Καθηγητής στο TEI Σερρών χρηματιζόταν για να περνάει φοιτητές σε μαθήματα

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,873 μηνύματα.
Παρελθόν φαίνεται ότι έχει ο καθητηγής του ΤΕΙ Σερρών που συνελήφθη τη Δευτέρα από αστυνομικούς για χρηματισμό από φοιτητές προκειμένου να τους περνάει σε μαθήματα.
Όπως δήλωσε ο πρόεδρος του ΤΕΙ Κεντρικής Μακεδονίας Δημήτρης Χασάπης στο παρελθόν είχαν υπάρξει ανώνυμες καταγγελίες σε βάρος του εν λόγω πανεπιστημιακού που είχαν καταλήξει τον Μάρτιο του 2015 σε έγγραφη επίπληξη!
«Όταν πρέπει τα παιδιά να έρθουν να καταθέσουν, δεν εμφανίζονται» πρόσθεσε ο κ. Χασάπης επιχειρώντας να εξηγήσει γιατί τότε έγινε μόνο έγγραφη επίπληξη.
Η υπόθεση με τον συγκεκριμένο πανεπιστημιακό ήρθε ξανά στη δημοσιότητα μετά από έγγραφο που έστειλε τον Φεβρουάριο ο Συνήγορος του Πολίτη.
«Το Μάιο ήρθαν εδώ από τη διεύθυνση εσωτερικών υποθέσεων της ΕΛΑΣ και πήραν στοχεία» είπε ο κ. Χασάπης στο RealFM Θεσσαλονίκης.
«Θέλω να πιστεύω ότι η υπόθεση θα κλείσει. Αν ευσταθούν οι κατηγορίες, τότε θα πρέπει να του επιβληθεί η αυστηρότερη τιμωρία» πρόσθεσε ο πρόεδρος του ΤΕΙ Κεντρικής Μακεδονίας.
Όσον αφορά την ουσία της υπόθεσης ο κ. Χασάπης είπε ότι ο συλληφθείς κατηγορείται ότι «έστελνε παιδιά που δυσκολεύονταν σε κάποιο "φροντιστήριο". Και εκεί αφού πλήρωναν περνούσαν τα μαθήματα. Το 2015 έλεγαν ότι ίδιος ζητούσε χρήματα και δεν μιλούσαν για "φροντιστήριο"» ενώ για τις καταγγελίες ότι ζητούσε και σεξ από φοιτήτριες ο κ. Χασάπης αρκέστηκε στο ότι τις έχει ακούσει αλλά δεν έχει κάτι συγκεκριμένο.
Σύμφωνα με το έγγραφο του Συνηγόρου του Πολίτη οι φοιτητές είτε έδιναν χρήματα για να περνούν μαθήματα είτε τα υποχρεώνονταν να κάνουν πρακτική άσκηση χωρίς αμοιβή σε συγκεκριμένα γραφεία.
«Ο συγκεκριμένος εκπαιδευτικός κατηγορείται για κακούργημα και αν τελεσιδικήσει η καταδίκη του, τότε θα πρέπει να απολυθεί από το υπ. Παιδείας» κατέληξε ο κ. Χασάπης.
Γιατί δεν πέφτω από τα σύννεφα;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,979 μηνύματα.
Ε που το παράξενο;Ελλάδα δεν ζούμε;Εδώ οι μισοί δημόσιοι υπάλληλοι δεν δουλεύουν και πληρώνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι για κάτι τέτοιες περιπτώσεις: καλά δεν περίμενε ότι κάποια στιγμή θα τον πιάσουν / θα φάει την καταγγελία του; Ειδικά αν σκεφτούμε ότι έχει να κάνει με ενήλικες - φοιτητές κι όχι με τίποτα παιδάκια δημοτικού - γυμνασίου. Πολύ θράσος. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Μόλις το διάβασα και εγώ ..... :redface: και φοβάμαι πόσο ακόμα γίνονται, αλλά δεν έχουν καταγγελθεί ή δεν έχουν βγει στην επιφάνεια!!

