Ωδεία στη Θεσσαλονίκη

anastaizia

Νεοφερμένος

Η αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ευχαριστω με βοηθησες αρκετα ... ξερεις συνηθιζω να γραφω με greeklish και δεν ειμαι καλη στην ορθογραφια....!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
To κρατικό είναι το καλύτερο πάντως αλλά θέλει λίγο να φτύσεις αιματάκι για να μπεις...Βέβαια εξαρτάται τι θες; Φωνητική φωνητική; δηλαδή κλασσική και τέτοια; Τότε ναι , πάνε στο κρατικό!!(ειναι και ωραίο το κτήριο!!!) Αλλιώς άμα θες κάτι πιο εναλλακτικό πχ για να γίνεις τραγουδίστρια πάνε σε κάνα άλλο...τόσα πολλά έχει η Θεσσαλονίκη! Δόξα το Θεό μεγάλη πόλη έχουμε με πολλά πολλά ωδεία!!!
Υ.Γ. Και άσχετο με τα greeklish η ορθογραφία θέλει βελτίωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastaizia

Νεοφερμένος

Η αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ευχαριστω για την απαντηση ,
εμμ σχετικα με τα ορθογραφικα πρεπει πρεπει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MusicStudent

Νεοφερμένος

Ο MusicStudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ο καλύτερος οδηγός για να ψάξεις είναι τοhttps://odeia.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FayMeLene

Νεοφερμένος

Η FayMeLene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα βρε παιδιά!! Τι φάση με το Κρατικο ωδειο βορειου Ελλάδος? Εχω την αίσθηση πως πρέπει να είναι πολυ καλό! Αλλα τι γίνεται με αυτους που θελουν να φοιτησουν και δεν εχουν καμια γνωση μουσικης? Μπορω να παρακολουθησω εκει μαθήματα και τον επομενο χρονο να δωσω τις εξετάσεις? Και μετα τι? Απαλασσομαι απο τα διδακτρα αν ανταπεξελθω σε αυτες? Να διευκρινισω πως θελω να ασχοληθω με τη μουσικη σοβαρα κι οχι ερασιτεχνικα και προχειρα! Επισης αγαπω το τραγουδι αλλα θα μου αρεζε να συνδυασω και καποιο οργανο παραλληλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Despoina757

Νεοφερμένος

Η Despoina757 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω συγκεκριμενα για το Κρατικο Θεσσαλονικης. Αν γνωριζει καποιος λεπτομεριες για τις εισαγωγικες και γενικα τις γνωσεις που προαπαιτουνται για να εχω ελπιδες να μπω,καθως και αν υπαρχουν διδακτρα και ποσο κοστιζουν περιπου. Γενικα ειμαι δευτερο ετος στο ΑΠΘ,παιζω τρομπετα απο τα 10 σε φιλαρμονικη,ελαχιση γνωση των θεωρητικων(ισα ισα κλιμακες) και ειμαι αυτοδιδακτη στη κιθαρα και τραγουδαω. Αγαπαω πολυ τη μουσικη και λογο οικονομικων και χρονου αναγκαστηκα να την αφησω τα τελευταια 2,5 χρονια και με "ποναει" ετσι προσπαθω να βρω λυση να παρω μια αρτια εκπαιδευση(ιςως και να το ακολουθισω σαν επαγγελμα αλλα μεγαλα λογια δε θελω να λεω)
Ευχαριστω προκαταβολικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vxrc

Νεοφερμένος

Ο vxrc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Επαναφέρω το θέμα και ελπίζω να υπάρχουν άτομα που μπορούν να απαντήσουν.

Ενδιαφέρομαι να μάθω κλασσικό πιάνο στη Θεσσαλονίκη χωρίς να έχω προηγούμενες γνώσεις (για όσους πεταχτούν να πουν στο κρατικό πήγαινε). Γενικά με μια απλή αναζήτηση στο ίντερνετ δεν βρίσκεις πολλά, θέλω να πω δεν παίζουν reviews ή παρόμοια θέματα που άτομα συζητούν τα ωδεία τους και επειδή είχα φάει απογοήτευση σε ένα ωδείο που πήγα για 6 μήνες (ήταν φτηνό, τότε δεν είχα λεφτά και είπα why not) τώρα θέλω να μάθω ποιο είναι το καλύτερο στην πόλη από άποψη προγράμματος σπουδών, μεράκι καθηγητών και συνολικής επιτυχίας.

tl;dr Ποιο είναι το 2ο καλύτερο ωδείο στη Θεσσαλονίκη?
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Επαναφέρω το θέμα και ελπίζω να υπάρχουν άτομα που μπορούν να απαντήσουν.

