Νοσηλευτική: Αξίζει το επίπεδο σπουδών;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
To αίμα είναι κάτι που συνιθίζεται δε νομίζω ότι κάποιος πήρε αιμοληψία και δεν έτρεμε το χέρι του ή δε φοβότανε;

Όσο αφορά την ευαισθησία εδώ έχουμε προβληματάκι το επάγγελμα απαιτέί ψυχρότητα και να κάνεις πολλά πράγματα δυσάρεστα για τον ασθενή αλλα΄που είναι απαραίτητα για την υγεία του. Αν θέλεις να ασκήσεις νοσηλευτική να το σκεφτείς πολύ καλά καθώς θα προσφέρει πολύ περισσότερα από οτι θα κερδίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sou24

Νεοφερμένος

Η μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για το τμήμα νοσηλευτικής στο τει Κρήτης ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos08

Νεοφερμένος

Ο Giorgos08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά μόλις αποφοίτησα απο το ΑΤΕΙ Πατρών με βαθμό πτυχίου 8,3. Ο επαγγελματικός τίτλος του Νοσηλευτή είναι ενιαίος ανεξάρτητα αν κάπιος αποφότησε από ΑΕΙ ή ΑΤΕΙ και οι δυο υποχρεούμαστε να εγγραφούμε στην ΕΝΕ και φέρουμε τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα χωρίς καμμία διαφορά...Απλά πιστεύω πως ορισμένοι πάσχουν από σύνδρομο ανωτερότητας.Δηλαδή αν κάπιος απο το ΕΚΠΑ αποφοιτήσει με 6 είναι ανώτερος από κάπιον "ΝΟΣΗΛΕΥΤΗ ΤΕ" που αποφίτησε με 8; Δηλαδή το μεγαλύτερο ποσοστό των Νοσηλευτών ΤΕ που αποτελούν το μεγαλύτερο ποσοστό των Νοσηλευτών στα νοσοκομεία τους θεωρούμε νε μεν Νοσηλευτές αλλά μεν στερούντεαιθεωρητικής μόρφωσης; Το πως κάπιος θα διατηρήσει και θα προάγει τις γνώσεις του είναι δικό του θέμα..Εχώ να πω πως στο ΑΤΕΙ Πατρών έχουμε άξιους καθηγητές με γνώσεις πάνω στο αντικειμενό τους όπως η Δρ Παπαδημητρίου.......Το μέλλον της Νοσηλευτικής άν θέλουμε να είναι επιστήμη είναι η ένωση των Νοσηλευτών για την αναβάθμισή της.... και ναι το λέω είμαι υπερήφανος που τέλειωσα τη Νοσηλευτική στο ΑΤΕΙ Πατρών χρειαζόμαστε Νοσηλευτές που αγαπούν αυτο που πρόκειται να κάνουν όχι βολεμένους "Νοσηλευτές" σε δίαφορα γραφεία να αποφεύγου να εργαστούν σε μάχιμα τμήματα...Οι κόντρα ΑΕΙ/ΑΤΕΙ είναι ένας μύθος.....μια κοκορομαχία ορισμένων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

litsaki17

Νεοφερμένος

Η litsaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
εγω αυτο που εχω να σε ρωτησω ειναι αρχικα γιατι συγκρινεις ακραια πραγματα (βαθμο πτυχιου 6 με 8) και δε συγκρινεις ομοια? ενας αποφοιτος του ΑΕΙ με 8 με εναν του ΤΕΙ με 8???σου εγκυομαι μως εκει πραγματικα φενεται η διαφορα....και οι 2 διαβασαν αλλα το ΑΕΙ ξεσκιστηκε για να το βγαλει ενω οι αλλοι απλα διαβασαν!!! οταν εμενα μια γνωστη μου απο ΤΕΙ θεωρησε υπερβολικη την υλη των 200 σελιδων σε ενα μαθημα... τι να πω εγω που σε κατι μαθηματα δεν ειχα προλαβει ουτε την υλη να τελειωσω?? επισης τα βιβλια που κανουμε στα κοινα μαθηματα με τους γιατρους ειναι ιδια με τα δικα τους με αναλογες απαιτησεις βεβαια.....!!! σε καμια περιπτωση δεν υποτιμουμε το ΤΕΙ αλλα πρεπει καποια στιγμη να παραδεχτειται πως ξερετε λιγοτερα.... και μη πειτε την δικαιολογια οτι η νοσηλευτικη ειναι κατι απλα πρακτικο.... απλα πρακτικο την καταντισαμε εμεις... επρεπε να υπαρχει εναιεα πανεπιστημιακη εκπαιδευση και οχι κοντρες με ΠΕ και ΤΕ.... οι γνωσεις ειναι σαφως περιορισμενες και αυτο πολυ απλα εξειγειται απο το γεγονος οτι εχετει και 10 λιγοτερα μαθηματα απο εμας...οταν εχω εχω για πτυχιο 56 εσυ ποσο ειχες??? στοΤΕΙ αθηνων εχουν 46 παντως... το υπολοιπα 10 που πηγαν???τα εχετε εμφυτα μηπως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Εγώ litsaki17 στην περασμένη εξεταστική είχα μάθημα φυσική για την ακρίβεια και ύλη 800 σελίδες παρακαλώ και ναι σπουδάζω σε τει!!!!!!!!Άσε τις μούρδες για το ότι γνωρίζετε πράγματα παραπάνω από τα παιδιά των τει.......αυτά πες τα εκεί που δεν ξέρουν και σας κοιτούν με ανοιχτό το στόμα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Εγώ litsaki17 στην περασμένη εξεταστική είχα μάθημα φυσική για την ακρίβεια και ύλη 800 σελίδες παρακαλώ και ναι σπουδάζω σε τει!!!!!!!!Άσε τις μούρδες για το ότι γνωρίζετε πράγματα παραπάνω από τα παιδιά των τει.......αυτά πες τα εκεί που δεν ξέρουν και σας κοιτούν με ανοιχτό το στόμα!!!!

