Απόψεις για δωρεάν φροντιστήριο

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Το κοινωνικό φροντιστήριο θα μπορούσε να έχει μια διαφορετική δομή και λογική ύπαρξης. Αν σκεφτούμε ότι η κλασική διδακτική ώρα του πρωινού σχολικού μαθήματος δεν προσφέρει τα μέγιστα σε ένα μαθητή, το κοινωνικό φροντιστήριο θα μπορούσε να καλύψει αυτό το κενό. Όλοι ξέρουμε ότι σε ένα τμήμα με 25 μαθητές τουλάχιστον, όσο καλός και να είναι ο διδάσκων, το μάθημα δεν μπορεί να λειτουργεί σε πολλά επίπεδα για να καλύπτει όλους τους μαθητές. Συνεπώς παρατηρείται το σύνηθες φαινόμενο: μαθητές πολλών "ταχυτήτων". Αν το σύστημα της δημόσιας παιδείας δεν ήταν αυστηρά εξεταστικό, το κοινωνικό φροντιστήριο θα μπορούμε να υποστηρίξει την πρωινή σχολική διδασκαλία. Έτσι το φροντιστήριο θα ήταν περιττή ανάγκη. Ποιος μαθητής θα έκανε φροντιστήριο αν ο τρόπος εισαγωγής στα Πανεπιστήμια δεν ήταν συνδεδεμένος με το λύκειο; Ποιος μαθητής θα πήγαινε στο κοινωνικό φροντιστήριο με δική του πρωτοβουλία να καλύψει κενά δικά του;

Το φροντιστήριο μετεξελίχθηκε σε ένα "δεύτερο σχολείο" μετά το 1980, όπου με την αναδυόμενη οικονομική άνεση του Έλληνα, υπήρξε μια παράλληλη αλλαγή κουλτούρας (κουλτούρα της μεταπολίτευσης ή αλλιώς cult-ούρα να φύγουμε). Η εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο ξεπέρασε την ανάγκη της μάθησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Ωραια η ιστορια σου. Σου δοθηκε η δυνατοτητα να σπουδασεις! Ετσι αποδεικνυεται οτι οντως γινεται δουλεια. Μακαρι η γνωση να προσφεροταν δωρεαν. Παντως παιδια πιστευω οτι θα επρεπε να υπαρχουν οικονομικα κριτηρια για να παρακολουθουν μαθηματα μονο οι αδυναμοι οικονομικα γιατι ακομη κι αυτοι ''που τα 'χουν'' δε χανουν την ευκαιρια για τζαμπα παροχες, με αποτελεσμα να μαζευονται πολλα ατομα στα μαθηματα.

Μα υπάρχουν οικονομικά κριτήρια για το Κοινωνικό Φροντιστήριο και μάλιστα αυστηρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Κατερινα16 εδω δε λεμε για το κοινωνικο φροντιστηριο που πηγες, λεμε πως σου φαινεται οταν δεν υπαρχουν οικονομικα κριτηρια. Αν διαβασεις στην πρωτη σελιδα το θεμα στην αρχη θα καταλαβεις. Εγω ειμαι αντιθετος παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Και στο φροντιστήριο που πάω εγώ έχει οικονομικά κριτήρια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Κατερινα16 εδω δε λεμε για το κοινωνικο φροντιστηριο που πηγες, λεμε πως σου φαινεται οταν δεν υπαρχουν οικονομικα κριτηρια. Αν διαβασεις στην πρωτη σελιδα το θεμα στην αρχη θα καταλαβεις. Εγω ειμαι αντιθετος παντως.

Κάθε κοινωνικό φροντιστήριο έχει οικονομικά κριτήρια. Τώρα αν ανοίξουμε υποθετικές συζητήσεις δε νομίζω να βγάλει κάπου. Δημιουργήθηκε για τα παιδιά που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να πάνε σ ένα ιδιωτικό φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Katerina16 δεν ειναι υποθετικη η συζητηση. Αν διαβασεις την πρωτη σελιδα απο την αρχη θα καταλαβεις. Ειναι μια ομαδα καθηγητων που δεχεται ολους τους μαθητες δωρεαν, ανεξαρτητως φορολογικης δηλωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Συγχαρητηρια σε οποιον καθηγητη κανει κατι τετοιο..!!!


