Οικονομικές Σχολές: ποια προτιμάτε;

"ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ" και ''ΠΡΑΚΤΙΚΑ" τμήματα

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 5)
  • Πρακτικό τμήμα

    Ψήφοι: 2 40.0%
  • Θεωρητικό τμήμα

    Ψήφοι: 3 60.0%

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
θα ειμαι λιγο απότομος

γιατί κάποιος να χαλάσει χρόνο να σου γράψει + και -
να ρωτήσεις κατι συγκεκριμένο να σου απαντήσουμε, ελα μην ειμαστε τεμπέληδες

γενικά θα σου πρότεινα οδέ

βέβαια εγω ξέρω την ασοεε, δεν με ενδιαφέρει να ερευνήσω για το παμακ.
Δες τους οδηγους σπουδών, δες τι προσεγγίζει καλύτερα αυτό που σε ενδιαφέρει

ο λόγος που προτείνω οδε ειναι οτι σου μαθαίνει 2 πράγματα
ενω με το οικονομικο, αμα δεν κανεις κανενα μαστερ ή δεν θες να γινεις υπουργος οικονομικών ή να εχεις μπαρμπα σε τράπεζα, ε δεν κάνεις κατι συγκεκριμένο
(αν μου λες οτι θα κανεις σιγουρα μαστερ, και εχεις τα λεφτα, οτι και να διαλεξεις, μεσα θα είσαι)
κάνεις πραγματα, σίγουρα ενδιαφεροντα, αλλα οχι τόσο πρακτικά

(σίγουρα ειναι ωραίο να γίνεις οικονομικός αναλυτής, αλλα για να γίνεις κάτι τέτοιο πρέπει πρωτα να μπεις σε entry job, ε με οικονομικα δεν εχεις εξοικειωση με κατι τέτοιο)
ενω με οδε, θα μαθεις λιγο μαρκετινγκ, λιγο λογιστικη, λιγο finance, λιγο κρασι και το αγόρι μου
κατι γινετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά είμαι μαθητής Γ λυκείου υποψήφιος φέτος ,ακολουθώντας τον κλάδο της οικονομίας και πληροφορικής
Ενδιαφέρομαι αποκλειστικά για οικονομικές σχολές θεωρώντας το μάθημα του προγραμματισμού αναγκαίο κακό:P
Εχοντας ψαξει λοιπον τα προγραμματα σπουδων καθε τμηματος και εχοντας αναζητησει το αντικειμενο καθε πανεπιστημιου,εχω φτασει στο συμπερασμα(εννοειται δεν ειναι το τελικο και αμετακλητο απλα δίνω στον εαυτο μου μια "κατεύθυνση") πως με ενδιαφερον οι σχολες που πραγματευονται την "καθαρη" ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ και δεν εξειδικευονται αλλου (πχ χρηματοοικονομικα,διοικηση,μαρκετινγκ κλπ).Δηλαδη οι σχολες που δινουν μια αρτια και εις βαθος γνωση της πολιτικης οικονομιας(μου ενθουσιαζει η μικρο-μακρο).Παρολα αυτα και απο διδικτυακες αναζητησεις και απο συζητησεις με γνωστους και φιλους αποφοιτους οικονομικων σχολων βλεπω πως ολοι με κατευθυνουν σε τμηματα που οπως λενε εχουν "μεγαλυτερη" σχεση με την πραξη και την πραγματικοτητα (και συνηθως αναφερουν την ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ).Εχω συγγενη ο οποιος εχοντας τελειωσει το τμημα οικονομικης επιστημης ΠΑΠΕΙ αναγκαστηκε να κανει 6 μηνες φροντιστηριο στην λογιστικη ωστε να βρει μια θεση στην αγορα εργασιας(Μιλαμε για παλιαοτερες εποχες:P)Μου γεννιεται λοιπον η απορια:για ποιο λογο αυτα τα τμηματα θεωρουνται προτιμοτερα απο το τμημα πχ της οικονομικης επιστημης?Σιγουρα προσφερουν πιο πρακτικη γνωση αλλα αυτο δεν αποβαινει σε βαρος του θεωρητικου υποβαθρου?Μου τονιζεται απο παντου η αξια της ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ.Ζητώ την γνώμη σας λοιπόν πάνω στο θέμα,εσείς τι θα επιλέγατε και για ποιο λόγο.Σας ευχαριστώ,:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Εντάξει λογιστές πάντα θα έχουν δουλειά, εάν σκεφτείς πόσα άτομα και οικογένειες πάνε σε λογιστές έτσι ώστε να τους βάζει σε τάξη τα περιουσιακά τους στοιχεία, τα οικονομικά κλπ.
Βέβαια είναι λίγο "ριψοκίνδυνο" επάγγελμα, μιας και εάν κάνεις το ένα μηδέν, τότε δεν σώζεσαι εύκολα.
Από την άλλη είναι πολύ μονότονη δουλειά μιας και ασχολήσαι μόνο με αριθμούς και περιουσίες κλπ κλπ.

