Προγραμματισμός σε Python

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Σε τι σχολή είσαι και τι θες να κάνεις με τον προγραμματισμό?
Για να σχεδιάζω πειράματα, να παίρνω δεδομένα κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να σχεδιάζω πειράματα, να παίρνω δεδομένα κτλ

Για πειράματα και γενικότερα για εργασίες πέραν την κατασκευής προγραμμάτων το matlab κάνει χρυσή δουλειά και θα σε ωφελήσει πολύ να το μάθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
ΟΚ, σε ένα μήνα περίπου, ανοίγω θέμα "προγραμματισμός σε matlab"! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Συνήθως το matlab προτείνεται περισσότερο στους θετικάριους γιατί παίζει πολύ στη λογική του matrix processing που πατά πιο κοντά στη λογική των μαθηματικών παρά του προγραμματισμού. Αλλά για κάποιον που δεν ξέρει πχ γραμμική άλγεβρα δε ξέρω τι μπορεί να του φανεί πιο εύκολο αρχικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Δεν έχω θέμα να μαθαίνω πράγματα από την αρχή. Αν χρειάζεται, θα στρωθώ και θα τα μάθω. Δεν είναι θέμα. Για τη δουλειά που το θέλω, τι προτείνεις; Τι θα 'ναι καλύτερο δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Οκέι εγώ να υπενθυμίσω ότι αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει λίγο θα μου έκανε μεγάλη χάρη! Ευχαριστώ :redface: :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οκέι εγώ να υπενθυμίσω ότι αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει λίγο θα μου έκανε μεγάλη χάρη! Ευχαριστώ :redface: :happy:

Μπορείς να γράψεις ότι απορία έχεις στο stackoverflow.com θα πάρεις πλήρως κατατοπιστικές απαντήσεις και κατά πάσα πιθανότητα με ένα search εκεί θα βρεις ήδη τις ερωτήσεις σου απαντημένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν έχω θέμα να μαθαίνω πράγματα από την αρχή. Αν χρειάζεται, θα στρωθώ και θα τα μάθω. Δεν είναι θέμα. Για τη δουλειά που το θέλω, τι προτείνεις; Τι θα 'ναι καλύτερο δηλαδή;

Το matlab γενικά είναι μια πλατφόρμα ειδικά για να κάνει πειράματα κι επιστημονικούς υπολογισμούς. ΑΛΛΑ είναι proprietary paid ( και δε το λες και φθηνό ) οπότε ή από τη σχολή ή σπασμένο το κόβω

Η python είναι μια scripting γλώσσα προγραμματισμού που χρησιμοποιείται για άπειρους τομείς μεταξύ κι ο από πάνω.

Πιθανόν αυτά τα γνωρίζεις ήδη αλλά δε μπορώ να σου πω κάτι πιο συγκεκριμένο γιατί ούτε είναι τόσο ξεκάθαρη η διαφορά ούτε κι εγώ τα χω χρησιμοποιήσει εκτενώς για τέτοιους σκποπούς.. Αν είσαι σε κάποιο lab ή τέλος πάντων κάνεις κάποιες εργασίες της σχολής ρώτρα και κάποιον από κει μέσα να δεις τι χρησιμποιεί θα βοηθήσει να υπάρχει ένα κοινό έδαφος σε τεχνολογίες αν εχεις κάποια απορία ή χρειαστεί να δεις κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Για να σχεδιάζω πειράματα, να παίρνω δεδομένα κτλ

Αμα θες να μαθεις matlab μπορεις να μαθεις gnu octave η οποια ειναι σε πολυ μεγαλο βαθμο ιδια με την matlab αλλα ειναι ανοιχτου κωδικα. Στο utube υπαρχουν 4-5 tutorial οπου μαθαινεις βασικα πραγματα(μεταβλητες, πραξεις, πινακες, γραφικες παραστασεις, αρχεια). Επισης, στην επισημη σελιδα υπαρχει ενα βιβλιο 1100 πειπου σελιδων οπου καλυπτει ολες τις δυνατοτητες της gnu και προφανως υπαρχει και compiler(δωρεαν και τα δυο).

Τωρα οσον αφορα την python υπαρχει η πλατφορμα του mathesis οπου υπαρχει μαθημα python. Το μαθημα εχει μικρα τεστ, καθως και τρεις μεγαλερς εργασιες απο τις οποιες και βγαινει τελικος βαθμος. Παρακολουθω το μαθημα και προς το παρον ειμαι ευχαριστημενος.

Τι εννοεις πειραμα; Για να κανεις μοντελοποιηση σε καποιο συστημα υπαρχουν εξειδικευμενα προγραμματα και μεθοδολογιες οι οποιες ομως δεν ειναι απλες να τις μαθεις απο το 0. Για να επεξεργαζεσαι δεδομενα, δηλαδη να κανεις γραφικες, ποσοστα κτλ, πιθανως η matlab(ή η octave) να ειναι καλη λυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Δεν υπάρχει θέμα πλέον. Έχω βρει τι χρειάζομαι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,776 μηνύματα.
Έχω ανεβάζει σε ένα apache server ένα py αρχείο. Θέλω να φτιάξω ένα σκριπτάκι που να μου τυπώνει όλους τους παραμέτρους που στέλνω με post request.

π.χ. βρήκα αυτό αλλά δεν τυπώνει τίποτα.
PHP:
POST={}
args=sys.stdin.read().split('&')
for arg in args: 
    t=arg.split('=')
    if len(t)>1: k, v=arg.split('='); POST[k]=v
    print(POST.get('msg'));
Καμιά ιδέα;



Aπατντώ στον εαυτό μου. Το ψάχνω εδώ και 2 ώρες και το βρήκα τώρα

Code:
data = json.dumps(request.POST[‘msg’])

print(data);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top