Laptop Vs Desktop

Laptop ή Desktop?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 196)
  • Laptop

    Ψήφοι: 95 48.5%
  • Desktop

    Ψήφοι: 70 35.7%
  • Kαι τα δύο

    Ψήφοι: 31 15.8%

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Αναλόγως την σχολή. Εμεις χωρίς λαπτοπ δεν την παλεύουμε γιατί πρέπει να το έχουμε μαζί μας και στη σχολή και ναι,και σε ομαδικές εργασίες. Στις περισσότερες σχολές πάντως δεν είναι και παρα πολύ απαραίτητο το λαπτοπ. Απλα, θα σου είναι πολύ εύκολο να το μεταφέρεις στον τόπο κατοικίας σου. Αν νομίζεις ότι θα σου είναι χρήσιμο να το έχεις μαζί σου, πάρε λαπτοπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Πάρε ένα macbook pro και θα σαι κομπλε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios725

Νεοφερμένος

Ο Stelios725 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.

Άνιελ

Νεοφερμένος

Ο Άνιελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Παλιότερα είχα σταθερό υπολογιστή αλλά έριξα νερό στην κεντρική μονάδα και χάλασε. Καλύτερα όμως γιατί πήρα ένα laptop lenovo και μπορώ να το συνδέω με την τηλεόραση και να βλέπω σειρές και ταινίες.
 

blanc

Νεοφερμένος

Η blanc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
χαχαχαχα κι εγω όταν ήμουν πιο μικρή είχα ρίξει κοκα κολα πάνω στο πληκτρολόγιο
, αλλά δεν έπαθε τίποτα.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Παλιότερα είχα σταθερό υπολογιστή αλλά έριξα νερό στην κεντρική μονάδα και χάλασε. Καλύτερα όμως γιατί πήρα ένα laptop lenovo και μπορώ να το συνδέω με την τηλεόραση και να βλέπω σειρές και ταινίες.


Δεν το έχω δοκιμάσει.Πώς το συνδέεις με την τηλεόραση ;
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
Δεν το έχω δοκιμάσει.Πώς το συνδέεις με την τηλεόραση ;
Αν έχεις HDMI στο λαπτοπ σου, μπορείς να πάρεις ένα καλώδιο HDMI που το συνδέεις το λαπτοπ με την TV.
Ένα τέτοιο καλώδιο έχω και εγώ αλλά γενικά μπορεί να μην έχεις και πολύ καλή ανάλυση αλλά δουλεύει μια χαρα

https://www.kotsovolos.gr/sound-vis...72-advent-ahdm2m14-hdmi-gold-male-to-male-20m
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
μεσω HDMI port

1608398029900.png
 

NickMD

Νεοφερμένος

Ο NickMD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Παίδες να ρωτησω και εγω. Ειμαι μεταξύ dell xps 13 και macbook air M1 (δεν έχω ξαναχρησιμοποιησει apple). Η χρήση μου ειναι σερφαρισμα ,ταινίες, διαβασμα, εργασίες και webinairs. Με ενδιαφέρει το portable εξ ου και το μέγεθος που κοιτάω. Τέλος δεν θα πληρώσω 1000 για να το αλλάξω στα 3 χρονια αρα θελω ενα μηχάνημα να παραμείνει δυνατο στο βάθος κάποιων ετών.
ΥΓ αν κάποιος πηγε σε mac απο windows να μου πει εμπειρία. (Εχει application για τις εργασίες που ανέφερα και αν ναι ειναι δωρεαν;)
 

ΘανάσοςG4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΘανάσοςG4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών Μακεδονίας. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Παίδες να ρωτησω και εγω. Ειμαι μεταξύ dell xps 13 και macbook air M1 (δεν έχω ξαναχρησιμοποιησει apple). Η χρήση μου ειναι σερφαρισμα ,ταινίες, διαβασμα, εργασίες και webinairs. Με ενδιαφέρει το portable εξ ου και το μέγεθος που κοιτάω. Τέλος δεν θα πληρώσω 1000 για να το αλλάξω στα 3 χρονια αρα θελω ενα μηχάνημα να παραμείνει δυνατο στο βάθος κάποιων ετών.
ΥΓ αν κάποιος πηγε σε mac απο windows να μου πει εμπειρία. (Εχει application για τις εργασίες που ανέφερα και αν ναι ειναι δωρεαν;)

Για την περιορισμένη χρήση που θέλεις , κατά την γνώμη μου οι 2 συσκευές που αναφέρεις είναι μεγάλο overkill. Μπορείς άνετα να έχεις ότι ζητάς και να το έχεις χρόνια , με τα μισά η και λιγότερα χρήματα.

