από αλλά πρίσματα και σκοπιές και τα έχω αντιληφθεί- αφουγκραστει, το λέω αυτό για να προλάβω κακεντρεχή και κακόβουλα σχόλια.
Υποσημείωση(3): Για κάποιες ακόμα ερωτήσεις που θα προκύψουν θα απευθυνθώ πάλι στο ίδιο forum (διάσκεψη).
Υποσημειωση(4): Τα πάσα λεγόμενα έγκειται σε δικαιώματα πνευματικά, του χρήστη, που τα ανεβασε και επιτρέπεται η μερική αναδημοσίευση τους και αμετάκλητως να μην λοιδορηθούν .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Ν. Τ., ενδιαφερόμενος για ΣΣΑΣ,Α'Λυκ,09/8/2020.

😀ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!😀
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top