Φοβάστε για την επιλογή σας; (κυρίως όσοι δε δήλωσαν παιδαγωγικά)

kritsinaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Όλα σχετικά είναι. Εμένα ο πατέρας μου τελείωσε δάσκαλος, διορίστηκε έναν μήνα αφότου πήρε πτυχίο έκατσε 3 χρόνια, τους μούτζωσε και έφυγε! ( και καλά έκανε) μπήκε στο οικονομικό έκανε επιχείρηση και τώρα δεν σκέφτεται πως θα με σπουδάσει, η μάνα μου όμως είναι δασκάλα και δεν μπορούσε να κάνει το ίδιο γιατί έπρεπε να μας μεγαλώσει και δουλεύει σαν δασκάλα. Καλή η σταθερή δουλειά αλλά βλέπω φίλους των γονιών μου παιδαγωγούς που δανείζονται για να σπουδάσουν τα παιδιά τους, να πληρώσουν τα φροντιστήρια και την βγάζουν τσίμα τσίμα κάθε μήνα.
Αντιστοιχως ξερω κ εγω ελευθερους επαγγελματιες ιδιαιτερα δικηγορους που με το ζορι βγαζουν 1000 ευρω το μηνα και αν. Ατομα αξιολογα που ομως δεν εχουν ετοιμο γραφειο απο γονιους κ δουλευουν σε δικηγορικα γραφεια πολυ σκληρα για ελαχιστα χρηματα. Ολα λοιπον ειναι σχετικα. Με το να γιναι κανεις γιατρος η δικηγορος δε σημαινει οτι θα βγαλει χρηματα Για μενα σημαντικο ειναι να κανεις κατι το οποιο πρωτα απολα σου αρεσει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Titakos

Νεοφερμένος

Ο Titakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Κοίτα πάντα θα υπάρχουν και αυτοί οι οποίοι θέλουν κάποιον να είναι πάνω από τον σβέρκο τους και να τους λέει τι να κάνουν όπως και αν το κάνουμε... Αλλά δεν σημαίνει πως πρέπει να έχεις έτοιμο γραφείο-ιατρείο ή ότι άλλο για να πετύχεις, ξέρω άτομα που είχαν γραφεία και παιδιά τους βγήκαν μοσχάρια στην ίδια δουλειά, εμ δεν έκαναν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Αντιστοιχως ξερω κ εγω ελευθερους επαγγελματιες ιδιαιτερα δικηγορους που με το ζορι βγαζουν 1000 ευρω το μηνα και αν. Ατομα αξιολογα που ομως δεν εχουν ετοιμο γραφειο απο γονιους κ δουλευουν σε δικηγορικα γραφεια πολυ σκληρα για ελαχιστα χρηματα. Ολα λοιπον ειναι σχετικα. Με το να γιναι κανεις γιατρος η δικηγορος δε σημαινει οτι θα βγαλει χρηματα Για μενα σημαντικο ειναι να κανεις κατι το οποιο πρωτα απολα σου αρεσει;)

Συμφωνω!
Λευτα δεν βγαζει αυτος που θα τελιωσει μια συγκεκριμενη "high class" σχολη ... βλ. πολυτεχνιο, γιατρος, δικηγορος κτλ ...
Λευτα βγαζει αυτος που δουλευει καλυτερα απο τους υπολοιπους του ιδιου τομεα ... απλα αυτοι που τελιωσαν πολυτεχνια, ιατρικη, νομικη κτλ εχουν τα εφοδια ωστε να μπορουν βγαλουν περισσοτερα λευτα απ'αυτους που τελιωσαν πχ καποιο ΤΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
καλα και για το τελευταιο που ειπες μην παιρνεις ορκο...
πολλα ΤΕΙ δινουν περισσοτερα εφοδια για καλυτερη επαγγελματική αποκατασταση σε σχεση με άλλα ΑΕΙ (δες ιατρική-φυσικοθεραπεία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dream on

