Σχέση καθηγητών και φοιτητών

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εδώ γελάμε


Oι καθηγητές στις ιατρικές σχολές διαφέρουν διότι διοικούν την κλινική σε τριτοβάθμιο επίπεδο. Έχουν ιδιωτικά ιατρεία, έχουν τα ιατρεία τους στο νοσοκομείο, έχουν έρευνες και ομιλίες. Δε θα κάτσουν λοιπόν να ασχοληθούν με τους φοιτητές... πολλές φορές ούτε μάθημα κάνουν ή κάνουν ένα μάθημα για τους τύπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Oι καθηγητές στις ιατρικές σχολές διαφέρουν διότι διοικούν την κλινική σε τριτοβάθμιο επίπεδο. Έχουν ιδιωτικά ιατρεία, έχουν τα ιατρεία τους στο νοσοκομείο, έχουν έρευνες και ομιλίες. Δε θα κάτσουν λοιπόν να ασχοληθούν με τους φοιτητές... πολλές φορές ούτε μάθημα κάνουν ή κάνουν ένα μάθημα για τους τύπους.


Αν δεν υπήρχαν φοιτητές, δε θα υπήρχαν καθηγητές. Άλλο να μην έχουν χρόνο κι άλλο για να βρεις καθηγητή να πρέπει να κάνεις αίτηση στο υπουργείο παιδείας. Άλλο επίσης να μην είναι συνεπείς ούτε καν στις ώρες που οι ίδιοι σου λένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Αν δεν υπήρχαν φοιτητές, δε θα υπήρχαν καθηγητές. Άλλο να μην έχουν χρόνο κι άλλο για να βρεις καθηγητή να πρέπει να κάνεις αίτηση στο υπουργείο παιδείας. Άλλο επίσης να μην είναι συνεπείς ούτε καν στις ώρες που οι ίδιοι σου λένε.

Όταν το δημόσιο σύστημα πάσχει ο καθηγητής αναγκαστικά σπαταλάει το περισσότερο χρόνο για την κλινική και φυσικά για τα ιατρεία του και τις έρευνες (και φυσικά στο ιδιωτικό του ιατρείο που σπαταλάει συνήθως το παρπάνω χρόνο γιατί πληρώνεται από αυτό).. Την δουλειά της πληροφόρησης των φοιτητών και πολλές φορές και της διδασκαλίας αναγκαστικά μετατίθεται σε άλλους πολλοί από τους οποίους δεν κάνουν τπτ παραπάνω από ότι πληρώνονται να κάνουν συνεπώς έχουμε υπολειτουργία του συστήματος που την πληρώνουνε κυρίως οι φοιτητές.

Από την άλλη εξαιτίας του διαδικτύου ο κάθε φοιτητής σε αντίθεση με παλιά πλέον μπορεί να εκπαιδεύσει τον εαυτό του σε μεγάλο βαθμό :). Αυτή η ελλειπή εκπαίδευση στις ιατρικές σχολές έχει ωθήσει τους νέους ιατρούς να πηγαίνουν στο εξωτερικό και ενώ είμαστε στα χρόνια της κρίσης πολλές θέσεις ειδικότητας της Ελλάδας είναι ακάλυπτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν το δημόσιο σύστημα πάσχει ο καθηγητής αναγκαστικά σπαταλάει το περισσότερο χρόνο για την κλινική και φυσικά για τα ιατρεία του και τις έρευνες (και φυσικά στο ιδιωτικό του ιατρείο που σπαταλάει συνήθως το παρπάνω χρόνο γιατί πληρώνεται από αυτό).. Την δουλειά της πληροφόρησης των φοιτητών και πολλές φορές και της διδασκαλίας αναγκαστικά μετατίθεται σε άλλους πολλοί από τους οποίους δεν κάνουν τπτ παραπάνω από ότι πληρώνονται να κάνουν συνεπώς έχουμε υπολειτουργία του συστήματος που την πληρώνουνε κυρίως οι φοιτητές.

