Μηχανικός Αυτοκινήτων: ΕΠΑΛ ή ΙΕΚ;

Katerinaa

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα^.^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Γειά σας θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.. Στη περιοχή μου στο Αγρίνιο υπάρχουν 2 ΕΠΑΛ και μόνο στο ένα μπορώ να πάω για μηχανικός αυτοκινήτων.. Αλλά το θέμα είναι πως αυτό το ΕΠΑΛ είναι το χειρότερο σχολειο της πόλης και όλα εκεί πέρα είναι χάλια παιδιά/καθηγητές.. Αναρωτιέμαι αν θα μαθω τίποτα εκεί για να δώσω παννεληνιες.. Για να περάσω σε κάποια σχολή, ας πούμε ΤΕΙ, πρέπει να έχω δώσει παννεληνιες? Γιατί δε το βλέπω να μάθω και πολλά εκεί.. Σε Γενικό λύκειο δε πρόκειται να πάω με τίποτα.! :) αυτό ήθελα να ρωτήσω και θα χαρώ να λάβω μια απάντηση.


Καλησπέρα και καλό ξεκίνημα στο Λύκειο :D
Αρχικά, να σου διευκρινίσω ότι εγώ πήγα σε ΓΕΛ και φέτος έδωσα Πανελλήνιες, οπότε δεν μπορώ να ξέρω εκ των έσω για τα ΕΠΑΛ. Ωστόσο, θα σου μιλήσω και από τη δική μου εμπειρία και από την εμπειρία ενός πολύ καλού μου φίλου που τελείωσε φέτος σε ΕΠΑΛ, δίνοντας και αυτός Πανελλήνιες.

Πρώτα από όλα, το σχολείο ναι μεν μπορεί να σου δώσει ερεθίσματα και να σε βοηθήσει σημαντικά στη διαδικασία μελέτης σου, ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν θα σου μάθει όσα χρειάζεται να ξέρεις πάνω στο γνωστικό αντικείμενο που σε ενδιαφέρει να ακολουθήσεις στη μετέπειτα πορεία σου, είτε οδηγηθείς σε αυτό μέσω Πανελλαδικών είτε όχι. Ταυτόχρονα, σε όποιο σχολείο και να πας, η δική ΣΟΥ συμπεριφορά καθορίζεται ΜΟΝΟ από εσένα. Το αν εσύ θα επικεντρωθείς στους προσωπικούς σου στόχους, αδιαφορώντας για την ασέβεια πολλές φορές απέναντι στο σχολείο που επιδεικνύουν πολλοί μαθητές, είναι καθαρά δική σου υπόθεση. Το σχολείο έχει να σου προσφέρει πράγματα, είτε αυτό λέγεται ΓΕΛ είτε ΕΠΑΛ, μόνο αν εσύ είσαι πρόθυμος και διατεθειμένος να τα διακρίνεις και να τα εκμεταλλευτείς στο έπακρο. Τι σημαίνει αυτό πρακτικά; Μέσω Πανελλαδικών έχεις την ευκαιρία να ασχοληθείς με αυτό που θες, να γίνεις δηλαδή μηχανικός αυτοκινήτων. Τη δυνατότητα αυτή στην προσφέρει πολύ ευκολότερα το ΕΠΑΛ σε σύγκριση με το ΓΕΛ και λόγω σχετικών μαθημάτων, αλλά και λόγω σχετικά ευκολότερης δυνατότητας πρόσβασης σε ανάλογες σχολές, μέσω Πανελληνίων φυσικά. Ταυτόχρονα, θα αποκτήσεις και το χαρτί της ειδικότητας που σε ενδιαφέρει :) Εξάλλου, τόσο ο απόφοιτος ΓΕΛ όσο και ο απόφοιτος ΕΠΑΛ ανήκουν στο επίπεδο 5 του Εθνικού Πλαισίου Προσόντων της Ε.Ε., σύμφωνα και με τις σχετικές διατάξεις.