Νεοφερμένος

Η dream on αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
εμενα η 1η μ επιλογη ηταν τ παιδαγωγικο δημοτικης εκπαιδευσης, οχι γτ εχει αμεση επαγγελματικη αποκατασταση, αλλα επειδη ειναι αυτο με τ οποιο θελω να ασχοληθω απο τοτε π τελειωσα τ δημοτικο..ειτε η βαση γ ν μπεις στ σχολη ηταν 10/20 ειτε 20/20 κ παλι θα τ δηλωνα ως 1η επιλογη. Παρα ταυτα, δν τα καταφερα κ περασα στη φιλοσοφικη Αθηνων, στο τμημα της φιλολογιας. Το σημαντικο ειναι να μη ξεφυγεις απο το στοιχειο με τ οποιο θες να καταπιαστεις.. Αν δν καταφερεις να σπουδασεις αυτο που πραγματικα επιθυμεις, προσπαθησε να σπουδασεις κτ παραπλησιο κ μη σε επηρεαζουν τα πρεπει π σου επιβαλλουν οι αλλοι. Σπουδασε με βαση τα θελω σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
αν είναι δυνατόν!!!! τι θέμα είναι αυτό θεέ μου??? βρέ παιδιά πλάκα μου κάνετε? τι εκτος από το παιδαγωγικο? ξέρετε τι θα γίνει μετά από λίγα χρόνια και αν θα έχουν τόση ζήτηση οι δάσκαλοι? μπορεί να χρειάζονται περισσότερους φιλολόγους ή λογιστές στο μέλλον! εγώ προσώπικα το έπιανα το παιδαγωγικό αλλά δεν το έβαλα γιατί δεν είναι αυτό που θα ήθελα να κάνω σε ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗ ΖΩΗ! ο καθένας μπορεί να πετύχει με σκληρή δουλειά σε οποιοδήποτε τομέα αρκεί αυτό που κάνει να του ΑΡΕΣΕΙ! μην ψάχνετε πάντα την εύκολη λύση. ο δημόσιος τομέας είναι κάτι το "σίγουρο" αλλά δεν είναι και το πάν... και τώρα που τα κόψανε και όλα....άλλα λόγια να αγαπιόμαστε! αυτοί που θα επιβιώσουν θα είναι αυτοί που έχουν ΖΗΛΟ και ΠΑΘΟΣ για αυτο που κάνουνε, γιατί ακόμα και στα δύσκολα τα βγάζουν πέρα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dexter08

Νεοφερμένος

Ο dexter08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
τι εχουν οι δικηγοροι και οι δασκαλοι? επαγγελματικη αποκατασταση? ποιος σας τα μαθαινει αυτα?

η δικηγορια ειναι κορεσμενο επαγγελμα. εκτος απο τους 10-20 δικηγορους, τους αναγνωρισμενους που παιρνουν κ τα πολλα φραγκα, οι αλλοι βγαζουν με το ζορι ενα 1200αρι το μηνα. οσο για τους δασκαλους, με τις περικοπες που ερχονται προβλεπεται συμφωνα με αναλυτες φασμα ανεργιας σε 4-6 χρονια απο τωρα.

γενικως καμια δουλεια δε θα αποφερει χρηματα αμα δεν δουλεψεις σκληρα. αρχικα σκληρη δουλεια στην σχολη με παρακολουθηση μαθηματων και αμεση επαφη με την επιστημη. και στην συνεχεια σκληρη δουλεια και στο χωρο εργασιας. ετσι μονο θα μπορεσει καποιος ανθρωπος των γραμματων να πιασει -δικαιωματικα- τις 2000 και 3000 ευρω το μηνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MONTA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MONTA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Αν δε εχεις καποιο μεσο να σε βοηθησει ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα στο θεμα δικηγορου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
...και αν δεν βρούμε δουλειά με το πρώτο πτυχίο χάσαμε την μπάλα της ζωής; ε;

