ΕΠΑ.Λ.: Απορίες

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα .
Είμαι όπως έχω αναφέρει κάτοχος απολυτηρίου γενικού λυκείου .

Έχω κάνει εγγραφή στο επαλ για να παρακολουθήσω μαθήματα ειδικότητα και έχω 3 απορίες .

1. Όταν τελιωσω θα πάρω κάποιο απολυτήριο ; Κάποιο πτυχίο ; Αφού δεν θα κάνω όλα τα μαθήματα .

2. Όταν και εάν μπορέσω και δώσω για τριτοβάθμια εκπαίδευση μαθήματα θα δώσω έκθεση , μαθήματα και ειδικότητας σωστά ;

3. Στον βαθμό για την εισαγωγή σε κάποιο ΤΕΙ εκτός από τις εξετάσεις στα μαθήματα των πανελληνίων θα υπολογιστεί και ο βαθμός του απολυτηρίου μου από το Γενικό Λύκειο;


1. Πτυχίο ειδικότητας θα πάρεις μόνο , απολυτήριο έχεις αυτό απο το Γενικό


2. σωστα τα λες αλλά έχεις προσβαση μονο σε σχολες που ειναι συναφές με την ειδικότητά σου.

3. όχι μονο ο βαθμος των εξετάσεων μετράει πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

thodoris20vt

Νεοφερμένος

Ο thodoris20vt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα !
Τώρα που τα εσπερινά έγιναν 3 χρόνια πόσες ώρες θα κάνουν μάθημα την ημέρα ;

Γιατί βλέπω 20 ώρες την εβδομάδα ειδικότητα και 10 ώρες γενικής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalis1995

Νεοφερμένος

Ο mixalis1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα κοινότητα εσείς συμφωνείται με την αλλαγή βαρύτητας που πάει να εφαρμόσει το υπουργείο ?

https://www.minedu.gov.gr/exetaseis...aton-panelladikon-eksetaseon-apofoiton-epal-3

Θέλω σχόλια ώστε να τα προωθήσω σε αυτούς πάνε να υποβαθμίσουν της ειδικότητες ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iLove95

Νεοφερμένος

Η iLove95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρας σας. Είμαι 23 ετών απόφοιτος Γυμνασίου και επιθυμώ από την καινούργια σχολική χρονιά να γραφτώ σε εσπερινό Επαλ. Πρόσφατα έμαθα τηλεφωνόντας στο σχολείο για πληροφορίες ότι από 4ετής τα εσπερινά έγιναν 3ετής. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Είχα ακούσει πιο παλιά ότι αν έχεις τελειώσει την 1τη λυκείου (πρωινού ή εσπερινού δεν έχει σημασία) ότι μπορείς να πας σε σχολές σαν την Σιβιτανίδειο ή τα Επας (σχολές του ΟΑΕΔ) μόνο με το χαρτί της 1της λυκείου και να σπουδάσεις την ειδηκότητα που θέλεις. Ισχύει κάτι τέτοιο; Και σε ποιες σχολές εδώ Αθήνα μπορείς να κάνεις εγραφή μόνο με το χαρτί της 1της λυκείου ώστε να βγάλεις την ειδηκότητα; Ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 399413

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σχολές για απόφοιτους Γυμνασίου:

1)Σχολή Επαγγελμάτων Κρέατος: Στη σχολή εκπαιδεύονται «παραδοσιακοί» κρεοπώλες ή όσοι θέλουν να ασχοληθούν με τη διαδικασία της σφαγής και επεξεργασίας του κρέατος και των προϊόντων του, δεδομένου ότι είναι απαραίτητη η βεβαίωση, αν κάποιος θέλει να εργαστεί σε καταστήματα επεξεργασίας, τυποποίησης και εμπορίας κρέατος και προϊόντων του ή να ανοίξει δικό του κρεοπωλείο. Οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν τελειώσει την υποχρεωτική εκπαίδευση. Η σχολή διαθέτει τα παρακάτω παραρτήματα όπου μπορείς να απευθυνθείς για περισσότερες πληροφορίες.
•Αθήνα: Παιωνίου 25, Πλ. Βικτωρίας, 10440 (τηλ. 210.82.22.518, 2108251871)
•Θεσσαλονίκη: Καρατάσου 1 & Χάψα, 54626 (τηλ. 2310.521111, 2310551617)
•Λάρισα: 4o xλ. Εθνικής Οδού Λάρισας -Τρικάλων (εντός Αβερώφειου Γεωργικής Σχολής), (2410672700, 24106727702)

