Διαδηλώσεις για ονομασίες και σουρεαλισμός

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί θα ήθελα να συζητήσουμε και να δούμε αν έχουμε καταλάβει ακριβώς τι συμβαίνει και γιατί τόσος ντόρος. Νιώθω κάπως μπερδεμένος με τις τόσες απόψεις που αναπαράγονται στο διαδίκτυο, στον τύπο μαζί με τις "γραφικότητες" τόσο διαφόρων αριστεροπατέρων τραγουδοποιών που τελευταία στιγμή είπαν ρίξουν συναυλία συμπαράστασης ενώ για πολλές δεκαετίες απείχαν στα κρίσιμα εθνικά θέματα, όσο και διαφόρων συμπολιτών που με κάτι σημαίες με ήλιους της Βεργίνας και διάφορα γκομενάκια στους ώμους κρατώντας φραπόγαλο στο χέρι και τραβώντας σέλφι, νομίζουν ότι θα είναι περισσότερο Έλληνες (ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε). Προσωπικά, δεν κατανοώ την όλη φιέστα που μάλλον τόσο σε επίπεδο αντίδρασης δεν είναι η αντάξια της πολιτικής πράξης. Βάζουμε και έναν Μίκυ για το κερασάκι να πει δυο πατριωτικά τσιτάτα στο αναπηρικό καρεκλάκι. Το θέμα από όσο ξέρω, παίζει από την δεκαετία του 60 όταν υπήρχε η σοβιετικού τύπου Γιουγκοσλαβία. Δηλώνω άγνοια για το πως δηλωνόταν η περιοχή επί εποχής Οθωμανικής αυτοκρατορίας. Για την ιστορία, το όνομα Πάτρα συναντάται ως τίτλος νέες Πάτραι, σε έναν τίτλο κτήσεων από τις προσφωνήσεις του εκάστοτε μονάρχη της Ισπανίας (και δούκας των νέων Πατρών). Η Ελλάδα κίνησε ποτέ θέμα ιδιοποίησης ονόματος σε μονάρχη άλλης χώρας; Ένα θέμα που δεν έχω απάντηση όταν με ρωτάνε στο εξωτερικό: για ποιο λόγο η Ελλάδα δεν ονομάζεται Hellada ...αλλά Greece; Γιατί δεν υπάρχει επίσημη μετάφραση ως Γκρίς ή Γκρεκία; Θέλω να πω ότι λίγο τα ονόματα έρχονται και παρέχονται, αλλά η μικροπολιτική με φραπόγαλα καλά κρατεί.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 399413

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η επίσημη ονομασία της χώρας μας είναι: Hellenic Republic (Ελληνική Δημοκρατία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
H ταυτοτητα των ιθαγενων που κατοικουν;

Η επίσημη ονομασία της χώρας μας είναι: Hellenic Republic (Ελληνική Δημοκρατία)


Αυτό δεν είναι ονομασία χώρας αλλά ονομασία του πολιτεύματος. Η χώρα αφορά εδαφικό προσδιορισμό. Γνωρίζει κανείς στο πρωτόκολλο του Λονδίνου (συμφωνητικό συνόρων) πώς ονομάστηκε το βιλαέτι που αποκόπηκε από την Οθωμανική Αυτοκρατορία και μετονομάστηκε Ελλάδα; Δεν νομίζω οι Άγγλοι διπλωμάτες να είχαν εναλλακτικές ονομασίες καθώς πιο παλιά ίσχυε η ρωμαϊκή αυτοκρατορία του Βυζαντίου και στον Αρχαίο Κόσμο δεν υπήρχε ο όρος Ελλάδα λόγω της έννοιας "πόλης-κράτους".

Duchy_of_Neopatras

Ας πούμε για κάποιο διάστημα στην Υπάτη Λαμίας (δυτική Λαμία, Σπερχειό ποταμό) υπήρχε η πρωτεύουσα του Δουκάτου Νέων Πατρών με έμβλημα (Coat of arms) σύμφωνα τα μεσαιώνικα φέουδα. Οι κάτοικοι πώς ονομάζονταν; Γιατί πουλάμε παραμύθι τόσα χρόνια περί ελληνικότητας των εδαφών που έπεται της αρχαίας Ελληνικής ιστορίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 399413

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε όλα τα επίσημα έγγραφα (π.χ απολυτήρια, πτυχία) η ονομασία της χώρας μας είναι : Hellenic Republic (Ελληνική Δημοκρατία). Όσες και όσοι έχουν φοιτήσει σε ελληνικό σχολείο το ξέρουν.
Greece (Greek: Ελλάδα), officially the Hellenic Republic (Greek: Ελληνική Δημοκρατία), historically also known as Hellas (Greek: Ελλάς), is a country located in Southern and Southeast Europe, with a population of approximately 11 million as of 2016.(πηγή: https://en.wikipedia.org/wiki/Greece).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν καταλαβαίνω πού θες να καταλήξεις. Η επίσημη ονομασία της Ελλάδας είναι πράγματι "Hellenic Republic", όπως σου είπαν, και ο λόγος που έχει επικρατήσει το "Greece" είναι από το Γραικία/γραικοί κλπ, που έγινε στα λατινικά "Graecia", και έμεινε μετά "Greece".

