Επαγγέλματα Κοινωνικού Κύρους

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Δε μπορεί ένας καθηγητής γυμνασίου να παίρνει ίδιο μισθό με έναν ιατρό του ΕΣΥ
Όπως δε μπορεί κι ένας Φυσικός με του κόσμου τα μεταπτυχιακά να παίρνει μετά βίας 700 ευρώ για να ζήσει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Δε μπορεί ένας καθηγητής γυμνασίου να παίρνει ίδιο μισθό με έναν ιατρό του ΕΣΥ
Δεν στέκει αυτό που λες. Και εγώ γιατρός θέλω να γίνω όμως δεν θεωρώ τους γιατρούς ανώτερη κοινωνική τάξη που πρέπει να απολαμβάνει μεγαλύτερα προνόμια και αμοιβές. Το θέμα είναι να μπορεί και ο γιατρός και ο δάσκαλος να ζουν αξιοπρεπώς με αυτά που παίρνουν. Όπως ο γιατρός κουράζεται όλη μέρα στο νοσοκομείο έτσι και ένας δάσκαλος κουράζεται με τα παιδιά.
Θυμάμαι μια δασκάλα μου που ερχόταν κάθε πρωί χαμογελαστή και ευχάριστη και εφευγε στα πρόθυρα νευρικού κλονισμού.
Ούτε η Εβίτα αξίζει μόνο τα 600 ευρώ ούτε σαφώς ένας γιατρός. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δεν στέκει αυτό που λες. Και εγώ γιατρός θέλω να γίνω όμως δεν θεωρώ τους γιατρούς ανώτερη κοινωνική τάξη που πρέπει να απολαμβάνει μεγαλύτερα προνόμια και αμοιβές. Το θέμα είναι να μπορεί και ο γιατρός και ο δάσκαλος να ζουν αξιοπρεπώς με αυτά που παίρνουν. Όπως ο γιατρός κουράζεται όλη μέρα στο νοσοκομείο έτσι και ένας δάσκαλος κουράζεται με τα παιδιά.
Θυμάμαι μια δασκάλα μου που ερχόταν κάθε πρωί χαμογελαστή και ευχάριστη και εφευγε στα πρόθυρα νευρικού κλονισμού.
Ούτε η Εβίτα αξίζει μόνο τα 600 ευρώ ούτε σαφώς ένας γιατρός. :)

Δεν είναι θέμα σπουδών αλλά θέμα δουλειάς ένας καθηγητής δουλεύει 8 ώρες το περισσότερο (ακαδημαικές) δηλαδή 6 το πολύ την ημέρα έχει Σαββατοκύριακα κενά Πασχα , Χριστούγεννα (2 βδομάδες) και το καλοκαίρι 3 μηνές.

Ένας νοσηλευτής (δε λέω ιατρός) παίρνει λιγότερο και δουλεύει τις 10πλάσιες ώρες από τον καθηγητή και κάνεις μια δουλειά με πολύ μεγαλύτερη ευθύνη..

το να παίρνουν αυτοί οι κλάδοι τα ίδια λεφτά είναι κοροιδεία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ippolyth

Νεοφερμένος

Η Forest Gump αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Νομίζω πως είναι αδιαμφισβήτητο το γεγονός ότι η ιατρική αποτελεί μία ύψιστη επιστήμη καθώς ασχολείται όχι μόνο με την επιβίωση αλλά και με τη βελτίωση του τρόπου ζωής του ανθρώπου. Όποιος διαφωνεί, τον προτρέπω να σκεφτεί την αντιδρασή του όταν ξαφνικά αισθανθεί ο ίδιος, ή ακόμη περισσότερο κάποιος κοντινός του άνθρωπος έναν έντονο στομαχόπονο! Ο γιατρός φαίνεται τότε σαν προστάτης-θεός. Χωρίς όμως να είναι! Το γεγονός όμως πως στα σίγουρα υπάρχουν πολλοί διευθαρμένοι γιατροί νομίζω πως δεν έχει να κάνει με την αξία αυτής καθεαυτής της σπουδαίας επιστήμης! Αυτές οι συζητήσεις μου θυμίζουν έναν πικρόχολο καθηγητή μου που πριν από κάποια χρόνια χαρακτήρισε "σύγχρονα ψώνια" όλους όσοι θέλουν να γίνουν γιατροί, καθώς θεωρούσε πως αποσκοπούσαν όλοι στο φακελάκι..΄Δε λέω πως δεν υπάρχουν κι αυτοί..Αλλά λίγο αφοριστικό αυτό για τους υπόλοιπους, δε νομίζετε? Μ' αυτή και μόνο τη λογική ο καθένας μειώνει την αξία τς ιατρικής, επιστήμης, αφου δεν τη θεωρεί αρκετή έτσι ώστε από μόνη της να παρακινήσει κάποιον να γίνει γιατρός..Δε λέω πως ο κλάδος αυτός δε βρίθει ψώνιων εν γένει..Αλλά υπάρχουν και αξιόλογοι επιστήμονες που αρνούμαι να δεχτώ πως υποτιμώνται έτσι από τον κάθε τυχάρπαστο που μειώνοντας την ιατρική προσπαθεί με λάθος τρόπο να το παίξει επαναστάτης έναντι των κοινωνικών προκαταλήψεων που έχουν στην ελίτ γιατρους, δικγόρους κ.τ.λ. Και όσο για την εξάρτηση από τις άλλες επιστήμες, θα έλεγα καλύτερα αλληλένδετη σχέση, όπως άλλωστε υπάρχει μεταύ ΟΛΩΝ των επιστημών..Μα δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό σ' αυτό? Μ΄πως ο μηχανικός μπορεί να πορευτεί δίχως τη βοήθεια του φυσικού ή ο φαρμακοποιός του χημικού και πάει λέγοντας??