έχω διαβάσει και άλλα παρόμοια που ζητάνε άλλες πράξεις για να τους περνάνε σε μαθήματα ... ! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,873 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι για κάτι τέτοιες περιπτώσεις: καλά δεν περίμενε ότι κάποια στιγμή θα τον πιάσουν / θα φάει την καταγγελία του; Ειδικά αν σκεφτούμε ότι έχει να κάνει με ενήλικες - φοιτητές κι όχι με τίποτα παιδάκια δημοτικού - γυμνασίου. Πολύ θράσος. :(
Αν τα ποσά που ζητούσε δεν ήταν φοβερά, δε βλέπω το λόγο γιατί ο κάθε φοιτητής να μην το εκμεταλλευθεί. Θα ήθελα να μάθω ποιος τον κατήγγειλε, φοιτητής ή γονιός; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Αν τα ποσά που ζητούσε δεν ήταν φοβερά, δε βλέπω το λόγο γιατί ο κάθε φοιτητής να μην το εκμεταλλευθεί. Θα ήθελα να μάθω ποιος τον κατήγγειλε, φοιτητής ή γονιός; :hmm:

Ναι έχεις δίκιο, απλά αν σου βγει η "βρώμα" ως καθηγητή σε μια σχολή, αυτό φτάνει και σε αυτιά που δεν συμφέρει. :)

Εμμμ τι να κάνουμε δεν είναι όλοι Κωνσταντίνοι Κατακουζηνοί (βλ. επεισόδιο "Σεξουαλική παρενόχληση"). :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
χαχα εγγραφη επίπληξη :loltooth: καλό!

αλλα οπως λέει και ο άνθρωπος δεν ειχε επωνυμες καταγγελιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,873 μηνύματα.
Τώρα διάβασα για 250-400€. Είναι ένα "λογικό" ποσό που μπορεί να δικαιολογηθεί στους γονείς ότι και καλά κάνουν φροντιστήριο και τσακ πέρασαν το μάθημα. Αλλά το λάθος του ήταν ότι χωρίς λόγο τους έκοβε και τους αναγκαζε να κάνουν "φροντιστήριο" για να περάσουν το μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Τώρα διάβασα για 250-400€. Είναι ένα "λογικό" ποσό που μπορεί να δικαιολογηθεί στους γονείς ότι και καλά κάνουν φροντιστήριο και τσακ πέρασαν το μάθημα. Αλλά το λάθος του ήταν ότι χωρίς λόγο τους έκοβε και τους αναγκαζε να κάνουν "φροντιστήριο" για να περάσουν το μάθημα.


Καλα δεν καταλαβαινω τωρα πάς να δικαιολογησεις έναν ανθρωπο που ζητάει έξτρα λεφτά για να περάσει έναν φοιτητη;

Ο μισθος του δεν του φτάνει; θέλει και εξτραδακια; αυτη ειναι η δουλεια του να περάσει κάποιος το μάθημα χωρις να χρειάζεται φροντιστηριο. Να πετάξει έξω τους φασαριοζους απο το αμφιθέατρο.... πωπω έπρεπε να ήμουν εγω. Οποιος κάνει φασαρια και μιλάει δεν θα ειχε θέση στο μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Είχαμε ένα καθηγητή στο τμήμα τον είχα ένα χρόνο (εγώ δεν παρατήρησα κάτι αλλά το έλεγαν τα άλλα παιδιά) που για να σε περάσει στο μάθημά του, έπρεπε να του την πέφτεις και να του κάνεις ωραία σχόλια. Στο μάθημά του, στις ώρες του βασικά πιο πολύ μας μίλαγε για την γυναίκα του και τις γραβάτες του, παρότι μας έκανε μάθημα και μας προσφωνούσε πολλές φορές με κολακευτικά σχόλια :redface:


