Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,677 εγγεγραμμένα μέλη και 2,467,454 μηνύματα σε 78,354 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 201 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Είναι καλά τα Κυπριακά Πανεπιστήμια;

cha0s

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 3,742 μηνύματα.

O cha0s έγραψε: στις 17:27, 13-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Eσύ φιλόλογος δεν έχεις σπουδάσει; Προγραμματισμό κάνεις; wtf;

Φυσικά, δες για τον κλάδο της γλωσσολογίας, είχαμε στο πανεπιστήμιο μαθήματα προγραμματισμού. (Computational Linguistics, Natural Language Processing κλπ). Python και R κάναμε στη σχολή
2
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,759 μηνύματα.

O nPb ... έγραψε: στις 18:15, 13-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Φυσικά, δες για τον κλάδο της γλωσσολογίας, είχαμε στο πανεπιστήμιο μαθήματα προγραμματισμού. (Computational Linguistics, Natural Language Processing κλπ). Python και R κάναμε στη σχολή

Kάτι έχω ακούσει απλά οι περισσότεροι φιλόλογοι στρέφονται στη διδασκαλία μαθημάτων.
Παράθεση

seferhs2001

Απόφοιτος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 181 μηνύματα.

O seferhs2001 έγραψε: στις 18:40, 13-08-19:

Ναι απλά δεν έχουν σχέση με τον προσανατολισμό σπουδών κάτι που μετράει αρνητικά για κάποιον που θέλει να εργαστεί στο εξωτερικό. Η χαβαλέδικη αντιμετώπιση κάποιων πραγμάτων φέρνει και χαβαλέδικα αποτελέσματα...ακόμη και στον τρόπο που βλέπουμε την Ελληνική κατάσταση. Δεν φτάνει ένας Μητσοτσίπρας για να αλλάξει η φάση. Θα ήταν διαφορετική η χώρα αν ο κόσμος είχε καλύτερα standards για το είδος των επαγγελμάτων που επέλεγε ως μέσο πίεσης των πολιτικών. Αλλά ύπνος, χειροκίνητο ξύσιμο και yolo...
Σε αυτό θα συμφωνήσω...!
Παράθεση

cha0s

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 3,742 μηνύματα.

O cha0s έγραψε: στις 23:39, 13-08-19:

Kάτι έχω ακούσει απλά οι περισσότεροι φιλόλογοι στρέφονται στη διδασκαλία μαθημάτων.

Κακό του κεφαλιού τους
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,759 μηνύματα.

O nPb ... έγραψε: στις 00:49, 14-08-19:

Bασικά δεν καταλαβαίνω πως γίνεται άνθρωποι χωρίς τη μαθηματική σκέψη ασχολούνται με κλάδο της Πληροφορικής. Από όσο ξέρω όσοι σπουδάζουν θεωρητικές επιστήμες, συνήθως δεν έχουν εμβαθύνει σε αυτή την επιστήμη επειδή δεν το ήθελαν άσχετα αν μπορούν ή όχι.
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,153 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 01:04, 14-08-19:

Το ότι πήρε κάποιος φιλόλογος στη σχολή μάθημα python και R δεν τον κάνει προγραμματιστη για τον ίδιο ακριβώς λόγο που δεν είναι προγραμματιστης κάποιος πρωτοετής της πληροφορικής που πέρασε C.

Το να ξέρεις το βασικό συντακτικό μιας γλώσσας και να μπορείς να κάνεις compile ένα πρόγραμμα δε σε κάνει προγραμματιστης και αυτες είναι οι γνώσεις που παίρνεις σε ένα ακαδημαϊκό εξάμηνο.
Παράθεση

cha0s

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O cha0s έγραψε: στις 11:52, 14-08-19:

Συμφωνώ απολύτως. Κανείς δεν είπε ότι είμαστε προγραμματιστες. Στον συγκεκριμένο διεπιστημονικο κλάδο όμως υπάρχουν ορισμένα όρια. Όπως ένας πληροφορικαριος δεν έχει τις γνώσεις ενός γλωσσολόγου ως προς τη σύνταξη, μορφολογία, φωνητική, φωνολογια κλπ, έτσι και ο γλωσσολόγος δεν έχει τις γνώσεις που έχει ένας πληροφορικαριος σχετικά με τον προγραμματισμό.
Ωστοσο, πρέπει και οι δύο να έχουν βασικές γνώσεις σχετικά με το αντικείμενο του άλλου, για να συνεργαστούν. Το γεγονός ότι το Google Translate για παράδειγμα έχει σημειώσει τεράστια βελτίωση σε σχέση με τότε που βγήκε, οφείλεται στην ύπαρξη γλωσσολογων. Αντίστοιχα η Siri της Apple, όσο προγραμματισμό και να ξέρεις, αν δεν έχεις γνώσεις θεωρητικής γλωσσολογίας δεν κάνεις απολύτως τίποτα!

Μπορεί για παράδειγμα ένας προγραμματιστης να φτιάξει ένα συντακτικό δέντρο και να το αναλύσει;
Παράθεση

tsiobieman (Δημήτρης)

Φοιτητής

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O tsiobieman έγραψε: στις 14:46, 14-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Μπορεί για παράδειγμα ένας προγραμματιστης να φτιάξει ένα συντακτικό δέντρο και να το αναλύσει;
αν με το προγραμματιστής εννοείς επιστήμονας υπολογιστών ναι, και να το φτιάξει και να το αναλύσει μπορεί.
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Βρείτε παρόμοια