Γενικό -  Οι γονείς με αποθαρρύνουν

Yuki

Νεοφερμένος

Ο Yuki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Όνειρο μου από πάντα ήταν να γίνω γιατρός και θέλω στη 3η λυκείου να ακολουθήσω βιολογία οι γονείς μου όμως συνεχώς με αποθαρρύνουν Μου λένε ότι δεν μπορώ να περάσω και να πάω μαθηματικα όπου υπάρχουν πολλές σχολες και όσο και να γράψω κάπου περνάω Γενικά δεν ξέρω γιατι με μειώνουν διαρκώς Αν και δεν πολυδιαβαζα παλιότερα πάντα είχα καλούς βαθμούς σε αυτά τα μάθηματα (18-20) εκτός από μαθηματικα που τα βαριέμαι πολύ Τι μου προτείνετε να κάνω γιατι έχει αρχίσει και με επηρεάζει αρκετά αυτή η κατάσταση
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Όνειρο μου από πάντα ήταν να γίνω γιατρός και θέλω στη 3η λυκείου να ακολουθήσω βιολογία οι γονείς μου όμως συνεχώς με αποθαρρύνουν Μου λένε ότι δεν μπορώ να περάσω και να πάω μαθηματικα όπου υπάρχουν πολλές σχολες και όσο και να γράψω κάπου περνάω Γενικά δεν ξέρω γιατι με μειώνουν διαρκώς Αν και δεν πολυδιαβαζα παλιότερα πάντα είχα καλούς βαθμούς σε αυτά τα μάθηματα (18-20) εκτός από μαθηματικα που τα βαριέμαι πολύ Τι μου προτείνετε να κάνω γιατι έχει αρχίσει και με επηρεάζει αρκετά αυτή η κατάσταση

Τι τάξη πάς;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δυστυχώς οι γονείς είναι υπεύθυνοι για σένα και δε μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα πέρα από το να τους πείσεις ότι έχουν άδικο.
Θέλουν οι γονείς σου να ακολουθήσεις κάποιο συγκεκριμένο κλάδο γιατί επιμένουν τόσο πολύ για μαθηματικά;
 

Yuki

Νεοφερμένος

Ο Yuki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Δυστυχώς οι γονείς είναι υπεύθυνοι για σένα και δε μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα πέρα από το να τους πείσεις ότι έχουν άδικο.
Θέλουν οι γονείς σου να ακολουθήσεις κάποιο συγκεκριμένο κλάδο γιατί επιμένουν τόσο πολύ για μαθηματικά;

Γιατί λένε έχει πιο πολλές επιλογές ενώ η βιολογια έχει μόνο ιατρική τπτ άλλο :dizzy2:
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Πρώτη φορά βλέπω γονείς να αποθαρρύνουν παιδί απ το να πάει Ιατρική. Εφόσον έχεις αγάπη για την επιστήμη όμως δεν βλέπω το λόγο να μην πάρεις βιολογία κατεύθυνσης, όπως είπε κι ο Φόκος όμως η μόνη σου επιλογή είναι να τους πείσεις να σε ακούσουν. Μπορείς να μας πεις , αν επιτρέπεται, τι θέλουν οι γονείς σου από εσένα? γιατί εφόσον είσαι καλός σε αυτά τα μαθήματα δεν υπάρχει λόγος να μην κάνεις την προσπάθεια για την Ιατρική.
 

sparaskeg

Νεοφερμένος

Η Παρασκευή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Όνειρο μου από πάντα ήταν να γίνω γιατρός και θέλω στη 3η λυκείου να ακολουθήσω βιολογία οι γονείς μου όμως συνεχώς με αποθαρρύνουν Μου λένε ότι δεν μπορώ να περάσω και να πάω μαθηματικα όπου υπάρχουν πολλές σχολες και όσο και να γράψω κάπου περνάω Γενικά δεν ξέρω γιατι με μειώνουν διαρκώς Αν και δεν πολυδιαβαζα παλιότερα πάντα είχα καλούς βαθμούς σε αυτά τα μάθηματα (18-20) εκτός από μαθηματικα που τα βαριέμαι πολύ Τι μου προτείνετε να κάνω γιατι έχει αρχίσει και με επηρεάζει αρκετά αυτή η κατάσταση

