Γενικό -  Προετοιμασία για τη Γ' Λυκείου

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Τι πιστεύετε είναι καλό να κάνουμε προετοιμασία για την Γ από τώρα;

Σε μαθήματα όμως ΑΟΘ,ΑΟΔΕ και βασικές έννοιες φυσικής κατ.;
Προσωπικά θέλω να πάω καλά στις πανελλήνιες και έχω άνχος,ελεύθερο χρόνο έχω δε διαβάζω γενικής εκτός άλγεβρα,φυσική επειδή απλά δε τα μπορώ και θέλω να μπω σε Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς και Μηχανικούς Η/Υ στο ΕΜΠ.Επίσης έχω κενά από άλλες τάξεις τα οποία καλύπτω σιγά σιγά (μέχρι τα Χριστούγεννα θα τα έχω καλύψει πιστεύω) και στα μαθήματα της Β (μαθηματικά κατ. φυσική γεν. άλγεβρα) δεν έχω πρόβλημα.
αμα θες,σου προτεινω να αρχισεις αοδε,γτ ειναι κ μαθημα π δ χρειαζεται φροντ.πποτε με 2-3 σελιδες τη βδομαδα,αν ξεκινησεις τωρα,μαρτιο την εχεις τελειωσει.κ πολυ βαζω.;)
αμα εχεις ελ.χρονο.
δεν ειναι κτ που επειγει.
εγω παντως π εκανα φυσ κ μαθ κατ απο τη β,αδικα τα εκανα.δεε προλαβαινα κλ κλ ν διαβαζω της β' κ της γ τα παραταγα,με αποτελεσμα στο καλοκαιρινο ν μη ξρ τπτ.
αποψη μου,μην αρχισεις μαθ κ φυσ απο τωρα.
αυτα,κ σκεψου το:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Εμείς πάλι μαθηματικα υα μπούμε Φεβρουάριο.
Φυσική το ιδιο καθώς θα τα κάνουμε όλα από της Β.
Χημεία θα ξεκινήσουμε από Μάρτιο.
Οι υπόλοιποι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Απολαυστε τον ελευθερο χρονο σας μην αρχιζετε τωρα για την γ εχετε πολυ καιρο ακομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crash crash

Νεοφερμένος

Η Λαμπρινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
μη το λες αυτο..απο την μια ναι θελουμε τον ελευθερο χρονο αλλα απο την αλλη θα ειναι καλυτερα τα πραγματα και το λεω αυτο γτ και πέρσι καναμε τριγωνομετρία και συναρτησεις στο ιδιο φροντ που ημουν και τωρα ειμαστε σε πολυ καλο επιπεδο!! βοηθησε κακα τα ψεματα! :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Καλησπέρα,σ ευχαριστώ που μου απάντησες.Έχω αγοράσει φυσική κατεύθυνσης του Μαθιουδάκη και το κάνω μαζί με τον αδερφό μου.Είμαστε ταλαντώσεις και στο φροντ που κάνουμε μια μικρή προετοιμασία είμαστε ΑΔΟ (ξεκινάμε από εκεί στο φροντ γιατί την ορμή την έχει και στο γενικής β).Μαθηματικά κάνω βασικές ασκήσεις συναρτήσεις,συμμετρίας,άρτιες περιττές,ακρότατα,μονοτονίες στο φροντ όλα αυτά,μόνος τίποτα ακόμα. Από ΑΟΔΕ έχω κατεβάσει αυτό https://www.economics.edu.gr/aode-epexergasmeni-thewria.html και το έχω δέσει σε βιβλίο.Δεν ξέρω αν είναι καλό και έχει όλη την ύλη (νομίζω την έχει) πάντως τα καταλαβαίνω.Από ΑΟΘ κατέβασα την εξεταστέα ύλη την έχει γράψει ο θαλαλαίος δημήτρης και από τι είδα τα εκτός δεν είναι γραμμένα δηλαδή έχει ότι πρέπει από θεωρία.Το έκανα βιβλίο κι αυτό.


:offtopic:είδα μια παράγραφο από το βιβλίο σου και με έπιασε κάτι. διαβάζοντας την πρώτη σειρά σχεδόν το θυμήθηκα όλο απ' έξω!!! Δεν θέλω να ξαναδώ αοδέ!! :beating: σταμάτα αυτή την τρέλα!! :verymad::closed:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Από Σεπτέμβρη θα πάω Β' Λυκείου. Σκέφτομαι να αρχίσω ΑΟΘ από μόνη μου, ώστε να το έχω τελειώσει όλο με λίγες ώρες κάθε εβδομάδα πριν αρχίσω την Γ'. Παράλληλα θα λύνω και ασκήσεις από βοήθημα που έχω. Έτσι θα είναι τα πράγματα πιο χαλαρά και θα έχω τελειώσει με το ένα από τα εξεταζόμενα μαθήματα. Επιπλέον, θα κάνω και φροντιστήριο στις ΑΟΘ στην Γ', οπότε δεν τίθεται θέμα για περισσότερες ασκήσεις, σημεία που δεν κατανόησα καλά...