Θες να πιασουμε ανατομιες και φυσιολογιες ή και νοσηλευτικες εφαρμογες, που ειναι πιο ευχαριστες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Τώρα κοιτούσα το τμήμα νοσηλευτικής Θεσσαλονίκης...Έχει 50 μαθήματα θεωρία εργαστήριο+πτυχιακή εργασία+πρακτική εξάμηνη άσκηση!!!!!!!!!ΕσΕΊς στο ΕΚΠΑ πότε κάνετε την πτυχιακή και την εξάμηνη πρακτική??δεν το βρίσκω στη σελίδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά μόλις αποφοίτησα απο το ΑΤΕΙ Πατρών με βαθμό πτυχίου 8,3. Ο επαγγελματικός τίτλος του Νοσηλευτή είναι ενιαίος ανεξάρτητα αν κάπιος αποφότησε από ΑΕΙ ή ΑΤΕΙ και οι δυο υποχρεούμαστε να εγγραφούμε στην ΕΝΕ και φέρουμε τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα χωρίς καμμία διαφορά...Απλά πιστεύω πως ορισμένοι πάσχουν από σύνδρομο ανωτερότητας.Δηλαδή αν κάπιος απο το ΕΚΠΑ αποφοιτήσει με 6 είναι ανώτερος από κάπιον "ΝΟΣΗΛΕΥΤΗ ΤΕ" που αποφίτησε με 8; Δηλαδή το μεγαλύτερο ποσοστό των Νοσηλευτών ΤΕ που αποτελούν το μεγαλύτερο ποσοστό των Νοσηλευτών στα νοσοκομεία τους θεωρούμε νε μεν Νοσηλευτές αλλά μεν στερούντεαιθεωρητικής μόρφωσης; Το πως κάπιος θα διατηρήσει και θα προάγει τις γνώσεις του είναι δικό του θέμα..Εχώ να πω πως στο ΑΤΕΙ Πατρών έχουμε άξιους καθηγητές με γνώσεις πάνω στο αντικειμενό τους όπως η Δρ Παπαδημητρίου.......Το μέλλον της Νοσηλευτικής άν θέλουμε να είναι επιστήμη είναι η ένωση των Νοσηλευτών για την αναβάθμισή της.... και ναι το λέω είμαι υπερήφανος που τέλειωσα τη Νοσηλευτική στο ΑΤΕΙ Πατρών χρειαζόμαστε Νοσηλευτές που αγαπούν αυτο που πρόκειται να κάνουν όχι βολεμένους "Νοσηλευτές" σε δίαφορα γραφεία να αποφεύγου να εργαστούν σε μάχιμα τμήματα...Οι κόντρα ΑΕΙ/ΑΤΕΙ είναι ένας μύθος.....μια κοκορομαχία ορισμένων
Είναι τουλάχιστον αστείο ορισμένοι να είστε φοιτητές για πάνω απο 4 χρόνια
και όταν τελειώνετε, να μην έχετε μάθει ακόμα πως ονομάζονται οι σχολές:rolleyes:
και αυτό ισχύει δυστυχώς και για το αποκάτω μήνυμα...
Αναφέρεις κάτι για σύμπλεγμα ανωτερότητας παραπάνω, τελικά βλέπω πως φτάσαμε στο 2012 και αυτό το σύμπλεγμα ακόμα καλά κρατεί ...:/:
Το αν κάποιος είναι καλός στο αντικείμενο του, φαίνεται και θα φανεί στον τόπο εργασίας του.
Τέτοιες ηλίθιες κόντρες μόνο πρόοδος δεν είναι.

εγω αυτο που εχω να σε ρωτησω ειναι αρχικα γιατι συγκρινεις ακραια πραγματα (βαθμο πτυχιου 6 με 8) και δε συγκρινεις ομοια? ενας αποφοιτος του ΑΕΙ με 8 με εναν του ΤΕΙ με 8???σου εγκυομαι μως εκει πραγματικα φενεται η διαφορα....
Αυτό για τις ονομασίες ισχύει και εδώ...:rolleyes:
πραγματικά δεν ξέρω αν έκανα καλά που σας πήρα στα σοβαρά και μπήκα στον κόπο και απάντησα:hmm:
και οι 2 διαβασαν αλλα το ΑΕΙ ξεσκιστηκε για να το βγαλει ενω οι αλλοι απλα διαβασαν!!! οταν εμενα μια γνωστη μου απο ΤΕΙ θεωρησε υπερβολικη την υλη των 200 σελιδων σε ενα μαθημα... τι να πω εγω που σε κατι μαθηματα δεν ειχα προλαβει ουτε την υλη να τελειωσω?? επισης τα βιβλια που κανουμε στα κοινα μαθηματα με τους γιατρους ειναι ιδια με τα δικα τους με αναλογες απαιτησεις βεβαια.....!!!
that akward moment... οταν μαθαίνεις πως τον ένα μήνα που δεν έβγαινες από το σπίτι επειδή διάβαζες, δεν διάβαζες τελικά...
Να υποθέσω πως έχεις δει την διδακτέα ύλη του ΤΕΙ νοσηλευτικής ή όχι;:hmm:
σε καμια περιπτωση δεν υποτιμουμε το ΤΕΙ αλλα πρεπει καποια στιγμη να παραδεχτειται πως ξερετε λιγοτερα....
τι θέλει να πει ο ποιητής;:rolleyes:
και μη πειτε την δικαιολογια οτι η νοσηλευτικη ειναι κατι απλα πρακτικο.... απλα πρακτικο την καταντισαμε εμεις... επρεπε να υπαρχει εναιεα πανεπιστημιακη εκπαιδευση και οχι κοντρες με ΠΕ και ΤΕ....
το να ξέρεις να παίρνεις αίμα/ να χορηγείς φάρμακα, να βαζεις καθετήρες και ουτω καθεξής είναι κατάντια δηλαδή;:confused:
οχι για να ξέρω...
οι γνωσεις ειναι σαφως περιορισμενες και αυτο πολυ απλα εξειγειται απο το γεγονος οτι εχετει και 10 λιγοτερα μαθηματα απο εμας...οταν εχω εχω για πτυχιο 56 εσυ ποσο ειχες??? στοΤΕΙ αθηνων εχουν 46 παντως... το υπολοιπα 10 που πηγαν???τα εχετε εμφυτα μηπως?
Τα 14 μαθηματα λιγότερα προέκυψαν απο τα νέα προγράμματα σπουδων
Στο τμήμα μου συγκεκριμενα εγιναν πολλες συγχωνευσεις
πχ απο 4 μαθηματα εγιναν 2 απο 5 εγιναν 2 με αποκορυφωμα το απο 6 μαθηματα να γινει 1!


