Αθήνα ή Θεσσαλονίκη;

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
ναι την καναμε την επισκεψη, τους περισσοτερους δεν τους ξερει ουτε η μανα τους...τελος παντων, η ποιοτητα σπουδων ειναι εξισου καλη κ στις δυο πολεις πιστευω, με εξαιρεση το ΕΜΠ που ειναι σαφως καλυτερο. Απο κει κ περα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα, αν δε βαριεσαι να κοβεις βολτες ολη την ωρα στα ιδια μερη, πηγαινε Θεσσαλονικη. Αν θες ποικιλια, προσβαση σε συναυλιες, εκδηλωσεις κ γενικα πολιτιστικα δρωμενα πηγαινε Αθηνα, αν δε σε πειραζουν οι μετακινησεις, που στην Αθηνα ειναι προβλημα. Προσωπικα την Αθηνα δεν την αλλαζω, στη Θεσσαλονικη βαριεμαι.

Επισης, το αν ειναι πασιφανες ποιος εχει το κομπλεξ το αμφισβητω...αν ηταν, δε θα καναμε αυτη τη συζητηση...Παντως, θυμαμαι τον εαυτο μου 10 χρονων παιδακι να μου λεει ο θεσσαλονικιος γειτονας των παππουδων μου " σιγα την Αθηνα, μπορει εσεις να ειστε πρωτευουσα, αλλα εμεις ειμαστε πολιτιστικη πρωτευουσα " ( χεστηκ' η φοραδα στ' αλωνι, ηταν πολιτ. πρωτ. για κανα χρονο κ το κανε θεμα ο τυπος ) απλα μου εκανε εντυπωση που χωρις να του πω εγω τπτ ξεκινησε να μου τη λεει. Στο δεκαχρονο τωρα !!! Οποτε...ας μου επιτρεψετε να αμφιβαλω περι κομπλεξ....
σου στελνω p.m. γιατι αν απαντησω εδω θα ξεφυγει η κατασταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.
το οτι η ασοεε συμφωνα με την wikipedia τοποθετειται ιεραρχικα μετα το εμπ δεν δειχνει οτι υπαρχει μια ανεπισιμη ιεραρχια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
το οτι η ασοεε συμφωνα με την wikipedia τοποθετειται ιεραρχικα μετα το εμπ δεν δειχνει οτι υπαρχει μια ανεπισιμη ιεραρχια?
καμία σχέση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 351 μηνύματα.

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
αλλα τι εννοει?
προφανώς η κατάταξη γίνεται βάσει του αριθμού των επισκέψεων. Δεν πραγματοποιει η wikipedia αξιολογήσεις ιδρυμάτων, ούτε καν ''άτυπα''. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
το οτι η ασοεε συμφωνα με την wikipedia τοποθετειται ιεραρχικα μετα το εμπ δεν δειχνει οτι υπαρχει μια ανεπισιμη ιεραρχια?

Ιεραρχία σε ποιο πράγμα; Υπάρχει κανένα τμήμα που να είναι κοινό ανάμεσα στα δύο ιδρύματα;
Ανάμεσα σε ίδια τμήματα διαφορετικών ιδρυμάτων φυσικά και υπάρχει, μόνο που η σημασία της για τα μεταπτυχιακά είναι πολύ μικρότερη απ'οτι ο βαθμός πτυχίου. Στην αγορά εργασίας, απ'την άλλη, δεν παίζει κανένα ρόλο. Και πρέπει να γίνει αντιληπτό ότι συνήθως ιεραρχία υπάρχει ανάμεσα σε τμήματα, όχι ανάμεσα σε πανεπιστήμια. Ο λόγος είναι οι διαφορές αντικειμένων και τα βιογραφικα των καθηγητών του κάθε τμήματος. Είναι δυνατόν η Θεολογία ΕΚΠΑ να είναι βαρύτερο πτυχίο απ'οτι η Οικονομική Επιστήμη της ΑΣΟΕΕ μόνο και μόνο επειδή το ΕΚΠΑ έχει καλύτερη κατάταξη στις διάφορες (αμφίβολες) λίστες;
-----------------------------------------
το οτι η ασοεε συμφωνα με την wikipedia τοποθετειται ιεραρχικα μετα το εμπ δεν δειχνει οτι υπαρχει μια ανεπισιμη ιεραρχια?

...Συν το ότι αξιολόγηση μπορώ να εκδώσω κι εγώ αν θέλω, μόνο που πρώτον, σημασία έχει ΠΟΙΟΣ την εκδίδει και το σημαντικότερο, ποια είναι τα κίνητρά του. Γνωρίζεις οτι κορυφαία πανεπιστήμια, εντελώς για λόγους PR, χρηματίζουν ακαδημαικούς φορείς για να τους ανεβάζουν στις κατατάξεις; Το Princeton για παράδειγμα έχει αναπτύξει πάρα πολλές μεθόδους για να καταφέρνει πάντα να ειναι πρώτο πανεπιστήμιο των ΗΠΑ. Και οι περισσότερες απ'αυτές δεν έχουν καμία σχέση με ακαδημαικά πράγματα, πολλές φόρες μάλιστα λειτουργούν και εις βάρος τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordV

Νεοφερμένος

Ο V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Ιεραρχία σε ποιο πράγμα; Υπάρχει κανένα τμήμα που να είναι κοινό ανάμεσα στα δύο ιδρύματα;
Ανάμεσα σε ίδια τμήματα διαφορετικών ιδρυμάτων φυσικά και υπάρχει, μόνο που η σημασία της για τα μεταπτυχιακά είναι πολύ μικρότερη απ'οτι ο βαθμός πτυχίου. Στην αγορά εργασίας, απ'την άλλη, δεν παίζει κανένα ρόλο. Και πρέπει να γίνει αντιληπτό ότι συνήθως ιεραρχία υπάρχει ανάμεσα σε τμήματα, όχι ανάμεσα σε πανεπιστήμια. Ο λόγος είναι οι διαφορές αντικειμένων και τα βιογραφικα των καθηγητών του κάθε τμήματος. Είναι δυνατόν η Θεολογία ΕΚΠΑ να είναι βαρύτερο πτυχίο απ'οτι η Οικονομική Επιστήμη της ΑΣΟΕΕ μόνο και μόνο επειδή το ΕΚΠΑ έχει καλύτερη κατάταξη στις διάφορες (αμφίβολες) λίστες;
-----------------------------------------


...Συν το ότι αξιολόγηση μπορώ να εκδώσω κι εγώ αν θέλω, μόνο που πρώτον, σημασία έχει ΠΟΙΟΣ την εκδίδει και το σημαντικότερο, ποια είναι τα κίνητρά του. Γνωρίζεις οτι κορυφαία πανεπιστήμια, εντελώς για λόγους PR, χρηματίζουν ακαδημαικούς φορείς για να τους ανεβάζουν στις κατατάξεις; Το Princeton για παράδειγμα έχει αναπτύξει πάρα πολλές μεθόδους για να καταφέρνει πάντα να ειναι πρώτο πανεπιστήμιο των ΗΠΑ. Και οι περισσότερες απ'αυτές δεν έχουν καμία σχέση με ακαδημαικά πράγματα, πολλές φόρες μάλιστα λειτουργούν και εις βάρος τους.
συμφωνώ απολύτως με όλα όσα ανέφερες. Έχεις δίκιο.:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top