Λοιπόν.. Επειδή το έζησα το ζω και θα το ζω αυτό που λες... Το να με αποθαρρύνουν εννοώ. Τώρα σε λεπτομέρειες δε θα μπω αλλά καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις. Καταλαβαίνω πως είναι να σε μειώνουν μες στο ίδιο σου το σπίτι.
Κανε αυτό που αγαπάς. Διάβασε οσο περισσότερο μπορείς και περνα στη σχολή που θέλεις εσύ. Εσύ θα σπουδάσεις όχι οι γονείς σου. Δεν είσαι υποχρεωμένος να συμβιβαστείς ούτε με μια σχολή που δε θέλεις ούτε με τίποτα. Εξήγησε τους ότι αυτό θέλεις και σου αρέσει και τέλος. Επικεντρώσου στο στόχο σου και μην ακούς τι λένε.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Γιατί στο ischool η πλειονότητα έχει όνειρο την ιατρική; Οι άλλες επιστήμες είναι τόσο ανιαρές και άχαρες; :hmm:Συγγνώμη για την ερώτηση, αλλά δεν κρατήθηκα. Η φάση είναι λίγο αστεία.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γιατί λένε έχει πιο πολλές επιλογές ενώ η βιολογια έχει μόνο ιατρική τπτ άλλο :dizzy2:

Πες στους γονείς σου ότι θέλεις να γίνεις φυσικοθεραπευτής ή λογοθεραπευτής (ακόμα και αν δε θέλεις) ώστε να μην αγχώνονται για τα υψηλά μόρια ώστε να πάρεις την κατεύθυνση που θέλεις.

οι γονείς σου έχουν δίκιο ως προς τις επιλογές αλλά πρέπει να κάνεις αυτό που θέλεις και να τους πείσεις με σωστά επιχειρηματα.
 

Destroyer00

Νεοφερμένος

Ο Destroyer00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Γιατί στο ischool η πλειονότητα έχει όνειρο την ιατρική; Οι άλλες επιστήμες είναι τόσο ανιαρές και άχαρες; :hmm:Συγγνώμη για την ερώτηση, αλλά δεν κρατήθηκα. Η φάση είναι λίγο αστεία.
Τα παιδιά που θέλουν ιατρική λόγω των μορίων της σχολής έχουν ένα έξτρα αγχος με αποτέλεσμα να κάνουν 2-3 παραπάνω αναζητήσεις στο google σχετικά με πανελλήνιες. Έτσι έρχονται σε επαφή με το ischool πιο συχνά από το μέσο μαθητή και καποιοι γίνονται μέλη. Η μόνη εξήγηση που έχω.
 

Έμμα

Νεοφερμένος

Η Έμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής (Αθήνα) και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Αγαπητέ θεματοθέτη,
είναι πολύ σπουδαίο που έχεις βάλει έναν τόσο υψηλό στόχο, τη στιγμή που τα περισσότερα παιδιά αδυνατούν να κατορθώσουν κάτι τέτοιο. Μπράβο σου και μόνο απο αυτό! Να είσαι βέβαιος ότι αν είναι πραγματικά η ιατρική το όνειρό σου -πράγμα που δεν το αμφισβητώ, αφού ψάχνεις ενδελεχώς το ζήτημα- τότε θα αντλείς δύναμη και κουράγιο και μόνο απο αυτό. Έχε πίστη στις δυνάμεις σου και προχωρά σε αυτό το τόλμημα θαρρετά και συνάμα με στοχοπροσήλωση και επιμονή. Δεδομένου ότι έχεις τα εχέγγυα για υψηλές βαθμολογίες, αν εντατικοποιήσεις την προσπάθεια και τη μελέτη, θα ανταμειφθείς με άριστα αποτελέσματα. Διαπιστευτήριά σου θα καταστούν οι ίδιες σου οι επιδόσεις στα μαθήματα που οδηγούν στην ιατρική. Ζητά από τους γονείς σου να σου δώσουν μια ευκαιρία να δοκιμαστείς σε αυτά με την παρακολούθηση φροντιστηριακών μαθημάτων και απόδειξέ τους με τη βαθμολογία σου στις γραπτές δοκιμασίες πως μπορείς να επιτύχεις τον υψηλό σου στόχο. Επίσης, μπορείς να απευθυνθείς στους καθηγητές σου του σχολείου, ώστε να μεσολαβήσουν και να διαβεβαιωσουν τους γονείς σου για τις δυνατότητές σου. Οπωσδήποτε πάντως μην αφήσεις τον οποιοδήποτε να σε αποθαρρύνει από το όνειρό σου και μη δεχτείς να το προδώσεις ποτέ! Σου εύχομαι ολόθερμα καλή επιτυχία και να εισαχθείς με το καλό στην προσφιλή για εσένα Ιατρική Σχολή.
 

monkiwi

Νεοφερμένος

Ο monkiwi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γιατί στο ischool η πλειονότητα έχει όνειρο την ιατρική; Οι άλλες επιστήμες είναι τόσο ανιαρές και άχαρες; :hmm:Συγγνώμη για την ερώτηση, αλλά δεν κρατήθηκα. Η φάση είναι λίγο αστεία.