Τέλος πάντων, ελπίζω να ψαχτείτε λιγάκι και να μην βρεθούμε σε μια βδομάδα να λέμε πάλι τα ίδια πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos08

Νεοφερμένος

Ο Giorgos08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Λιτσάκι θα σου απαντήσω αυτό: Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Α.Ε.Ι.) καλούνται τα ελληνικά Πανεπιστήμια, αυτοτελή Πολυτεχνεία, και από το 2001 τα Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Τ.Ε.Ι.) και η Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε) (με τον Νόμο 2916/2001, που συμπληρώθηκε και ανανεώθηκε με τον Νόμο 3549/2007).
Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα είναι ιδρύματα τα οποία προσφέρουν τριτοβάθμια εκπαίδευση που προσδιορίζεται ως το ανώτατο στάδιο εκπαίδευσης, τουλάχιστον τεσσάρων ετών για τα ελληνικά δημόσια ιδρύματα, που μπορεί να παρακολουθήσει ένας πτυχιούχος της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Στην Ελλάδα από το 2001 η ανώτατη εκπαίδευση χωρίζεται σε δύο παράλληλους και ισότιμους κλάδους-τομείς, τον πανεπιστημιακό (Πανεπιστήμια, Πολυτεχνεία) και τον τεχνολογικό (Τ.Ε.Ι., Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.). Ως τότε ο όρος Α.Ε.Ι. αναφερόταν μόνο στην πρώτη ομάδα ιδρυμάτων. Η εισαγωγή στα Α.Ε.Ι. μπορεί να γίνει με πανελλήνιες εξετάσεις (ή με κλήρωση, στην ειδική περίπτωση του Ανοικτού Πανεπιστημίου). που σημαίνει ότι ο όρος ΑΕΙ αναφέρεται και στα ΑΤΕΙ όσο κιαν αυτό για ορισμένους δεν τους αρέσει....κοίτα τα προγράμματα σπουδών των ΑΤΕΙ μετά το 2001 και βγάλε συμπεράσμτα......εχώ να σου αναφέρω επίσης πως τα επαγγελματικά σου δικαιώματα είναι ιδία με των ΑΤΕΙ καθώς ξεχωριστά επαγγελματικά δικαιώματα για ΠΕ δεν υπάρχουν κοίτα εδώ: Επαγγελματικά Δικαιώματα Νοσηλευτών ΤΕ – ΠΕ
// 29 December 2009 // Ανακοινώσεις, Νομοθεσία //
Σύμφωνα με το Προεδρικό Διάταγμα Υπ. Αριθμ. 351/8-6-1989 «Καθορισμός Επαγγελματικών δικαιωμάτων πτυχιούχων του τμήματος Νοσηλευτικής της Σχολής Επαγγελμάτων Υγείας και Πρόνοιας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων», τα επαγγελματικά δικαιώματα των πτυχιούχων του Τμήματος Νοσηλευτικής της Σχολής Επαγγελμάτων Υγείας και Πρόνοιας των ΤΕΙ καθορίζονται ως εξής:

Άρθρο 1 -Επαγγελματικά Δικαιώματα-

1. Οι πτυχιούχοι του τμήματος Νοσηλευτικής της Σχολής Επαγγελμάτων Υγείας και Πρόνοιας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων που φέρουν τον επαγγελματικό τίτλο «Νοσηλευτής-Νοσηλεύτρια» (παρ. 2, άρθρο 5 του Ν. 1579/85) αποκτούν ειδικές επιστημονικές και τεχνικές γνώσεις σε όλο το φάσμα της γενικής νοσηλευτικής φροντίδας, ως πολυδύναμοι νοσηλευτές γενικών φροντίδων.

2. Οι νοσηλευτές έχουν δικαίωμα απασχόλησης είτε ως στελέχη νοσηλευτικών μονάδων, στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα, είτε ως αυτοαπασχολούμενοι σε όλο το φάσμα παροχής νοσηλευτικών φροντίδων και ειδικότερα με τα εξής αντικείμενα και δραστηριότητες:

2.1. Νοσηλευτικές πράξεις που γίνονται με δική τους απόφαση και ευθύνη εκτέλεσης προς κάλυψη των αναγκών του ανθρώπου σαν βιοψυχοκοινωνική οντότητα, στους τομείς υγιεινής, του ίδιου και του περιβάλλοντος του, ασφάλειας, άνεσης, υποβοήθησης οργανικών λειτουργιών, διατήρησης ισοζυγίων του.

