Nymphomaniac του Lars Von Trier

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Official Trailer

Yπόθεση και κριτική:

Το Nymphomaniac είναι η άγρια και ποιητική ιστορία του ταξιδιού μιας γυναίκας από τη γέννησή της μέχρι την ηλικία των 50 ετών, την οποία αφηγείται ο κεντρικός χαρακτήρας, η Τζo, η οποία έχει αυτο-διαγνωστεί ως νυμφομανής. Ένα κρύο χειμωνιάτικο βράδυ, ο ηλικιωμένος γοητευτικός εργένης Σέλιγκμαν ανακαλύπτει τη Τζο κακοποιημένη σε ένα σοκάκι. Την παίρνει μαζί του στο σπίτι του, περιποιείται τα τραύματά της και τη ρωτά για τη ζωή της. Ακούει με προσοχή καθώς η Τζο αφηγείται στα επόμενα οκτώ κεφάλαια τη δαιδαλώδη και περίπλοκη ιστορία της ζωής της, η οποία είναι γεμάτη συνειρμούς και διανθίζεται από περιστατικά. Η ταινία είναι αυστηρώς ακατάλληλη για ανηλίκους.

Θα ήθελα να πάρω μια απόσταση από το μάρκετινγκ του πονηρού Δανού, τα κλιμακωτά κλιπάκια από την ταινία, την οργασμική αφίσα, την ιστορία με την κομμένη και την ολόκληρη εκδοχή, την ενιαία προβολή και τη χωρισμένη στα δύο. Το Nymphomaniac που είδα στην οθόνη, τουλάχιστον, το πρώτο μέρος του είναι μια καθαρή ανθολογία Φον Τρίερ, που συνοψίζει τα γνωστά θέματά του, κινείται γύρω από τον άξονα της ηθικής και των τύψεων και ακτινογραφεί τη γυναίκα μέσα στην πολυπλοκότητα της ψυχοσύνθεσής της.

Ξεκινάει με ένα βαρύ ροκ των Ραμστάιν ως φόντο μιας σκηνής πιθανής βίας: ο Σέλιγκμαν (Στέλαν Σκάρσγκαρντ) περιμαζεύει την Τζο (Σαρλότ Γκενσμπούρ), η οποία βρίσκεται λίγο πιο πέρα από το διαμέρισμά του, πεσμένη στο έδαφος, μωλωπισμένη και εγκαταλελειμμένη. Ακολουθεί η αφήγηση της ζωής της με ένα πανέξυπνο στήσιμο. Εκείνη βρίσκεται στο κρεβάτι, παραδέχεται ότι είναι «κακός άνθρωπος» και εκείνος την ακούει σε ένα λιτό, σχεδόν γυμνό δωμάτιο, και φαίνεται να την εξομολογεί, ακριβώς όπως συμβαίνει με τη δαιμονισμένη Ρέγκαν και τον πατέρα Μέριν στον γνωστό Εξορκιστή. Η μάσκα του πόνου της, η ανάρρωση μετά την ένταση, έρχεται σε αντίθεση με τον απαθή, παραιτημένο μεσήλικα. Η Τζο θεωρεί πως τα σεξουαλικά της αμαρτήματα έχουν να κάνουν με τη συνειδητή επιδίωξη της δικής της απόλαυσης σε βάρος των άλλων, ενώ ο προσωρινός σωτήρας της, ο Σέλιγκμαν (Εβραίος, αντισιωνιστής, αλλά όχι αντισημίτης, όπως επισημαίνει ο ίδιος, σε ένα χιουμοριστικό, αυτοβιογραφικό κλείσιμο ματιού του Φον Τρίερ στους οργισμένους διώκτες του) την ακούει με συγκατάβαση και κατανόηση, σπεύδοντας να παραλληλίσει τα κατορθώματά της με φυσικά φαινόμενα και μαθηματικές αναφορές για να την καθησυχάσει αλλά και για να επιβεβαιώσει μια κάποια κοσμοθεωρία του.