2)Προπαρασκευαστικό και Επαγγελματικό Σχολείο Καλών Τεχνών Πανόρμου Τήνου του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού: Εκεί σπουδάζεις την καλλιτεχνική μαρμαροτεχνία. Στη Σχολή γίνονται δεκτοί απόφοιτοι τουλάχιστον Γυμνασίου από όλη την Ελλάδα. Ο αριθμός των εισακτέων καθορίζεται ετησίως και περιλαμβάνει 10-15 σπουδαστές. Ως όριο ηλικίας των υποψηφίων καθορίζεται το 28ο έτος. Η φοίτηση είναι τριετής και τα διδασκόμενα μαθήματα είναι μαρμαρογλυπτική, αρχιτεκτονικό σχέδιο, γλυπτική (πηλός, γύψος), ζωγραφική (σχέδιο, χρώμα) και ιστορία τέχνης. Οι δύο πρώτοι στη βαθμολογία απόφοιτοι κάθε χρονιάς εισάγονται χωρίς εξετάσεις στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών.Πληροφορίες:https://www.tinosartschool.gr/education.html

3)Εργαστήρια Ελευθέρων Σπουδών:
Υπάρχουν προγράμματα εκπαίδευσης κομμωτικής, μανικιούρ πεντικιούρ, ονυχοπλαστικής, αισθητικής, επαγγελματικού μακιγιάζ, ξυλογλυπτικής, ξυλουργικής, υφαντικής, βιβλιοδεσίας, μεταξοτυπίας, σχεδίου και κατασκευής υποδυμάτων, κατασκευής μουσικών οργάνων, κατασκευής δερμάτινης τσάντας, κατασκευής δερμάτινου πορτοφολιόυ, κοπτικής ραπτικής, κλπ

Σχολές για απόφοιτους Α Λυκείου:
α)ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
Β)ΕΠΑΣ ΕΛΓΟ ΔΗΜΗΤΡΑ:
Στην Αθήνα υπάρχει μόνο η ειδικότητα Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων – Αρχιτεκτονικής Τοπίου που βρίσκεται στο Μαρούσι(Τηλ.: 210 8012701)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λέων Συγγ

Νεοφερμένος

Ο Λέων Συγγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Θα τα καταφέρω να περάσω ιατρική από το ΕΠΑΛ; (Είμαι καλος μαθητής πέρασα την Α λυκείου με 18.1)
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Από σένα εξαρτάται...
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Καλημέρα.

-Γνωρίζει μήπως κάποιος, αν μπορεί να εγγραφει ενήλικας ηλικίας άνω των 30 σε ημερησιο ΕΠΑ.Λ, ή δεν το επιτρέπουν και πρέπει σώνει και καλά να πάει στο νυχτερινό;

-Ισχύει ότι αν έχεις ήδη απολυτηριο ΤΕΛ, πως γλυτώνεις τα μαθήματα γενικής παιδείας και κάνεις απλά τα μαθήματα ειδικότητας;

-Είδα ότι έχει αλλάξει το σύστημα με τις εγγραφές και κάπου διάβασα ότι αντί για Σεπτέμβρη, έπρεπε να γραφτεις Ιούνιο, πράγμα που δε γνώριζα, διότι παλιά οι εγγραφές γίνονταν Σεπτέμβρη. Αν πας δηλαδή από πρώτη Σεπτεμβρίου, δε θα δεχτούν να κάνουν εγγραφή, οπότε τρως πόρτα;
 

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
1) στο ημερησιο ΕΠΑΛ δεν υπαρχει όριο ηλικίας . Όριο ηλικίας έχουν οι ΕΠΑ.Σ ΟΑΕΔ

2) Αν εχεις απολυτηριο ΓΕΛ γραφεσαι Β ταξη και κανεις 23 ωρες την βδομαδα αντι για 35ωρες

3) Όσοι δεν μπορέσουν να υποβάλουν ηλεκτρονική δήλωση εντός του Ιουνίου για λόγους ανωτέρας βίας, έχουν τη δυνατότητα να υποβάλουν αίτηση και τον Σεπτεμβριο.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
2) Αν εχεις απολυτηριο ΓΕΛ γραφεσαι Β ταξη και κανεις 23 ωρες την βδομαδα αντι για 35ωρες


Ναι αλλά εγώ τελείωσα ΤΕΛ, όχι ΓΕΛ. Ήταν ισότιμα τότε, οπότε λογικά ισχύει το ίδιο και για μένα;
Αν θέλει κάποιος όμως να παρακολουθήσει και τα μαθήματα γενικής κατεύθυνσης, μπορεί να το κάνει;
 

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Ναι γινεται. Για τα μαθηματα Γενικης θα ζητησεις αδεια απο τον υπευθυνο καθηγητη να παρακολουθησεις το μαθημα.