2.1.1. Παροχή ολοκληρωμένης και εξατομικευμένης φροντίδας σε κλινήρεις αρρώστους όλων των ηλικιών, που πάσχουν από διάφορα νοσήματα..

2.1.2. Λήψη νοσηλευτικών μέτρων και επίβλεψη ανάπαυσης και ύπνου.

2.1.3. Λήψη μέτρων για πρόληψη και φροντίδα επιπλοκών από μακροχρόνια κατάκλιση.

2.1.4. Κάλυψη των αδυναμιών αυτοφροντίδας.

2.1.5. Υποβοήθηση και φροντίδα λειτουργιών απέκκρισης εντέρου και ουροδόχου κύστης.

2.1.6. Λήψη νοσηλευτικών μέτρων για παραγωγή αναπνευστικής λειτουργίας.

2.1.7. Στενή παρακολούθηση αρρώστων για έγκαιρη διαπίστωση δυσχερειών ή επιπλοκών από τη νόσο, τις διαγνωστικές εξετάσεις και τα θεραπευτικά σχήματα.

2.1.8. Λήψη μέτρων για πρόληψη ατυχημάτων στο χώρο παροχής νοσηλευτικής φροντίδας.

2.1.9. Απομόνωση και δήλωση αρρώστου με λοιμώδες νόσημα.

2.1.10. Προθανάτια υποστήριξη και φροντίδα του αρρώστου και μεταθανάτια φροντίδα του αρρώστου, στο θάλαμο και υποστήριξη της οικογένειας.

2.1.11. Σίτιση αρρώστου με όλους τους τρόπους.

2.1.12. Εφαρμογή φυσικών μέσων για πρόκληση υποθερμίας και επισπαστικών.

2.1.13. Πληροφόρηση του αρρώστου και των οικείων σε θέματα που αφορούν:

τη λειτουργία του νοσοκομείου
τη νομοθεσία των υπηρεσιών υγείας
την εφαρμοζόμενη θεραπευτική αγωγή
2.1.14. Εκπαίδευση και παροχή βοήθειας στο άρρωστο με σκοπό την αυτοφροντίδα.

2.1.15. Εκπαίδευση και παροχή βοήθειας στους οικείους του αρρώστου με σκοπό τη συνέχιση της φροντίδας στο σπίτι

2.1.16. Φροντίδα και υποστήριξη αρρώστου και περιβάλλοντος όταν υπάρχει χρόνιο ή ανίατο νόσημα.

2.1.17. Βοήθεια στην επικοινωνία μεταξύ αρρώστου, οικογένειας, γιατρού, προσωπικού του νοσοκομείου άλλων κοινωνικών και κοινοτικών ιδρυμάτων και

2.1.18. Διενέργεια γραπτής και προφορικής ενημερωτικής επικοινωνίας με τα μέλη της υγειονομικής ομάδας και άλλους συναφείς Οργανισμούς.

2.1.19. Συνεργασία στο συντονισμό των ενεργειών για την πρόληψη, θεραπεία και αποκατάσταση.

2.2. Πράξεις σε απουσία γιατρού :

2.2.1. Εφαρμογή πρωτοκόλλου επειγουσών ενεργειών σε χώρους ή μονάδες όπου δεν είναι σπάνια προβλεπτά οξέα συμβάντα.

2.2.2. Εφαρμογή πρώτων βοηθειών.

2.3. Πράξεις μετά από γνωμάτευση γιατρού και εκτέλεση από τον νοσηλευτή.

Ο νοσηλευτής έχει την ικανότητα λόγω σπουδών και πρακτικής εμπειρίας να εκτελεί και τις πιο περίπλοκες πράξεις κατ’ εφαρμογή του θεραπευτικού προγράμματος :

2.3.1. Μετρήσεις διαφόρων παραμέτρων που εμπίπτουν στις αρμοδιότητες του νοσηλευτή.

2.3.2. Χορήγηση φαρμάκων από όλες τις οδούς.

2.3.3. Χορήγηση οξυγόνου με όλους τους τρόπους.

2.3.4. Πλήρης παρεντερική θρέψη.

2.3.5. Θεραπευτικά λουτρά.

2.3.6. Βρογχική παροχέτευση εκκρίσεων.

3. Οι νοσηλευτές έχουν δικαίωμα να :

3.1. Συμμετέχουν σε περίπτωση θεομηνιών και εκτάκτων αναγκών στην κοινή προσπάθεια για την αντιμετώπιση υγειονομικών προβλημάτων.

3.2. Συμμετέχουν σε όλα τα επίπεδα λήψης αποφάσεων του συστήματος υγείας για τον καθορισμό της πολιτικής υγείας.

3.3. Καλύπτουν όλο το φάσμα της διοικητικής ιεραρχίας της σχετικής με τον τομέα της ειδικότητας τους, σύμφωνα με την κάθε φορά ισχύουσα νομοθεσία.

3.4. Καθορίζουν τα κριτήρια της νοσηλευτικής φροντίδας σε όλα τα πλαίσια της νοσηλευτικής άσκησης.

3.5. Ασκούν κάθε άλλη επαγγελματική δραστηριότητα που εμφανίζεται στο αντικείμενο της ειδικότητας τους με την εξέλιξη της τεχνολογίας σύμφωνα με τις ρυθμίσεις της κάθε φορά ισχύουσας νομοθεσίας.

3.6. Καλύπτουν τομείς νοσηλευτικών ειδικοτήτων, ελλείψει ειδικών νοσηλευτών αφού εκπαιδευτούν με ταχύρυθμα προγράμματα.