Φοβάμαι όμως μην αλλάξει η εξεταστέα ύλη μέχρι τότε. Υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο?? Πότε έγινε η τελευταία αλλαγή της ύλης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Από Σεπτέμβρη θα πάω Β' Λυκείου. Σκέφτομαι να αρχίσω ΑΟΘ από μόνη μου, ώστε να το έχω τελειώσει όλο με λίγες ώρες κάθε εβδομάδα πριν αρχίσω την Γ'. Παράλληλα θα λύνω και ασκήσεις από βοήθημα που έχω. Έτσι θα είναι τα πράγματα πιο χαλαρά και θα έχω τελειώσει με το ένα από τα εξεταζόμενα μαθήματα. Επιπλέον, θα κάνω και φροντιστήριο στις ΑΟΘ στην Γ', οπότε δεν τίθεται θέμα για περισσότερες ασκήσεις, σημεία που δεν κατανόησα καλά...

Φοβάμαι όμως μην αλλάξει η εξεταστέα ύλη μέχρι τότε. Υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο?? Πότε έγινε η τελευταία αλλαγή της ύλης?
Αν δεν κανω λαθος πριν 3 χρονια ειχε αλλαξει η υλη στο ΑΟΘ.Θα σου ελεγα να προετοιμαστεις με κανενα αλλο μαθημα οπως μαθηματικα,το αοθ δεν ειναι τιποτα!!!(μαθηματικα κυριως 2ο και 3ο κεφαλαιο οπου δεν χρειαζονται γνωσεις απο προηγουμενες χρονιες)
ΥΓ Θεωρητικη δεν εισαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Αν δεν κανω λαθος πριν 3 χρονια ειχε αλλαξει η υλη στο ΑΟΘ.Θα σου ελεγα να προετοιμαστεις με κανενα αλλο μαθημα οπως μαθηματικα,το αοθ δεν ειναι τιποτα!!!(μαθηματικα κυριως 2ο και 3ο κεφαλαιο οπου δεν χρειαζονται γνωσεις απο προηγουμενες χρονιες)
ΥΓ Θεωρητικη δεν εισαι?
Θετική θα πάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κυνικός

Νεοφερμένος

Ο Κυνικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Απο τωρα προετοιμασια?:sick::sick::sick::sick::mpliaks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Απο τωρα προετοιμασια?:sick::sick::sick::sick::mpliaks:

Όταν αρχίσουν τα σχολεία τον Σεπτέμβρη με το καλό. Δυστυχώς η μισή Ελλάδα το ίδιο κάνει, οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε και εμείς αλλιώς. Αλλά δεν ρώτησα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Εγώ έκανα από φέτος μαθηματικά κατ.,φυσική κατ. και βιολογία κατ.
Στα μαθηματικά δε βγάλαμε και πολλά.Ένα ελαφρύ πέρασμα τους μιγαδικούς και λίγο από συναρτήσεις.Στη Φυσική ξεκινήσαμε με 5ο κεφάλαιο και το κάναμε όλο εκτός από το φαινόμενο Doppler και κάναμε και όλο το 4ο.
Αυτήν την προετοιμασία την κάναμε όλοι έτσι κι αλλιώς στο φροντιστήριο.Το να ξεκινήσω βιολογία όμως ήταν δική μου απόφαση και πραγματικά μετανιώνω που δεν το έκανα από την αρχή της χρονιάς.Θα είχαμε βγάλει αρκετά μεγάλο μέρος της ύλης.
Τώρα το καλοκαίρι σκοπεύω να κάνω μόνη μου θεωρία ξανά και ασκήσεις από τα κεφάλαια μαθηματικών και φυσικής και θα προσπαθήσω να βγάλω όλη την ύλη της βιολογίας κατ. ίσως και γενικής μέχρι τέλη Ιουλίου.
Έχω μπει στον τρόπο σκέψης του μαθήματος και έχω βρει πολλές σημειώσεις στο internet.Με ένα καλό βοήθημα και τη βοήθεια απ'το iscool νομίζω δε θα χω πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Χεχε αν δεν μου κάτσουν καλά οι ΑΟΘ, μπορώ να αρχίσω και με βιολογία κατ. Στόχος μου είναι να βγάλω τα μαθήματα που έχουν πολύ θεωρία πριν τη Γ'. Έτσι θα μπορώ να αφοσιωθώ σε αυτά της κατεύθυνσης και θα έχω εξασφαλίσει έναν καλό βαθμό στα στανταράκια. ΑΟΘ 20 και βιολογία κατ. 19+.