Ουσιαστικά, ο σκοπός του Λαρς φον Τρίερ είναι να ισορροπήσει το χάος των ενστίκτων και το κομφούζιο των συναισθημάτων με την άλγεβρα και τη φύση, την αρμονία που προϋπάρχει του ανθρώπου και τον ξεπερνά – από το fly fishing με τη στρατηγική του, ως την ακολουθία Φιμπονάτσι και τη διαβολική, κατά τους Καθολικούς, σι ύφεση. Ο Τέρενς Μάλικ αποτυπώνει το υπαρξιακό με ποιητικές εικόνες και αφαίρεση. Ο Δανός το κάνει με στρωτή αφήγηση, κυνικό χιούμορ και μόνιμη αμφιβολία. Δεν εισάγει καινά δαιμόνια αλλά αναρωτιέται και πάλι αν η γυναίκα είναι θύμα μιας στέρεα θεμελιωμένης κατωτερότητας (με το σύνδρομο της Ηλέκτρας να συναγωνίζεται την κοινωνική προκατάληψη) ή ένα παντοδύναμο πλάσμα που ελέγχει τους άνδρες και επικαλείται, όποτε νομίζει, τις αδυναμίες τις για να περάσει στο επόμενο στάδιο. Ωστόσο, για να είμαστε ειλικρινείς, το «πρόβλημα» που επικαλείται η ταινία δεν υπάρχει στ’ αλήθεια. Δεν είναι κακό για μια γυναίκα να είναι νυμφομανής, ούτε καν να έρχεται σε οργασμό μπροστά στη θέα του νεκρού πατέρα της (μετρήστε τους συμβολισμούς). Το κακό είναι να χρησιμοποιεί την αγάπη που δεν νιώθει για να πει ψέματα και να παραπλανήσει τους αγαπητικούς της, πράγμα που κάνει τον Λαρς φον Τρίερ αισθηματία και ψυχούλα. Αλλά αυτό το ξέραμε από προηγούμενες ταινίες του. Είναι ένας ρομαντικός κατά βάθος, που αγκαλιάζει το μελό ως ανάγκη της ψυχής και ωραία κινηματογραφική λύση, αλλά είναι και αρκετά έξυπνος, ώστε να αναγνωρίζει τους κινδύνους που το απειλούν – κυρίως τον κυνισμό και τη θρησκεία.

Επί του θεωρητικού, απόλυτη άκρη δεν θα βγάλετε, αλλά συζήτηση θα προκύψει. Κινηματογραφικά, οι σεξοτυχοδιωκτισμός της Τζο έχει τα πάνω και τα κάτω του (η σεκάνς στο τρένο είναι κόσμημα συγχρονισμού και ακρίβειας, ενώ η σχέση της με τον Σάια Λαμπέφ μπάζει, κυρίως επειδή ο Αμερικανός ηθοποιός δεν πείθει καθόλου). Παρά τη μικρή εκδοχή και το μυστήριο γύρω από το τι περιέχει η κατά μισή ώρα μακρύτερη, σεξ υπάρχει αρκετό, χωρίς να επικεντρώνεται σε πορνογραφική εικονογραφία, παρά μόνο φευγαλέα. Το θέμα δεν είναι η σωματική προβολή αλλά η νοητική διεργασία. Γι’ αυτό και η επιλογή της άγουρης και άπειρης μπροστά στην κάμερα Στέισι Μάρτιν είναι ευφυέστατη, καθώς το ανέκφραστο, απλανές και γεμάτο απορίες βλέμμα της λειτουργεί τέλεια για τη σταδιακή αφύπνιση της μικρής Τζο που γνωρίζει τον κόσμο που κρύβει μέσα της. Την Γκενσμπούρ, φαντάζομαι, θα την εκτιμήσουμε στο δεύτερο μέρος.

