Άποψη για την σχολή σας

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
και που ξερεις τι θα εχει ζητησει αυριο τρανο παραδειγμα τα παιδαγογικα πριν λιγα χρονια που τρεχα ολοι σαν κλασσικοι ελληνες να μπουν στο δημοσιο.Το θεμα ειναι να σπουδαζεις για να σπουδαζεις και οχι να λες οτι σπουδαζεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penelope585

Νεοφερμένος

Η penelope585 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
και που ξερεις τι θα εχει ζητησει αυριο τρανο παραδειγμα τα παιδαγογικα πριν λιγα χρονια που τρεχα ολοι σαν κλασσικοι ελληνες να μπουν στο δημοσιο.Το θεμα ειναι να σπουδαζεις για να σπουδαζεις και οχι να λες οτι σπουδαζεις

ναι ενταξει! αυτο συμβαινει και στις στρατιωτικες και αστυνομικες σχολες.Αλλα εγω πιστευω να σπουδαζεις και κατι που σου αρεσει προπαντων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Δεν ξερω που αλλου να γραψω..ειμαι δευτερα λυκειου και δεν εχω σκεφτει καν τι σχολη θελω..αυτα που μου αρεσουν ειναι κυριως τα μαθηματικα και η φυσικη, κυριως η φυσικη σε θεωρητικο επιπεδο..σκεφτηκα το φυσικο αλλα φοβαμαι οτι το μονο που μπορεις να βγεις αυτες τις σχολες ειναι καθηγητης που δεν μου αρεσει καθολου..εχετε καποια γνωμη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,058 μηνύματα.
..αυτα που μου αρεσουν ειναι κυριως τα μαθηματικα και η φυσικη, κυριως η φυσικη σε θεωρητικο επιπεδο..σκεφτηκα το φυσικο αλλα φοβαμαι οτι το μονο που μπορεις να βγεις αυτες τις σχολες ειναι καθηγητης που δεν μου αρεσει καθολου..εχετε καποια γνωμη?
Με το πτυχίο του Φυσικού μόνο, ακόμα και καθηγητής να γίνεις δύσκολο είναι. Υπάρχουν όμως μεταπτυχιακά και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό στα οποία μπορείς να ειδικευτείς.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Με το πτυχίο του Φυσικού μόνο, ακόμα και καθηγητής να γίνεις δύσκολο είναι. Υπάρχουν όμως μεταπτυχιακά και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό στα οποία μπορείς να ειδικευτείς.


Ωραία, έστω τελειώνεις φυσικό και μετά κάνεις και μεταπτυχιακό..τι θα κάνεις; θα κάνεις αίτηση για το δημόσιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lewforos13

Νεοφερμένος

Ο lewforos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
τελειωσα τον δεκεμβρη λογιστικη τει.μια σχολη καλη για αυτους που αγαπανε τα νουμερα.απο αποκατασταση ομως λιγα πραγματα.βοηθαω τον πατερα μου στις δουλειες στο χωραφι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tso 10

Νεοφερμένος

Ο tso 10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
τελειωσα τον δεκεμβρη λογιστικη τει.μια σχολη καλη για αυτους που αγαπανε τα νουμερα.απο αποκατασταση ομως λιγα πραγματα.βοηθαω τον πατερα μου στις δουλειες στο χωραφι.
Έψαξες δουλειά και δεν βρήκες? Γιατί τελείωσες πρόσφατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Δεν ξερω που αλλου να γραψω..ειμαι δευτερα λυκειου και δεν εχω σκεφτει καν τι σχολη θελω..αυτα που μου αρεσουν ειναι κυριως τα μαθηματικα και η φυσικη, κυριως η φυσικη σε θεωρητικο επιπεδο..σκεφτηκα το φυσικο αλλα φοβαμαι οτι το μονο που μπορεις να βγεις αυτες τις σχολες ειναι καθηγητης που δεν μου αρεσει καθολου..εχετε καποια γνωμη?

Ο Φυσικός δεν είναι μόνο καθηγητής. Μην νομίζεις όλοι όσοι τελειώνουν φυσικό ή χημικό θα ασχοληθούν με την εκπαίδευση.

απόσπασμα απο το βιβλίο "ΠΑΜΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ 2015"
Οι πτυχιούχοι του τμήματα Φυσικής μπορούν να απασχοληθούν στο δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα σε θέσεις όπως:

1) Στην εκπαίδευση (δεν γράφω τα περιττά)
2) Σε τμήματα ερευνών και παραγωγής βιομηχανικών μονάδων ή στις τηλεπικοινωνιακές εταιρίες ως ειδικοί.
3) Στη μετεωρολογική υπηρεσία ως μετεωρολόγοι, εφόσον έχουν πραγματοποιήσει το αντίστοιχο μεταπτυχιακό.
4) Στον ΟΤΕ, στη ΔΕΗ και στην ΕΡΤ, ως ειδικοί επιστήμονες εφόσον έχουν πραγματοποιήσει το μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών στη ραδιοηλεκτρολογία.
5) Σε ερευνητικό κέντρο (πχ. Δημόκριτος) ως φυσικοί ερευνητές.


Σε γενικές γραμμές οι απόφοιτοι των τμημάτων φυσικής έχουν πάρα πολλές επαγγελματικές επιλογές σε αρκετούς εργασιακούς χώρους και όχι μόνο στον τομέα της εκπαίδευσης όπως θεωρείτο μέχρι σήμερα. [...]