Νομίζω με το φροντιστήριο αρχίζουμε από ιανουάριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κυνικός

Νεοφερμένος

Ο Κυνικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Καλε ακομα νωρις ειναι... Αλλα αμα θες τοσο πολυ, εσυ ξερεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Αν θέλετε να το κάνετε αυτό στον εαυτό σας, κάντε το. Πιο βασικό θα θεωρούσα πρώτα να κάνετε μια επανάληψη σε αυτά που ήδη ξέρετε από τις προηγούμενες χρονιές, να καλύψετε τυχόν κενά κτλ.

Κατά τ' άλλα, υποψήφιος της θετικής που από τον Σεπτέμβρη της Γ' έχει αρχίσει καλό διάβασμα και σωστή προετοιμασία μπορεί να έχει το ίδιο επίπεδο στις εξετάσεις με κάποιον που ξεκίνησε αρκετά νωρίτερα, εκτός από την κούραση βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κυνικός

Νεοφερμένος

Ο Κυνικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
ξαροπ, δεν ειναι το ιδιο ομως, εγω αμα πχ ξεκινησω την υλη απο αυγουστο-σεπτεμβρη και ο αλλος την εχει τελειωσει ηδη τοτε, δυσκολα τον φτανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Αν θέλετε να το κάνετε αυτό στον εαυτό σας, κάντε το. Πιο βασικό θα θεωρούσα πρώτα να κάνετε μια επανάληψη σε αυτά που ήδη ξέρετε από τις προηγούμενες χρονιές, να καλύψετε τυχόν κενά κτλ.

Κατά τ' άλλα, υποψήφιος της θετικής που από τον Σεπτέμβρη της Γ' έχει αρχίσει καλό διάβασμα και σωστή προετοιμασία μπορεί να έχει το ίδιο επίπεδο στις εξετάσεις με κάποιον που ξεκίνησε αρκετά νωρίτερα, εκτός από την κούραση βέβαια.

Κενά μπορούμε να καλύψουμε μέσα στους 3 μήνες του καλοκαιριού, που είναι υπεραρκετοί. Αν και προσωπικά πιστεύω πως έχω ένα πολύ καλό επίπεδο στα μαθήματα που μου χρειάζονται.
Αν αρχίσει κάποιος να βγάζει την ύλη τον Σεπτέμβρη της Γ' θεωρώ πως είναι αργά... Στην Γ' δεν θα έχεις χρόνο λόγω φροντιστηρίων και οι υπόλοιποι που έχουν ήδη αρχίσει θα βρίσκονται σε καλύτερη θέση από εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κυνικός

Νεοφερμένος

Ο Κυνικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
με λιγα λογια, καταληγουμε στο συμπερασμα οτι αυτοι που αρχιζουν την υλη τον σεπτεμβριο ειναι οι μαλακες και οι αλλοι οι γαμιαδες... ΤΙ ΑΔΙΚΙΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Σε αυτή την περίπτωση έχεις όμως το πλεονέκτημα της καλοκαιρινής ξεκούρασης (seriously, είναι βασικό). Τώρα δεν ξέρω αν θα φτάσεις σε επίπεδο τον καθένα που ξεκίνησε νωρίς προετοιμασία, αυτό που λέω είναι ότι μπορείς να έχεις ένα εξίσου καλό επίπεδο με εκείνους το Μάιο, αν ξεκινήσεις σωστά και καλά από Σεπτέμβρη. Ο πολύς χρόνος προετοιμασίας δίνει στους περισσότερους την ψευδαίσθηση εγγύησης επιτυχίας, κάτι το οποίο μπορεί να είναι αληθές για κάποιους μέχρι ενός σημείου, από εκεί και μετά όμως δεν έχει καμιά ουσιαστική διαφορά (κρίνοντας και εκ των αποτελεσμάτων των περισσότερων). Αυτό που δεν ισχύει, επίσης, είναι ότι η ύλη της θετικής δεν μπορεί να βγει σε 8 μήνες (Σεπτέμβριος - Μάιος)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Εγώ δεν θα το διακινδύνευα να αρχίσω από σεπτέμβρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Εγώ δεν θα το διακινδύνευα να αρχίσω από σεπτέμβρη.
δεν είναι και έγκλημα :P αν μιλάμε για τον Σεπτέμβρη της 3ης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top