4. Οι πτυχιούχοι του αναφερομένου τμήματος απασχολούνται στην νοσηλευτική εκπαίδευση σύμφωνα με την κάθε φορά ισχύουσα νομοθεσία..

Ακόμη έχουν το δικαίωμα να επισημαίνουν προβλήματα για έρευνα ή μελέτη και να τις διεξαγάγουν με σκοπό την προαγωγή της νοσηλευτικής επιστήμης και μεθοδολογίας.

5. Οι παραπάνω πτυχιούχοι ασκούν το επάγγελμα στο πλαίσιο των παραπάνω επαγγελματικών τους δικαιωμάτων μετά την απόκτηση άδειας άσκησης επαγγέλματος που χορηγείται από τις αρμόδιες υπηρεσίες του Υπουργείου Υγείας Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων.

Οι νόμοι δεν αναφέρουν κανένα πρόβάδισμα νοσηλευτών ΤΕ ή ΠΕ και μας αναγνωρίζει ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΕΙ Ή ΑΤΕΙ...... διότι φέρουμε τον ίδιο επαγγελματικό τίτλο.
Το 8,33 δεν ήρθε από μόνο του αλλά διάβαζα και σε πληροφορώ χωρίς σημειώσεις όπως εσύ λες και παράλληλα δούλευα δεν είμαστε Νοσηλευτές παρακατιανοί όπως ορισμένοι "έξυπνοι" σαν κι εσένα μας θεωρείται αν και φυσικά δεν φταίνε οι φοιτήτες των ΑΕΙ διότι σας φουσκώνουν τα μυαλά με μπούρδες ότι δεν έχετε καμμία σχέση με την κλινική Νοσηλευτική παρά μόνο καθισμένοι με τσιγάρο και καφέ στην Χ ΚΑΙ Ψ Ν.Υ. δυστυχώς στο έτος 2012 υπάρχουν άτομα που το μόνο που έχουν να δείξουν είναι μια ανωτερότητα χωρίς κανένα λόγο.....θα τα διαπιστώσεις κι εσύ αν ποτέ μπεις στον κλινικό χώρο του Νοσοκομείου....την Νοσηλευτική τη μαστίζουν τόσα πολλά προβλήματα όπως πχ 4 Νοσηλευτικές ειδικότητες που ακόμα δεν είναι νομικά και επαγγελματικά κατοχυρωμένες και ορισμένουςξύπνιους Να σφάζονται με την υπεροχή.....το μόνο που έχω να σου πω είναι ΤΕ ή ΠΕ = Νοσηλευτές με τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα..........ξεκαβάλα από το καλάμι σου.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
μονο που δεν λέγονται ΑΤΕΙ, όπως δεν λες Απανεπιστήμια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos08

Νεοφερμένος

Ο Giorgos08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
κοίτα φίλε μου πες ότι θέλεις δημοκρατία έχουμε αλλά έχεις την υποχρέωση να σέβεσαι.Η Νοσηλευτική είναι στα χέρια των μεγαλογιατρών που από πρόεδροι του ΕΚΠΑ Νοσηλευτικής βρέθηκαν πρόεδροι στη Σπάρτη..........κλπ κλπ..........υπάρχουμε κι εμείς τι να κάνουμε τώρα... οι φτωχοί ΤΕ για εσάς που ιδέα δεν έχεις που πας και τι θα κάνεις..............στο λέω φιλικά.........έμεις τουλάχιστον του ΑΤΕ (Απανεπιστήμια για εσένα) έχουμε επαγγλματικά δικαιώματα εσείς τι έχετε μα ασφαλώς των φτωχών Νοσηλευτών ΤΕ που εργάζονται κάθε μέρα σε δύσκολες συνθήκες ξεπερνώντας τα όρια των εαυτό τους με λίγο προσωπικό αυτοί αποτελούν όμως το 80 και συν % των Νοσηλευτών αν αυτό για εσένα δεν λέει τίποτα για εμένα λέει πολλά.......είναι τουλάχιστον ντροπή να υπάρχουν νέα άτομα που σκέφτονται σαν εσένα...νομίζεις πως δεν θα έχεις καμμία επαφή με ασθενείς όπως ορισμένοι συνηθίζουν να λένε εδώ αλλά σε διαβεβαιώνω πως είναι μεγάλο ψέμα....θα υποχρεωθείς να καθαρίσεις και ασθενείς εκεί δε μπορείς να πεις να το κάνει ο ΔΕ γιατί η Νοσηλευτική στοχεύει στην κάλυψη των βιοψυχοκοινωνικών αναγκών του ασθενή...αν δε το έχεις καταλάβει τότε δε ξέρεις που πας.....και τελειώνοντας αν έχει τα κονέ τότε θα πάς να κάθεσαι στην ΝΥ με καφεδάκι.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

litsaki17

Νεοφερμένος

Η litsaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
σε ποσα αλλα μαθηματα εχεις αναλογη υλη??

καλα για την εξαμηνη πρακτικη ας μη το συζητησουμε καλυτερα!!!ειναι σχεδον η μονοαδικη πρακτικη που κανετε στη σχολη σας πταν εμεις απο το τριτο εξεμηνο πηγαινουμε νοσοκομειο πιο εντατικα παο εσας.... και αυτο δε το λεω εγω... μια φιλη μου που σπουδαζει στο τει μου το ειπε η ιδια!!! ετσι για να μη λετε!

Θες να πιασουμε ανατομιες και φυσιολογιες ή και νοσηλευτικες εφαρμογες, που ειναι πιο ευχαριστες;

καταραχας η σχολη σας ειναι 3 μιση χρονια ουσιαστικα.....το αλλο εξαμηνο το πατησε το τρενο??