Από την άλλη εξαιτίας του διαδικτύου ο κάθε φοιτητής σε αντίθεση με παλιά πλέον μπορεί να εκπαιδεύσει τον εαυτό του σε μεγάλο βαθμό :). Αυτή η ελλειπή εκπαίδευση στις ιατρικές σχολές έχει ωθήσει τους νέους ιατρούς να πηγαίνουν στο εξωτερικό και ενώ είμαστε στα χρόνια της κρίσης πολλές θέσεις ειδικότητας της Ελλάδας είναι ακάλυπτες.


Όλα τα είπες, δε μένει να προσθέσω κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Παιδιά, αυτό το "ο φοιτητής να εκπαιδεύσει τον εαυτό του", μην το λέτε παραέξω...το διάβασα και πιο πάνω.
Για όλα τα επαγγέλματα, και ειδικότερα για γιατρούς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Παιδιά, αυτό το "ο φοιτητής να εκπαιδεύσει τον εαυτό του", μην το λέτε παραέξω...το διάβασα και πιο πάνω.
Για όλα τα επαγγέλματα, και ειδικότερα για γιατρούς..


Το "Για όλα τα επαγγέλματα" είναι λίγο απόλυτο νομίζω. Σε πολλά επαγγέλματα το να είσαι αυτοδίδακτος μπορεί να είναι καλύτερο από το να παρακολουθείς απαρχαιωμένα προγράμματα σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Παιδιά, αυτό το "ο φοιτητής να εκπαιδεύσει τον εαυτό του", μην το λέτε παραέξω...το διάβασα και πιο πάνω.
Για όλα τα επαγγέλματα, και ειδικότερα για γιατρούς..


Δε διαφέρει σε τίποτα το ιατρικό επάγγελμα από τα άλλα (μερικοί λένε για μεγαλύτερη ευθύνη κοκ) για μένα όλα τα επαγγέλματα έχουν την ίδια ευθύνη και αν δε τα ασκείς σωστά τότε κινδυνεύουν ζωές. Είτε είσαι ιατρός, είτε γεωπόνος, είτε μηχανικός, είτε σκουπιδιάρης. Η τραγωδία που έγινε στο Μάτι επιβεβαιώνει αυτό που λέω. Συνεπώς δε διαφέρει τπτ η ιατιρκή από τις άλλες σχολές.

Όσο αφορά την εκπαίδευση στην ιατρική αν δεν πήγαινα στα ΤΕΠ εφημερεύοντων νοσοκομείο να μου μάθουν ατομα που δε πληρώνονται για να μου μάθουν και να προπονηθώ σε διάφορες τεχνικές δε θα είχα μάθει τπτ από το σύστημα του Πανεπιστημιου.

Το ίδιο ισχύει και για το αγροτικό (στο μήνα εκπαίδευσης). Η αυτοεκπαίδευση είναι ο κύριος τρόπος εκπαίδευσης στους ιατρούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το "Για όλα τα επαγγέλματα" είναι λίγο απόλυτο νομίζω. Σε πολλά επαγγέλματα το να είσαι αυτοδίδακτος μπορεί να είναι καλύτερο από το να παρακολουθείς απαρχαιωμένα προγράμματα σπουδών.

θες να μου πεις κάποιο παράδειγμα;

Δε διαφέρει σε τίποτα το ιατρικό επάγγελμα από τα άλλα (μερικοί λένε για μεγαλύτερη ευθύνη κοκ) για μένα όλα τα επαγγέλματα έχουν την ίδια ευθύνη και αν δε τα ασκείς σωστά τότε κινδυνεύουν ζωές. Είτε είσαι ιατρός, είτε γεωπόνος, είτε μηχανικός, είτε σκουπιδιάρης.

Όσο αφορά την εκπαίδευση στην ιατρική αν δεν πήγαινα στα ΤΕΠ εφημερεύοντων νοσοκομείο να μου μάθουν και να προπονηθώ σε διάφορες τεχνικές δε θα είχα μάθει τπτ.
Το ίδιο ισχύει και για το αγροτικό (στο μήνα εκπαίδευσης). Η αυτοεκπαίδευση είναι ο κύριος τρόπος εκπαίδευσης στους ιατρούς.