Πέτρο για σεξουαλική παρενόχληση, είχα διαβάσει σε ειδήσεις ότι γινόνταν από έναν καθηγητή σε άλλο ΤΕΙ.
Δεν συμβαίνουν μόνο στο Κων/ου & Ελένης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,873 μηνύματα.
Δε δικαιολογώ, απλά προσπαθώ να καταλάβω πώς κράτησε τόσα χρόνια όλο αυτό. Το ποσό που ζητούσε δεν ήταν μεγάλο κι έτσι οι φοιτητές το θεωρούσαν μάλλον αναγκαίο "κακό". Ε τώρα θα πάει στη φυλακή και θα μάθει να εκμεταλλεύεται έτσι τη θέση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Φυσικά κατηγορίες θα πρέπει να απαγγελθούν και στους φοιτητές, που, αντί να καταγγείλουν τον καθηγητή, συνηγορούσαν στο χρηματισμό αυτό(πολλοί φαντάζομαι θα το θεωρούσαν και σπουδαία ευκαιρία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,873 μηνύματα.
Ας μας πει ένας νομικός αν όντως μπορούν να κατηγορηθούν και οι φοιτητές. Οπότε πάει να πει ότι το μάθημα πρέπει να το ξαναδώσουν; Και πώς θα αποδειχτεί ποιοι πλήρωσαν και ποιοι όχι.; Κι αν πήραν ήδη πτυχίο; Νομίζω ανοίγει ο ασκός του Αιόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Καταρχην για να κατηγορηθει κάποιος θα πρέπει να υπάρχει αδικημα ειτε αυτεπάγγελτο ειτε μετα απο έγκληση. Να πας δηλαδη στο ΑΤ να καταθεσεις μηνυση και να ειδοποιήσουν τον μηνυόμενο οτι κάποιος του την φύτεψε.


Ενας φοιτητης δεν μπορει να κατηγορηθει .... εκτος και αν εχουν συστησει εγκληματικη ομαδα με καθηγητες και κάνουν αυτες τις δουλειές.


Εγω ειμαι 32 χρονων και ως τωρα δεν μου έχουν κανει ποτέ μήνυση πάντως. Και εχω κάνει και γραπτη καταγγελια με συγκεκριμενα γεγονοτα και ατακες που μου ειπε ενας διευθυντης της υπηρεσιας νερού στην επαρχία κάποτε και το ειχα κανει και κοινοποιηση στον Δημαρχο :D ας μου έκανε μήνυση. Γιατι δεν έκανε;;; :loltooth:

Δε δικαιολογώ, απλά προσπαθώ να καταλάβω πώς κράτησε τόσα χρόνια όλο αυτό. Το ποσό που ζητούσε δεν ήταν μεγάλο κι έτσι οι φοιτητές το θεωρούσαν μάλλον αναγκαίο "κακό". Ε τώρα θα πάει στη φυλακή και θα μάθει να εκμεταλλεύεται έτσι τη θέση του.


Κράτησε τοσα χρονια γιατι στην Ελλάδα έχουμε εγάλη γραφειοκρατια και οι υποθέσεις αργούν. Εγώ πάντως αν ήμουν στη θέση του προεδρου το 2012 θα έκανα μια γραπτή αναφορά στον εισαγγελέα της περιοχής με επισυναπτομενη την απο .....τάδε ανωνυμη καταγγελια στον διαδικτυακο ιστοτοπο τάδε και θα ζητουσα τις δικές τους ενέργειες δηλαδη .... υποβάλλω το αίτημα να γινει άρση του απορρητου και να βρεθει αυτος που έκανε την καταγγελια και κρινω σκοπιμο να τον καλέσετε ενώπιον σας για να καταγράψετε τις λεπτομέρειες της περιπτωσης του και να κινηθούν οι αναγκαιες ποινικές και ανακριτικές διαδικασιες.

Τέλος. Έτοιμο για εκτόξευση. Σαν τους Ισραηλινούς. Και αν ποτέ μου έλεγε κανεις τι έκανες εσυ που ησουν προεδρος θα του έδειχνα τα έγγραφα και την αλληλογραφια προς τον εισαγγελέα.

Δεν θα κάθομαι εγω να ειμαι το καλο παράδειγμα και το καλο παιδι και ο τυπικος υπάλληλος και θα έχω μεσα στο πανεπιστημιο μου .... μέσα στο τομέα μου που ηγουμαι τέτοιους ανθρώπους που θα κάνουν οργια και δεν θα σέβονται τιποτα και κανεναν. Θα φυγουν πολυ συντομα.


Επισης στην αναφορά θα μπορουσε κάποιος να γράψει οτι ο τάδε και ο τάδε και ο τάδε μαθητης- φοιτητης του έκαναν παράπονα προφορικά για κάποιον καθηγητη και κρινω σκοπιμο να τους καλέσετε και αυτους.