Τώρα κοιτούσα το τμήμα νοσηλευτικής Θεσσαλονίκης...Έχει 50 μαθήματα θεωρία εργαστήριο+πτυχιακή εργασία+πρακτική εξάμηνη άσκηση!!!!!!!!!ΕσΕΊς στο ΕΚΠΑ πότε κάνετε την πτυχιακή και την εξάμηνη πρακτική??δεν το βρίσκω στη σελίδα

ναι καλε μου ανθρωπε...αυτα τα 56 μαθηματα εχουν και εργαστηρια καποια...τι νομιζεις??βασικη νοσηλευτικη κανουμε κατεθειαν στο νοσοκομειο...???εχουμε και εμεις εργαστηρια!!

Τώρα κοιτούσα το τμήμα νοσηλευτικής Θεσσαλονίκης...Έχει 50 μαθήματα θεωρία εργαστήριο+πτυχιακή εργασία+πρακτική εξάμηνη άσκηση!!!!!!!!!ΕσΕΊς στο ΕΚΠΑ πότε κάνετε την πτυχιακή και την εξάμηνη πρακτική??δεν το βρίσκω στη σελίδα

Εγώ litsaki17 στην περασμένη εξεταστική είχα μάθημα φυσική για την ακρίβεια και ύλη 800 σελίδες παρακαλώ και ναι σπουδάζω σε τει!!!!!!!!Άσε τις μούρδες για το ότι γνωρίζετε πράγματα παραπάνω από τα παιδιά των τει.......αυτά πες τα εκεί που δεν ξέρουν και σας κοιτούν με ανοιχτό το στόμα!!!!

καταρχας δε μου απαντησες στη συγκριση του 8 απο το πανεπιστημιο και του 8 απο το ΤΕΙ αν ειναι και τοσο ιδια!!!

Είναι τουλάχιστον αστείο ορισμένοι να είστε φοιτητές για πάνω απο 4 χρόνια
και όταν τελειώνετε, να μην έχετε μάθει ακόμα πως ονομάζονται οι σχολές:rolleyes:
και αυτό ισχύει δυστυχώς και για το αποκάτω μήνυμα...
Αναφέρεις κάτι για σύμπλεγμα ανωτερότητας παραπάνω, τελικά βλέπω πως φτάσαμε στο 2012 και αυτό το σύμπλεγμα ακόμα καλά κρατεί ...:/:
Το αν κάποιος είναι καλός στο αντικείμενο του, φαίνεται και θα φανεί στον τόπο εργασίας του.
Τέτοιες ηλίθιες κόντρες μόνο πρόοδος δεν είναι.


Αυτό για τις ονομασίες ισχύει και εδώ...:rolleyes:
πραγματικά δεν ξέρω αν έκανα καλά που σας πήρα στα σοβαρά και μπήκα στον κόπο και απάντησα:hmm:

that akward moment... οταν μαθαίνεις πως τον ένα μήνα που δεν έβγαινες από το σπίτι επειδή διάβαζες, δεν διάβαζες τελικά...
Να υποθέσω πως έχεις δει την διδακτέα ύλη του ΤΕΙ νοσηλευτικής ή όχι;:hmm:
τι θέλει να πει ο ποιητής;:rolleyes:

το να ξέρεις να παίρνεις αίμα/ να χορηγείς φάρμακα, να βαζεις καθετήρες και ουτω καθεξής είναι κατάντια δηλαδή;:confused:
οχι για να ξέρω...

Τα 14 μαθηματα λιγότερα προέκυψαν απο τα νέα προγράμματα σπουδων
Στο τμήμα μου συγκεκριμενα εγιναν πολλες συγχωνευσεις
πχ απο 4 μαθηματα εγιναν 2 απο 5 εγιναν 2 με αποκορυφωμα το απο 6 μαθηματα να γινει 1!


Τέλος πάντων, ελπίζω να ψαχτείτε λιγάκι και να μην βρεθούμε σε μια βδομάδα να λέμε πάλι τα ίδια πράγματα...

καλα με κοροιδευεις τωρα?? θελεις να μου πεις τωρα οτι ολο το εξαμηνο διαβαζεις με το ρυθμο που διαβαζεις στην εξεταστικη??? προφανως και δε διαβαζα 1 μηνα γιατι πολυ απλα δεν εβγαινε ολο αυτο σε ενα μηνα...!!
κανεις επισης δεν ειπε πως ειναι καταντια να ξερεις να τις νοσηλευτικεςς πρακτικες...αλλα πολυ απλα η νοσηλευτικη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ!! τις διαδικασιες και στη γιαγια μου να τις δειξω θα τα καταφερει! τι σημαινει αυτο οτι ειναι και νοσηλευτρια???