Στα ΓΕΛ θα δεις και θα ακούσεις πολλά. Στα ΕΠΑΛ επίσης θα δεις και θα ακούσεις πολλά που δεν θα σου αρέσουν, όπως συμβαίνει και στην κοινωνία γενικότερα. Εσύ ως αυτόνομη μονάδα, άσε τους άλλους να λένε κοινώς και αφοσιώσου στον στόχο σου, γιατί κανείς δεν μπορεί πραγματικά να σε βοηθήσει, αν δε θέλεις εσύ πραγματικά να βοηθήσεις τον εαυτό σου. Το σχολείο είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας όπου θα πρέπει ανεξάρτητα με τους εξωτερικούς παράγοντες, να μην σταματάς ΠΟΤΕ να παλεύεις για αυτά που έχεις την ικανότητα να αποκτήσεις :) Και όλοι μας έχουμε αυτήν την ικανότητα, δεδομένου ενός μεσαίου επιπέδου νοημοσύνης.

Οπότε, αρχικά για εμένα ναι, να πας σε ΕΠΑΛ οπωσδήποτε. :) Όχι ότι αν πήγαινες ΓΕΛ δεν θα μπορούσες να ασχοληθείς εξίσου με αυτό που σε ενδιαφέρει, απλά θεωρώ ότι θα συναντήσεις εμπόδια που στην περίπτωσή σου δεν χρειάζεται να προσπαθήσεις να υπερπηδήσεις, λόγω του αντικειμένου που σε ενδιαφέρει.

Το σχολείο που φοίτησα εγώ δεν ήταν και ό,τι καλύτερο από άποψη μαθητών αλλά ούτε και καθηγητών, παρ'όλα αυτά τίποτα δεν με εμπόδισε να αδιαφορώ για τον τρόπο με τον οποίο επιλέγουν μερικοί να περιφρονούν το αγαθό της παιδείας και να φέρονται προκλητικά (ναι, ακόμη και καθηγητές). Αυτό επίσης, δεν με εμπόδισε από το να γνωρίσω λίγα και ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ άτομα που είμαι χαρούμενη που υπάρχουν στη ζωή μου, να λάβω πολλές και ενδιαφέρουσες σφαιρικές γνώσεις και να συμμετέχω σε πολλές όμορφες εργασίες, μαθηματικούς διαγωνισμούς, ρητορικούς αγώνες κλπ. Και παρά το γεγονός ότι σχεδόν όλοι οι καθηγητές μου δεν ήταν σε καμία περίπτωση παιδαγωγοί -πλην μίας φωτεινής εξαίρεσης- από όλους πήρα κάτι, είτε γνώση σε κάποιο μάθημα, είτε γενική γνώση για τη ζωή μου είτε και μάθημα ζωής, μέσα από τη συμπεριφορά τους. Από όλους και όλα έχεις να μάθεις κάτι. ;)

Αν θες την προσωπική μου άποψη, αν δεν έχεις τη δυνατότητα να φοιτήσεις σε ένα κάπως καλύτερου επιπέδου όσον αφορά το επίπεδο/συμπεριφορά των μαθητών και τη διδασκαλία των καθηγητών ΕΠΑΛ, να φοιτήσεις στο ΕΠΑΛ που μας λες -εκτός φυσικά αν παρατηρούνται ακραία φαινόμενα, όπως για παράδειγμα να απειλείται η σωματική σου ακεραιότητα εκεί μέσα ή κάτι παρόμοιο-. Τα 3 αυτά χρόνια θα διαμορφώσουν σε μεγάλο βαθμό τον χαρακτήρα σου, να το θυμάσαι και να τον προσέχεις γιατί στο τέλος της μέρας με εσένα και τις συνέπειες των πράξεών σου θα μείνεις ;) Βλακείες όλοι έχουμε κάνει, το θέμα είναι να μην κάνουμε πράγματα που θα μας στοιχίσουν πραγματικά σε κάθε επίπεδο.

Στην ερώτησή σου τώρα, αρχικά πλέον ΟΛΑ τα ΤΕΙ ανωτατοποιούνται, δηλαδή γίνονται ΑΕΙ, οπότε πλέον δεν υφίσταται αυτή η διάκριση. Σε όποια σχολή κι αν επιλέξεις να εισαχθείς μέσω Πανελληνίων, αυτή θα είναι ΑΕΙ.