Χίλια συγγνώμη και για το λογύδριό μου αν σας κούρασα, μετά τη δημοσίευσή του κατάλαβα πόσο μακροσκελές ήταν...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

psilos1975

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο psilos1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
OXI δεν μας κουρασες , εγω απο την μερια μου θα ηθελα να μαθω ποσοι απο αυτους που περασανε φετος στην ιατρικη οταν με το καλο την τελειωσουν , ποιος θα εχει τα κοτσια και εστω για ενα δυο χρονια να παει εθελοντης στους γιατρους διχως συνορα.. εγω οταν με το καλο τα καταφερω θα παω αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα!

εκει δειχνει καποιος πιστευω οτι πραγματικα κανει λειτουργημα..

υποψην , λειτουργημα δεν ειναι να δουλευεις και να αμοιβεσε εστω και στο εσυ... και δεν εννοω τα εξτρα και τα φακελακια και δεν ξερω τι αλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ippolyth

Νεοφερμένος

Η Forest Gump αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
καλά και ωραία και πολύ ποιητικά τα όσα λες, κι εγώ πριν από λίγο καιρό τα έλεγα γιατί πράγματι δεν υπάρχει σπουδαιότερο πράγμα από την προσφορά στο συνανθρωπο!Παρόλο που το υλιστικό πνεύμα τις εποχής κάνει την κάνει να φαίνεται ξεθωριασμένη-χωρίς ωστόσο να είναι!Αλλά όσο πλησιάζει ο καιρός βλέπω πως αν αναφέρω κάτι τέτοιο στους γονείς μου(που κακά τα ψέματα θα με συντρούν οικονομικά για κάμποσα χρόνια ακόμα..)θα φρικάρουν!Να πάει 20χρονη μικρή και απροστάτευτη κόρη τους έστω και για ένα μήνα μέσα στους Αφρικανούς ή τους Ασιάτες που έχουν τους βιασμούς καθμερινότητα, ενώ και καμιά σφαγή δεν γινεται καν μεγάλο θέμα...Κι εγώ αν ΄μουν γονιός έτσι θα αντιδρούσα..Για να μην αναφέρω τα κυκλώματα που συχνά αφορούν τις "μη κερδοσκοπικές" οργανώσεις τέτοιου τύπου, όπως φαίνεται σε πολλές αναφορές που έχουν γίνει κατά καιρούς εναντίον τους..Αυτό δεν το αναφέρω σε καμία περίπτωση για να μειώσω την αξία των προσπαθειών των γνήσιων γιατρών-εθελοντών, αντιθέτως τους αξίζουν ακόμα περισσότερα συγχαρητήρια που τα βάζουν με τους κερδοσκόπους του κυκλώματός τους..όμως όποιος θέλει ας μπει στη θέση μου και ας σκεφτεί: παρά τα πιστεύω του και με την υπάρχουσα κατάσταση στη χώρα θα έφευγε στα 24 ή τα 28 του για μία άλλη ήπειρο, όταν έχει εδώ τους γονείς, την ασφάλεια, το σύντροφό του?Δε με τιμά αυτό που θα πω, μα θα δίσταζα να τολμήσω κάτι τέτοιο στο εγγύς μέλλον, τουλάχιστον για μεγάλο χρονικό διαστημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Νομίζω πως είναι αδιαμφισβήτητο το γεγονός ότι η ιατρική αποτελεί μία ύψιστη επιστήμη καθώς ασχολείται όχι μόνο με την επιβίωση αλλά και με τη βελτίωση του τρόπου ζωής του ανθρώπου. Όποιος διαφωνεί, τον προτρέπω να σκεφτεί την αντιδρασή του όταν ξαφνικά αισθανθεί ο ίδιος, ή ακόμη περισσότερο κάποιος κοντινός του άνθρωπος έναν έντονο στομαχόπονο! Ο γιατρός φαίνεται τότε σαν προστάτης-θεός. Χωρίς όμως να είναι! Το γεγονός όμως πως στα σίγουρα υπάρχουν πολλοί διευθαρμένοι γιατροί νομίζω πως δεν έχει να κάνει με την αξία αυτής καθεαυτής της σπουδαίας επιστήμης! Αυτές οι συζητήσεις μου θυμίζουν έναν πικρόχολο καθηγητή μου που πριν από κάποια χρόνια χαρακτήρισε "σύγχρονα ψώνια" όλους όσοι θέλουν να γίνουν γιατροί, καθώς θεωρούσε πως αποσκοπούσαν όλοι στο φακελάκι..΄Δε λέω πως δεν υπάρχουν κι αυτοί..Αλλά λίγο αφοριστικό αυτό για τους υπόλοιπους, δε νομίζετε? Μ' αυτή και μόνο τη λογική ο καθένας μειώνει την αξία τς ιατρικής, επιστήμης, αφου δεν τη θεωρεί αρκετή έτσι ώστε από μόνη της να παρακινήσει κάποιον να γίνει γιατρός..