να ΠΡΟΠΟΝΗΘΕΙΣ σε διάφορες τεχνικές που έχεις ΗΔΗ μάθει στο πανεπιστήμιο. Και στο αγροτικό, εξασκείς αυτά που έχεις ΜΑΘΕΙ.
Δεν μπορώ εγώ να ανοίξω το google τώρα και να γίνω γιατρός...ούτε οτιδήποτε σε επαγγελματικό επίπεδο. Άλλο σε ερασιτεχνικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
θες να μου πεις κάποιο παράδειγμα;



να ΠΡΟΠΟΝΗΘΕΙΣ σε διάφορες τεχνικές που έχεις ΗΔΗ μάθει στο πανεπιστήμιο. Και στο αγροτικό, εξασκείς αυτά που έχεις ΜΑΘΕΙ.
Δεν μπορώ εγώ να ανοίξω το google τώρα και να γίνω γιατρός...ούτε οτιδήποτε σε επαγγελματικό επίπεδο. Άλλο σε ερασιτεχνικό.


στην σχολή μου δώσανε μια σύριγγα και μου είπανε πήγαινε και πάρε αίμα (:)) προφανώς καλύτερη εκπαίδευση προσφέρει το youtube.

Επίσης κάναμε κάποια μαθήματα στο ηλεκτροκαρδιογράφημα στο αγροτικό όμως ουσιαστικά έμαθα να το χρησιμοποιώ στην πράξη. Έμφραγμα ---> STEMI ---> Θρομβόλυση.

Επίσης μέσω του διαδικτύου και τις ηλεκτρονικές βιβλιοθήκες με δημοσιεύσεις πολλών καθηγητών). μπορώ να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου περισσότερο από το να ακούω καθηγητή που ως και πριν μερικά χρόνια ήταν η κύρια πηγή γνώσεων. των παιδιών.

Με το διαδίκτυο έχουμε όλα τα πρωτόκολλα μπροστά μας ένας καλός ιατρός πλέον δε χρειάζεται να παπαγαλίζει αλλά να ξέρει να το χρησιμοποιεί ώστε να ενημερώνται για το τι πρωτόκολλο χρησιμοποιείται τώρα.


Η ιατρική είναι στατιστική επιστήμη επειδή βασίζεται στα πρωτόκολλα.
Οι χειρουργικές όμως ειδικότητες απαιτούν και τεχνικες δηλαδή πρέπει να έχεις έναν έμπειρο μπροστά σου να σου μαθαίνει όπως βλέπουμε greys anatomy.

Στην Ελλάδα αυτό δε συμβαίνει για αυτό όλα τα παιδιά πάνε εξωτερικό και οι χειρουργικές ειδικότητες έχουν μηδενική αναμονή (σχεδόν) σε αντίθεση με τις Παθολογικές που υπάρχει αναμονή και μερικές φορές μεγάλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
στην σχολή μου δώσανε μια σύριγγα και μου είπανε πήγαινε και πάρε αίμα (:)) προφανώς καλύτερη εκπαίδευση προσφέρει το youtube.

Επίσης κάναμε κάποια μαθήματα στο ηλεκτροκαρδιογράφημα στο αγροτικό όμως ουσιαστικά έμαθα να το χρησιμοποιώ.

Επίσης μέσω του διαδικτύου και τις ηλεκτρονικές βιβλιοθήκες μπορώ να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου περισσότερο από έναν καθηγητή που ως και πριν μερικά χρόνια ήταν η κύρια πηγή γνώσεων.


Να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου...όχι να τις αποκτήσεις.

