Σπουδές Game Design

George#1

Νεοφερμένος

Ο George#1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα
φετος τελειωνω και εγω το γυμνασιο:D και ειναι ωρα να αποφασισω λιγο σοβαρα για το μελλον μου:P
Η απορια μου ειναι:υπαρχει καποιοα σχολη στην Ελλαδα που να ειδικευεται στο Game Design? Και αν ναι ποσα μορια χρειαζεσαι για να μπεις? Και αμα υπαρχει που ειναι? Με λιγα λογια θα ηθελα μια γενικη σουμα για μια τετοια σχολη
Ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koufontinas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Για game design δεν υπαρχει καποια σχολη ΑΕΙ/ΤΕΙ.
Αυτο που ζητας ειναι εξειδικευμενος κλαδος της Πληροφορικης, γι'αυτο αν θες να ασχοληθεις με αυτο πρωτα θα πρεπει να ασχοληθεις με βασικες δομες Η/Υ.
Στη συνεχεια μπορεις να εμβαθυνεις στον τομεα που πιστευεις οτι σου ταιριαζει.

Βεβαια μπορει να υπαρχουν ιδιωτικες σχολες στο εξωτερικο που να ασχολουνται με αυτην την εξειδικευση, ψαξ'το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Καλυτερα να πας εξωτερικο,αν ειναι εφικτο βεβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Το game design στην Ελλάδα δεν έχει μέλλον, ούτε καν παρών. Για τέτοια πράγματα μόνο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Όντως αν θες Game Design και καριέρα καλύτερα στο εξωτερικό. Όμως υπάρχουν και στην Ελλάδα σχολές Γραφιστικής (σε ΙΕΚ, ιδιωτικές σχολές, ακόμα και στα ΤΕΙ της χώρας). Για τις βάσεις δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω γιατί δεν έχω ασχοληθεί μ' αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

magicadespell

Νεοφερμένος

Η magicadespell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Στα ιδιωτικά ιεκ υπάρχει ειδικότητα Προγραμματιστής video games
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Καλησπερα
φετος τελειωνω και εγω το γυμνασιο:D και ειναι ωρα να αποφασισω λιγο σοβαρα για το μελλον μου:P
Η απορια μου ειναι:υπαρχει καποιοα σχολη στην Ελλαδα που να ειδικευεται στο Game Design? Και αν ναι ποσα μορια χρειαζεσαι για να μπεις? Και αμα υπαρχει που ειναι? Με λιγα λογια θα ηθελα μια γενικη σουμα για μια τετοια σχολη
Ευχαριστω:)

Βγάλε μια σχολή πληροφορικής αν σε ενδιαφέρει το θέμα, και μετά ειδικεύεσαι σε αυτό που σου ταιριάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Εξωτερικό μόνο, δυστυχώς.

Βέβαια, υπάρχουν μαθήματα που γίνονται στα ελληνικά ΑΕΙ/ΤΕΙ που έχουν σχέση με multimedia/γραφικά και νομίζω οτι υπάρχουν και μαθήματα για game design σε κάποια απο αυτά (νομίζω στο Ηράκλειο είχα διαβάσει σε ένα περιοδικό, δεν είμαι σίγουρος όμως), αλλα άντε να ναι ένα μάθημα στα πόσα θα δώσεις. Δεν νομίζω να γίνεται δουλειά σε βάθος.

Αν δεν θες να τα φας όλα στη μάπα κυρίως κοίτα για εξωτερικό. Όχι τόσο γιατί θα μάθεις περισσότερα εκεί, όσο γιατί συνήθως αυτές οι σχολές συνεργάζονται με συγκεκριμένα studios οπότε θα υπάρξει απορρόφηση απο εκεί. Αλλα να ξέρεις οτι κατα πάσα πιθανότητα θα παραμείνεις στο εξωτερικό μετά. Όπως είπαν και παραπάνω, δεν έχει παρόν, και μάλλον όύτε μέλλον. Κυρίως λόγω της νοοτροπίας σαν λαός. Δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποιος έλληνας γονιός, που να αφήσει το παιδί του να πάει σε μια σχολή που να φτιάχνουν... παιχνίδια, όχι, πρέπει να γίνει σοβαρός επιστήμονας.

Το Game Design πλεον έχει ξεφύγει απο το να ναι χόμπυ, είναι ένας ευρύτατος κλάδος που έχει πάρα πολλές προεκτάσεις και τεχνολογίες που εφαρμόζονται σε αυτόν. Δεν είναι να πας σε μια σχολή να το βγάλεις σαν "χόμπυ" ή μια προέκταση της πληροφορικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top