Και ας πάρει ο άλλος στα χέρια του νομοτυπη κληση μάρτυρα και ας μην πάει αλλα συμφωνα με τον Κώδικα Ποινικής Δικονομιας αν δεν πάει υπάρχουν κυρώσεις. Και μετά θα δουμε τι θα έλεγαν. Ακομα και αν δεν έλεγαν την αλήθεια λογω φοβου ή τα μπάλωναν δεν θα μπορουσε να κάνει μετα μήνυση ο άλλος για συκοφαντική δυσφημηση διοτι δεν θα ειχε γραφτεί ονομα και θα ειχαμε πει για παραπονα οτι έγιναν δεν γράψαμε κάτι συγκεκριμενο. Και αυτο ειναι μια καλή κατευθυνση. Έγιναν παράπονα κυριε ... τι παράπονα θα τα μάθετε εσεις απο τους μάρτυρες και μέσα απο την ανακριτική διαδικασια. Καλέστε τους να τα μάθετε. Εγω δεν ειμαι ανακριτικος υπάλληλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,873 μηνύματα.
Δηλαδή θες να πεις ότι θα πάω εγώ να κάνω μια ανώνυμη καταγγελία για κάτι και θα με τρέχει ο εισαγγελέας να καταθέσω σπάζοντας το απόρρητο; Δηλαδή τι σόι ανώνυμη καταγγελία είναι αυτή; Αν γίνεται αυτό και γίνει συνήθεια δε θα γίνονται πια ανώνυμες καταγγελίες και δίκιο θα έχουν οι άνθρωποι. Δηλαδή σε μια περίπτωση ενδοοικογενειακής βίας να πάω εγώ ανώνυμα να το καταγγείλω, αν ξέρω ότι θα μου χτυπήσει την πόρτα ο εισαγγελέας και ο καταγγελομενος μπορεί να μάθει ποιος τον κατήγγειλε, δε θα το κάνω φυσικά γιατί πού ξέρω τι τρέλα κουβαλάει ο καθένας αν είναι ένας που δέρνει τη γυναίκα του, φαντάσου σε μένα τι θα κάνει. Δε νομίζω ότι αυτή είναι σωστή τακτική γιατί μετά είναι που ο κόσμος θα αδιαφορεί για αυτά που γίνονται γύρω του περισσότερο από τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Ναι για μενα πρέπει να παρακινηθει ο κοσμος να κυνηγάει και αυτος οσο μπορει τέτοιους τύπους ειδάλλως θα γινονται αυτα που βλέπεις μετα απο 5-6 χρονια και αφου έχει ταλαιπωρησει κοσμο και έχει κανει μπάζες ο κυριος .... ειδες ποσο μέσα έπεσα ομως στο προηγουμενο θρεντ. Ουσιαστικα φοβαστε και δεν θέλετε να εμπλακειτε και αυτο ειναι χειροτερο κατα τη γνώμη μου. Εννοειται πως εγω θα κινουμουν προς αυτη την κατευθυνση το εχω γραψει πολλες φορές εδω μεσα οι ελληνες φωνάζουμε για προβληματα αλλα περιμένουμε πάντα ο ενας να τα λυσει ο ένας να γινει ο κακος... τα βλέπω αυτα και αλλού μην ανησυχεις. Κοσμος δεν μιλάει επιτηδες για να μη μπλέξει. Απο μενα ναι μακαρι ο εισαγγελεας να καλουσε κοσμο θα το έκανα σοβαρά. Και ο εισαγγελεας ας εκανε οτι έκρινε εγω θα ειχα την αναφορά πάντως. Θα έπαιρνε πρωτοκολλο και θα έβγαζα ενα αντιγραφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,873 μηνύματα.
Με τον δικό σου τρόπο είναι σίγουρο ότι ο κόσμος δε θα μιλάει. Ωραία τα λες σαν τον ιππότη αλλά αν ζεις σε μια μικρή κοινωνία κι έχεις οικογένεια, ηλικιωμένους γονείς κλπ σίγουρα δε θες να τους μπλέξεις σε μπερδέματα τύπου βεντέτα, να έρθει ο άλλος να σου επιτεθεί ή να σε απειλήσει και να φοβούνται τα παιδιά σου κλπ. Δεν είναι ότι δε θέλω να αναξατευτω, σίγουρα αν γνωρίζω για κάτι παράνομο ή αξιέπαινο θα ήθελα να τιμωρηθεί ο υπαίτιος, αλλά όταν επιλέγω να κάνω ανώνυμη καταγγελία έχω το λογο μου, κάτι με φοβίζει. Δεν μπορεί μετά να σπάσει η η ανωνυμια που έχω επιλέξει. Απλά δε θα ξανακάνω καταγγελία και μια αξιέπαινη πράξη θα μείνει ατιμώρητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Με τον δικό σου τρόπο είναι σίγουρο ότι ο κόσμος δε θα μιλάει. Ωραία τα λες σαν τον ιππότη αλλά αν ζεις σε μια μικρή κοινωνία κι έχεις οικογένεια, ηλικιωμένους γονείς κλπ σίγουρα δε θες να τους μπλέξεις σε μπερδέματα τύπου βεντέτα, να έρθει ο άλλος να σου επιτεθεί ή να σε απειλήσει και να φοβούνται τα παιδιά σου κλπ. Δεν είναι ότι δε θέλω να αναξατευτω, σίγουρα αν γνωρίζω για κάτι παράνομο ή αξιέπαινο θα ήθελα να τιμωρηθεί ο υπαίτιος, αλλά όταν επιλέγω να κάνω ανώνυμη καταγγελία έχω το λογο μου, κάτι με φοβίζει. Δεν μπορεί μετά να σπάσει η η ανωνυμια που έχω επιλέξει. Απλά δε θα ξανακάνω καταγγελία και μια αξιέπαινη πράξη θα μείνει ατιμώρητη.