Σε άλλες γλώσσες είναι unan/yunan (αραβικά, περσικά, τούρκικα, χίντι) που σημαίνει η γη των Ιώνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Θέλω να πω ότι ανάθεμα και αν γνωρίζουμε υπό ποιες συνθήκες ορίστηκαν ονόματα, με ποια μας γνωρίζουν στο εξωτερικό ενώ αυτό περί της Ελληνικότητας της Μακεδονίας και του υπόλοιπου χώρου, όταν έχει κατακτηθεί από πολλούς γείτονες (και όχι μόνο) λαούς νομίζω αμφισβητείται. Το ότι κάποιοι τριχωτοί Έλληνες με παρουσιαστικό Σταν σε επιμήκυνση ύψους και βεργινοσημαίες νιώθουν βαρβατέλληνες, απόγονοι του Δαρείου, του Αλεξάνδρου, της Θεοφανώς και δεν ξέρω γω σε ποιον, πού το στηρίζουν; Έχει παιχτεί καμία καμία μουλωχτή με DNA και χάσαμε επεισόδια; Στην υστεροβυζαντινή περίοδο όπου ο Ελλαδικός χώρος ήταν μπάστε σκύλοι αλέστε από Βιλεαρδούινους, Τόκκους, Λάζους, Αλβανέουρους, Ρομά (Γιούφτους) κλπ πώς γίνεται να είμαστε Έλληνες; Επίσης, στην Αρχαία Ελλάδα υπήρχαν και οι δούλοι που επίσης με διάφορα νόθα άντε βρες άκρη ποιος ήταν Έλληνας με την ιστορική έννοια. Ο στόχος μου είναι να δούμε κατά πόσο τρώμε το εθνοπατριωτικό ιδεώδες αδιάβαστοι ιστορίας...ή μάλλον, οι νεοέλληνες αρέσκονται να αναφέρονται στην Ελλάδα από την εποχή του Βενιζέλου και ύστερα. Αυτό το ονομάζω εθνικό κόμπλεξ.

Δεν καταλαβαίνω πού θες να καταλήξεις. Η επίσημη ονομασία της Ελλάδας είναι πράγματι "Hellenic Republic", όπως σου είπαν, και ο λόγος που έχει επικρατήσει το "Greece" είναι από το Γραικία/γραικοί κλπ, που έγινε στα λατινικά "Graecia", και έμεινε μετά "Greece".

Σε άλλες γλώσσες είναι unan/yunan (αραβικά, περσικά, τούρκικα, χίντι) που σημαίνει η γη των Ιώνων.


Τι σημαίνει "έμεινε" στην γλώσσα τη διπλωματίας; Δεν είχαν άλλη πρόταση, οι Τσίπρες του 1830 και είπαν ας την ονοματοδώσουμε στους Άγγλους ως "Greece"; Το Hellenic Republic επιμένω ότι δηλώνει πολιτειακό όνομα. Εγώ αναφέρομαι στη χώρα, εθνολογικά. Οι μεν μας λένε Έλλενες, οι άλλοι Γραικοί, οι άλλοι Γιουνάν, και πάει λέγοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
γιατι τόσο μένος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.
Θέλω να πω ότι ανάθεμα και αν γνωρίζουμε υπό ποιες συνθήκες ορίστηκαν ονόματα, με ποια μας γνωρίζουν στο εξωτερικό ενώ αυτό περί της Ελληνικότητας της Μακεδονίας και του υπόλοιπου χώρου, όταν έχει κατακτηθεί από πολλούς γείτονες (και όχι μόνο) λαούς νομίζω αμφισβητείται. Το ότι κάποιοι τριχωτοί Έλληνες με παρουσιαστικό Σταν σε επιμήκυνση ύψους και βεργινοσημαίες νιώθουν βαρβατέλληνες, απόγονοι του Δαρείου, του Αλεξάνδρου, της Θεοφανώς και δεν ξέρω γω σε ποιον, πού το στηρίζουν; Έχει παιχτεί καμία καμία μουλωχτή με DNA και χάσαμε επεισόδια; Στην υστεροβυζαντινή περίοδο όπου ο Ελλαδικός χώρος ήταν μπάστε σκύλοι αλέστε από Βιλεαρδούινους, Τόκκους, Λάζους, Αλβανέουρους, Ρομά (Γιούφτους) κλπ πώς γίνεται να είμαστε Έλληνες; Επίσης, στην Αρχαία Ελλάδα υπήρχαν και οι δούλοι που επίσης με διάφορα νόθα άντε βρες άκρη ποιος ήταν Έλληνας με την ιστορική έννοια. Ο στόχος μου είναι να δούμε κατά πόσο τρώμε το εθνοπατριωτικό ιδεώδες αδιάβαστοι ιστορίας...ή μάλλον, οι νεοέλληνες αρέσκονται να αναφέρονται στην Ελλάδα από την εποχή του Βενιζέλου και ύστερα. Αυτό το ονομάζω εθνικό κόμπλεξ.

Αυτο το κόμπλεξ ειναι κοινο γνώρισμα όλων των βαλκανικών λαών και κρατών. Η ίδρυση του ελληνικού κράτους , βασίστηκε στο ρομαντικό ιδεώδες περί καταγωγής από τους αρχαίους Έλληνες , που καλλιεργήθηκε από τις ξένες δυνάμεις , για την διευκόλυνση της ανεξαρτητοποίησης του και ίδρυσης του ελληνικού κράτους. Πιο πριν, η ειδοποιός διαφορα ανάμεσα στους λαούς της βαλκανικής ήταν κυρίως το θρήσκευμα, ενώ έχουμε μεγαλη και συνεχή μετανάστευση ανθρώπων εντός της βαλκανικής. Οι ουσιαστικές διάφορες, επήλθαν όταν δημιουργήθηκαν τα νέα κρατη στα εδάφη της παλαιας οθωμανικής αυτοκρατορίας, οπου κάθε κράτος θέσπισε νόμους και συστήματά παιδείας , και εν γενει, τον δικό του εθνικό μύθο.

(Όταν στην αθηνα του 1830 υπήρχαν 6000 σπίτια από τα οποία τα μισά ήταν αρβανίτικα.)


Όσον αφορά «για την ελληνικότητα» της Μακεδονίας, πρόκειται για έναν από τους πολλούς μύθους που αποτελούν το εθνικοπατριωτικό ιδεώδες. Ο Φίλης μπορεί να είπε πολλές μπούρδες στο παρελθόν, σ ένα ομως είχε δικιο: ότι το ελληνικό τιμής της Μακεδονίας (51%) εγινε, και δεν ήταν ελληνικό πριν το 1912, τουλάχιστον πλειοψηφικά. Μπορεί ν ακούγεται άβολο, παράξενο ή ακομα και «επικίνδυνο», ειναι , απλα ομως, μια ιστορική αληθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
γιατι τόσο μένος;

O pasmak έδωσε μια απάντηση που θα έπρεπε να έχουν πολλοί Έλληνες. Το μένος μου αφορά ως προς τι τόσο εθνολατρεία πάνω σε μια διαστρεβλωμένη αλήθεια. Βλέπω τελευταία μια μανιέρα πολλών μακεδονομάχων νέας γενιάς (λες και είναι iphone) οι οποίοι θεωρούν ότι μόνο αυτοί έχουν δίκιο ενώ όσοι έχουν άλλη άποψη, ταυτίζονται κατ' ανάγκη με τον Σύριζα.

