Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν οι μαθητές ΕΠΑΛ μπορούν να περάσουν μέσω πανελληνίων ακόμα και αν δεν έχουν ακολουθήσει τον τομέα Μηχανολογίας; Δηλαδή από ΕΠΑΛ τομέα υγείας μπορεί κάποιος να δηλώσει ΑΕΝ;
επειδη δεν ξερω αν υπαρχει καποιος εδω που να σου απαντησει με σιγουρια στο ερωτημα σου καλυτερα ρωτα σε καποιο σχολειο ΕΠΑΛ για να εισαι σιγουρη100%.

αν και νομιζω οτι δεν μπορει να δηλωσει ΑΕΝ απο τομεα υγειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lixouriotis

Νεοφερμένος

Ο lixouriotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά μια ερώτηση θέλω να κάνω...
Βασικά είμαι θεωρητική και τελειώνω φέτος...γενικά οι στόχοι είναι υψηλοί αλλά σε περίπτωση αποτυχίας σκέφτομαι Α.Ε.Ν για πλοίαρχος..
Τα μαθηματικά και η φυσική για έναν της θεωρητικής παλεύονται?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
επειδη δεν ξερω αν υπαρχει καποιος εδω που να σου απαντησει με σιγουρια στο ερωτημα σου καλυτερα ρωτα σε καποιο σχολειο ΕΠΑΛ για να εισαι σιγουρη100%.

αν και νομιζω οτι δεν μπορει να δηλωσει ΑΕΝ απο τομεα υγειας.

Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά επικοινώνησα και με το υπουργείο παιδείας επομένως να ενημερώσω ότι από ΕΠΑΛ για να μπεις ΑΕΝ μπορείς από ΟΛΕΣ τις ειδικότητες. Υπάρχει και στο μηχανογραφικό όλων των ειδικοτήτων το αντίστοιχο κουτάκι που πρέπει να τικάρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NaVi

Νεοφερμένος

Ο NaVi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα!Είμαι καινούριος σε αυτό το site οπότε είναι το πρώτο post μου.Θα ήθελα μερικές πληροφορίες σχετικά με την ακαδημία εμπορικού ναυτικού (έψαξα και σε προηγούμενα θέματα, μη με παραπέμπετε σε άλλα).Είμαι θεωρητική κατεύθυνση και φέτος δίνω πανελλήνιες.Αν περάσω μηχανικός θα μπορέσω να τα βγάλω πέρα όσον αφορά τα μαθήματα; (μαθηματικά,φυσική,χημεία).Σε τι επίπεδο είναι; Θα μου χρειαστούν αυτές οι γνώσεις πάνω στο καράβι ή μόνο οι τεχνικές; Θα έχω επιλογή για μεταπτυχιακό; (εξωτερικό ή και εντός Ελλάδας και πάνω σε τι) Πόσα χρόνια εμπειρίας στη θάλασσα χρειάζεται πάνω κάτω για να πιάσω δουλειά στη στεριά; Τέλος θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που καμία επίσημη ανακοίνωση δεν διευκρινίζει.Στα εκπαιδευτικά ταξίδια (όταν είμαστε στη σχολή) πληρωνόμαστε κάθε μήνα που είμαστε ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ; Ευχαριστώ για το χρόνο σας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Καλησπέρα!Είμαι καινούριος σε αυτό το site οπότε είναι το πρώτο post μου.Θα ήθελα μερικές πληροφορίες σχετικά με την ακαδημία εμπορικού ναυτικού (έψαξα και σε προηγούμενα θέματα, μη με παραπέμπετε σε άλλα).Είμαι θεωρητική κατεύθυνση και φέτος δίνω πανελλήνιες.Αν περάσω μηχανικός θα μπορέσω να τα βγάλω πέρα όσον αφορά τα μαθήματα; (μαθηματικά,φυσική,χημεία).Σε τι επίπεδο είναι; Θα μου χρειαστούν αυτές οι γνώσεις πάνω στο καράβι ή μόνο οι τεχνικές; Θα έχω επιλογή για μεταπτυχιακό; (εξωτερικό ή και εντός Ελλάδας και πάνω σε τι) Πόσα χρόνια εμπειρίας στη θάλασσα χρειάζεται πάνω κάτω για να πιάσω δουλειά στη στεριά; Τέλος θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που καμία επίσημη ανακοίνωση δεν διευκρινίζει.Στα εκπαιδευτικά ταξίδια (όταν είμαστε στη σχολή) πληρωνόμαστε κάθε μήνα που είμαστε ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ; Ευχαριστώ για το χρόνο σας :)

Στα εκπαιδευτικα ταξιδια πληρωνεσε .Η φυσικη και η χημεια χρειαζονται σε ενα μηχανικο κατα την αποψη (για νακατλαβεις πως λειτουργει η μηχανη).Τωρα κατα ποσο εινα ευκολα νομιζω εχει να κανει κατα ποσο θα ασχοληθεις εσυ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NaVi