αξιοποινη ειναι οχι αξιεπαινη. Η βεντέτα ειναι οταν σκοτώσεις εσυ κάποιον απο τους άλλους. Οχι να καταγγειλεις κάτι ελεος. Πολυ φοβασαι.

Και η αληθεια ειναι πως οι οικογενειαρχες επειδη τους βλεπω και στη δουλεια πλεον ολος ο κοσμος γυρνάει γυρω απο τα παιδιά τους. Εντάξει ισως επειδη εγω ειμαι ελευθερος τα βλέπω αλλιώς. Αλλα το θεμα ειναι οτι δεν τα λέω μονο εγω τα κάνω κιολας.

Εν παση περιπτωση οι μαρτυρες δικαιουνται ισως να κρατησουν την ανωνυμια τους αλλα εν γινεται απο το 2012 να περιμενουμε το ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ της αστυνομιας για να λυσει το προβλημα. Ο Προεδρος τι έκανε τιποτα ... μια απλη κληση σε απολογια και έγγραφη επιπληξη (χεστηκε η φοραδα στο αλώνι) ενω ο αλλος εκανε τέρατα και σημεια εκει μέσα γαμουσε φοιτητριες έπαιρνε λεφτά και τους έγραφε ολους στα @@ του ειχε στησει επισης και παραμαγαζο εκτος!!!! Που σημαινει οτι απο αυτα που έστελνε έπαιρνε και μιζες! Αυτο σημαινει το παραμάγαζο. Καλυτερα να ειχα παραιτηθει σαν προεδρος παρα να τον ανεχομουν αυτο το γελοιο τύπο να κάνει τέτοια στο πανεπιστημιο εις βάρος μας. Συμφωνα με τις κατηγοριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,873 μηνύματα.
Αξιέπαινο έγραψα; Σόρρυ, κοιμόμουν ελαφρώς όρθια. ;)

Ο πολίτης πρέπει να εμπιστευτεί την αστυνομία ότι η καταγγελία του θα παραμείνει ανώνυμη κι όχι να φοβάται ότι θα το μάθει ο καταγγελομενος. Δεν είναι δουλειά του πολίτη να δώσει πληροφορίες στην αστυνομία. Η αστυνομία με τα μέσα που έχει (κοριούς, παρακολουθήσεις, ανακρίσεις κλπ) έχει υποχρέωση να διαπιστώσει αν μια καταγγελία ευσταθεί ή όχι και να τη δέσει με στοιχεία ώστε να μπορεί να σταθεί σε δικαστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Οποίος θέλει να μάθει λεπτομέρειες διαβάζει τα σχόλια ατού του άρθρου.
https://www.edosafakelaki.org/reports/fakelaki-ston-kathigiti-moy?page=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top