Ποια στοιχεία καθιστούν την Ελληνικότητα της Μακεδονίας; Η Μακεδονία του 450 π.Χ. είναι ίδια με την Μακεδονία του 2019 μ.Χ; Ή ακόμη και ότι η Ελλάδα κατοικείται από Έλληνες; Είστε σίγουροι; Ας δεχθούμε ότι είστε σίγουροι, πάνω σε ποια δεδομένα το στηρίζετε; Στον αρχαίο και μεσαιωνικό κόσμο σύμφωνα με τον κ.Γιανναρά, δεν υπήρχε η έννοια της εθνότητας καθώς ήταν αποδεκτό ότι οι λαοί μεταναστεύουν λόγω των ασταθών πολιτικών συγκυριών (βλ. πόλεμοι, κατάρρευση αυτοκρατοριών κλπ) ή κοινωνικών συνθηκών (βλ. λιμοί, πανούκλες κλπ). Πάνω σε τι βασίζουμε την Ελληνικότητα της Ελλάδας όταν μέχρι το 1860, στα περισσότερα προσαρτηθέντα εδάφη δεν κατοικούσαν μόνο Έλληνες ή τελοσπάντων υπήρχε ένα μιξ από λαούς της πρώην Οθωμανικής, Βυζαντινής, Ρωμαϊκής, Ελληνιστικής αυτοκρατορίας; Στις διάφορες ιστορικές περιόδους τους παρελθόντος, ο Ελλαδικός χώρος κατοικήθηκε από λαούς νομαδικούς που συνήθως διέφεραν πολύ από τα πρότερα ήθη και κουλτούρα των ντόπιων. Αυτοί με τα χρόνια, μέσω επιμειξιών, βιασμών κλπ, με τους ντόπιους, αφομοιώθηκαν μεταφέροντας άλλα ήθη και τελοσπάντων καταλήγουμε σε μια Ελλάδα, που ταυτίζουμε με την αρχαιότητα αγνοώντας την κοινωνική πραγματικότητα πέρα από τις γραφές και τις πλάκες πριν 2000 χρόνια! Μου κάνει εντύπωση ως "Έλλην" ότι η κοινωνική ψυχοσύνθεση των νεότερων κατοίκων της Ελλάδας (σαν κρατική δομή γιατί διαφέρει με την έννοια της Ελλάδας πριν από 300 χρόνια) εμφανίζουν μια αδιαφορία γνώσης και έρευνας για το κενό 3ος αιώνας μ.Χ. - 16ος αιώνας μ.Χ. Ξαφνικά ή θα μιλάμε για τον Περικλή και τον Αρχιδαμίδα ή για τον Παπαφλέσσα.

Μια άλλη απορία είναι ότι κατά τις λατινικές κτήσεις στον κύριο Ελλαδικό χώρο, μεταφέρθηκαν "αγαπητοί Γάλλοι" (φίλοι μας) για να στελεχώσουν τα νέα φέουδα με τους υποτελείς Βυζαντινούς (που περιείχαν και Έλληνες). Αυτοί όλοι μαζί τι απέγειναν; Γιατί Ελλάδα είναι μόνο η εποχή του Μ.Αλεξάνδρου;

Θα ήθελα να διαβάσετε το λινκ που παρέθεσα με το Δουκάτο της Νεοπάτρας καθώς δίνει στοιχεία για την Ελλάδα εκείνης της περιόδου. Δεν ξέρω, αλλά νιώθω κάπως παράξενα σχετικά με το φασιστικό παραλήρημα περί Ελληνικότητας όταν αυτή δεν αποδεικνύεται. Λατρεύω τον Ελληνικό πολιτισμό αλλά δεν μπορώ να δεχθώ μένος περί Ελληνικότητας από τον 200οστό απόγονο του Βιλεαρδουίνου που μπορεί να λέγεται και Μανώλης. Ας ειπωθεί κάποτε η αλήθεια.