Οι περισσότεροι 'καλοί μαθητές' της θετικής που δεν γουστάρουν τα μαθηματικά έχουν ως ultimate στόχο την ιατρική.. Τουλάχιστον αυτό ίσχυε στο σχολείο μου. Συνήθως πάνε όλοι για ιατρική, φυσικοθεραπεία και ΤΕΦΑΑ και αν δεν τα καταφερουν, μπαίνουν μετά σε βιολογίες και ότι άλλο έχει το 3ο πεδίο(ή δίνουν ξανά για ιατρική).
Πιστεύω πως αυτοί οι μαθητές, επειδή έχουν συνηθίσει να κυνηγάνε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, βγάζουν το συμπέρασμα οτι θα έχουν πετύχει πραγματικά στις πανελλήνιες μόνο αν ενταχθούν στις δυσκολότερες σχολές, κι οτιδήποτε άλλο υποβιβάζει την εικόνα τους ή αδικεί την ακαδημαϊκή τους επιτυχία.
 

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Πες στους γονείς σου ότι θέλεις να γίνεις φυσικοθεραπευτής ή λογοθεραπευτής (ακόμα και αν δε θέλεις) ώστε να μην αγχώνονται για τα υψηλά μόρια ώστε να πάρεις την κατεύθυνση που θέλεις.

οι γονείς σου έχουν δίκιο ως προς τις επιλογές αλλά πρέπει να κάνεις αυτό που θέλεις και να τους πείσεις με σωστά επιχειρηματα.
Τι έχουν δίκιο ως προς τις επιλογές; Τι ακούω βραδιάτικα; Υπάρχει ακόμα οδοντιατρική, κτηνιατρική, φαρμακευτική, βιολογικο, διαιτολογια και μετά άλλες πολλές μικρότερες. Αυτά δεν είναι σχολές;
 

Yuki

Νεοφερμένος

Ο Yuki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Πρώτη φορά βλέπω γονείς να αποθαρρύνουν παιδί απ το να πάει Ιατρική. Εφόσον έχεις αγάπη για την επιστήμη όμως δεν βλέπω το λόγο να μην πάρεις βιολογία κατεύθυνσης, όπως είπε κι ο Φόκος όμως η μόνη σου επιλογή είναι να τους πείσεις να σε ακούσουν. Μπορείς να μας πεις , αν επιτρέπεται, τι θέλουν οι γονείς σου από εσένα? γιατί εφόσον είσαι καλός σε αυτά τα μαθήματα δεν υπάρχει λόγος να μην κάνεις την προσπάθεια για την Ιατρική.

Γενικά λένε ότι τόσα μόρια βγάζουν μόνο οι πλούσιοι που δίνουν 1000€ για ιδιαίτερα η όσοι διαβάζουν 10ωρες+ σε όλο το λύκειο και κάτι άλλα τέτοια κουλά που όταν τα ακούω μένω άναυδος και δεν ξέρω τι να πω
Πάντως το Θεμα δεν είναι ότι δεν μου επιτρέπουν να ακολουθήσω βιολογία με άφησαν να επιλέξω αλλά η ψυχολογική πίεση ενώ δεν δίνω καν φέτος αλλά του χρόνου :down:
 

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Εννοείται ότι να μην τους ακούσεις και να κυνηγήσεις το όνειρο σου. Αλλιώς θα έχεις τύψεις σε όλη σου τη ζωη

Γενικά λένε ότι τόσα μόρια βγάζουν μόνο οι πλούσιοι που δίνουν 1000€ για ιδιαίτερα η όσοι διαβάζουν 10ωρες+ σε όλο το λύκειο και κάτι άλλα τέτοια κουλά που όταν τα ακούω μένω άναυδος και δεν ξέρω τι να πω
Πάντως το Θεμα δεν είναι ότι δεν μου επιτρέπουν να ακολουθήσω βιολογία με άφησαν να επιλέξω αλλά η ψυχολογική πίεση ενώ δεν δίνω καν φέτος αλλά του χρόνου :down:


Εγώ με 400 τον μήνα (χωρίς χημεία βέβαια λόγω συγγενή) έγραψα 17.850 κ έγραφα άνετα πολλά παραπάνω αν δεν έκανα βλακειες
 