Από ότι ακούω Οικονομολόγοι υπάρχουν πάρα πολύ (όπως δικηγόροι, γιατροί, πληροφορικάριοι όλων των ειδών κλπ.), οπότε έχεις ανταγωνισμό, οπότε σημαίνει πρέπει να κάνεις και να πιστέψεις σε αυτό έτσι ώστε να ξεχωρίσεις.
Εννοείται να μην σε τρομάζει αυτό, μιας και πολλά άτομα που σπουδάζουν ή έχουν πτυχίο, δεν ενδιαφέρθηκαν πραγματικά σε αυτό, απλά επειδή το ήθελε η μαμά ή απλά έτυχε να μπει σε αυτό το τμήμα ,μπήκε (πιστεύω υπάρχουν τέτοιοι παντού, σε όλα τα τμήματα).

Σαν οικονομολόγος πιστεύω μπορείς να κάνεις πολλά και να ειδικευθείς σε πολλά. Θα στα πει καλύτερα ένας σπουδαστής ή απόφοιτος οικονομικών.

Τώρα στην ερώτησή σου θεωρητικά ή πρακτικά, το ένα θέλει το άλλο και εννοείται μπορείς να τα συνδιάσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Συμφωνώ και ευχαριστώ για την απάντηση σου φίλε μου.Αλλά αυτό που με βάζει σε σκέψεις είναι ο όπως είπες συνδυασμός των δυο.Ας πάρουμε για παράδειγμα τις σχολές που υπάρχουν στην χώρα μας.Εσείς προς τα που "κλίνετε" περισσότερο?Προς μια σχολή που έχει άμεση σχέση με την πράξη,και άρα με την αγορά εργασίας(πχ ΟΔΕ,ΔΕΤ) ή προς έναν τμήμα με "ισχυρό" θεωρητικό υπόβαθρο (πχ οικονομικής επιστήμης) ?Εννοείται πως θα γίνει περαιτέρω ενασχόληση αργότερα(μεταπτυχιακά κλπ) αλλά με ενδιαφέρει το βραχυχρόνιο πλαίσιο.Θα ήθελα εάν γίνετε να τοποθετηθείτε όσοι είστε απόφοιτοι,ή και σπουδαστές τέτοιων σχολών.:):clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Συμφωνώ και ευχαριστώ για την απάντηση σου φίλε μου.Αλλά αυτό που με βάζει σε σκέψεις είναι ο όπως είπες συνδυασμός των δυο.Ας πάρουμε για παράδειγμα τις σχολές που υπάρχουν στην χώρα μας.Εσείς προς τα που "κλίνετε" περισσότερο?Προς μια σχολή που έχει άμεση σχέση με την πράξη,και άρα με την αγορά εργασίας(πχ ΟΔΕ,ΔΕΤ) ή προς έναν τμήμα με "ισχυρό" θεωρητικό υπόβαθρο (πχ οικονομικής επιστήμης) ?Εννοείται πως θα γίνει περαιτέρω ενασχόληση αργότερα(μεταπτυχιακά κλπ) αλλά με ενδιαφέρει το βραχυχρόνιο πλαίσιο.Θα ήθελα εάν γίνετε να τοποθετηθείτε όσοι είστε απόφοιτοι,ή και σπουδαστές τέτοιων σχολών.:):clapup:

προφανως κατι πιο πρακτικο θα εχει και μεγαλυτερη εφαρμογη στον πραγματικο κοσμο ,απο την αλλη εαν σε ενδιαφερει τοσο πολυ το θεωρητικο (που δεν μπορεις να το ξερεις απο τωρα ,χωρις να εχεις ασχοληθει σε πανεπιστημιακο επιπεδο) ,μπορεις παντα να κανεις διδακτορικο και να κυνηγησεις ενα ακαδημαϊκο ποστο (στο εξωτερικο προτιμοτερα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Ευχαριστώ ,αναμένω και απαντήσεις από απόφοιτους ή τωρινούς σπουδαστές οικονομικής επιστήμης-οικονομικών επιστημών αλλά και χρηματοοικονομικών,διοίκησης όπως και από σπουδαστές του περίφημου ΔΕΤ.Επίσης ποια η γνώμη σας για το τμήμα ναυτιλιακών σπουδών του Πανεπιστημίου Πειραιώς?Ποιες οι επαγγελματικές προοπτικές του όπως και ποιες οι προοπτικές για μεταπτυχιακα πάνω στον κλάδο αυτό?(νομίζω πως το συγκεκριμένο τμήμα εντάσσεται στα "πρακτικά" ή κάνω λάθος?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Καταρχάς η διοίκηση δεν είναι τομέας των Οικονομικών. Θεωρείται ένα ξεχωριστό παζλ Επιστημών εμπεριεχομενου και των Οικονομικών. Χρησιμοποιεί τις διαφορές επιστήμες ως εργαλεία για την άμεση εφαρμογή τους στην επιχειρηματική πραγματικότητα. Στο Οικονομικό εμβαθύνεις στην Οικονομική επιστήμη. Το τμήμα ΔΕΤ αν δε σε ενδιαφέρει ο Προγραμματισμος μην το αγγίξεις. Λογιστική Χρηματοοικονομικα Μάρκετινγκ αποτελούν κατευθύνσεις που έγιναν τμήματα τα τελευταία 20 χρόνια. Μπορείς να ασχοληθείς με τα γενικότερα τμήματα σαν προπτυχιακό και αν σε ενδιαφέρουν να εξειδικευτεις σε αυτά μέσω μεταπτυχιακού. Τα ναυτιλιακα είναι Διοίκηση και Οικονομικά αποκλειστικά στη Ναυτιλία. Επαγγελματική αποκατάσταση θα έλεγα ότι είναι πλέον πάνω κάτω η ίδια. Απλά, μισθολογικα θα έχεις μεγαλύτερη εξέλιξη στα Ναυτιλιακά αν καταφέρεις να μπεις στο "κυκλωμα". Αυτά από εμένα.

Υ.Γ Αν θες να ξέρεις λογιστική μετσ το προπτυχιακό τότε θα πρέπει να μπεις είτε στο τμήμα ΛΟΧΡΗ είτε στο ΟΔΕ παίρνοντας κατεύθυνση ΛΟΧΡΗ. Στο Οικονομικό, παίρνουν γενικές κυρίως γνώσεις.

Υ.Γ Υπάρχει ένα θέμα Οικονομικές σχολές διαφορές που έχουμε κάνει αναλύσεις ώστε να βοηθηθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Καταρχάς η διοίκηση δεν είναι τομέας των Οικονομικών. Θεωρείται ένα ξεχωριστό παζλ Επιστημών εμπεριεχομενου και των Οικονομικών. Χρησιμοποιεί τις διαφορές επιστήμες ως εργαλεία για την άμεση εφαρμογή τους στην επιχειρηματική πραγματικότητα. Στο Οικονομικό εμβαθύνεις στην Οικονομική επιστήμη. Το τμήμα ΔΕΤ αν δε σε ενδιαφέρει ο Προγραμματισμος μην το αγγίξεις. Λογιστική Χρηματοοικονομικα Μάρκετινγκ αποτελούν κατευθύνσεις που έγιναν τμήματα τα τελευταία 20 χρόνια. Μπορείς να ασχοληθείς με τα γενικότερα τμήματα σαν προπτυχιακό και αν σε ενδιαφέρουν να εξειδικευτεις σε αυτά μέσω μεταπτυχιακού. Τα ναυτιλιακα είναι Διοίκηση και Οικονομικά αποκλειστικά στη Ναυτιλία. Επαγγελματική αποκατάσταση θα έλεγα ότι είναι πλέον πάνω κάτω η ίδια. Απλά, μισθολογικα θα έχεις μεγαλύτερη εξέλιξη στα Ναυτιλιακά αν καταφέρεις να μπεις στο "κυκλωμα". Αυτά από εμένα.

Υ.Γ Αν θες να ξέρεις λογιστική μετσ το προπτυχιακό τότε θα πρέπει να μπεις είτε στο τμήμα ΛΟΧΡΗ είτε στο ΟΔΕ παίρνοντας κατεύθυνση ΛΟΧΡΗ. Στο Οικονομικό, παίρνουν γενικές κυρίως γνώσεις.

Υ.Γ Υπάρχει ένα θέμα Οικονομικές σχολές διαφορές που έχουμε κάνει αναλύσεις ώστε να βοηθηθείς.