Για να αποφύγω μια παρόμοια ερώτηση για μένα, θα έλεγα ότι ούτε και εγώ υποστηρίζω ότι είμαι Έλληνας εφόσον δεν γνωρίζω τον γενάρχη μου. Επίσης πιθανόν ο γενάρχης μου να ήταν σε άλλη εποχή, που δεν υπήρχε Ελλάδα. Άρα καταλήγω ότι τελικά δεν γεννιέται κανείς κάτι..σαν εθνικότητα. Γιατί πολύ απλά η εθνικότητα είναι μια ουτοπία, με πολιτική σκοπιμότητα από τη στιγμή που η ίδια η ιστορία δεν γνωρίζει την έννοια του έθνους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Και παλι μου φαινεται ακατανοητος ολος αυτος ο θυμος φιλε npb,βασικα και λιγο προβλεψιμος,εχουμε συνηθισει πλεον να διαβαζουμε τετοια μηνυματα ακομα και απο καθ εδρας,και ενταξει κομματι της αριστερας ειδε ως ιδεολογικο αντιπαλο της τον κληρο και φυσικα την ελληνικη ιστορια ,μια απο τις σημαντικοτερες των λαων,με την εννοια πως αυτοι οι πυλωνες θεωρησαν πως γεννουν τον συντηρητισμο,οριζουν την εθνικη ταυτοτητα
στοιχεια που στεκονταν απεναντι στον υποτιθεμενο ριζοσπαστισμο,που εξεφραζαν για εναν φιλοδοξο μετασχηματισμο της κοινωνιας και του ανθρωπου πανω στις δικες τους αξιες.(με τα γνωστα αποτελεσματα στον μισο πλανητη)
στην τωρινη εποχη περαν αυτης της οπτικης,νομιζω εχει λιγο και καποια πικρια μια τετοια συμπεριφορα καθοτι πραγματι το μεταπολιτευτικο κρατος που εστησε μεγαλο μερος της κεντροαριστερας δεν ικανοποιησε τις προσδοκιες,στηριχτηκε στην αναξιοκρατια,στην μετριοκρατια,στα δανεια και στην διαπλοκη,μοιραια η χωρα περιθωριοποιηθηκε ευρωπαικα και εσωτερικα μεγαλο κομματι της κοινωνιας ιδιως η νεολαια νιωθει απογοητευμενο και ισως και παραγκωνισμενο.(νομιζω οι δεξιες μεταπολεμικες κυβερνησεις τα πηγαν καλυτερα,πολυ καλυτερα σε θεματα δημοσιας ταξης,αξιοκρατιας,οικονομιας,,αλλα δυστυχως περιθωριοποιησαν και το κομματι που ιδεολογικα βρισκοταν απεναντι τους και το οποιο τελικα κυβερνησε μεταπολιτευτικα)
αλλα κατα την γνωμη μου αντιμαχεται με λαθος ορους,για τους λαθος λογους εχοντας θεσει απεναντι της λαθους αντιπαλους.
βεβαιως δεν ισχυριζομαι πως δεν υπαρχουν διαφοροποιησεις και ειλικρινεις προθεσεις απαλλαγμενες(τελειως ; ) απο ιδεολογικες επιρροες ή πικριες .
τελος παντων
τωρα σε οτι αφορα αυτο το οψιμο ζητημα της ασυνεχειας κ.λπ πιστευω ειναι ζητημα δευτερολεπτων.κανενας δεν περιμενει τον εαυτο του να μοιαζει απολυτως των κλεφταρματωλων,αυτοι δε των ρωμιων προγονων τους και τους τελευταιους με τους αρχαιους ελληνες της κλασικης περιοδου ή τους μυκηναιους...διαφορες θα υπαρχουν στην κουλτουρα και ιδιως οταν τα εξεταζομενα μεγεθη απεχουν χρονικα.ειναι σαν την γλωσσα μας,ειναι διαφορετικη αυτης των ρωμιων,αλλα πιο συγγενης με αυτην παρα με εκεινη της εποχής του αλεξανδρου,ενω και η γλωσσα της κλασικης εποχης εχει διαφορες με αυτης του ομηρου κ.ο.κ εν τουτοις ολοι κατανοουμε οτι μιλαμε για μια γλωσσα την ελληνικη και τις φασεις εξελιξης της.
το αυτο συμβαινει για σημαντικα κομματια της κουλτουρας μας και τελικα αυτα οριζουν την ιστορικη πορεια και ταυτοτητα του λαου μας(με τις φυσιολογικες διαφοροποιησεις σε μειονοτητες που τυχον υπηρχαν ανα διαστηματα στον κορμο του)
τελος παντων οι ελληνες ζουσαν στον ελληνικο χωρο(περιξ του αιγαιου,στα νησια,στα παραλια της ελληνικης χερσονησου και της μικρας ασιας) κατα εκατομμυρια και μετακινουνταν σε αυτον τον χωρο αναλογα και με τις οικονομικες ευκαιριες ή τις συγκυριες,η μητρικη αυτων των ανθρωπων κατα πλειοψηφια ηταν η ελληνικη,οσοι ζουσαν εκτος αυτης της περιοχης(ιδιως την ελληνιστικη περιοδο) εν τελει αφομοιωθηκαν,ολες οι ελληνικες κοινοτητες τελικα αφομοιωθηκαν απο πολυπληθεστερα φυλα,αντιθετως εντος αφομοιωναν τους αλλοεθνεις,αναλογως και με την δυναμικη καθε περιοχης..σε βαθος χρονου παντως αυτος ηταν ο κανονας τελικα.
γι αυτο και η μετακενωμενη λατινογενης αυλη μετεπειτα τελικα και αυτη αφομοιωνεται απο την κουλτουρα των ελληνων που κατοικουσαν στο κεντρο της αυτοκρατοριας και μας παραδιδεται η μεγαλη ελληνορθοδοξη αυτοκρατορια,σφραγισαν με την κουλτουρα τους τον χαρακτηρα της νεας αυτοκρατοριας.
η ιστορια της μακεδονιας ειναι ιστορια της δικης μας κουλτουρας,των ελληνων,σε λιγο θα ντρεπομαστε και να το λεμε!δεν ειναι δυνατον.ο λαος που γειτονευουμε ειναι λαος βουλγαρικης τελος παντων σλαβικης καταγωγης,μιλαει βουλγαρικα ενω ακομα και γεωγραφικα μιλαμε κατα βαση για την αρχαια παιονια,με λιγα λογια ειναι κομματι ιστοριας ενος αλλου λαου ...φυσικα δεν ζητανε για γεωγραφικους λογους την μακεδονικη ταυτοτητα.
δεν θα υπηρχε προβλημα αν δεν καλλιεργουνταν αλυτρωτισμος,αν δεν ηταν γνωστες οι επιδιωξεις αυτης της κινησης κ επι τιτο.
αλλα τωρα δεν πρεπει να κανουμε πως δεν βλεπουμε