Εγώ θα σου πρότεινα κάτι σε στυλ Lenovo Ideapad 3 15IIL05 η ακόμη καλύτερα το HP 14-dk0030nv , που αν και είναι HP ,έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά και είναι ότι πρέπει για τη χρήση που θέλεις. Έχει οθόνη IPS , που είναι μεγάλο πλεονέκτημα για την κατηγορία τιμής του , έχει μικρότερη οθόνη και είναι πιο ελαφρύ άρα και πιο φορητό , έχει καλύτερο επεξεργαστή και 8 GB Ram. Έχει Full HD και σε συνδυασμό με το IPS είναι ότι καλύτερο για ταινίες , e-books , youtube κτλ.

Λίγο υψηλότερα θα σου πρότεινα κάτι σε στυλ Huawei Matebook D14 που μοιάζει πάρα πολύ με macbook , είναι ανώτερο από τα 2 προηγούμενα αλλά αφού θέλεις Webinars , ενδεχομένως να σε ενοχλήσει η κάμερα του συγκεκριμένου , η οποία κρύβεται πάνω στο πληκτρολόγιο και στις βιντεοκλήσεις θα φαίνονται τα δάκτυλα σου όταν γράφεις. Είναι πολύ καλή περίπτωση πάντως με λίγα παραπάνω χρήματα.

Τώρα αν επιμένεις στις 2 συσκευές που αναφέρεις , εφόσον μιλάμε για laptop άνω των 1000 ευρώ , θα μείνεις σίγουρα ικανοποιημένος , ειδικά με τις περιορισμένες απαιτήσεις σου. Αν και τα συγκεκριμένα είναι ιδανικά για βαριά προγράμματα , video editing , photoshop κτλ. Το MacBook Air M1 διαθέτει τον καλύτερο επεξεργαστή της αγοράς , αλλά δεν βλέπω τον λόγο να μπεις στον κόπο να προσαρμοστείς σε ένα νέο λειτουργικό σύστημα , αυτό του macOS , εφόσον δεν σε ενδιαφέρουν τα προγράμματα που έχει. Σε γενικές γραμμές το συγκεκριμένο MacBook είναι ανώτερο του Dell XPS 13 , κυρίως λόγω επεξεργαστή και ανάλυσης. Βέβαια δίνεις και 100 παραπάνω ευρώ.

Για να τελειώνουμε , αν θέλεις να έχεις ότι ζητάς με λιγότερα χρήματα , προτείνω HP 14-dk0030nv , αν θέλεις να δώσεις τα διπλάσια χρήματα , προτείνω το MacBook , κυρίως επειδή είναι καλύτερο από το XPS 13 , και επειδή όπως και να το κάνουμε είναι MacBook που όσο να'ναι έχει το κύρος του.
 

NickMD

Νεοφερμένος

Ο NickMD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Για την περιορισμένη χρήση που θέλεις , κατά την γνώμη μου οι 2 συσκευές που αναφέρεις είναι μεγάλο overkill. Μπορείς άνετα να έχεις ότι ζητάς και να το έχεις χρόνια , με τα μισά η και λιγότερα χρήματα.

Εγώ θα σου πρότεινα κάτι σε στυλ Lenovo Ideapad 3 15IIL05 η ακόμη καλύτερα το HP 14-dk0030nv , που αν και είναι HP ,έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά και είναι ότι πρέπει για τη χρήση που θέλεις. Έχει οθόνη IPS , που είναι μεγάλο πλεονέκτημα για την κατηγορία τιμής του , έχει μικρότερη οθόνη και είναι πιο ελαφρύ άρα και πιο φορητό , έχει καλύτερο επεξεργαστή και 8 GB Ram. Έχει Full HD και σε συνδυασμό με το IPS είναι ότι καλύτερο για ταινίες , e-books , youtube κτλ.

Λίγο υψηλότερα θα σου πρότεινα κάτι σε στυλ Huawei Matebook D14 που μοιάζει πάρα πολύ με macbook , είναι ανώτερο από τα 2 προηγούμενα αλλά αφού θέλεις Webinars , ενδεχομένως να σε ενοχλήσει η κάμερα του συγκεκριμένου , η οποία κρύβεται πάνω στο πληκτρολόγιο και στις βιντεοκλήσεις θα φαίνονται τα δάκτυλα σου όταν γράφεις. Είναι πολύ καλή περίπτωση πάντως με λίγα παραπάνω χρήματα.

Τώρα αν επιμένεις στις 2 συσκευές που αναφέρεις , εφόσον μιλάμε για laptop άνω των 1000 ευρώ , θα μείνεις σίγουρα ικανοποιημένος , ειδικά με τις περιορισμένες απαιτήσεις σου. Αν και τα συγκεκριμένα είναι ιδανικά για βαριά προγράμματα , video editing , photoshop κτλ. Το MacBook Air M1 διαθέτει τον καλύτερο επεξεργαστή της αγοράς , αλλά δεν βλέπω τον λόγο να μπεις στον κόπο να προσαρμοστείς σε ένα νέο λειτουργικό σύστημα , αυτό του macOS , εφόσον δεν σε ενδιαφέρουν τα προγράμματα που έχει. Σε γενικές γραμμές το συγκεκριμένο MacBook είναι ανώτερο του Dell XPS 13 , κυρίως λόγω επεξεργαστή και ανάλυσης. Βέβαια δίνεις και 100 παραπάνω ευρώ.

