Διδακτορικό στην Ελλάδα: αξίζει;

Διδακτορικό στην Ελλάδα: Ανοίγει προοπτικές; Ή μήπως τις περιορίζει; Πιστεύετε πως αξίζει;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 78)
  • Όχι, δεν αξίζει

  • Ναι, φυσικά και αξίζει

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Ποσα διδακτορικα εχεις κανει κι εχεις καταληξει σε αυτο το συμπερασμα?
Δεν έχω κάνει διδακτορικό αλλά έχω δουλέψει ως εξωτερικός συνεργάτης σε ελληνικό πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Δεν έχω κάνει διδακτορικό αλλά έχω δουλέψει ως εξωτερικός συνεργάτης σε ελληνικό πανεπιστήμιο.

Η αποψη σου αφορουσε τα διδακτορικα στην Ελλαδα ή γενικοτερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Δε νομίζω να σου κλέψει την ιδέα, αλλά θα θέλει όπωσδήποτε να μπει και το όνομά του δίπλα στο δικό σου. Δε φαντάζομαι να θέλει και πρώτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε νομίζω να σου κλέψει την ιδέα, αλλά θα θέλει όπωσδήποτε να μπει και το όνομά του δίπλα στο δικό σου. Δε φαντάζομαι να θέλει και πρώτο!

Υπήρχε ένα ωραίο επεισόδιο στην 10η εντολή με παρόμοιο θέμα. Ένας genius διδακτορικός φοιτητής Φυσικής ο οποίος έκανε παράλληλα και την εργασία της διδακτορικής γκόμενάς του και περιφερόταν όλη μέρα σπίτι παραμιλώντας "πρέπει να τεκμηριώσω, πρέπει να τεκμηριώσω" και στο τέλος ο καθηγητής του του έκλεψε την γκόμενα και την διατριβή και αυτός μπήκε στην τάξη με μια καραμπίνα και τον καθάρισε μαζί με άλλους 3-4 άσχετους πριν αυτοκτονήσει. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Υπήρχε ένα ωραίο επεισόδιο στην 10η εντολή με παρόμοιο θέμα. Ένας genius διδακτορικός φοιτητής Φυσικής ο οποίος έκανε παράλληλα και την εργασία της διδακτορικής γκόμενάς του και περιφερόταν όλη μέρα σπίτι παραμιλώντας "πρέπει να τεκμηριώσω, πρέπει να τεκμηριώσω" και στο τέλος ο καθηγητής του του έκλεψε την γκόμενα και την διατριβή και αυτός μπήκε στην τάξη με μια καραμπίνα και τον καθάρισε μαζί με άλλους 3-4 άσχετους πριν αυτοκτονήσει. :D
To έχω δει, λένε ότι είναι πραγματική ιστορία. Ακόμη κι αν ήμουν πολύ μικρή τότε, τον ένιωσα αυτόν τον άνθρωπο!
Αν μου έκαναν κάτι τέτοιο, πάει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γι' αυτό να επιλέγεις επιβλέποντα ίδιου φύλου και να μην έχεις δεσμό. :P

Παντως μια αληθεια που την εχω ακουσει απο πολλους ειναι πως το διδακτορικο ειναι μια μοναχικη υποθεση. Τρεμω και μονο στην ιδεα να περασω 5 χρονια μονος

Δυστυχώς είναι ένα σοβαρό αντικίνητρο με αρνητικό ρίσκο ως προς την επίτευξη του στόχου. :hmm: Η μοναχικότητα είναι σχετική. Ακόμη και στο μεταπτυχιακό υπάρχουν πολλές ώρες χωρίς παρέα. Ειδικά αν υπάρχει έμμεσος ανταγωνισμός, συνήθως δυναμιτίζει την όποια προσπάθεια για νέες φιλίες. Νομίζω ότι το διδακτορικό σαν φάση ζωής, πέρα από το ακαδημαϊκό μέρος, θα πρέπει να συμπληρώνεται και με την κανονική ζωή. Κανονική ζωή οι περισσότεροι συνήθως δεν έχουν. Αυτό φαίνεται αργότερα, όταν πετύχουν το στόχο να γίνουν καθηγητές συνήθως η μιζέρια παραμένει, αφήνοντας να εννοηθεί ότι τελικά, κάτι άλλο τους λείπει. Ο άνθρωπος νομίζω ποτέ δεν είναι ευχαριστημένος με τίποτα. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Να ΜΗΝ επιλέγεις, εννοείς. Από όσο ξέρω, είμαι straight. :P
Kαι θα μπορείς να έχεις και σχέση.