βεβαιως οταν σημαντικο κομματι της ελληνικης κοινωνιας δεν δινει δεκαρα για το θεμα,γιατι να δωσει π.χ ο ολλανδος;
για μενα μια τιμια σταση θα ηταν επειδη αφορα θεμα οχι μονο αυτης της γενιας,αλλα και των επομενων,να παει σε δημοψηφισμα και οτι αποφασισει ο λαος ας συμβει,η κυβερνηση εκφραζει μονο μια μειονοτητα και το ζητημα την ξεπερνα.αφηνω δε πως και διπλωματικα ειναι τελειως λαθος οι χειρισμοι δεδομενου πως δεν εχει περασει καν το ζητημα απο το ανωτατο δικαστηριο των σκοπιων,θα επρεπε πρωτα να περασει και απο εκει και μετα να ψηφιστει απο την ριζοσπαστικη αριστερα,διοτι διαφορετικα κινδυνευουμε να εχουμε το ιδιο τελος με την συμφωνια για την ΑΟΖ με την αλβανια,που ακυρωθηκε τελικα,αλλα παραλληλα να εχουμε ηδη απωλεσει το βετο για τον οργανισμο του ΝΑΤΟ
νομιζω ειναι αφελεστατη η διαχειριση του θεματος απο την κυβερνηση αν οχι και προκλητικη δεδομενου πως παρακαμπτει την βουληση της τεραστας πλειοψηφιας του λαου,επιβαλλοντας την θεληση των ολιγων.
σε καθε περιπτωση με τους σκοπιανους δεν εχουμε κατι να χωρισουμε,ανθρωποι σαν και εμας ειναι,αλλα οι καλοι λογαριασμοι κανουν τους καλους φιλους.ας μην το ξεχναμε
θα ημουν προθυμος να αποδεχτω μια συμφωνια εστω και αν παραβιαζει την ιστορικη και πολιτιστικη αληθεια αν συνοψιζοταν σε ενα βορεια μακεδονια,σε υπηκοοτητα βορειομακεδονικη και μιλωντας εθνολογικα ειδικα για τους σλαβους της χωρας ενας αυτοπροσδιορισμος τους ως σλαβομακεδονες και στην δε γλωσσα τους μια αναγνωριση της ως σλαβομακεδονικη επισης(ανεξαρτητως του τι γκαφες γιναν κατα το παρελθον,για το παρον μιλαμε).ταυτοχρονα με μια σωστη διαχειριση του θεματος,οχι βιαστικη.
αλλα τωρα οχι...το καλυτερο θα ηταν να φωναζουν οπως θελουν αυτοι τον εαυτο τους,να ισχυριζονται οτι νομιζουν,ας κανουν και οι ξενοι οτι νομιζουν αυτοι
οχι ομως και εμεις,αφου ειναι ζητημα που μας αφορα,εμεις οφειλαμε να κρατησουμε σταθερη σταση καθως και τα βετο.καποια στιγμη δεν μπορει οι συγκυριες θα μας ευνοουσαν,αν οχι απλα θα διαιωνιζοταν η τωρινη κατασταση,που δεν βλεπω να μας προβληματισε π.χ οικονομικα στο ελαχιστο(μυρια ερχονται για μπανια,απειραριθμοι επιχειρηματιες επενδυουν εκει ετσι κι αλλιως)




Παντα φιλικα αγαπητε npb
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.
Και παλι μου φαινεται ακατανοητος ολος αυτος ο θυμος φιλε npb,βασικα και λιγο προβλεψιμος,εχουμε συνηθισει πλεον να διαβαζουμε τετοια μηνυματα ακομα και απο καθ εδρας,και ενταξει κομματι της αριστερας ειδε ως ιδεολογικο αντιπαλο της τον κληρο και φυσικα την ελληνικη ιστορια ,μια απο τις σημαντικοτερες των λαων,με την εννοια πως αυτοι οι πυλωνες θεωρησαν πως γεννουν τον συντηρητισμο,οριζουν την εθνικη ταυτοτητα
στοιχεια που στεκονταν απεναντι στον υποτιθεμενο ριζοσπαστισμο,που εξεφραζαν για εναν φιλοδοξο μετασχηματισμο της κοινωνιας και του ανθρωπου πανω στις δικες τους αξιες.(με τα γνωστα αποτελεσματα στον μισο πλανητη)
στην τωρινη εποχη περαν αυτης της οπτικης,νομιζω εχει λιγο και καποια πικρια μια τετοια συμπεριφορα καθοτι πραγματι το μεταπολιτευτικο κρατος που εστησε μεγαλο μερος της κεντροαριστερας δεν ικανοποιησε τις προσδοκιες,στηριχτηκε στην αναξιοκρατια,στην μετριοκρατια...


Δηλαδη , οποίοι δεν συμφωνούμε με την τεχνητή(και δη στα Βαλκάνια) έννοια του εθνος , είμαστε ακραίοι αριστεροί μαρξιστές;

Δεν ειναι ετσι. Ισως στα ματια των «πατριωτών» και των ανεγκέφαλων εθνικιστών που τρων το σανό περί περιουσίας και Απ ευθείας καταγωγής από τους άμεμπτους θεούς-προγόνους που ζούσαν κάποτε στη χώρα, οι μετριοπαθείς και ψυχραιμες θέσεις μας να φαίνονται «κομμουνιστικές»(που ως φυσικός τους εχθρός ειναι εννοειται ο αριστερός, σε μια χώρα ,οπου, όταν διαφωνείς, χαρακτηρίζεσαι σαν μέλος της άλλης μετεμφυλιακής ομάδας στην Ελλάδα εν ετει 2019).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
*100% εχει εναν χαρακτηρα ας τον πουμε πολιτικου και τελικά ειδικότερα μιλώντας για εμας εμφυλιοπολεμικου κλιματος μια τετοια οψιμη νοοτροπια,μην κανουμε πως δεν καταλαβαινουμε αλλα οχι απο ολους το ανεφερα με σαφηνεια,αν και μαλλον πρεπει να θεωρειται δεδομενη μια επιρροη στην διαμορφωση της αποψης και των υπολοιπων εστω και αθελητη διοτι κακα τα ψεμματα τετοιες φωνες ως επι το πλειστον. διαμορφωσαν την ατζεντα επι των θεματων αυτων μεταπολιτευτικα


απο εκει και περα το μηνυμα σου ειναι ιδιαιτερα επιθετικο και αδικο γι αυτο και δεν θα συνεχισω την κουβεντα.


*εννοειται δεν εκανα ουδεμια νυξη περι τεχνητου εθνους κ.λπ η αναφορα μου ηταν για την διαμορφωθεισα αποψη οτι δηθεν ο λαος μας δεν εχει την παραμικρη σχεση πολιτιστικα κ.λπ με τους προγονους του(ρωμιους και αυτοι με την σειρα τους με τους αρχαιοτερους τους).Η απαντηση για οσους πραγματι εχουν καλοπροαιρετες αμφιβολιες κατα την γνωμη μου ειναι υποθεση λιγων δευτερολεπτων(ας μην επαναλαμβανομαι) και παμε παρακατω.Μου φαίνεται τελείως ακατανόητη(και τελικά όχι και τόσο όπως ανέφερα στο προηγούμενο μηνυμα) η υπερβολική ενασχόληση με το θέμα.Σαν να κάνουμε διατριβή για την επίλυση πρωτοβάθμιων εξισώσεων,ουτε δευτερολεπτο παραπανω δεν θα ήταν συνετό να σπαταλήσουμε στο προφανες.