Στην περιοχη μου ενα γνωστο φροντιστηριο περυσι ανακοινωσε οτι θα παρεχει δωρεαν φροντηστηριο σε ολα τα μαθηματα για τους μαθητες της Α' λυκειου..Ακουστηκε ομως οτι ειχε παρει λεφτα απο το Δημο ως επιδοτηση.Δεν ξερω σιγουρα τι εγινε. Εγω παντως πηγα και δεν μ αρεσε καθολου γιατι οι καθηγητες δεν νοιαζονταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo Vat

Νεοφερμένος

Η Jo Vat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ας μη μιλήσουμε λίγο για θεμιτό ας μιλήσουμε για ηθικό.
Είναι ηθικό που το εκπαιδευτικό σύστημα αναγκάζει τα παιδιά να στρέφονται στα φροντιστήρια για να έχουν δουλειά περισσότεροι καθηγητές;
Είναι ηθικό που τα παιδιά του λυκείου τώρα θα δίνουν 3 φόρες με πανελλαδικά θέματα για να πρέπει να κάνουν 3 χρόνιες φροντιστήριο;
Και τώρα σε πείραξε μήπως χάσουν οι καθηγητές δουλειά; Μήπως δεν έχει πια μερσεντα ο ιδιοκτήτης του φροντιστηρίου;

Και κάτι άλλο δηλαδή μήπως πιστευτείς ότι στο δωρεάν φροντιστήριο θα πάνε τα πλούσια παιδιά; Αυτά μπορούνε να πάνε σε όπιο φροντιστήριο θέλουν. Όμως με τα μη πλούσια παιδιά τι γίνετε αυτά δεν έχουν δικαίωμα να σπουδάσουν;
Τρελαίνομε ρε γαμώτο δεν γίνετε να είναι αρνητικός κάποιος με τα δωρεάν μαθήματα, πόσο ανήθικος είναι;

Θα συμφωνήσω μαζί σου, με κάλυψες σε όσα είπες!
Το θέμα είναι καθαρά ηθικό!!
Θα έπρεπε οι καθηγητές να μην βλέπουν μόνο το προσωπικό τους συμφέρον αλλά να πάρουν παράδειγμα τους άλλους που προσφέρουν κοινωνικό έργο χωρίς ανταλλάγματα. Το να παραπονιούνται ότι τους κλέβουν την δουλειά είναι απάνθρωπο και εγωιστικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nancy2

