Εκμάθηση ιταλικών χωρίς δάσκαλο

annete208

Νεοφερμένος

Η annete208 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Σκέφτομαι να μάθω ιταλικά μόνη μου. Γνωρίζω ήδη καλά αγγλικά και γαλλικά και τα ιταλικά μου φαίνονται αρκετά εύκολα οπότε σκέφτηκα ότι θα άξιζε να προσπαθήσω να τα μάθω μόνη μου. Ποια βιβλία θα μου προτείνατε για να ξεκινήσω; θέλω βιβλία τύπου φροντιστηριου, δηλαδή vocabulary, grammar κτλ. Επίσης, οποιαδήποτε άλλη συμβουλή σχετικά με την εκμάθηση ιταλικών θα ήταν χρήσιμη!!!
 

pagratios2

Νεοφερμένος

Ο pagratios2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιταλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
καλησπέρα

καλό θα ήταν να κάνεις ιδιαίτερα μαθήματα έστω για αρχή, ή σε κάποιο ξενόγλωσσο ινστιτούτο καθώς υπάρχουν πράγματα που δεν μαθαίνονται μόνα τους, απ'την άλλη αν θες να ξεκινήσεις τότε εγώ θα σου πρότεινα το progetto italiano nuovissimo εκδόσεις edilingua , υπάρχει ολοκηρωμένη σειρά με βιβλίο μαθητή και ασκήσεων καθώς το grammatica italiana per tutti αυτό με βοήθησε πολύ εμένα. ένα άλλο ωραίο εργαλείο είναι το duolingo που περιέχει εκφράσεις της καθημερινότητας και με σωστή προφορά, ακόμα μουσική και ταινίες ή σειρές (υπάρχουν όμως ελάχιστες που αξίζουν) θα βοηθήσουν γενικά με την τριβή πάνω στην γλώσσα καθώς περιέχουν εκφράσεις και λεξιλόγιο που δεν μαθαίνονται από βιβλία.

καλή επιτυχία
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top