Αλήθεια, τι θα ήταν χειρότερο.. να σου φάει ο καθηγητής τη γκόμενα ή την εργασία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να ΜΗΝ επιλέγεις, εννοείς. Από όσο ξέρω, είμαι straight. :P
Kαι θα μπορείς να έχεις και σχέση.

Αλήθεια, τι θα ήταν χειρότερο.. να σου φάει ο καθηγητής τη γκόμενα ή την εργασία;

Την εργασία φυσικά εκτός κι αν η γκόμενα σου ήταν η scarlet johanson
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Υπήρχε ένα ωραίο επεισόδιο στην 10η εντολή με παρόμοιο θέμα. Ένας genius διδακτορικός φοιτητής Φυσικής ο οποίος έκανε παράλληλα και την εργασία της διδακτορικής γκόμενάς του και περιφερόταν όλη μέρα σπίτι παραμιλώντας "πρέπει να τεκμηριώσω, πρέπει να τεκμηριώσω" και στο τέλος ο καθηγητής του του έκλεψε την γκόμενα και την διατριβή και αυτός μπήκε στην τάξη με μια καραμπίνα και τον καθάρισε μαζί με άλλους 3-4 άσχετους πριν αυτοκτονήσει. :D

Η ιστορία είναι πραγματική εν μέρη (δεν εμπλέκονταν γκόμενα).
Υποψήφιος μεταπτυχιακός φυσικού Κρήτης (late 80's - early 90's) μετά την απόρριψή του γέμισε μολύβι 1-2 καθηγητές εν ώρα μαθήματος, στη συνέχεια εξαφανίστηκε και τον βρήκαν μετά από καιρό σε μία σπηλιά όπου είχε αυτοκτονήσει. Τα πραγματικά κίνητρα ίσως να μην τα μάθουμε ποτέ.
Το όνομα του αμφιθεάτρου έχει πάρει το όνομα ενός από τους καθηγητές.

Αυτό που λέγεται είναι ότι την περίοδο εκείνη πανελλαδικά δύσκολα κοβόσουν σε μάθημα.... :smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Επειδή οι απαντήσεις είναι πολλές και ο χρόνος λίγος, από όσα διάβασα διέκρινα ως επί το πλείστον ένα συνονθύλευμα από ζήλια, άγνοια ή/και υπεροψία.

Ένα-δυο πραγματάκια.
  • Υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν μεταπτυχιακό, δεύτερο πτυχίο, και τα δύο ή δεν ξέρω κι εγώ τι, και παράλληλα δουλεύουν. Σας στέλνουν αγωνιστικούς χαιρετισμούς!
  • Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό κάποιος που ενδιαφέρεται για την έρευνα, να ακολουθήσει την πεπατημένη (ΒΑ, ΜΑ, PhD), ειδικά όταν κατά τη διάρκεια του διδακτορικού πληρώνεται κανονικά (και ενδεχομένως με πολύ καλύτερο μισθό από αυτόν που θα λάμβανε αν έπρεπε να ψάξει για εναλλακτικές μορφές εργασίας οι οποίες να συνάδουν με την έρευνα).

Γενικά, καλό θα ήταν να μη κρίνουμε τους άλλους τόσο βεβιασμένα. Είναι κάπως αστείο και γίνεται και από της δύο πλευρές. Από τη μία υπάρχουν άτομα που ναι μεν κρίνουν την ιδρυματοποίηση, αλλά δεν έχουν βγει ακόμα στην αγορά εργασίας, κι από την άλλη υπάρχουν άτομα που κρίνουν τις ανώτερες βαθμίδες εκπαίδευσης, χωρίς να έχουν περάσει ούτε απ' έξω.

Και μια συνολική παρατήρηση. Όσοι είναι ευχαριστημένοι με τις επιλογές τους, δεν αφιερώνουν τόσο χρόνο να προσπαθούν να υποβαθμίσουν τις πράξεις ή τις προσπάθειες των άλλων, ακριβώς επειδή δεν τους ενδιαφέρει. Αν, λοιπόν, σας "προβληματίζουν" τόσο πολύ οι μεταπτυχιακοί, υποψήφιοι διδάκτορες, άνεργοι και μη αυτού του κόσμου, καλό θα ήταν να ερευνήσετε το γιατί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
To point είναι διαφορετικό. Η συζήτηση ξεκίνησε κυρίως ότι το διδακτορικό τείνει να γίνει το νέο master δημιουργώντας πιθανά προβλήματα ακόμη και σε εκείνους που ίσως να μην θέλουν να συνεχίσουν σε διδακτορικό επίπεδο, στην εύρεση κάποιας αξιόλογης εργασίας εκτός ακαδημαϊκού χώρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κάποιος κάποιος

Νεοφερμένος

Ο κάποιος κάποιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
To έχω δει, λένε ότι είναι πραγματική ιστορία. Ακόμη κι αν ήμουν πολύ μικρή τότε, τον ένιωσα αυτόν τον άνθρωπο!
Αν μου έκαναν κάτι τέτοιο, πάει...