Νεοφερμένος

Η Νανσυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Θα σας πω την προσωπική μου εμπειρία σχετικά με το θέμα.
Πέρσι που ήμουν γ λυκείου δεν είχα την οικονομική δυνατότητα να πάω φροντιστήριο και προσπαθούσα μόνη μου με την βοήθεια κάποιων φιλολόγων του σχολείου μου να βελτιωθώ και να ξεπεράσω τον εαυτό μου ώστε να κάνω πραγματικότητα το όνειρο μου, να σπουδάσω. Κάπου στο Γενάρη λοιπόν δημιουργείται στην πόλη μου το Κοινωνικό Φροντιστήριο. Εθελοντές καθηγητές και πρόθυμοι όλοι να κάνουν ότι καλύτερο και να μας βοηθήσουν. Παρακολουθούσα σιγά σιγά μαθήματα και μετά το Μάρτιο πήραμε την απόφαση με τις καθηγητριες να τα αυξήσουμε και μάλιστα 2 εβδομάδες πριν από τις πανελλήνιες πηγαίναμε σπίτι τους και μας έκαναν εκεί μάθημα. Ακύρωναν ιδιαίτερα μαθήματα και είχαν δώσει μεγάλη προσοχή σε μας, μας έλεγαν τι να διαβάσουμε, που έχουμε κενά , μας τα κάλυπταν ...μας έπαιρναν τηλέφωνο συνέχεια να δουν που βρισκόμαστε αν μας δυσκολεύει κάτι. Μας αγαπούσαν σαν παιδιά τους και έκαναν το καλύτερο. Ειδικά στα λατινικά που είχα μία άχρηστη καθηγητρια στο σχολείο βελτιώθηκα όσο δε πάει μέσα σε 2 μήνες. Εκεί που θα έγραφα μονάδα έγραψα 13,5 και πιστέψε με μου αρκούσε. Μετά από κάθε μάθημα συναντιόμασταν και έχουμε κρατήσει επαφή και χαίρονται τόσο πολύ όταν μαθαίνουν νέα μας. Όταν μας βλέπουν. Χρωστάω πολλά στις συγκεκριμένες κυρίες γιατί αν δεν ήταν αυτές εγώ τώρα ίσως να μην είχα κάνει το όνειρο μου πραγματικότητα. Ήταν ένα χέρι βοηθείας που μας έσωσε όλους...όλα τα παιδιά που παρακολουθούσαμε. Είμαι αιωνια ευγνώμων. :) ....Σπουδάζω Φιλολογία στην Κομοτηνή και από το 3ο έτος που θα μπορώ και με το νόμο να διδάξω θα κάνω τα χαρτιά μου για το Κοινωνικό Φροντιστήριο. Όπως με βοήθησαν και μένα , έτσι θα ήθελα και γω να βοηθήσω παιδιά που το έχουν ανάγκη...γιατί τα ίδια πέρασα και ξέρω πως είναι από το πουθενά να έρχεται μία μικρή βοήθεια που δεν είναι ακριβώς μικρή. Σου δίνει πάρα πολλά ..πάνω απ όλα μαθήματα ζωής.



Μπορεί να ακουστεί ανόητο αλλά συγκινήθηκα λίγο! Μακάρι να γίνονταν και στον τόπο μου τέτοιες κινήσεις! Εδώ που μένω όσοι πηγαίνουν φροντιστήριο πληρώνουν από 1700 και πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Πηγαινε στο κοινωνικο φροντιστηριο τοτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Πηγαινε στο κοινωνικο φροντιστηριο τοτε.

Εδώ ρε μεγάλε σε ρωτάμε μέσω πμ να πεις που είναι το κοινωνικό φροντιστήριο και το κρατάς επτασφράγιστο μυστικό και δεν λες; Δεν ντρέπεσαι λίγο; Έχεις και μια ηλικία, γιατί αναφέρεις δημοσίως αυτό το θέμα; Τι φοβάσαι μην σου πάρει κάποιος την θέση ή δεν πάει κάποιο παιδί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nancy2

Νεοφερμένος

Η Νανσυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Πηγαινε στο κοινωνικο φροντιστηριο τοτε.


Δεν υπάρχει κοινωνικό φροντιστήριο στην πόλη μου. Το κοντινότερο που ξέρω είναι 30 χλμ μακριά και έτσι δεν υπάρχουν εναλλλακτικές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
καποιοι εκπαιδευτικοι βλεπουν το επαγγελμα τους σαν λειτουργημα κια οχι μονο σαν λεφτα και αυτο ειναι αξιαπαινο .πηγαινα στο κοινωνικο φροντηριο της αρχιεπισκοπης και οι καθηγητες ηταν πολλοι καλοι.οσα παιδια δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να κοιταξουν στους δημους τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
καποιοι εκπαιδευτικοι βλεπουν το επαγγελμα τους σαν λειτουργημα κια οχι μονο σαν λεφτα και αυτο ειναι αξιαπαινο .πηγαινα στο κοινωνικο φροντηριο της αρχιεπισκοπης και οι καθηγητες ηταν πολλοι καλοι.οσα παιδια δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να κοιταξουν στους δημους τους.