Πηγή: www.lifo.gr

Την έχετε δει, θέλετε να τη δείτε, έχετε σχόλια, ενστάσεις ή παρατηρήσεις;

Προσωπικά έχοντας δει το Antichrist και το Dancer in the Dark του Lars Von Trier περιμένω κάτι πολύ καλό. Μου αρέσει πολύ το στυλ του συγκεκριμένου σκηνοθέτη και θέλω να δω και τις άλλες ταινίες του, ιδιαίτερα το Melancholia.

Edit: Έχω βάλει ένα περιττό "s" στο Trier στον τίτλο του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Μάλλον λόγω της ψυχοσύνθεσής μου καθώς και του ολίγον "βίαιου" (μεταφορικά) περιεχομένου της ταινίας που ωθεί στα άκρα τη σκέψη, εικάζω πως είναι ακατάλληλη για μένα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Χμμ, εμένα ίσα - ίσα, με εξιτάρει αυτό το στοιχείο, η σκληρότητα, η τραγικότητα, η ωμότητα κλπ. Επίσης προβλιματίζει, θίγει λεπτά ζητήματα γύρω από το σεξ, νομίζω ότι θα μου αρέσει πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Θα ήθελα μια ταινία στο ίδιο μήκος κύματος που να θίγει τα αθεράπευτα Ελληνικά διαστορφικά πάθη που ταλανίζουν τον τόπο μας: «πώς από τα λεφτά υπάρχουν ο κόσμος πιστεύει στον Τσίπρα».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Θα ήθελα να τη δω, την ψάχνω από τα Χριστούγεννα αλλά δεν την έχω βρει πουθενά...αν βρείτε link στείλτε κι από δω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Έχω κανονίσει για αύριο να την δω, μετά από ένα κουραστικό 5-ήμερο στο Πανεπιστήμιο! *.*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xx-Giota-xX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Του Lars Von Trier έχω δει το Μelancholia με την Κirsten Dunst.
Μουντή ταινία.Δεν είναι ούτε για να περάσεις την ώρα σου,ούτε να γελάσεις,ούτε απλά να δεις μια drama movie.Ο τίτλος ταιριάζει τέλεια και έχει διπλή σημασία.Πραγματικά μέσα απ τον ''χαρακτήρα'' της Dunst όντως νιώθεις την αδιαφορία και την ανικανότητα που νιώθει ένας μελαγχολικός σε συνδιασμό με την κατάσταση που βρίσκονται οι ήρωες(σύγκρουση της Γης με πλανήτη).Πολλοί είπαν το αντίθετο.Επίσης θυμάμαι μια φίλη μου, είχε πει πως μόνο ένας που έχει κατάθλιψη θα μπορούσε να βρεί κάτι ωραίο σ' αυτή την ταινία:P

Για το Nymphomaniac ακόμη δεν το έχω δει αλλά πιστεύω πως ο Von Trier θα έχει κάνει καλή δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Δεν εχει βγει ακομα σε καλη ποιοτητα για οποιον την ψαχνει!!! Οποτε υπομονη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
Την είδα και μου άρεσε αρκετά!Ήμουν επιφυλακτική στην αρχή αλλά τελικά την βρήκα ενδιαφέρουσα!Περιμένω και το δεύτερο μέρος!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Αρκετα καλη ταινια με ωραιους παραλληλισμους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Δε με ενθουσίασε. Σε κάποια σημεία μου φάνηκε μάλιστα πως έκανε κοιλιά. Έξυπνο να χρησιμοποιήσει με τέτοιο τρόπο τα μαθηματικά και τη φυσική αλλά καθ'όλα υπερεκτιμημένη ταινία. Ο κυριότερος λόγος που συνεχίζεις να βλέπεις μία τέτοια ταινία είναι λόγω τίτλου και άρα αναμενόμενου περιεχομένου. Έξυπνος Τριερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top