Διπλωματικό Σώμα

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Πραγματικά, πιστεύω ότι πρόκειται για τις χειρότερες εξετάσεις ever.
Κάποιες από τις ερωτήσεις (ελάχιστες) τις γνωρίζω ήδη.
Το θέμα είναι το εξής:
Οι απαντήσεις που θέλουν εκείνοι γίνεται να αντλούνται από τις γνώσεις που, π.χ., έχω αποκτήσει εγώ, μετά από διάβασμα διάφορων βιβλίων, ή πρέπει να διαβάσω το τάδε συγκεκριμένο ιστορικό βιβλίο, που έχει συγκεκριμένες αναλύσεις, για να τους τα πω, όπως τα γράφει;
Κουράγιο.

Αν διαβάζω ορθώς τη κρυστάλλινη σφαίρα μου και την τράπουλα ταρώ, οι επιλογές θα είναι τόσες, που θα κάνεις μία βόλτα από κει μεριά και θα μπορείς να λύσεις την απορία για τους επόμενους ενδιαφερόμενους.

Για την ιστορία, κριτική σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Guest854551


Σχετικά με τις μετακινήσεις στην ιεραρχία.
Με ποια διαδικασία γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
ανάλογα με τη δουλειά σου που έχεις κάνει και με το εκάστοτε πολιτικό σύστημα που είναι στη δεδομένη περίοδο.

φυσικά ρόλο παίζει το επίπεδο γλωσσών που έχεις και το επίπεδο της εκπαίδευσης σου.


Δεν με κατάλαβες.
Εγώ μιλάω για τις μετακινήσεις μέσα στο διπλωματικό σώμα.
Από ακόλουθος,πως γίνεσε Γ γραμματέας;Από Γ πως γίνεσε Β;κτλ κτλ μέχρι να φτάσεις στο αξίωμα του πρέσβη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
''ανάλογα με τη δουλειά σου που έχεις κάνει''
δεν ξέρω γιατί αλλά το πήρα ωςπρουπηρεσία πριν μπεις στο σώμα

Από οσο καταλαβα είναι πολύ χύμα αυτές οι διαδικασίες.Δεν υπάρχουν πολλές συγκεκριμένες προυποθέσεις ή κάτι τετοιο με αποτέλεσμα να υπάρχει περιθώριο για μέσο κτλ κτλ.

οκ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Ναι ναι κατάλαβα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Καλησπερα,
Ηθελα να ρωτησω οσον αφορα τις εξετασεις για το διπλωματικο,εχει ηλικιακο οριο?Καπου διαβασα οτι πρεπει να εισαι πανω απο 25 και κατω απο 31.Ισχυει?Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Καλησπερα,
Ηθελα να ρωτησω οσον αφορα τις εξετασεις για το διπλωματικο,εχει ηλικιακο οριο?Καπου διαβασα οτι πρεπει να εισαι πανω απο 25 και κατω απο 31.Ισχυει?Ευχαριστω!

Νομίζω αυτό αναγράφεται στην προκήρυξη. Σε παλαιότερες γινόταν αναφορά συγκεκριμένα στα έτη πχ από τάδε ως τάδε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Στην ιστοσελίδα του ΥΠΕΞ έχουν αναρτηθεί τα τελικά αποτελέσματα του φετινού διαγωνισμού, καθώς και των ενδιάμεσων δοκιμασιών και του σταδιακού αποκλεισμού των υποψηφίων. Ενδεικτικά, στο τελικό στάδιο, από 200 περίπου άτομα, έφτασαν μόλις 23! (Ενδεικτικό του επιπέδου δυσκολίας των εξετάσεων).
Το ηλικιακό όριο, με το ισχύον νομοθετικό πλαίσιο, είναι από 21 έως 35 αν δεν απατώμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Του χρόνου θα δώσω πανελληνιες και σκέφτομαι να μπω στη Συδ και να πάρω την ειδικότητα του στρατολόγου. Στη συνέχεια θέλω να σπουδάσω νομική γιατί το όνειρο μου είναι να γίνω δικαστής. Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να γίνω δικαστης στην πολεμική αεροπορία και γεικότερα δικαστής? Τι μαθηματα πρεπει να δώσεις για να περάσεις? Πρέπει να έχεις κάνει άσκηση σε δικηγορικό γραφείο? Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κατι περι του θεματος ας μου απαντήσει σύντομα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλό βράδυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Του χρόνου θα δώσω πανελληνιες και σκέφτομαι να μπω στη Συδ και να πάρω την ειδικότητα του στρατολόγου. Στη συνέχεια θέλω να σπουδάσω νομική γιατί το όνειρο μου είναι να γίνω δικαστής. Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να γίνω δικαστης στην πολεμική αεροπορία και γεικότερα δικαστής? Τι μαθηματα πρεπει να δώσεις για να περάσεις? Πρέπει να έχεις κάνει άσκηση σε δικηγορικό γραφείο? Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κατι περι του θεματος ας μου απαντήσει σύντομα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλό βράδυ

H άσκηση είναι υποχρεωτική για να δώσει κανείς εξετάσεις για δικαστικό, όπως επίσης είναι απαραίτητη και η δίχρονη μάχιμη δικηγορία στο βιογραφικό, για να μπορέσει κάποιος να εξεταστεί για το δικαστικό σώμα.

Σκέψου ότι στην περίπτωση που με την πρώτη φορά επιτύχεις στις εξετάσεις για το δικαστικό, αν δεν έχεις βγάλει άλλη σχολή πλην της Νομικής πριν, στην καλύτερη περίπτωση, όταν θα διοριστείς, θα είσαι 29-30 χρόνων. Φαντάσου αν βγάλεις κι άλλη σχολή πόσο θα φτάσεις, για να γίνεις δικαστικός.

Επίσης, υπάρχει και η Νομική ΣΣΑΣ (Θεσσαλονίκη), η οποία, βέβαια, έχει βάση περίπου 19.500 μόρια, και φέτος, π.χ., είχε 9 (εννιά) εισακτέους στο σύνολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paokaki 4ever

Νεοφερμένος

Ο paokaki 4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά μπορείται να μου πειτε τα προνομια ενος διπλωματη και για τη διπλωματικη ασυλια?

Σημείωση συντονιστή : Τα μηνύματα 136 και 137 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο θέμα με το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Παιδιά μπορείται να μου πειτε τα προνομια ενος διπλωματη και για τη διπλωματικη ασυλια?

Immunity my ass!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NaVi

Νεοφερμένος

Ο NaVi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καθίστε ρε παιδιά.Εφόσον βρισκόμαστε στο 2014,και εφόσον δίνεις και εξετάσεις για να μπεις...τι μέσον χρειάζεσαι...ΑΝ γράψεις τέλεια σε όλα θα μπεις,οι βαθμολογίες αναρτώνται και στο διαδίκτυο αν δεν κάνω λάθος.εν έτη 2014 πιστεύω πως το βύσμα δεν ισχύει τόσο όσο τότε αλλά περισσότερο το τι θα γράψεις.εξετάσεις είναι μην τρελαθούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top