Ενδιαφέρομαι να μάθω κλασσικό πιάνο στη Θεσσαλονίκη χωρίς να έχω προηγούμενες γνώσεις (για όσους πεταχτούν να πουν στο κρατικό πήγαινε). Γενικά με μια απλή αναζήτηση στο ίντερνετ δεν βρίσκεις πολλά, θέλω να πω δεν παίζουν reviews ή παρόμοια θέματα που άτομα συζητούν τα ωδεία τους και επειδή είχα φάει απογοήτευση σε ένα ωδείο που πήγα για 6 μήνες (ήταν φτηνό, τότε δεν είχα λεφτά και είπα why not) τώρα θέλω να μάθω ποιο είναι το καλύτερο στην πόλη από άποψη προγράμματος σπουδών, μεράκι καθηγητών και συνολικής επιτυχίας.

tl;dr Ποιο είναι το 2ο καλύτερο ωδείο στη Θεσσαλονίκη?

Φίλιππος Νάκας

Δεν έχω κάνει μαθήματα εκεί, έχω παρακολουθήσει κάποια σεμινάρια. Παλιοί μου καθηγητές διδάσκουν εκεί, φίλοι έχουν πάει εκεί και μιλάνε όλοι με τα καλύτερα λόγια. Fyi oι τιμές του είναι τσιμπημένες.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Φίλιππος Νάκας

Δεν έχω κάνει μαθήματα εκεί, έχω παρακολουθήσει κάποια σεμινάρια. Παλιοί μου καθηγητές διδάσκουν εκεί, φίλοι έχουν πάει εκεί και μιλάνε όλοι με τα καλύτερα λόγια. Fyi oι τιμές του είναι τσιμπημένες.
Ναι γενικά νομίζω ο Νάκας είναι το πιο γνωστο-κυριλάτο-προσεγμένο ωδείο στην Ελλάδα. :)

Είχα πάει να ρωτήσω πριν 4 χρόνια για κλασικό πιάνο αλλά τον είχα απορρίψει λόγω πολύ ακριβών διδάκτρων. Τελικά πήγα στο Εθνικό Ωδείο, όπου έδινα τα μισά σε χρήματα. Δεν έχω άποψη όμως για το Νάκα για να συγκρίνω. Ο Νάκας μου είχε δώσει δύο τιμές, μία για τον Χ καθηγητή και μία για τον Υ καθηγητή (υψηλότερη) όπου ο Υ καθηγητής υποτίθεται είναι ανώτερος. Μιλάω για Αθήνα πάντα, απλά είπα να πω τα παραπάνω για όποιον ενδιαφέρεται. Τις τιμές δεν θα τις πω δημόσια για το τυπικό του θέματος, άλλωστε εγώ μιλάω για 4 χρόνια πριν (και όσο ανεβαίνεις επίπεδο, το κόστος ανεβαίνει κι άλλο).
 

vxrc

Νεοφερμένος

Ο vxrc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Απ ότι έψαξα, στο musicheaven δεν λένε ωραία πράγματα για το Νάκα . Φάση καθηγητές με υφάκι λέει που σε βλέπουν σαν πορτοφόλι με πόδια. Και ένας φίλος από Αθήνα που έκανε για λίγο είπε να μην το σκεφτώ καν.
Ντάξει κατανοώ πως κανείς δεν διδάσκει για την ψυχή της μάνας του όσο και αν του αρέσει η μουσική. Σπουδάζεις και μελετάς για χρόνια, το κάνεις επάγγελμα και προφανώς θες να ζήσεις αξιοπρεπώς από αυτό. Θα με ενδιέφερε πάντως η γνώμη σας για το ποια/μέχρι ποια θεωρείτε λογική τιμή και που αρχίζει η αισχροκέρδεια.

Εθνικό ωδείο δεν βλέπω να έχει η Θεσσαλονίκη. Κλίνω προς το Νέο Ωδείο Θεσσαλονίκης με αμέσως επόμενο το Σύγχρονο Ωδείο Θεσσαλονίκης. :hmm:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top