Για να τελειώνουμε , αν θέλεις να έχεις ότι ζητάς με λιγότερα χρήματα , προτείνω HP 14-dk0030nv , αν θέλεις να δώσεις τα διπλάσια χρήματα , προτείνω το MacBook , κυρίως επειδή είναι καλύτερο από το XPS 13 , και επειδή όπως και να το κάνουμε είναι MacBook που όσο να'ναι έχει το κύρος του.
Πολύ κατατοπιστικος ευχαριστώ πολυ!
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Παίδες να ρωτησω και εγω. Ειμαι μεταξύ dell xps 13 και macbook air M1 (δεν έχω ξαναχρησιμοποιησει apple). Η χρήση μου ειναι σερφαρισμα ,ταινίες, διαβασμα, εργασίες και webinairs. Με ενδιαφέρει το portable εξ ου και το μέγεθος που κοιτάω. Τέλος δεν θα πληρώσω 1000 για να το αλλάξω στα 3 χρονια αρα θελω ενα μηχάνημα να παραμείνει δυνατο στο βάθος κάποιων ετών.
ΥΓ αν κάποιος πηγε σε mac απο windows να μου πει εμπειρία. (Εχει application για τις εργασίες που ανέφερα και αν ναι ειναι δωρεαν;)

Δεν αξίζει να πληρώσεις 1000 € και να αγοράσεις Apple γι'αυτές τις χρήσεις.

Εγώ έχω ένα Laptop Lenovo G50-70 , των 465 € , 5 χρόνια τώρα και με ικανοποιεί απόλυτα.5 χρόνια και λειτουργεί μια χαρά.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Παίδες να ρωτησω και εγω. Ειμαι μεταξύ dell xps 13 και macbook air M1 (δεν έχω ξαναχρησιμοποιησει apple). Η χρήση μου ειναι σερφαρισμα ,ταινίες, διαβασμα, εργασίες και webinairs. Με ενδιαφέρει το portable εξ ου και το μέγεθος που κοιτάω. Τέλος δεν θα πληρώσω 1000 για να το αλλάξω στα 3 χρονια αρα θελω ενα μηχάνημα να παραμείνει δυνατο στο βάθος κάποιων ετών.
ΥΓ αν κάποιος πηγε σε mac απο windows να μου πει εμπειρία. (Εχει application για τις εργασίες που ανέφερα και αν ναι ειναι δωρεαν;)
Για ποιον Dell XPS 13 αναφέρεσαι;

Δεν νομίζω να υπάρχει άλλο laptop στην τιμή του MacBook Air M1 με παρόμοια χαρακτηριστικά. Η μετάβαση θα είναι εύκολη αλλά μιλάμε για ενα άλλο λειτουργικό και κυρίως μια νέα νοοτροπία που αργά ή γρήγορα θα εφαρμόσει και ο ανταγωνισμός. Webex, Μicrosoft team, office κ.λπ. τρέχουν.




Απίστευτο μηχάνημα που ανοίγει μια νέα εποχή. Το μηχάνημα για 7, 8 χρόνια θα είναι ok. Μετά θα σταματήσει να παίρνει νέα έκδοση macOS και θα αρχίσεις να σκέφτεσαι την αντικαταστασή του όταν μετά από 10 χρόνια δεν ειναι συμβατά το ένα App μετά το άλλο. Δεν ειναι σαν τα windows που και των ολυμπιακων αγωνων να ειναι βαζεις windows 10 και τρέχει τα πάντα. Για παράδειγμα στο παλιό MacBook μου δεν τρέχουν τα office 2019.

To μόνο αρνητικό είναι ότι δεν είναι πουθενά ετοιμοπαράδοτο. Επίσης λόγω αρχιτεκτονικής δεν τρέχεις native windows όπως τα παλιά intel MacBook.

Κατά τη γνωμη μου παίρνεις μια οθονη (usb-c) και πληκτρολογιο ποντίκι και το χρησιμοποιείς και σαν desktop.

Αξίζει για ένα casual χρήστη να πληρώσει >1000 ευρώ για ενα MacBook ή γενικά laptop;
Κατά τη γνώμη μου ναι. Ο χρόνος και το σπάσιμο νεύρων που θα γλυτώσεις ακόμα και στις πιο απλές εργασίες βγάζουν τα λεφτά στην 7ετία.
 

Evak

Νεοφερμένος

Η Evak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Τι laptop τι desktop, σημασία έχει να μη σέρνεται και περιμένεις 100 ώρες ν'ανοιξει:upside: Αν και αναφορικά στην εξωτερική χρήση το laptop είναι σίγουρα πιο βολικό γιατί όπου και να πας, το παίρνεις μαζί σου.
 
Top