 

Teofilo

Νεοφερμένος

Ο Teofilo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα. Εχω απολυτηριο ΓΕΛ, ωστοσο θελω να παω σε ΕΠΑΛ, να παρω απο εκει ειδικοτητα κανοντας τη Β' και τη Γ' Λυκειου και να δωσω πανελληνιες απο το ΕΠΑΛ. Επιτρεπεται κατι τετοιο?
 

angelikitaraxia

Νεοφερμένος

Η angelikitaraxia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ναι γίνεται και επειδή έχεις απολυτήριο λυκείου πρέπει να κανεις μόνο τα μαθήματα ειδικότητας
 

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
γεια σας. ξερετε ποιοι νομοι ισχυουν τωρα για τα επαλ; για το ωρολογιο, το αναλυτικο προγραμμα, τι γινεται με τις πανελληνιες;
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
γεια σας. ξερετε ποιοι νομοι ισχυουν τωρα για τα επαλ; για το ωρολογιο, το αναλυτικο προγραμμα, τι γινεται με τις πανελληνιες;

Αν διατυπωσεις λιγο καλυτερα την ερωτηση σου, επειδη τωρα δε βγαζει και τοσο νοημα, ισως καποιος να σου απαντησει..
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα πρώτα 6 Πρότυπα ΕΠΑΛ

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ανακοίνωση ημερομηνιών διεξαγωγής των Εξετάσεων Πιστοποίησης αποφοίτων Μεταλυκειακού έτους- Τάξη Μαθητείας Επαγγελματικών Λυκείων 1ης Περιόδου 2021

 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gpapas640

Νεοφερμένος

Ο gpapas640 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Είμαι γονιός μαθητή γ ΕΠΑΛ και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Μια καθηγήτρια στο σχολείο μας είπε ότι τα μαθήματα που δίνουμε πανελλήνιες τα δίνουμε ΞΑΝΑ μετά και ενδοσχολικα. Μου ακούγεται πολύ παράξενο, γνωρίζει κάποιος σίγουρα αν ισχύει; Ευχαριστώ
 

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Καλησπέρα. Είμαι γονιός μαθητή γ ΕΠΑΛ και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Μια καθηγήτρια στο σχολείο μας είπε ότι τα μαθήματα που δίνουμε πανελλήνιες τα δίνουμε ΞΑΝΑ μετά και ενδοσχολικα. Μου ακούγεται πολύ παράξενο, γνωρίζει κάποιος σίγουρα αν ισχύει; Ευχαριστώ
Ναι φυσικά
Αλλά συγκεκριμένα μαθήματα στις ενδοσχολικές
Σίγουρα αυτά των πανελληνίων και αν δεν κάνω λάθος άλλο ένα η δυο μάθηματα που αφορούν τον τομέα (πχ εγώ από β νοσηλευτή αν θυμάμαι θα έδινα παθολογία και νοσηλευτική θ )
 

Lady D.

Νεοφερμένος

Η Lady D. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπέρα. Είμαι γονιός μαθητή γ ΕΠΑΛ και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Μια καθηγήτρια στο σχολείο μας είπε ότι τα μαθήματα που δίνουμε πανελλήνιες τα δίνουμε ΞΑΝΑ μετά και ενδοσχολικα. Μου ακούγεται πολύ παράξενο, γνωρίζει κάποιος σίγουρα αν ισχύει; Ευχαριστώ
Καλησπέρα! Η αλήθεια είναι πως δίνουμε τα τέσσερα πανελλήνια μαθήματα, για παράδειγμα εγώ που είμαι στον τομέα υγείας θα δώσω έκθεση και μαθηματικά (τα γενικής που δίνουν όλοι), ανατομία και υγιεινή (μαθήματα τομέα). Εκτός αυτών ξέρω ότι στις απολυτήριες δίνουν και δύο παραπάνω μαθήματα ειδικότητας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top