Yuki

Νεοφερμένος

Ο Yuki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Οι περισσότεροι 'καλοί μαθητές' της θετικής που δεν γουστάρουν τα μαθηματικά έχουν ως ultimate στόχο την ιατρική.. Τουλάχιστον αυτό ίσχυε στο σχολείο μου. Συνήθως πάνε όλοι για ιατρική, φυσικοθεραπεία και ΤΕΦΑΑ και αν δεν τα καταφερουν, μπαίνουν μετά σε βιολογίες και ότι άλλο έχει το 3ο πεδίο(ή δίνουν ξανά για ιατρική).
Πιστεύω πως αυτοί οι μαθητές, επειδή έχουν συνηθίσει να κυνηγάνε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, βγάζουν το συμπέρασμα οτι θα έχουν πετύχει πραγματικά στις πανελλήνιες μόνο αν ενταχθούν στις δυσκολότερες σχολές, κι οτιδήποτε άλλο υποβιβάζει την εικόνα τους ή αδικεί την ακαδημαϊκή τους επιτυχία.

Η ιατρική έχει 40 ειδικότητες όι οποίες όλες διαφέρουν μεταξύ τους οπότε μου φαίνεται λογικό να έχει και μεγάλη απήχηση Εμένα με ενδιαφέρει η παιδοψυχιατρικη και δεν ξέρω άλλη σχολή να ασχολείται με κάτι παρόμοιο από αυτή τη κατεύθυνση
 

monkiwi

Νεοφερμένος

Ο monkiwi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γενικά λένε ότι τόσα μόρια βγάζουν μόνο οι πλούσιοι που δίνουν 1000€ για ιδιαίτερα η όσοι διαβάζουν 10ωρες+ σε όλο το λύκειο και κάτι άλλα τέτοια κουλά που όταν τα ακούω μένω άναυδος και δεν ξέρω τι να πω
Πάντως το Θεμα δεν είναι ότι δεν μου επιτρέπουν να ακολουθήσω βιολογία με άφησαν να επιλέξω αλλά η ψυχολογική πίεση ενώ δεν δίνω καν φέτος αλλά του χρόνου :down:


Είχα δυο συμμαθήτριες, και οι δύο άριστες (η μια του 18 η άλλη του 19-20 σταθερά απ'το γυμνάσιο), κι οι δύο ιδιαίτερα, ούτε καν φροντιστήριο, και δεν πέρασαν την πρώτη χρονιά. Ξαναέδωσαν φέτος όμως και πέρασαν. Και άψογα προετοιμασμένος να είσαι, το τελικό αποτέλεσμα εξαρτάται πολύ και από τα θέματα που θα πέσουν, και ψυχολογία και πολλά άλλα. Οπότε δεν λέω να πεθάνεις απο το άγχος αλλά δώσε ότι έχεις από τώρα, κι αν δεν τα καταφέρεις με την πρώτη μην αποθαρυνθείς. :)

Η ιατρική έχει 40 ειδικότητες όι οποίες όλες διαφέρουν μεταξύ τους οπότε μου φαίνεται λογικό να έχει και μεγάλη απήχηση Εμένα με ενδιαφέρει η παιδοψυχιατρικη και δεν ξέρω άλλη σχολή να ασχολείται με κάτι παρόμοιο από αυτή τη κατεύθυνση