όλα τα επεισόδια αληθινή ιστορία είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Κάνει (ή έχει κάνει) κάποιος/α από εσάς διδακτορικό στον τομέα της "Πολιτιστικής Πολιτικής και Πολιτιστικής Διαχείρισης" στο ΕΑΠ ΚΥΠΡΟΥ (εξ αποστάσεως), έτσι ώστε να μας πει εάν είναι ευχαριτημένος/η;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
To point είναι διαφορετικό. Η συζήτηση ξεκίνησε κυρίως ότι το διδακτορικό τείνει να γίνει το νέο master δημιουργώντας πιθανά προβλήματα ακόμη και σε εκείνους που ίσως να μην θέλουν να συνεχίσουν σε διδακτορικό επίπεδο, στην εύρεση κάποιας αξιόλογης εργασίας εκτός ακαδημαϊκού χώρου.

Επειδή προερχόμαστε από διαφορετικούς τομείς, μήπως μπορείς να παραθέσεις κάποιες αγγελίες για θέσεις εργασίας μη ακαδημαϊκές/ερευνητικές, που να θέτουν το PhD ως προαπαιτούμενο asset, για να κάνεις αίτηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε νομίζω να σου κλέψει την ιδέα, αλλά θα θέλει όπωσδήποτε να μπει και το όνομά του δίπλα στο δικό σου. Δε φαντάζομαι να θέλει και πρώτο!

Και το όνομά του μπορεί να μπει πρώτο και το δικό σου μπορεί να μην αναφερθεί πουθενά και να σου τάξει λαγούς με πετραχήλια προκειμένου να σωπάσεις και να οικειοποιηθεί την εργασία σου και την ιδέα σου μπορεί να κλέψει και όλα μπορεί να συμβούν. Μπορεί όμως και να μην συμβεί απολύτως τίποτα και όλα να κυλήσουν ομαλά. Πάντως για να μην φτάσουμε σε ακρότητες τύπου https://www.youtube.com/watch?v=Lkn4-_G6fKo (δολοφονία καθηγητών Ξανθόπουλου, Πνευματικού από τον φοιτητή Πετροδασκαλάκη), καλό είναι πριν προσεγγίσουμε έναν καθηγητή να ξεψαχνίσουμε όσο περισσότερο μπορούμε το ποιόν του (αν καταφέρουμε να βρούμε στόματα πρόθυμα ν΄ανοίξουν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Τι βαθμοι πτυχιου απαιτουνται συνηθως σε ελλαδα και εξωτερικο??
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Για να κάνεις Διδακτορικό; Εξαρτάται από τον κλάδο, το Πανεπιστήμιο και τη χώρα.

Άλλο να κάνεις Διδακτορικό σε χώρα όπου δεν πληρώνεσαι και άλλο σε χώρα που σου δίνει χρήματα. Εκεί, έχει και αυξημένες απαιτήσεις. Δεν αρκεί ένας βαθμός για να κάνεις διδακτορικό πάντως. Θεωρώ ότι μετράει περισσότερο ο βαθμός στο Μάστερ παρά στο Διδακτορικό. Στο Διδακτορικό ελέγχουν άλλα πράγματα και όχι τόσο αν τελείωσες με 7.5 ή 8.
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Μιας που λέμε για διδακτορικά έχω μια ερώτηση, το πανεπιστήμιο Wageningen της Ολλανδιας το γνωρίζεται (έστω και να έχετε ακουσει για αυτό μια φορά), αξίζει το διδακτορικό σε αυτο το πανεπιστήμιο;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ναι είναι γνωστό πανεπιστήμιο και στα καλύτερα του κόσμου. Είναι στα τοπ κυρίως σε κλάδους ανάλογους του Γεωπονικού που έχουμε στην Ελλάδα.
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ναι είναι γνωστό πανεπιστήμιο και στα καλύτερα του κόσμου. Είναι στα τοπ κυρίως σε κλάδους ανάλογους του Γεωπονικού που έχουμε στην Ελλάδα.
Στα καλυτερα του κοσμου σε συγκεκριμενους κλαδους, οχι γενικα. Απλα να το διευκρινησω!!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top