Προσωπικά δεν με καίει μια αν βρω ή όχι δουλειά σε αυτό που σπούδασα. Ή αν θα μπορέσω να "χωθώ" στο δημόσιο και να "αράξω" και να φυτρώσω καμία τουμπανισμένη κοιλιά δημοσίου υπαλληλάνθρωπου με μπλουζάκι lacoste και ύφος σατράπη-ειδικού επιστήμονα. Σπουδάζω πρωτίστως γιατί μου αρέσει και με ευχαριστεί να διαβάζω αυτό το επιστημονικό αντικείμενο. Τώρα αν δεν βρω δουλειά, θα φροντίσω να το συνδυάσω επαγγελματικά με κάτι άλλο. Τόσα μεταπτυχιακά υπάρχουν. Έτσι και αλλιώτικα και πασαλιμανιώτικα, υπάρχει γενικευμένη ανεργία σε όλους τους κλάδους είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό. Από την άλλη δεν μετάνιωσα και δεν μετανιώνω αν σπούδασα κάτι μη μοδάτο και όχι τόσο γκλάμουρους από τις βαφτιζόμενες "πρωτοκλασσάτες" επιστήμες των Ελληνικών κατινίστικων ΜΜΕ. Θέλω να πηγαίνω κόντρα στο ρεύμα της εποχής και σε ότι πουλάει ή ξεπουλάει..Έτσι είμαι εκ φύσεως. Απέχω από την λογική μάζας και επιδειξιομανίας στον κοινωνικό περίγυρο, φίλους, σόι,...κτλ όπως κάνουν πολλοί. Αλλά αποκλείεται με ένα τόσο δυνατό πτυχίο να μείνω άνεργος. :whistle: Δουλειά δεν είναι δύσκολο να βρεις, αρκεί να σου αρέσει να είσαι μεθοδικός και εργατικός. Τώρα αν είσαι γλυκανάλατος μπούλης ή κακομαθημένη κοπελίτσα, δεν φταίει η ανεργία, αλλά η προσωπική ακαματοσύνη. Όντως, πολλοί άνθρωποι είναι ακατάλληλοι για εργασία. Όπως επίσης, ας πάψουμε σαν χώρα να ονειρευόμαστε δουλειές γραφείου με γραβατομένους νέους και ξώπλατες δεσποινίδες...Μόνο στην Ελλάδα κουβαλάμε τόσο ψώνιο και ψωνισμένη επιδειξιομανία-πτυχιομανία (σύνδρομο στέρησης και ραγιαδισμού από την Β.Ευρώπη και ανεπτυγμένο κόσμο, διότι είμαστε υπανάπτυκτοι). Μόνο στην Ελλάδα θέλουμε να σπουδάζουμε επιστήμες, που έχουν εργασιακές προοπτικές μόνο στο ανεπτυγμένο εξωτερικό και αυτό δείχνει ότι πόσο άσχετοι είμαστε με το θέμα ελληνική αγορά εργασίας και "προσγειωμένες" προοπτικές ανάπτυξης αυτής. Ήθελα να ξέρω ως προς τι τόσα πολυτεχνεία και οικονομικοπληροφορικές όταν δεν έχουμε ούτε μια βαριά βιομηχανική μονάδα για δείγμα...Μόνο τράπεζες, ιατροδικαστικά κυκλώματα και πιστωτικές έχουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Χαχαχα, παιδαγωγικα, χααχααααχααα :D
Ξέρεις ότι όσοι καταφέρουν και περάσουν ΑΣΕΠ, πάνε στην Κωλοπετεινίτσα και τρέχουν από σχολείο σε σχολείο για να συμπληρώσουν ώρες θα πάρουν στο τέλος του μήνα.....500 ευρώ, ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αίτνα

Νεοφερμένος

Η ΄Οπως και της γιαγιάς :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Παντού υπάρχει δυσκολία αποκατάστασης οπότε διαλέγουμε αυτό που γουστάρουμε! Η ζωή είναι μια!Αν θες πραγματικά παιδαγωγικά,πήγαινε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top