πριν κλείσω την κουβέντα αφήνω αυτό εδώ το οποιο και συναντησα απο σποντα τελειως(αδιαφορηστε για τον uploader,το εψαξα και βρηκα οτι ειναι εφημεριδα εθνικιστων; δεν εχω ιδεα,αλλα μην ασχολειστε σταθειτε στα λογια της καθηγητριας ,ιστορικου και πολιτικου,τα οποια και ειναι ενδεικτικα )

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Kομνηνέ αν και διάβασα το κατεβάτό σου, κάπου χάθηκα. Αυτό που θα ήθελα να πω, είναι ότι για ποιο λόγο όσοι αμφισβητούν μια συγκεκριμένη ιστορική αλήθεια, χαρακτηρίζονται ότι έχουν μένος; Τυγχάνει και διαβάζω τον ελεύθερο χρόνο μου περισσότερο ιστορία από μικρή ηλικία. Συγγνώμη αλλά δεν με πείθει, η ελληνική ισχυρογνωμοσύνη από τη στιγμή που βλέπω την ελληνικότητα της φυλής μας, στην καθημερινή ζωή. Δείγματα φαίνονται καθημερινά και ασυστόλως. Σύμφωνα με τον Π.Τατσόπουλο, από ποιον "κινδυνεύουμε" από τη στιγμή που δεν είμαστε σε πόλεμο; Τι ορίζουμε ως πατριώτη και αν εκείνος που κλέβει το κράτος ή τον συμπολίτη μας θεωρείται ακόμη πατριώτης (και μετά την αξιόποινη πράξη);

Ακόμη δεν έχω λάβει απάντηση, που βασίζεται η ελληνικότητα του σύγχρονου θεσμικού κράτους όταν στην μακραίωνη ιστορία, ο όρος Ελλάδα είχε διαφορετική γεωγραφική, εθνολογική και πολιτισμική σημασία. Επομένως δεν μπορώ να δεχθώ ότι στην σύγχρονη Ελληνική επικράτεια εμφανίζεται αδιαίρετη και αυτούσια, ομοιογενής η συνέχεια του Ελληνισμού. Οι επιμιξίες των κατακτητών πού στο καλό πήγαν; Ακόμη και σε έννοιες κουλτούρας να αναφερθούμε, ο πολιτισμός στα χρόνια των πρώτων χριστιανών ή της επίσκεψης του Παύλου σε Ελληνικές πόλεις, ήταν τελείως διαφορετικός από την εποχή μετά τις Λατινοφορίες. Μάλιστα ο μέσος Έλληνας μαθητής, έχει μια εικόνα ότι η Ελλαδάρα μας, του φρέντο και της κλαρινοβλακείας, είναι μια απευθείας συνέχεια του Βυζαντίου, ενώ για πολλούς αιώνες, αρκετοί αυτοκράτορες δεν είχαν καμία γνώση της Ελληνικής γλώσσας. Στην χειρότερη των περιπτώσεων, λόγω των μεγάλων μικροκομματικών ταμπού της μεταπολίτευσης για τη σύγχρονη περίοδο με τους Ανόβερο-Γλύξμπουργκ, επίσης υπάρχει κενό για το πως διαμορφώθηκε το κράτος μας.

Δεν είδα κανέναν επίσης να θίγει το θέμα της Β.Ηπείρου που κατοικείτο από υπηκόους του Βυζαντίου (θέμα της Δαλματίας και Ίστριας). Υπάρχει τόση πληροφόρηση, που αρκετοί συνέλληνες πολλές φορές αποκαλούν τους Έλληνες της περιοχής, ως Αλβανούς. Ή μπερδεύουν (με καλή θέληση ή όχι; ) την καταγωγή. Για το θέμα της Ενετοκρατούμενης Κρήτης δεν είδα κανέναν να αναφέρει πόσο έχουν επιδράσει (και βιολογικώς) στην πολιτισμική αλλοίωση του Ελληνικού στοιχείου; ή πιο σωστά...του Μυκηναϊκού στοιχείου; Από όσο ξέρω, δεν υπήρχε ο όρος Ελληνικός καθότι διάφορα φύλα επικρατούσαν με δαρβινική νομοτέλεια σε διάφορα τέλματα προηγούμενων πολιτισμών. Η εθνολογική σύσταση διαφόρων νησιών του Αιγαίου, που έγιναν βορά πειρατείας και βλέπεις μπουκλωτούς μελαμψούς Έλληνες να ομιλούν κάτι διαλέκτους που διόλου έχουν σχέση με την Ελληνική γλώσσα; Απαντήστε πρώτα, πώς ακριβώς ορίζετε την ιστορική συνέχεια όταν το 90% της χώρας έχει διαφορετική ιστορική προέλευση; Τελικά Έλληνας τι ακριβώς ορίζεται; Στην περίοδο των Παλαιολόγων, ο όρος Έλληνας ταυτιζόταν με τον ειδωλολάτρη. Γενικά, η λέξη Έλληνας δεν είχε ποτέ αξιακό χαρακτήρα ως στοιχείο ταυτότητας ενός έθνους, καθότι μετά παίξαμε με το Greece. Σκεφτείτε το σοκ των ξένων λαών όταν μαθαίνουν ότι πιθανόν το Helenic Republic αφορά το Greece, και το Greece είναι συνέχεια του Ancient Greece (Aρχαία Γρεκία). Τελικά πού στο διάολο είναι αυτή η Αρχαία Γρεκία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
το μένος το ανέφερα επειδή έβγαζες ένα θυμό στο μήνυμα σου.(μην με παρεξηγεις ομως,απλα αυτο μου εβγαζε,συμβαινει με ολους μας,ισως ο γραπτος λογος να παρεξηγειται.)
κατα τα αλλα θεωρω πως εχω ηδη απαντησει.