Βασικά, καταλαβαίνω τι λες, και ως ένα σημείο λέμε το ίδιο. Το σημείο-παγίδα είναι ότι κρίνετε έχοντας ήδη πάρει κάποιες γνώσεις από το σχολείο/πανεπιστήμιο κλπ. Το να εκπαιδευτείς από το ίντερνετ όμως, από το μηδέν, όχι απλά δεν είναι εφικτό αλλά είναι και άκρως επικίνδυνο. Είτε είσαι γιατρός είτε είσαι μάγειρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου...όχι να τις αποκτήσεις.


:laugh: ναι λέμε το ίδιο τελικά λίγο διαφορετικά.

Το πρόβλημα μου είναι ότι δίνουν πτυχίο σε άτομα που δεν έχουν αναπτύξει τα απαραίτητα skills και δεν είναι κατάλληλα να ασκήσουν το επάγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
:laugh: ναι λέμε το ίδιο τελικά .

Το πρόβλημα μου είναι ότι δίνουν πτυχίο σε άτομα που δεν έχουν αναπτύξει τα απαραίτητα skills και δεν είναι κατάλληλα να ασκήσουν το επάγγελμα.


Συμφωνώ απολύτως σε αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
θες να μου πεις κάποιο παράδειγμα;



να ΠΡΟΠΟΝΗΘΕΙΣ σε διάφορες τεχνικές που έχεις ΗΔΗ μάθει στο πανεπιστήμιο. Και στο αγροτικό, εξασκείς αυτά που έχεις ΜΑΘΕΙ.
Δεν μπορώ εγώ να ανοίξω το google τώρα και να γίνω γιατρός...ούτε οτιδήποτε σε επαγγελματικό επίπεδο. Άλλο σε ερασιτεχνικό.

Πολλές φορές ούτε η σχολή σου μαθαίνει τα βασικα.
Πχ πιο πολλές γνώσεις θα μάθει ένας φοιτητηςνοσηλευτικης έχοντας εθελοντική προσφορά στον ερυθρό Σταυρό και επίσης να πάς εθελοντικά στα τεπ παρά από τους καθηγητές στην σχολη.
Αλλά το επθπλεον... Η προσωπική ενασχόληση και ψαξιμο είναι το καλύτερο που μπορειενα .κάνεις για να φθάσεις πιο ψηλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Παιδιά, αυτό το "ο φοιτητής να εκπαιδεύσει τον εαυτό του", μην το λέτε παραέξω...το διάβασα και πιο πάνω.

Σε όλα τα θέματα που υπάρχει ευρεία βιβλιογραφία και δεν είναι πολύ εξειδικευμένα/αντικείμενα έρευνας το self-learning είναι δυνατό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Για έναν ιδιώτη η συμμετοχή σε ευρωπαικά και παγκόσμια συνέδρια στοιχίζει. Τα πανεπιστήμια είναι ένα κλειστό group που διαμοιράζουν γνώσεις μεταξύ τους. Ένας που δεν έχει πρόσβαση σε αυτή γνώση δεν μπορεί να κάνει πολλά πράγματα μόνος του. Για τους ΗΜΜΥ μονο και μόνο για να είσαι μέλος στη παγκόσμια κοινότητα στοιχίζει 200 ευρώ/χρόνο (ως επαγγελματίας) για τους ιατρούς μπορεί να στοιχίζει και 1000 ευρώ/χρόνο.

Βέβαια σε τομείς που η γνώση είναι πιο εύκολα στον καθένα προσβάσιμη τα τελευταία χρόνια ( π.χ. προγραμματισμό) υπάρχουν άτομα που ενώ δεν έχουν σπουδάσει σχετική σχολή είναι ανώτεροι και θαωρητικά και τεχνικά από απόφοιτους πληροφορικής, μηχανικών υπολογιστών. Αυτό το οφείλουμε σε εταιρείες όπως την Αpple με καινοτομίες όπως (App Store, δωρεάν διαμοίρασμό SDK δημόσια, συνεργασία με πανεπιστήμια για δημιουργία προγραμματισιτκών διαλέξεων (Stanford)) που για να μεγιστοποιήσουν το κέρδος τους κατάλαβαν ότι πρέπει να δώσουν τη ικανότητα προγραμματισμού της πλατφόρμα τους σε όσο το περισσότερο περισσότερα άτομα και στη ανάπτυξη τεχνολογιών όπως το git, forums (stackoverflow) που βοηθούν στην επικοινωνία προγραμματισών που δεν ανήκουν σε κάποιο ισχυρο φορέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
θες να μου πεις κάποιο παράδειγμα;