Δε λέω πως ο κλάδος αυτός δε βρίθει ψώνιων εν γένει..Αλλά υπάρχουν και αξιόλογοι επιστήμονες που αρνούμαι να δεχτώ πως υποτιμώνται έτσι από τον κάθε τυχάρπαστο που μειώνοντας την ιατρική προσπαθεί με λάθος τρόπο να το παίξει επαναστάτης έναντι των κοινωνικών προκαταλήψεων που έχουν στην ελίτ γιατρους, δικγόρους κ.τ.λ. Και όσο για την εξάρτηση από τις άλλες επιστήμες, θα έλεγα καλύτερα αλληλένδετη σχέση, όπως άλλωστε υπάρχει μεταύ ΟΛΩΝ των επιστημών..Μα δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό σ' αυτό? Μ΄πως ο μηχανικός μπορεί να πορευτεί δίχως τη βοήθεια του φυσικού ή ο φαρμακοποιός του χημικού και πάει λέγοντας??
Συμφωνώ με αυτά που λες, αλλά η κατηγορία των ιατρών(τουλάχιστον) που αναφέρεσαι έχει ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ στη πράξη ότι είναι <<10%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Αν θέλετε κάτι πιο light, πριν τους Γιατρούς Χωρίς Σύνορα, δηλώστε εθελοντές σε κάποιο κοινωνικό ιατρείο ή διοργανώστε, σαν τμήμα, δραστηριότητες, όπως, πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας σε γηροκομεία ή σε μέρη όπου υπάρχουν άτομα τα οποία δεν έχουν πρόσβαση στον τομέα της υγείας, για τους χ,ψ λόγους. Εννοείται, πως σε όλα αυτά, θα έχετε την επίβλεψη ιατρού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Αν θέλετε κάτι πιο light, πριν τους Γιατρούς Χωρίς Σύνορα, δηλώστε εθελοντές σε κάποιο κοινωνικό ιατρείο ή διοργανώστε, σαν τμήμα, δραστηριότητες, όπως, πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας σε γηροκομεία ή σε μέρη όπου υπάρχουν άτομα τα οποία δεν έχουν πρόσβαση στον τομέα της υγείας, για τους χ,ψ λόγους. Εννοείται, πως σε όλα αυτά, θα έχετε την επίβλεψη ιατρού.
Για μένα αυτοί που αναφέρεσαι+το 10% που είπα εγώ είναι πάνω απ' όλα ΑΝΘΡΩΠΟΙ, γιατί αυτό σημαίνει το ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ και όχι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ/ΔΟΥΛΕΙΑ ιατρός, και γι'αυτό θα πρέπει να έχουνε, να αμοίβονται με πάρα πολύ υψηλούς μισθούς(μόνο οι δυο προηγούμενες κατηγορίες-που είναι και η μειοψηφία, της μειοψηφίας, ω μειοψηφία...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Για μένα αυτοί που αναφέρεσαι+το 10% που είπα εγώ είναι πάνω απ' όλα ΑΝΘΡΩΠΟΙ, γιατί αυτό σημαίνει το ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ και όχι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ/ΔΟΥΛΕΙΑ ιατρός, και γι'αυτό θα πρέπει να έχουνε, να αμοίβονται με πάρα πολύ υψηλές αμοιβές(μόνο οι δυο προηγούμενες κατηγορίες-που είναι και η μειοψηφία, της μειοψηφίας, ω μειοψηφία...)

Άτομο το οποίο βλέπει την ιατρική ως επάγγελμα είναι ξεγραμμένο από το νοσοκομείο που θα εργάζομαι.

Βασικά, πίπα. Θα πρέπει να συνεργαστώ μαζί του, οπότε πάρτε την ατάκα μου και από τα 2 sides.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Άτομο το οποίο βλέπει την ιατρική ως επάγγελμα είναι ξεγραμμένο από το νοσοκομείο που θα εργάζομαι.

Βασικά, πίπα. Θα πρέπει να συνεργαστώ μαζί του, οπότε πάρτε την ατάκα μου και από τα 2 sides.
Όλοι οι ιατροί βλέπουν την ιατρική ως επάγγελμα, απλά μερικοί λένε ότι πουλάνε επιστήμη για να παίρνουν περισσότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psilos1975

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο psilos1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
καλα ενταξη αρχισαμε τις αερολογιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top