τελειωσα τον δεκεμβρη λογιστικη τει.μια σχολη καλη για αυτους που αγαπανε τα νουμερα.απο αποκατασταση ομως λιγα πραγματα.βοηθαω τον πατερα μου στις δουλειες στο χωραφι.

Γιατί δεν κάνεις ένα μεταπτυχιακό?! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ο Φυσικός δεν είναι μόνο καθηγητής. Μην νομίζεις όλοι όσοι τελειώνουν φυσικό ή χημικό θα ασχοληθούν με την εκπαίδευση.

απόσπασμα απο το βιβλίο "ΠΑΜΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ 2015"
Οι πτυχιούχοι του τμήματα Φυσικής μπορούν να απασχοληθούν στο δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα σε θέσεις όπως:

1) Στην εκπαίδευση (δεν γράφω τα περιττά)
2) Σε τμήματα ερευνών και παραγωγής βιομηχανικών μονάδων ή στις τηλεπικοινωνιακές εταιρίες ως ειδικοί.
3) Στη μετεωρολογική υπηρεσία ως μετεωρολόγοι, εφόσον έχουν πραγματοποιήσει το αντίστοιχο μεταπτυχιακό.
4) Στον ΟΤΕ, στη ΔΕΗ και στην ΕΡΤ, ως ειδικοί επιστήμονες εφόσον έχουν πραγματοποιήσει το μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών στη ραδιοηλεκτρολογία.
5) Σε ερευνητικό κέντρο (πχ. Δημόκριτος) ως φυσικοί ερευνητές.


Σε γενικές γραμμές οι απόφοιτοι των τμημάτων φυσικής έχουν πάρα πολλές επαγγελματικές επιλογές σε αρκετούς εργασιακούς χώρους και όχι μόνο στον τομέα της εκπαίδευσης όπως θεωρείτο μέχρι σήμερα. [...]



Γιατί δεν κάνεις ένα μεταπτυχιακό?! :)

Ρε φίλε αυτά που λέει το βιβλίο σωστά είναι αλλά απο άποψη θεωρίας γιατί στην πράξη είναι άστα βράστα.Ο φυσικός στην εκπαίδευση μόνο φροντιστήριο.Πολύ μεγάλη φροντιστήριων (δεν θέλω να δώσω όνομα για συγκεκριμένους λόγους) πληρώνει τους καθηγητές του 2,86 ευρώ για να δεις για το μπάχαλο που επικρατεί.Δεν σου λέω για δημόσιο τα έχουμε πει κι άλλες φορές έχει κλείσει τις πόρτες εδώ και χρόνια.Στην ΕΡΤ το ίδιο εφόσον εντάσσεται στο δημόσιο τομέα,οι προσλήψεις ακριβοπληρωμένων goldenboy με 100.000+ σταματησαν εδώ και καιρό.Η ΔΕΗ βαράει διάλυση κι ούτε και ούτε αυτή κάνει προσλήψεις μόνιμου προσωπικού.Σε οτε εαν βρείς καμια δουλειά ως χαμηλόμισθος με σύμβαση 2ετής.Για ερευνητικά κέντρα δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Ωραία αυτά που λες αλλά υπάρχουν στην Ελλάδα; Ειδικά για τα ερευνητικά κέντρα.
Στο σχολείο έχουμε έναν καθηγητή φυσικής γύρω στα 35 με μεταπτυχιακό στην γενική θεωρία της σχετικότητας, όσο και να δείχνει οτι του αρέσει πιστεύω ότι χαραμίζεται σε μια τάξη με 25 παιδιά που τα 20 είναι εντελώς αδιάφορα. Και το λέω όχι για τα χαρτιά του, αλλά μπορεί σε ένα μάθημα να σου πει τόσα που να τα σκέφτεσαι όλη μέρα μετά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Ωραία αυτά που λες αλλά υπάρχουν στην Ελλάδα; Ειδικά για τα ερευνητικά κέντρα.
Στο σχολείο έχουμε έναν καθηγητή φυσικής γύρω στα 35 με μεταπτυχιακό στην γενική θεωρία της σχετικότητας, όσο και να δείχνει οτι του αρέσει πιστεύω ότι χαραμίζεται σε μια τάξη με 25 παιδιά που τα 20 είναι εντελώς αδιάφορα. Και το λέω όχι για τα χαρτιά του, αλλά μπορεί σε ένα μάθημα να σου πει τόσα που να τα σκέφτεσαι όλη μέρα μετά..

Τότε δε χαραμίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
[/I][/B]Τότε δε χαραμίζεται.

Δεν είναι αυτό το θέμα μας..και πάλι καταλήγουμε αργά ή γρήγορα στην εκπαίδευση, ή να πάει εξωτερικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Η εκπαίδευση είναι αρνητική προοπτική; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Η εκπαίδευση δεν είναι καθόλου αρνητικη προοπτική, ίσα ίσα για μένα είναι απο τις καλύτερες (αν και στην Ελλάδα της κρισης πέφτει τρελή εκμετάλλευση στους καθηγητές δυστυχώς και ειδικά στους νέους).
Στην ερώτηση του παιδιού όμως παραπανω τι άλλο μπορεί να κανει ένας φυσικός η απάντηση για μένα είναι οτι στην Ελλάδα πρακτικά τίποτα άλλο δεν μπορεί να κάνει.

Καλώς η κακώς όμως στις περισσότερες επιστήμες θα χρειαστεί να πας εξωτερικό για να εργαστεις πανω σε αυτό που σπουδασες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top