για τις δε λεπτομερειες εχω πραγματικα κουραστει τοσο να τις διαβαζω εδω και εκει οσο και να τις απαντω αναλυτικα!πιστεψε με ειναι φοβερα εξουθενωτικο,απο ενα σημειο και μετα νιωθεις πως ζεις ενα ντεζα βου και απλα αρνεισαι να μπεις σε τετοιες συζητησεις.
δεν εχει να κανει με σενα αγαπητε npb

παρεμπιπτοντως η λεξη ελληνας πραγματι αποχαρακτηριζεται απο την αρχικη της σημασια και ταυτιζεται με τον ειδωλολατρη παγανιστη(ηδη αυτο συμβαινει στην καινη διαθηκη,εχει τετοια σημασια,οποτε σιγα σιγα οταν οι ελληνες υιοθετουν την νεα θρησκεια και αποκτουν την ιδιοτητα του ρωμαιου πολιτη ειναι λογικο να αποφευγουν να αυτοπροσδιοριζονται ετσι,με τον καιρο βεβαια οταν κοπασουν και οι διωγμοι των παγανιστων στους χριστιανους,περασει και το διαστημα προστιβων θα αρχιζει να επανερχεται σιγα σιγα παραλληλα ο αυτοπροσδιορισμος,ωστε στους υστερους βυζαντινους χρονους να κανει εντονοτατη την εμφανιση του)βεβαιως αυτα ειναι λεξεις,η ουσια ειναι τα στοιχεια της ταυτοτητας του λαου αυτου...που ειναι η ελληνικη γλωσσα(στην πλειοψηφια τους μητρικη),η νεα θρησκεια βεβαιως,η κουλτουρα και οι παραδοσεις που περναν και στο βυζαντιο σε μεγαλο βαθμο (βλ π.χ το πολυτομο του φαιδωνα κουκουλε βυζαντινος βιος και πολιτισμος) και φυσικα η ρωμαικη παραδοση
τωρα για το αν εξαερωθηκαν ή συνεχισαν να ζουν και να μετακινουνται ανα περιοχες περιξ του ελληνικου χωρου αναλογα με τις οικονομικες και αλλες συγκυριες αυτα τα μυρια των ελληνων που ζουσαν στον ελληνικο χωρο(ο οποιος εννοειται δεν ταυτιζεται μονο με την τωρινη ελλαδα!) π.χ επι βυζαντιου ειναι σαφες πως πλεον ο ελληνισμος χτυπαει στην Πολη,στην μικρα ασια,στον ποντο,στην θεσσαλονικη ,την μεγαλη ελλαδα,σε διαφορα νησια,στην αρτα,στο μυστρα κ.ο.κ κυριως αλλα οχι μονο) απαντα και μονο το γεγονος(το οποιο αναπαραγουν βεβαιως και απαντες σχεδον ιστορικοι,ακομα και οι νεοφαλμεραιστες) για συμπαγεις ελληνικους πληθυσμος στην "ανατολη"
ωστε ακομα και η μετακενωμενη λατινογενης αυλη τελικα υιοθετει την γλωσσα του λαου που αφεντευει,ο χαρακτηρας της αυτοκρατοριας σφραγιζεται ακριβως απο την ταυτοτητα του λαου που τον κατοικει στο κεντρο του
ενος λαου που ασφαλως και αφομοιωνει και αλλοεθνεις σε ολο το περας της ιστοριας του και οταν απομακρυνεται απο το κεντρο του(π.χ τηνε λληνιστικη εποχη)αφομοιωνεται τελικα απο υπερτερα πληθυσμιακα αλλοεθνη φυλα
στην κοιτιδα του ομως δεν συμβαινει αυτο,αλλιως δεν θα μιλουσαμε και για ελληνορθοδοξη αυτοκρατορια,μπορει να συμβαινει κατα τοπους και ανα περιοδους,αλλα εδω μιλαμε για το ολον.δεν ζει σε ενα σημειο εσαει ο ελληνισμος

εν τελει μονο συγκυριακο δεν ειναι που μετεπειτα η ιστορια μας συναντα(αλλωστε δεν μας εχασε και ποτε) εμας τους ελληνες,τους ρωμιους στα ιδια μερη που ζουσαν οι προγονοι μας,με την ιδια γλωσσα(στην μεγαλη μας πλειοψηφια) και με πολλα κοινα εθιμα και παραδοσεις και φυσικα κοινη την θρησκεια.μονο τυχαιο δεν ειναι που κατεχουμε ακομα τα προσκυνηματα μας στην ιερουσαλημ,στην Πολη κ.ο.κ
ειμαστε ο ιδιος ο λαος...αυτο ειναι καυχημα,ειναι μια σοβαρη ιστορικη παρακαταθηκη,αλλα ειναι γονιμη μονο αν την θεωρουμε εφαλτηριο ωστε να βρεθουμε ανταξιοι της στις επιστημες,τεχνες γραμματα και τελικα ενεργώντας με ενα πανανθρωπικο σκοπο και στοχο.
δεν ειναι γονιμο να καταναλωνουμε την ενεργεια μας στο να συζηταμε τα προφανη ή να πολεμουμε την διαχρονια της ιστοριας μας ή τι! ειπαμε ειμαστε οπως η γλωσσα μας .εξελιχτηκε ανα τους αιωνες αφομοιωσε και αφομοιωνει πραγματα,αλλα κανεις δεν μπορει να αμφισβητησει οτι παραμενει ελληνικη,ειτε στην τωρινη της μορφη ειτε σε αυτη του 21,ειτε του βυζαντιου,την κοινη,την κλασικη,την ομηρικη ,την μυκηναικη
καιρος να παμε παρακατω

τωρα για αιματα και ρεματα δεν ειμαι γενετιστης ανθρωπολογος.ουτε και με ενδιαφερει να ειμαι ειλικρινης
αλλα εχω υποψιν μου ερευνες επιστημονικες που επιβεβαιωνουν τα προφανη.
καιρος ειναι λοιπον να προχωρησουμε. ειναι αγονες ολες αυτες οι διενεξεις,συζητησεις οπως θελουμε ας το πουμε που κατα κανονα καταληγουν σε πολιτικους διαξιφισμους(το εχω ζησει πολλακις)

καλημεριζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.
Kομνηνέ αν και διάβασα το κατεβάτό σου, κάπου χάθηκα. Αυτό που θα ήθελα να πω, είναι ότι για ποιο λόγο όσοι αμφισβητούν μια συγκεκριμένη ιστορική αλήθεια, χαρακτηρίζονται ότι έχουν μένος;

Γιατί μιλαμε για 2 διαφορετικούς κόσμους: η μια γνώμη διαμορφωμένη από την πλύση εγκεφάλου του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος, και η άλλη, μια ουδέτερη ανάλυση των πηγών.