Νεοφερμένος

Ο NaVi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου φίλε μου :) Κάποιος άλλος που έχει κάποια άλλη άποψη ή που ξέρει να μου απαντήσει και στα άλλα ερωτήματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Εγω απ οτι ξερω ειναι οτι ως μηχανικος πλοιου δουλευεις μονο στη θαλασσα. Αν ξερει καποιος κατι αλλο πανω σ αυτο ας μας πει... Τα μαθηματα που αναφερεις ειναι σχετικα δυσκολα, αλλα αν στρωθεις πιστευω τα βγαζεις χωρις προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Το προβλημα φιλε μου ειναι αλλο στο οποιο μαλλον δεν εχεις ενημερωθει. Η ζητηση για αποφοιτους της σχολης απο τις εταιριες εχει μειωθει κατακορυφα μετα την κριση και πολλοι αποφοιτοι τελειωσαν και καθονται ή κανουν αλλες δουλειες τυπου σερβιτοροι κλπ. Απλα ακομα ο πολυς ο κοσμος εχει μεινει με την εντυπωση που ισχυε απο παλια οτι αμεσως βρισκεις δουλεια και με καλα λεφτα. Δεν ισχυει αυτο πλεον.

Καλα κανεις και εχεις αποριες για τα μαθηματα κλπ αλλα εγω σε λεω το εξης, πες οτι εχεις τελειωσει τη σχολη και εχεις το χαρτι στα χερια σου, τι θα κανεις απο κει και μετα? Ποιες θα ειναι οι επομενες κινησεις σου? Το χεις ψαξει αυτο? Γιατι αυτο ειναι το πιο σημαντικο, οχι αν απο θεωρητικη θα τα καταφερεις στη φυσικη, που πες οτι τα καταφερνεις και τελειωνεις. Επισης τα καλα λεφτα τα παιρνουν οι παλιοι καπετανιοι που εχουν πολλα χρονια εμπειρια και οχι ολο το προσωπικο. Τελος το πιο σοβαρο που πρεπει να λαβεις υποψη ειναι οτι σε περιπτωση που βρεις δουλεια σε καποιο πλοιο θα χρειαστει για το υπολοιπο της ζωης σου να εισαι για μεγαλα διαστηματα σερι σε πλοιο, γεγονος που εχει αμεσο αντικτυπο στην προσωπικη σου ζωη, δηλαδη στα γκομενικα, στις φιλιες-παρεες, ποτε θα βλεπεις τους δικους σου κλπ αλλα και στην ιδιαιτερη ψυχολογια που αφορα τετοιες συνθηκες εργασιας. Αν λοιπον δεν το καραγουσταρεις το θεμα αστο, μην πας επειδη νομιζεις οτι ετσι θα βρεις δουλεια ή οτι θα βγαλεις λεφτα. Και φυσικα ξεχναμε το να βρεις μονιμη γκομενα. Εγω σε προτεινω να στραφεις σε στρατιωτικες σχολες που εχουν σχεση με τη θαλασσα, αν σ αρεσει τοσο πολυ η θαλασσα. Διαφορετικα αν πας, τουλαχιστον να ξερεις που πας και να σαι συνειδητοποιημενος ωστε να μη γκρινιαζεις μετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Ποια η γνώμη σας για την σχολή αυτή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Πιστευεται οτι καποιος απο θεωρητικη, μπορει να παρακολουθησει τα μαθηματα της σχολης και να αποδωσει? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MsBonita31

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
με λιγο διαβασμα βεβαια! το επιπεδο των μαθηματων δεν ειναι υψηλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Δηλαδη δεν χρειαζεται να εχεις γνωσεις θετικης? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Γενικα στην 3βαθμια ξανα λενε πραγματα που ισως να λεγονται και στην 2βαθμια αρα με λιγο διαβασμα και ισως καμια βοηθεια απο συμφοιτητη ολα οκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Γενικα στην 3βαθμια ξανα λενε πραγματα που ισως να λεγονται και στην 2βαθμια αρα με λιγο διαβασμα και ισως καμια βοηθεια απο συμφοιτητη ολα οκ

Ακομα και με κανα ιδιαιτερο, βγαινει η σχολη? Γτ νομιζω οτι καποιος απο θεωρητικη θα τα βρει μπαστουνια... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Αυτο εξαρταται απο την προσωπικη προσπαθεια του καθενα πιστευω .τωρα αν καποιος θελει να κανει και καποιο μαθημα εξω απο το τμημα ειναι δικια του επιλογη και προφανος ισως βοηθησει ανεξαρτητα αν εισαι θεωριτικη η θετικη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Αυτο εξαρταται απο την προσωπικη προσπαθεια του καθενα πιστευω .τωρα αν καποιος θελει να κανει και καποιο μαθημα εξω απο το τμημα ειναι δικια του επιλογη και προφανος ισως βοηθησει ανεξαρτητα αν εισαι θεωριτικη η θετικη .

Ομως καποιος της θετικης δε θα ανταπεξελθει πολυ πιο ευκολα σε σχεση με καποιον της θεωρητικης στη συγκεκριμενη σχολη? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top