UX Designer

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Γεια σε όλους, Γιώργος εδώ

Καταρχάς να πω ότι δεν είμαι σίγουρος για το αν το θέμα μου είναι σε σωστό μέρος του σάιτ οπότε συγγνώμη αν έχω κάνει λάθος.. :P

Λοιπόν

Προς όσους ξέρουν τι είναι το UX design, πώς μπορεί κάποιος από τη θεωρητική να ασχοληθεί με αυτό;

Γνωρίζω ότι γενικότερα δεν υπάρχει σχολή ελληνικού ΑΕΙ που να σε βγάζει κάτι τέτοιο, και ξέρω πως ο,τι και να σπουδάσω θα χρειαστεί μεταπτυχιακό και σεμινάρια.

Επίσης γνωρίζω ότι θα ήταν πολύ εύκολο από 4ο πεδίο να ασχοληθείς με κάτι παρεμφερές κλπ όμως δυστυχώς δεν θέλω να αλλάξω πεδίο, άρα θα πρέπει να βρω κάτι από αυτό.

Το UX θέλει γνώσεις από computer design, γενικότερη χρήση computer, Ψυχολογία (για τους πελάτες κλπ) και άλλα όμως αυτά είναι τα βασικά.

Αρχικά σκέφτηκα για Ψυχολογία. Μετά σκέφτηκα κοινωνιολογία αλλά μου φαίνεται άκυρο τελικά. Μετά σκέφτηκα βιβλιοθηκονομιας και συστημάτων πληροφόρησης από τα οποία μπορείς να ασχοληθείς με business information και γενικότερα όλο αυτό τον τομέα που είναι κοντά στο UX. Το αλλά που έψαξα, ήταν για σχολές ΜΜΕ, επικοινωνίας μέσων και Πολιτισμού τα οποία επίσης νομίζω ότι είναι μια ίσως βασική αρχή για το UX.

Από εκεί και πέρα δεν έχω ιδέα. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;

Ευχαριστώ guys ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 165 μηνύματα.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Το γνωρίζω αυτό το τμήμα αλλά δεν είναι από θεωρητική οπότε δεν μπορώ να το δηλώσω...

Σε ευχαριστώ πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,778 μηνύματα.
Το γνωρίζω αυτό το τμήμα αλλά δεν είναι από θεωρητική οπότε δεν μπορώ να το δηλώσω...

Σε ευχαριστώ πάντως!


Με μαθηματικά γενικής δε μπορείς να ανοίξεις το πεδίο αυτό πλέον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Με μαθηματικά γενικής δε μπορείς να ανοίξεις το πεδίο αυτό πλέον;
Όχι, καταργήθηκε αυτό. Μόνο με βιολογία γενικής ανοίγω το 3ο. Μπορώ μόνο θεωρητική και 3ο αλλά μόνο 1ο θα ανοίξω εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το τμήμα Τεχνών ΄Ηχου και Εικόνας του Ιόνιου Πανεπιστημίου και τα ΤΕΙ Ψηφιακών Μέσων και Επικοινωνίας, τα έχεις ψάξει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μπορείς να πας από κάποια σχολή όπως η από πάνω ή το ΤΕΙ γραφιστικής στην ΑΘήνα αλλά δεν είναι απαραίτητο να το σπουδάσεις πολλοί είναι self taught. Πάρε μια φθηνή γραφίδα δες και κάνα tutorial για τα προγράμματα που απαιτούνται και άρχισε να παίζεις.


// δες και για κάνα ΙΕΚ όλο και κάτι θα υπάρχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείς να πας από κάποια σχολή όπως η από πάνω ή το ΤΕΙ γραφιστικής στην ΑΘήνα.


Δεν έχει πρόσβαση στη Γραφιστική μέσω του 1ου επιστημονικού πεδίου που θα δώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jordan

Νεοφερμένος

Ο Jordan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Εγώ στη θέση σου θα ξεκινούσα απο το youtube με tutorials για να μάθω τα βασικά του front end (html/css κυρίως, ίσως και javascript) και κάποιο πρόγραμμα για editing(π.χ photoshop).Αφου αποκτήσεις ένα feel, μπορείς να προχωρήσεις σε σάιτ τύπου coursera, udemy που προσφέρουν πληθώρα απο courses πάνω σε UI/UΧ.

Το καλό με τον τομέα αυτό είναι πώς δεν χρειάζεσαι ντε και καλά πτυχίο.Αν διαθέτεις προηγούμενη εμπειρία και τους δείξεις τη δουλεία σου γιατί να μη σε προτιμήσουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!! Δεν γνώριζα ότι δεν είναι απαραίτητη η απόκτηση συγκεκριμένου πτυχίου, καλό για εμένα :P
Πάντως τώρα που το ανεφερε και η Λενω, θα δω και το Τεχνών ήχου και εικόνας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως τώρα που το ανεφερε και η Λενω, θα δω και το Τεχνών ήχου και εικόνας


Δες το! Νομίζω θα σε ικανοποιήσει! Και τα ΤΕΙ Ψηφιακών Μέσων και Επικοινωνίας δες. Σε όλα αυτά έχεις πρόσβαση από τη θεωρητική και είναι τα πλησιέστερα σ΄αυτό που σ΄ενδιαφέρει. Αφού λένε οι σχετικοί με την ειδικότητα ότι δεν είναι απαραίτητο το πτυχίο, δεν έχω λόγο να τους αμφισβητήσω αλλά ένα επίσημο "χαρτί" πάντα έχει το κύρος του και πάντα βοηθάει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top