Υπάρχουν 3 κατηγορίες τέτοιων εκπαιδευτικών:
- Οι νέοι που το κάνουν για να μαζέψουν εμπειρία με την ελπίδα ότι θα πάρουν μια θέση στο δημόσιο. Εναλλακτική επιλογή είναι να τους στείλουν στην άκρη του κόσμου με 600 ευρώ και στο τέλος θα βγαίνει ο μήνας με ζημιά.
- Οι συνταξιούχοι που πάνε εκεί να σκοτώσουν την ώρα τους. Κατά τη γνώμη μου εφόσον είναι συνταξιούχοι δεν πρέπει να έχουν το δικαίωμα να διδάσκουν σε οποιοδήποτε φορέα.
- Οι καθηγητές με βλέψεις να κάνουν πολιτική καριέρα που θέλουν να κερδίσουν την εκτίμηση της κοινωνίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Υπάρχουν 3 κατηγορίες τέτοιων εκπαιδευτικών:
- Οι νέοι που το κάνουν για να μαζέψουν εμπειρία με την ελπίδα ότι θα πάρουν μια θέση στο δημόσιο. Εναλλακτική επιλογή είναι να τους στείλουν στην άκρη του κόσμου με 600 ευρώ και στο τέλος θα βγαίνει ο μήνας με ζημιά.
- Οι συνταξιούχοι που πάνε εκεί να σκοτώσουν την ώρα τους. Κατά τη γνώμη μου εφόσον είναι συνταξιούχοι δεν πρέπει να έχουν το δικαίωμα να διδάσκουν σε οποιοδήποτε φορέα.
- Οι καθηγητές με βλέψεις να κάνουν πολιτική καριέρα που θέλουν να κερδίσουν την εκτίμηση της κοινωνίας.


ενω τα ιδιωτικα φροντηστηρια ανδρεα ανοιγουν για τη καλη τους τη καρδια ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
ενω τα ιδιωτικα φροντηστηρια ανδρεα ανοιγουν για τη καλη τους τη καρδια ...

Τι να κάνουμε δεν είναι όλοι εισοδηματίες και πρέπει να βγάλουν λεφτά από το λειτουργημά τους.

Τα λεφτά που έχει πάρει ο δήμος για να ιδρύσει κοινωνικά φροντιστήρια μέσω ΕΣΠΑ μπορούσε να τα δίνει στους μαθητές για να τα εξαργυρώσουν αυτοί σε όποιο φροντιστήριο ή ιδιαίτερο θέλουν.

Επίσης αφου είναι ικανος ενα δήμος να πληρώσει τους καθηγητές που διδάσκουν στα κοινωνικά φροντιστήρια γιατί τους έχεις και δουλεύουν δωρεάν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Τι να κάνουμε δεν είναι όλοι εισοδηματίες και πρέπει να βγάλουν λεφτά από το λειτουργημά τους.

Τα λεφτά που έχει πάρει ο δήμος για να ιδρύσει κοινωνικά φροντιστήρια μέσω ΕΣΠΑ μπορούσε να τα δίνει στους μαθητές για να τα εξαργυρώσουν αυτοί σε όποιο φροντιστήριο ή ιδιαίτερο θέλουν.

Επίσης αφου είναι ικανος ενα δήμος να πληρώσει τους καθηγητές που διδάσκουν στα κοινωνικά φροντιστήρια γιατί τους έχεις και δουλεύουν δωρεάν;


με τη λογικη τη δικη σου δεν θα επρεπε να υπαρχουν δημοσια νοσοκομεια αλλα να μας δινουν λεφτα και να πηγαινουμε σε οποιο ιδιωτικο νοσοκομειο θελουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
με τη λογικη τη δικη σου δεν θα επρεπε να υπαρχουν δημοσια νοσοκομεια αλλα να μας δινουν λεφτα και να πηγαινουμε σε οποιο ιδιωτικο νοσοκομειο θελουμε

Πολύ σωστά. Αυτό πιστεύω. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν πολίτες σε απομακρυσμένα μέρη που πληρώνουν 3000 ευρώ το χρόνο και δεν έχουν ούτε ενα αγροτικό ιατρό στο κέντρο υγείας της περιοχή τους. Για τα λεφτά που τους δίνουμε οι παροχές που παίρνουν είναι πολύ μικρές.

Μην μιλήσω για τους χιλιάδες απόφοιτους ιατρικής που ενώ σπουδάσανε με κοινωνική παραχή από τα λεφτά των φορολογούμενων πηγαίνουν στα εθνικά συστήματα άλλων χωρών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top