Επιπλέον, ναι, φυσικά χρειάζεται να δώσεις Πανελλαδικές για να εισαχθείς σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ σχολή. Ωστόσο, αν σε κάποια φάση στην πορεία του Λυκείου συνειδητοποιήσεις ότι θα ήθελες να στραφείς προς μια άλλη κατεύθυνση επαγγελματικά ή και μαθησιακά, μη διστάσεις έπειτα από σκέψη να προβείς σε αυτή. ;)

Με το καλό να γραφτείς σε ΕΠΑΛ και να κάνεις όλα σου τα όνειρα πραγματικότητα :) Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!!! Εδώ θα είμαστε να μας λες τα νέα σου και ό,τι άλλο χρειαστείς.

Γειά σας θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.. Στη περιοχή μου στο Αγρίνιο υπάρχουν 2 ΕΠΑΛ και μόνο στο ένα μπορώ να πάω για μηχανικός αυτοκινήτων.. Αλλά το θέμα είναι πως αυτό το ΕΠΑΛ είναι το χειρότερο σχολειο της πόλης και όλα εκεί πέρα είναι χάλια παιδιά/καθηγητές.. Αναρωτιέμαι αν θα μαθω τίποτα εκεί για να δώσω παννεληνιες.. Για να περάσω σε κάποια σχολή, ας πούμε ΤΕΙ, πρέπει να έχω δώσει παννεληνιες? Γιατί δε το βλέπω να μάθω και πολλά εκεί.. Σε Γενικό λύκειο δε πρόκειται να πάω με τίποτα.! :) αυτό ήθελα να ρωτήσω και θα χαρώ να λάβω μια απάντηση.


Υ.Γ. Να φανταστείς εμένα στο ΓΕΛ μου γίνεται διακίνηση ναρκωτικών κάθε πρωί στις 11 και οι μισοί μου συμμαθητές ήταν τόσο μαστουρωμένοι που μύριζαν από χιλιόμετρα μακριά και κάποιοι τελειώνοντας το σχολείο μπήκαν σε κέντρα αποτοξίνωσης. Ας μην μιλήσω για το πόσες αλλαγές σχολικού περιβάλλοντος είχαμε :russian_roulette:

Μην αφήσεις τίποτα και κανέναν να σε επηρεάσει αρνητικά :)
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Γειά σας θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.. Στη περιοχή μου στο Αγρίνιο υπάρχουν 2 ΕΠΑΛ και μόνο στο ένα μπορώ να πάω για μηχανικός αυτοκινήτων.. Αλλά το θέμα είναι πως αυτό το ΕΠΑΛ είναι το χειρότερο σχολειο της πόλης και όλα εκεί πέρα είναι χάλια παιδιά/καθηγητές.. Αναρωτιέμαι αν θα μαθω τίποτα εκεί για να δώσω παννεληνιες.. Για να περάσω σε κάποια σχολή, ας πούμε ΤΕΙ, πρέπει να έχω δώσει παννεληνιες? Γιατί δε το βλέπω να μάθω και πολλά εκεί.. Σε Γενικό λύκειο δε πρόκειται να πάω με τίποτα.! :) αυτό ήθελα να ρωτήσω και θα χαρώ να λάβω μια απάντηση.


Εφόσον δεν θες να πας Γενικό, δε σου μένει καμιά άλλη επιλογή. Άμα καταφέρεις να αποφύγεις τα αλητόπαιδα και να μην επηρεαστείς από αυτά, δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα. Με θέληση όλα γίνονται.
 

Giannakis24

Νεοφερμένος

Ο Giannakis24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ για τα λόγια σας!! Για να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα συντομα μια απάντηση! Εντάξει δεν υπάρχουν απειλες και τέτοια αλλά το μαστουρωμα είναι στη κορυφή.. Τελως πάντων ευχαριστώ ξανά για της απαντησεις σας θα σας ενημερώσω για το τι γίνεται ????
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top