Συναδελφε Χριστο εμεις που ειμαστε διοικηση επιχεριησεων μπορουμε να δουλεψουμε σε χρηματιστηριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Συμφωνώ και ευχαριστώ για την απάντηση σου φίλε μου.Αλλά αυτό που με βάζει σε σκέψεις είναι ο όπως είπες συνδυασμός των δυο.Ας πάρουμε για παράδειγμα τις σχολές που υπάρχουν στην χώρα μας.Εσείς προς τα που "κλίνετε" περισσότερο?Προς μια σχολή που έχει άμεση σχέση με την πράξη,και άρα με την αγορά εργασίας(πχ ΟΔΕ,ΔΕΤ) ή προς έναν τμήμα με "ισχυρό" θεωρητικό υπόβαθρο (πχ οικονομικής επιστήμης) ?Εννοείται πως θα γίνει περαιτέρω ενασχόληση αργότερα(μεταπτυχιακά κλπ) αλλά με ενδιαφέρει το βραχυχρόνιο πλαίσιο.Θα ήθελα εάν γίνετε να τοποθετηθείτε όσοι είστε απόφοιτοι,ή και σπουδαστές τέτοιων σχολών.:):clapup:

Χωρίς θεωρία δεν μπορείς να πας στην πράξη. Οτι πρακτικό υπάρχει, ξεκινά πρώτα με θεωρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Απλά βλέπω πως το τμήμα Οικονομικής Επιστήμης θεωρείται "ξεκομμένο" από την αγορά εργασίας.Αν και δίνει ισχυρό θεωρητικό υπόβαθρο, το πρώτο πτυχίο δεν ανταποκρίνεται στην σύγχρονη αγορά με αποτέλεσμα να είναι αναγκαία η περαιτέρω ενασχόληση και εντρύφηση σε τομέα περισσότερο "ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ". Αν όμως είναι εφικτό ένα πρώτο πτυχίο σε τομέα τέτοιο(πχ χρηματοοικονομικά) για ποιο λόγο κάποιος να προτιμήσει το καθαρό οικονομικό που ναι μεν δίνει γερές βάσεις αλλά καθιστά την εξιδείκευση αναγκαία?.Παρόλα αυτά όμως ονομάζεται "ναυαρχίδα" της ΑΣΟΕΕ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Καταρχας για να βαζουμε τα πραγματα σε μια σειρα, η πολιτικη οικονομια που λες οτι σε ενθουσιαζει δεν ειναι ουτε Μικρο ουτε Μακρο...Δευτερον πες μας με τι θελεις να ασχοληθεις στο μελλον και αναλογα θα σου απαντησουμε...Επισης να ξερεις οτι επειδη πολυ λιβανιζεται ο ορος "πρακτικο", πραξη χωρις θεωρια δεν υφισταται.

Καποιος προτιμαει τα οικονομικα γιατι τον ενδιαφερουν τα οικονομικα και οχι οι αλλοι κλαδοι οπως χρημ/κα ή λογιστικη..Ποιος σου ειπε οτι ολοι οι αποφοιτοι των οικονομικων κανουν msc σε χρημ/κα κλπ? Γι αυτο σου ειπα το πώς θα συνεχισεις εξαρταται απο τον τομεα στον οποιο θελεις να απασχοληθεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Το αντικείμενο με το οποίο θέλω να ασχοληθώ (όπως μέχρι τώρα τουλάχιστον νομίζω) είναι η Οικονομική Επιστήμη(τύπου ΑΟΘ).
Όσον αφορά το "πράξη χωρίς θεωρία".Δεν ανέφερα ποτέ πως τα ,για μένα "πρακτικά" τμήματα προσφέρουν γνώση έτοιμη που δεν βασίζεται σε κάποια θεωρία!Αυτό που είπα είναι πως τα "θεωρητικά" είναι αποκομμένα από την πράξη και άρα από την αγορά εργασίας(εξ ου και έδωσα ως παράδειγμα το τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ).
Υ.Γ. οι απόφοιτοι των οικονομικών που απορροφόνται με βάση πάντα το αντικείμενο του πρώτου πτυχιου τους(οχι σε ακαδημαική καριέρα)??
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Για να μην αναφερω το Δημοσιο και γελασει κι ο καθε πικραμενος, μπορεις να εργαστεις σε τραπεζες, χρηματοπιστωτικα ιδρυματα, ως λογιστης, στο οικονομικο τμημα καποιας επιχειρησης και γενικα σε ενα πληθος τομεων...

Το μεταπτυχιακο αυτη τη στιγμη γινεται απο τους περισσοτερους για να <<γεμισουν>> το βιογραφικο τους ωστε να γινουν πιο ανταγωνιστικοι..Απλα μην εχει καποιος τις ψευδαισθησεις οτι θα γινει καλυτερος στη δουλεια του αν δεν ασχολειται με το αντικειμενο μονο και μονο κανοντας μεταπτυχιακο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
ευχαριστώ φίλε μου
παιδιά συνεχίστε να τοποθετείστε όσοι γνωρίζετε για το θέμα και όπως είπα ξέρετε τα πράγματα εκ των εσω(αποφοιτοι-σπουδαστες) ώστε να λάβω κάθε άποψη υπόψιν μου.Με βοηθά πολύ αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top