Όταν ακούς διαστρεβλωμένες θεωριες, περί ελληνικής καταγωγής των Αρβανίτων-και όχι ότι ήταν εξελληνισμένοι ορθόδοξοι Αλβανοί- και ότι η γλωσσας τους ειναι ελληνική , ή το μενος του ελληνικού κράτους έναντι των σλαβόφωνων κατά το παρελθόν, που, επειδή δήλωναν Μακεδόνες, και δεν μιλούσαν ελληνικα, ήταν και ειναι ο εχθρός του κράτους νουμερο 1, επειδή δεν ταιριάζουν στον μύθο περί Απ ευθείας καταγωγης από τους ελληνικότατους αρχαίους Έλληνες. Αυτα ολα, εκφράζουν ένα βαθύτατο σοβινιστικό-εθνικιστικό κόμπλεξ , που αγνοεί την αληθεια του παρελθόντος . Βεβαια , το ότι είσαι Αλβανός ορθόδοξος ή Ρουμανοφωνος, αλλά νιωθεις Έλληνας ,σημαίνει ότι είσαι Έλληνας , αλλ πιο έντιμο ειναι να αποδέχεσαι την καταγωγη σου , παρα να πλέκεις φαντασιοπληξίες στο μυαλο σου, αφού πρέπει ν αποδείξεις ότι ο παππούς σου ήταν ο Σωκρατης ή ο Αριστοτελης.




τωρα για αιματα και ρεματα δεν ειμαι γενετιστης ανθρωπολογος.ουτε και με ενδιαφερει να ειμαι ειλικρινης
αλλα εχω υποψιν μου ερευνες επιστημονικες που επιβεβαιωνουν τα προφανη.
καιρος ειναι λοιπον να προχωρησουμε. ειναι αγονες ολες αυτες οι διενεξεις,συζητησεις οπως θελουμε ας το πουμε που κατα κανονα καταληγουν σε πολιτικους διαξιφισμους(το εχω ζησει πολλακις)

καλημεριζω

Οι έρευνες αυτές , δεν λενε τπτ το καινουργιο, ότι οι πλυθησμοι της περιοχής της νότιας Ιταλίας , Ελλάδας , της Μικρασιας και της ανατολικής Μεσογείου , έχουν κοινο γενετικό παρελθόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
npb δεν ξέρω τι ακριβώς ψάχνεις να βρεις και που κολλάς? Η έννοια του έθνους κράτους ξεκίνησε κατά κύριο λόγο με την γαλλική επανάσταση και διαδόθηκε με τους ναπολεόντιους πολέμους. Ο εθνικισμός είχε και έχει ιδιαίτερα πλεονεκτήματα κυρίως μιλιταριστικά, γι αυτό και πολύ γρήγορα διαδόθηκε σε όλη την Ευρώπη και τον κόσμο γενικότερα. Τα έθνη κράτη έχουν μεγαλύτερη συνοχή και ανθεκτικότητα από τις πολυεθνικές αυτοκρατορίες και αυτό φάνηκε μέσα στον 19ο και 20ο αιώνα όπου είδαμε την πτώση μεγάλων αυτοκρατοριών όπως της Οθωμανικής, της Γαλλικής, της Αγγλικής κ.ο.κ.

Το αν είμαστε απόγονοι του Σωκράτη και του Αλέξανδρου είναι λίγο άτοπο. Είναι ο Μουσταφά από το Ιράν απόγονος του Κύρου, ο Ανρί από τη Γαλλία απόγονος του Καρλομάγνου και ο Ταγκάσι από την Ιαπωνία του Τοκουγκαγουα? Ίσως ναι, ίσως όχι. Δεν έχει σημασία, επειδή έκαστος θεωρεί τον εαυτό του Πέρση, Γάλλο και Ιάπωνα αντίστοιχα. Έτσι και εμείς θεωρούμε τους εαυτούς μας Έλληνες και όχι Άγγλους διότι έχουμε περισσότερα κοινά πολιτισμικά χαρακτηριστικά με τον Περικλή παρά με τον Ριχάρδο το Λεοντόκαρδο.

Επιμιξίες έχουν γίνει σε όλα τα κράτη, καθώς σε όλη την ιστορία οι μετακινήσεις λαών και οι πόλεμοι ήταν κάτι σύνηθες. Γι αυτό το λόγο δεν έχει νόημα να μιλάμε για γενετική καταγωγή. Για την ακρίβεια είναι πολύ πιθανότερο να είμαστε γενετικοί απόγονοι του Τζένγκις Χαν παρά του Αλέξανδρου. Οι βαλκανικές χώρες είμαστε πιο εθνικιστικές από την Γαλλία ή την Αγγλία ας πούμε, επειδή έπρεπε να είμαστε, καθώς ήμασταν μέρος της Οθωμανικής αυτοκρατορίας για πολλούς αιώνες και έπρεπε με την απελευθέρωση να ενισχύσουμε κατά πολύ την εθνική συνοχή, κυρίως για να επιβιώσουμε ως ένα νεοσύστατο και αδύναμο κράτος, όπως ακριβώς κάνουν οι Σκοπιανοί σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.


Απαντώ στον Κομνηνό. Θα ήθελα χορευτικό με Ανδρέα Ευαγγελόπουλο (Σταρ). :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
    • *
  • Φορτώνει...
Top