καλα με τη λογικη τη δικη σας ρε παιδια αυτοι που τελειωνουν το ΕΠΑΛ και το Γενικο λυκειο αποφοιτοι λυκειου θεωρουνται....!!!τον ιδιο κοπο εκαναν? ή τα ιδια πραγματα εμαθαν? το ιδιο πραγμα ειναι στην ουσια με αυτο που λες εσυ....!!! απορω πωε οι ΔΕ δεν εχουν ξεσηκωθει ακομη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Το εξάμηνο που λες οτι το πάτησε το τραίνο είναι για την πρακτική και την πτυχιακή εργασία...εσύ τι πτυχιακή έκανες ακριβώς ή θα κάνεις???Επίσης και μένα μια φίλη μου μου είπε ότι στο πανεπιστήμιο νοσηλευτικής στο πρώτο έτος διάβασε ένα μήνα πριν τις εξετάσεις και πέρασε όλα τα μαθήματα έτσι για πλάκα δεν πιστεύω αυτή μόνο να είναι τόσο έξυπνη και να το κατάφερε αυτό!!!!!!!Ακόμη ποιο τμήμα είναι αυτό που οι φοιτητές του δεν οπάνε καθόλου σε νοσοκομείο πέρα της πρακτικής????Πες το εδώ δημόσια να το γνωρίσουμε και εμείς..
Μίλησες για 46 μαθήματα στο τει και είπά ότι είναι 50 συν την πτυχιακή εργασία συν την πρακτική τι δεν κατάλαβες????...........Στη σύγκριση που λες εγώ δεν βλέπω καμία διαφορά από τη στιγμή που από αυτά τα δύο ιδρύματα ΑΕΙ θα βγουν νοσηλευτές με τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

litsaki17

Νεοφερμένος

Η litsaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Το εξάμηνο που λες οτι το πάτησε το τραίνο είναι για την πρακτική και την πτυχιακή εργασία...εσύ τι πτυχιακή έκανες ακριβώς ή θα κάνεις???Επίσης και μένα μια φίλη μου μου είπε ότι στο πανεπιστήμιο νοσηλευτικής στο πρώτο έτος διάβασε ένα μήνα πριν τις εξετάσεις και πέρασε όλα τα μαθήματα έτσι για πλάκα δεν πιστεύω αυτή μόνο να είναι τόσο έξυπνη και να το κατάφερε αυτό!!!!!!!Ακόμη ποιο τμήμα είναι αυτό που οι φοιτητές του δεν οπάνε καθόλου σε νοσοκομείο πέρα της πρακτικής????Πες το εδώ δημόσια να το γνωρίσουμε και εμείς..
Μίλησες για 46 μαθήματα στο τει και είπά ότι είναι 50 συν την πτυχιακή εργασία συν την πρακτική τι δεν κατάλαβες????...........Στη σύγκριση που λες εγώ δεν βλέπω καμία διαφορά από τη στιγμή που από αυτά τα δύο ιδρύματα ΑΕΙ θα βγουν νοσηλευτές με τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα...
ωραια αν ειστε τοσο καλοι γιατι με το νεο αρθρο στη εφημεριδα της κυβερνηεως δινουν σαφες πρβαδισμα σε θεση ευθυνης στουςΠΕ?? στη ουσια καταργουν τα κλιμακια που υπηρχαν παλια...και ενας ΠΕ προηγειται επειδη ειναι ΠΕ ασχετα με την προυπηρεσια του...!!και επιπλεον γιατι ενω θεωρεις οτι ειναι ακριβως το ιδιο το ΤΕΙ με το πανεπιστημιο το τελευταιο δεν εχει κλισει εδω και χρονια...στη τελικη κοστιζει και παραπανω....!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
και επιπλεον γιατι ενω θεωρεις οτι ειναι ακριβως το ιδιο το ΤΕΙ με το πανεπιστημιο το τελευταιο δεν εχει κλισει εδω και χρονια...στη τελικη κοστιζει και παραπανω....!!!
Είπα να σας παρακολουθώ απλά, γιατί θεωρώ ότι δεν έχει μια κουβέντα νόημα, αν οι συνομιλητές δεν ξέρουν καν πως ονομάζεται αυτό για το οποίο συζητούν.
αλλά τώρα θέλω να ρωτήσω κάτι σοβαρά: αυτά που γράφεις τα πιστεύεις;
γιατί συνήθως από τρολλ τα ακούω πολύ συχνά αυτά:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
:D
Καλά είμαι σίγουρος ότι ζεις σε άλλο πλανήτη σύμφωνα με αυτά που λες!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos08

Νεοφερμένος

Ο Giorgos08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Η δική μου απάντηση για προβάδισμα Νοσηλευτών ΤΕ- ΠΕ
Δικαστική αποκατάσταση της αξιοκρατίας στο «Σισμανόγλειο»

Προσφάτως και σε συνέχεια της υπ’αριθμ.πρωτ. 1199/18-01-2011 απόφασης του Υποδιοικητή της 1ης Υγειονομικής Περιφέρειας Αττικής με θέμα την «Προκήρυξη – πρόσκληση υποβολής υποψηφιοτήτων για την πλήρωση θέσεων Προϊσταμένων Διεύθυνσης», υπεβλήθησαν αιτήσεις υποψηφιότητας εκ μέρους και του νοσηλευτικού προσωπικού για την κατάληψη θέσεων Προϊσταμένων Διεύθυνσης και Υποδιεύθυνσης των Νοσηλευτικών Υπηρεσιών των νοσοκομείων αρμοδιότητας της 1ης Υγειονομικής Περιφέρειας.

Ακολούθησαν σχετικές αποφάσεις του οικείου Πρωτοβάθμιου Υπηρεσιακού Συμβουλίου και η διαδικασία πλήρωσης των προκηρυχθεισών θέσεων ολοκληρώθηκε με την έκδοση των πράξεων τοποθέτησης των επιλεγέντων προϊσταμένων. Στις παραπάνω κρίσεις συμμετείχαν, όπως ήταν φυσιολογικό, και νοσηλευτές της κατηγορίας ΤΕ, αρκετοί εκ των οποίων εκρίθησαν προϊστάμενοι.