Φυσικά δεν λέω ότι δεν υπάρχει και ουσιαστικός λόγος που είναι δημοφιλής η Ιατρική. Και φυσικά εκεί να πας αν έχεις κάποιο πλάνο. Απλά το όλο πράγμα παραμένει λίγο υπερβολικό, και συχνά την επιλέγουν χωρίς κάποιο συγκεκριμένο λόγο, αλλά μόνο και μόνο γιατί έγραψαν αρκετά ωστε να μπουν στην σχολή.
Ως πιο χαμηλόβαθμη σχολή μπορεί να σε ενδιαφέρει και η εργοθεραπεία. Νομίζω μπορείς να γίνεις δάσκαλος ειδικής αγωγής απο εκεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Γενικά λένε ότι τόσα μόρια βγάζουν μόνο οι πλούσιοι που δίνουν 1000€ για ιδιαίτερα η όσοι διαβάζουν 10ωρες+ σε όλο το λύκειο και κάτι άλλα τέτοια κουλά που όταν τα ακούω μένω άναυδος και δεν ξέρω τι να πω
Πάντως το Θεμα δεν είναι ότι δεν μου επιτρέπουν να ακολουθήσω βιολογία με άφησαν να επιλέξω αλλά η ψυχολογική πίεση ενώ δεν δίνω καν φέτος αλλά του χρόνου :down:
κατάλαβα φίλε μου , λοιπόν αυτό δεν ισχύει , ο οποιοσδήποτε μπορεί να βγάλει αυτό τον αριθμό μορίων αρκεί να έχει τη σωστή βοήθεια και να καταβάλλει την προσπάθεια που χρειάζεται (αν κατανοείς την ύλη δεν χρειάζεται 10 ώρες διάβασμα , δεν θα πεθάνεις και πάνω απ τα βιβλία, είπαμε). Απλά πήγαινε σε ένα φροντιστήριο που εσύ εμπιστεύεσαι , που όντως βλέπεις ότι σε βοηθάνε και πες τους ότι στοχεύεις Ιατρική ώστε να σε βάλουν με λίγο πιο εντατικό ρυθμό στα μαθήματα της κατεύθυνσής σου για να τα καταφέρεις με τον στόχο σου. Όσο για την ψυχολογική πίεση , εγώ αυτό που θα σε συμβουλέψω είναι απλά να τους αγνοήσεις, εξήγησέ τους ότι πρέπει να δείξουν κατανόηση και να μη σε φορτώνουν με βλακείες και να επικεντρωθείς ΜΟΝΟ στον στόχο σου. Διάβασε τα μαθήματά σου , ΚΑΤΑΝΟΗΣΕ ΤΗΝ ΥΛΗ Φυσικής και χημείας, να κάνεις αρκετές ασκήσεις σε αυτά τα μαθήματα (πάρα πολύ σημαντικό , για Βιολογία Β' Λυκείου θα με συγχωρέσεις αλλά δεν έχω ιδέα αν χρειάζεσαι κάτι από κει για την Κατεύθυνση), βελτίωσε όσο μπορείς το γραπτό σου λόγο και τις γλωσσικές ασκήσεις (η έκθεση καταστρέφει στόχους στο άψε σβήσε γιατί σε αυτές τις σχολές χρειάζεσαι και το τελευταίο μόριο για να πάρεις μία βάση και να σαι σίγουρος ότι πέρασες.) και όλα θα πάνε καλά. :D
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Φίλε/Φίλη μου, άμα τόσο το επιθυμείς, σε παρακαλώ ακολούθησέ το. Είναι κρίμα να πάνε στο κάδο τα ονειρά σου επειδή σε αποθαρρύνουν οι γονείς σου. Εμείς εδώ σε υποστηρίζουμε και προσωπικά εύχομαι να περάσεις Ιατρική και να βάλεις τα γυαλιά σε όλους που δεν εκτίμησαν τις δυνατότητές σου. Προχώρα γερά! :thumbsup:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,160 μηνύματα.
Όνειρο μου από πάντα ήταν να γίνω γιατρός και θέλω στη 3η λυκείου να ακολουθήσω βιολογία οι γονείς μου όμως συνεχώς με αποθαρρύνουν Μου λένε ότι δεν μπορώ να περάσω και να πάω μαθηματικα όπου υπάρχουν πολλές σχολες και όσο και να γράψω κάπου περνάω Γενικά δεν ξέρω γιατι με μειώνουν διαρκώς Αν και δεν πολυδιαβαζα παλιότερα πάντα είχα καλούς βαθμούς σε αυτά τα μάθηματα (18-20) εκτός από μαθηματικα που τα βαριέμαι πολύ Τι μου προτείνετε να κάνω γιατι έχει αρχίσει και με επηρεάζει αρκετά αυτή η κατάσταση


Πραγματικά γιατί σε επειραζει τόσο πολύ;Στην ζωή σου τον πρώτο και τελευταίο λόγο τον έχεις εσυ και κανένας άλλος.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά λένε ότι τόσα μόρια βγάζουν μόνο οι πλούσιοι που δίνουν 1000€ για ιδιαίτερα η όσοι διαβάζουν 10ωρες+ σε όλο το λύκειο


και όμως έχουν δίκιο, για να πιάσεις ιατρική πρέπει να είσαι διατεθειμένος να διαβάζεις 10+ ώρες ΚΑΘΕ μέρα, αλλιώς θέλεις ιδιαίτερα κτλ. Εγω πέρασα ιατρική χωρις καν φροντιστήρια αλλά διάβαζα πάνω από 12 ώρες την ημέρα για 10 15 μηνες
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top