Το ευρύ επάγγελμα του προγραμματιστή. Προφανώς δεν αναφέρομαι στο σύνολο των θέσεων εργασίας, όπως θέσεις όπου απαιτείται άριστη γνώση μαθηματικών κοκ, δηλαδή γνώσης που θα αποκτήσεις σε πανεπιστημιακά μαθήματα όπως και να 'χει, ούτε σε ερευνητικές/ακαδημαϊκές θέσεις, αλλά σε θέσεις τύπου software development/engineering (με κάποιες εξαιρέσεις).

Θέσεις, όπου η εκπαίδευση από τρίτο, σε κάποιο ίδρυμα ανώτατης εκπαίδευσης, είναι εν γένει "άχρηστη", υπό την έννοια ότι έχεις χάσει χρόνια εμπειρίας και δεν έχεις μάθει κάτι χρήσιμο για το ακριβές αντικείμενο της δουλειάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το ευρύ επάγγελμα του προγραμματιστή. Προφανώς δεν αναφέρομαι στο σύνολο των θέσεων εργασίας, όπως θέσεις όπου απαιτείται άριστη γνώση μαθηματικών κοκ, δηλαδή γνώσης που θα αποκτήσεις σε πανεπιστημιακά μαθήματα όπως και να 'χει, ούτε σε ερευνητικές/ακαδημαϊκές θέσεις, αλλά σε θέσεις τύπου software development/engineering (με κάποιες εξαιρέσεις).

Θέσεις, όπου η εκπαίδευση από τρίτο, σε κάποιο ίδρυμα ανώτατης εκπαίδευσης, είναι εν γένει "άχρηστη", υπό την έννοια ότι έχεις χάσει χρόνια εμπειρίας και δεν έχεις μάθει κάτι χρήσιμο για το ακριβές αντικείμενο της δουλειάς.


Κατανοώ τι λέτε (και εσύ Alan και οι προηγούμενοι), δεν συμφωνώ, αλλά αντιλαμβάνομαι ότι είμαστε διαφορετικές γενιές και βλέπουμε τα πράγματα διαφορετικά.

Ένα σημείο πάντως θα σχολιάσω, που είχα την τύχη να το δω από τους δικούς μου καθηγητές και προσπαθώ να το κάνω και εγώ: Ο καθηγητής είναι εκεί για να σου ΕΞΗΓΗΣΕΙ τη γνώση, όχι να στην αναγνώσει. Ο καλός καθηγητής (που θα μου πείτε πόσοι έχουν απομείνει/υπάρχουν; ) θα σου συνδυάσει τη γνώση με την πραγματική ζωή και με άλλες γνώσεις, ώστε να υπάρξει κατανόηση και πρακτική. Αυτό που πρέπει να γίνεται στη διάλεξη μέσα είναι η σύνθεση, η σύγκριση και η εφαρμογή της γνώσης κάτι που δεν μπορεί να το κάνει κάποιος μόνος του.

Άνθρωποι που κάνουν διδακτορικό και μάλιστα αξιόλογοι πολύ, έχουν χάσει τον δρόμο τους με τις πολλές πληροφορίες που βρίσκουν και δεν μπορούν να ξεδιαλύνουν. Ο καθηγητής είναι ένα φίλτρο κατά κάποιο τρόπο, φίλτρο το οποίο δεν είναι μόνο κριτική σκέψη (όπως μπορεί κάποιος να μου πει ότι έχουν όλοι που διαβάζουν το google) αλλά είναι και γνώσεις σε πολλαπλά πεδία ώστε να μπορεί να συγκρίνει και να αποκλείσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top