Μεταξύ άλλων, και στο Σισμανόγλειο Γενικό Νοσοκομείο τοποθετήθηκαν ως προϊστάμενοι Τομέων της Νοσηλευτικής Υπηρεσίας ορισμένοι νοσηλευτές της κατηγορίας ΤΕ. Η εξέλιξη αυτή δυσαρέστησε συναδέλφους τους της κατηγορίας ΠΕ στο εν λόγω νοσοκομείο, οι οποίοι και αποφάσισαν να κινηθούν δικαστικώς εναντίον τους. Ειδικότερα, ορισμένοι νοσηλευτές ΠΕ κατέθεσαν ενώπιον του Διοικητικού Εφετείου Αθηνών αιτήσεις ακυρώσεως και αιτήσεις αναστολής εκτέλεσης κατά των πράξεων τοποθέτησης σε θέσεις Τομεαρχών νοσηλευτών ΤΕ.

Μεταξύ των προβληθέντων επιχειρημάτων οι νοσηλευτές ΠΕ ισχυρίζονται, ότι εκ της κείμενης νομοθεσίας καθιερώνεται σαφές προβάδισμα όλων αδιακρίτως των νοσηλευτών ΠΕ έναντι των συναδέλφων τους ΤΕ για την κατάληψη θέσεων ευθύνης. Τον ως άνω λόγο ακύρωσης προβάλλουν, δε, ως προδήλως βάσιμο, προκειμένου να υποστηρίξουν και να επιτύχουν την αποδοχή της αιτήσεως αναστολής εκτέλεσης των πράξεων τοποθέτησης των νοσηλευτών ΤΕ σε θέσεις Τομεαρχών.

Ωστόσο, ήδη δημοσιεύτηκαν οι υπ’αριθμ. 757/2012 και 759/2012 αποφάσεις της Επιτροπής Αναστολών του Ζ΄ Ακυρωτικού Τμήματος του Διοικητικού Εφετείου Αθηνών, δυνάμει των οποίων απερρίφθησαν οι ως άνω αιτήσεις αναστολής των νοσηλευτών ΠΕ. Ειδικότερα το Δικαστήριο έκρινε, ότι το επικαλούμενο γενικό προβάδισμα των νοσηλευτών ΠΕ δεν αποτελεί προδήλως βάσιμο λόγο ακύρωσης, δικαιώνοντας απόλυτα στο παρόν δικονομικό στάδιο τους νοσηλευτές ΤΕ που επελέγησαν ως προϊστάμενοι και τοποθετήθηκαν σε θέσεις τομεαρχών.

Σημειωτέον, ότι οι παραπάνω αποφάσεις του Διοικητικού Εφετείου Αθηνών αποτελούν μια μορφή δικαίωσης και των θέσεων της Ένωσης Νοσηλευτών Ελλάδος, που ανέκαθεν υποστήριζε, ότι δεν νοείται η καθιέρωση γενικού προβαδίσματος των νοσηλευτών ΠΕ έναντι των νοσηλευτών ΤΕ, αλλά θα πρέπει να υπάρχει απόλυτος σεβασμός της αρχής της αξιοκρατίας, ώστε σε θέσεις προϊσταμένων των νοσηλευτικών υπηρεσιών να τοποθετούνται οι καλύτεροι και οι καταλληλότεροι εκ των νοσηλευτών, ανεξαρτήτως της κατηγορίας εις την οποία ανήκουν.

Για το Διοικητικό Συμβούλιο της Ε.Ν.Ε.

Ο Πρόεδρος Ο Γεν. Γραμματέας

Δημήτρης Σκουτέλης Αριστείδης Δάγλας

Τώρα ο καθένας ας βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.......όσο για εσένα Λιτάσκι άσε τι σου λένε και κοίτα τη πραγματικότητα εμείς πηγαίνουμε σε διάφορα Ιδρύματα Α Βάθμιας φροντίδας από το Β εξάμηνο στα πλαίσια της Κοινοτικής Νοσηλευτικής τώρα που εσύ βγάζεις συμπέρασμα πως δεν έχουμε κλινική άσκηση δε ξέρω απλά κατά τη ταπεινή άποψη ενός Νοσηλευτή ΤΕ ζεις στο δικό σου πλανήτη.......ξεκαβάλα λίγο.........προβάδισμα θέσης προϊσταμένου έχουν οι υπάλληλοι που φέρουν Α Βαθμό ανεξάρτητα αν αυτός είναι ΤΕ ή ΠΕ....... αν πχ ένας Νοσηλευτής ΠΕ έχει Β βαθμό και ένας Νοσηλευτής ΤΕ φέρει Α βαθμό τότε τη θέση προϊστάμενου άξια καταλαμβάνει ο ΤΕ....Γιατί αυτή η επίθεση στα ΑΤΕΙ κοπέλα μου;;;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mrjoker95

Νεοφερμένος

Ο Mrjoker95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά θέλω να μπώ στο αει νοσηλευτικης αλλά αν διαλέξω το 3ο πεδίο θα έχω απώλεια μορίων και δεν ξέρω τι να κάνω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά θέλω να μπώ στο αει νοσηλευτικης αλλά αν διαλέξω το 3ο πεδίο θα έχω απώλεια μορίων και δεν ξέρω τι να κάνω??

Εάν θες μόνο Νοσηλευτική Αθήνας με βάση 16558, όντως τα πράγματα θα είναι λίγο δύσκολα. Αν όμως ενδιαφέρεσαι και για το τμήμα της Σπάρτης, τα πράγματα δεν είναι δραματικά, αφού η βάση του είναι 14855. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά θέλω να μπώ στο αει νοσηλευτικης αλλά αν διαλέξω το 3ο πεδίο θα έχω απώλεια μορίων και δεν ξέρω τι να κάνω??

Αν, τζόκερ, στις πανελλήνιες πάρεις βιολογία γενικής, τότε θα μπορείς να έχεις πρόσβαση στο 3ο πεδίο, χωρίς απώλεια μορίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top